23+ tipov kam ísť na výlet v Liptovskom Jáne
{ } Región Liptov sa nachádza na severe Slovenska v malebnej a rozmanitej prírode, ktorú tvoria vysoké vrchy, zelené lúky a pasienky. Pre dostupnosť ubytovania v Liptovskom Jáne je turistická destinácia Liptov vyhľadávaná nielen v lete, ale aj v zime. Liptov ponúka zábavu, oddych i adrenalín. Stačí si len vybrať z množstva atrakcií, ktoré tento región ponúka. Lákajú vás jaskyne, živý folklór a tradície, kultúra, tradičná gastronómia, prírodné termálne pramene, lyžiarske strediská a mnoho prírodných krás? Ste na správnom mieste.
Ak by ste sa chceli vybrať na výlet niekam do okolia, odporúčame vám navštíviť napríklad Prosiecku dolinu a Kvačiansku dolinu a archeologické múzeum Havránok. Okúpať a zabaviť sa môžete v Liptovskej Mare a v Aquaparku Tatralandia. Z Liptovského Jána sa veľmi rýchlo dostanete aj do siete turistických chodníkov Jánskej doline, kde môžete využiť cyklotrasy, značené chodníky a obdivovať krásy tejto krasovej oblasti Slovenska. K tomuto všetkému Liptov ponúka ubytovanie v krásnych apartmánoch Liptovský Ján.
Liptovský Ján
Obec Liptovský Ján leží pod Nízkymi Tatrami v Liptovskej kotline v ústí Jánskej doliny. Cez Liptovský Ján tečie rieka Štiavnica, ktorá sa vlieva do najdlhšej rieky Slovenska, do Váhu. Bohatstvom Liptovského Jána nie je len historická architektúra navôkol, ale i príroda regiónu Liptov. Jánska dolina je prírodnou rezerváciou, v ktorej môžete vidieť chránený jaskynný systém Stanišovské jaskyne, jaskyňu Záskočie, rezerváciu Ohnište, Ďumbier i Starý hrad. Aj v okolí týchto atrakcií sa dá nájsť vhodné ubytovanie, napr. chaty Liptovský Ján.K jej susedným obciam a mestám, ktoré sa oplatí navštíviť patria: Beňadikov, Uhorská Ves, Závažná Poruba, Podtureň, Liptovská Porúbka, Demänovská Dolina, Vyšná Boca, Liptovský Mikuláš a Brezno. Ak túžite po zimnej dovolenke, môžete ju stráviť na lyžiach v lyžiarskom stredisku Javorovica, ktoré sa nachádza blízko mesta Liptovský Mikuláš. Tie teplejšie obdobia roka sa tu dajú využiť na turistiku, cykloturistiku a zber húb. Obec Liptovský Ján je východiskovým bodom do Jánskej doliny, k Svätojánskej rozhľadni alebo do Stanišovskej jaskyne, kde Vám po náročnom dni ponúkne ubytovanie drevenica Liptovský Ján.
Historické pamiatky, ako napr. ranogotický katolícky kostol sv. Jána Krstiteľa z konca 13. storočia a neogotický evanjelický kostol zdobia obec Liptovský Ján už po dlhý čas. Ak túžite po kultúre a histórii odporúčame vám navštíviť renesančný Szentiványiovský kaštieľ s empírovou fasádou, Nyáryovský kaštieľ so zachovanými renesančnými klenbami a štukatúrami, či Hilbertovský kaštieľ s hladkými fasádami a prvkami renesancie, baroka a klasicizmu. Nemešovsko-Barnovský kaštieľ je známy zachovalým renesančným krbom a Pálovský renesančný kaštieľ zas svojimi pôvodnými prvkami renesancie. Klasicistický Marcovský kaštieľ je zdobený pilastrami a profilovanými oknami a nadokennými rímsami, ktoré stojí za to vidieť.
Obec Liptovský Ján ponúka veľké množstvo kaštieľov a kúrií, ktoré dýchajú históriou. Určite vás upúta každý jeden skvost, pretože je jedinečný a v každom jednom sa miešajú rôzne prvky jednotlivých období. Keď už sa budete túlať miestami, ktoré dýchajú pompéznou históriou, čo tak sa ubytovať v kaštieli v Liptovskom Jáne? Kúpeľná obec Liptovský Ján má bohatú históriu, ktorá sa odzrkadľuje najmä na tejto krásnej architektúre.Nezabudneme spomenúť aj množstvo termálnych i minerálnych prameňov (z najznámejších: Teplica/Kaďa, Rudolf, Medokýš, Uhorčianka) vhodných nielen na osvieženie, ale i na liečebný pobyt v Liptovskom Jáne. Tzv. Kaďu, ktorá je vyplnená prírodnou minerálnou vodou môžete vyskúšať na osvieženie a oddych po náročnom dni. Tento prírodný kráter je pravidelne plnený termálnou minerálnou vodou, ktorá má priaznivý vplyv na zdravie človeka.
V Liptovskom Jáne môžete navštíviť aj Park Mini Slovensko, Svätojánsku rozhľadňu, Poludnicu, Krakovu hoľu a Demänovskú ľadovú jaskyňu a Demänovskú jaskyňu slobody a samozrejme aj mnohé ďalšie skvelé miesta. Potom Vám odpočinok ponúknu hotely Liptovský Ján, kde načerpáte silu na nové zážitky.
Atrakcie Liptova-kam na výlet
Kúpele Liptovský Ján
Veľmi peknou rekreačnou atrakciou v Jánskej doline v regióne Liptov sú práve kúpele Liptovský Ján. V minulosti boli označované za najliečivejšie pramene Uhorska. V tejto kúpeľnej lokalite nájdete najväčší zdroj termálnej i minerálnej vody na Slovensku. Región Liptov ako taký priťahuje stovky turistov, aby si tu dobre oddýchli a načerpali energiu. V kúpeľoch Liptovský Ján môžete využiť rôzne liečebné procedúry, ako napr. vodoliečba, masáže a mnohé wellness služby. Termálno-minerálne (hydrouhličitanovo-síranové, vápenato-horečnaté, silne uhličité a hypotonické) pramene sú vhodné na liečbu kožných chorôb a chorôb srdca a ciev, ochorení látkovej výmeny, ženského ústrojenstva, nervové a pohybové ochorenia. Navyše človek sa tu nielen zregeneruje, ale môže sa aj osviežiť pitným minerálnym prameňom Teplica.Termal Raj Liptovský Ján
Termálne kúpalisko Termal Raj zahŕňa plavecký, kľudový a relaxačný bazén, bazén s fontánou a samozrejme aj detský bazén. V zimnom období si môžete vychutnať 2 vnútorné bazény s liečivou termálnou vodou s teplotou od 26 do 29 °C. Termálna voda pochádza z prameňa Rudolf. Liečivá voda, ktorá sa v krásnom Termal raj Liptovský Ján nachádza je silne uhličitá, hypotonická, mineralizovaná, hydrouhličitanovo-síranová, vápenato-horečnatá. Je vhodná na liečbu rôznych dermatologických, reumatických, pohybových a ženských ochorení a na relax. Súčasťou kúpaliska Termal Raj je aj pestrý animačný a športový program a skvelá gastronómia. Letné večery si môžete vychutnať pri rôznych tanečných akciách, ako napr. Kubánska noc a Hawaii párty.
Demänovská ľadová jaskyňa
Pozoruhodná jaskyňa s trvalou ľadovou výplňou a nádhernými podzemnými priestormi sa nachádza v severnej časti Národnej prírodnej rezervácie Demänovskej doliny v Nízkych Tatrách. Asi 10 km na juh od Liptovského Mikuláša pri lyžiarskom stredisku Jasná nájdete tento skvost. Vchod do jaskyne sa nachádza v brale Bašta. Pôjdete asi 20 minút cez serpentíny po náučnom chodníku, ktorý vás dovedie až ku vchodu Demänovskej ľadovej jaskyne. Zrazu sa ocitnete v nadmorskej výške 840 metrov. Nájdete tu aj vzácnu faunu a flóru, ale i bizarné tvary kvapľovej výzdoby. Vplyvom klimatickej krízy sa však obsah ľadu v jaskyni značne znižuje, našťastie v centrálnej časti jaskyne ešte dnes môžete obdivovať krásu jaskynných priestorov.
Spomenieme Čiernu galériu, Jazernú a Medvediu chodbu. Priestory charakteru dómu sú tvorené mrazovým zvetrávaním a rútením. Patrí sem Veľký a Štrkový dóm, Kmeťov a Belov dóm, Halašov dóm a Dóm trosiek. Jaskynný systém je dlhý cca 2,5 km. Hľadanú a obdivovanú ľadovú výzdobu (ľadové stĺpy, stalaktity a stalagmity, podlahový ľad) môžete zbadať v Kmeťovom dóme. Teplota v týchto priestoroch je okolo 0 °C, pričom v nezaľadnených častiach je teplota o čosi vyššia, najviac 5,7 °C. Pôvodná sintrová výplň je zachovaná prevažne v celej jaskyni. Taktiež sa v jaskyni našli aj kosti jaskynného medveďa, ktorým v minulosti pripisovali bájny význam, teda prítomnosť drakov. Časť, v ktorej sa tieto zbytky našli sa volá Dračia jaskyňa. Demänovská ľadová jaskyňa je dnes významným útočiskom a zimoviskom pre netopiera fúzatého Brandtovho a večernice severskej. Samozrejme okrem netopierov a nájdených kostier jaskyňu obývajú aj drobné bezstavovce. Veľká časť histórie je doslova zapísaná na stenách jaskyne, kde uvidíte podpisy slovenských osobností: M.M. Hodžu, S. Chalupku či G. Fejérpataky-Belopotockého.Poludnica
Výstup na krásny kopec Poludnica so strednou záťažou vám poskytne mnoho zážitkov po celý rok. Poludnica, ktorá sa týči do 1549 metrov nad morom poskytuje turistom krásny panoramatický výhľad na región Liptov. Z vrchu Poludnice môžete vidieť napríklad aj Západné Tatry a Liptovskú Maru. Veľkou atrakciou je skalný výbežok, kde si mnoho turistov robí krásne fotografie. Počas túry sa môžete občerstviť v Kolibe Strachanovka. Okružná a najdlhšia trasa na Poludnicu vedie cez Liptovský Ján-Hotel Ďumbier-Rakytovicu-Prednú Poludnicu-Poludnicu a odtiaľ môžete pokračovať cez Kúpeľ do Rakytovice, kde trasa vedie do Liptovského Jána až k hotelu Ďumbier. Tento výstup vám zaberie tak 5 hodín a prejdete cez zelenú, potom žltú a modrú značku. Taktiež môžete využiť aj výstup zo Závažnej Poruby cez Čertovu skalu po žltej až na Poludnicu. Táto trasa vám zaberie tak 2 a pol hodiny. Ak pôjdete z obce Iľanovo pôjdete necelé 3 hodiny po modrej značke cez Končitý vrch až do cieľa. S parkovaním a verejnou dopravou nebude žiadny problém, pretože verejné parkovanie je dostupné pri Hoteli Ďumbier v Liptovskom Jáne. Taktiež môžete zaparkovať pri termálnom kúpalisku v Jánskej doline. Ak idete verejnou dopravou, tak nájdete autobusovú zástavku s názvom Liptovský Ján, zotavovňa Ďumbier.
ZOO Kontakt
Túžite po zoznámení sa so svetom divých zvierat? ZOO Kontakt zaručuje návštevníkom vidieť zvieratá celkom zblízka. V tomto zariadení sú držané zvieratá, ktoré by vo voľnej prírode neprežili. Boli odchytené zranené, slabé, staré i veľmi mladé a zvykli si na prítomnosť človeka. Nové jedince tu prichádzajú na svet za pomoci človeka, takže keď nepoznajú divokú prírodu, pravdepodobne im ani v dospelosti chýbať nebude. ZOO Kontakt sa nachádza v Liptovskom Mikuláši neďaleko Tatralandie. Pred návštevou ZOO Kontakt si prečítajte návštevný poriadok, aby ste sa vedeli v jeho areáli aj správať. Zvieratká je možné aj kŕmiť, ale len krmivom, ktoré má k dispozícii ZOO Kontakt. K niektorým zvieratám je z hľadiska bezpečnosti zakázané chodiť, ale o výklad a priblíženie sveta týchto divokých zvierat sa postarajú ošetrovatelia a personál ZOO Kontakt. V ZOO Kontakt na vás čaká asi 400 druhov zvierat, rôzne atrakcie (detský vláčik, pieskovisko, loďky, vodná strela, kolotoč, trampolína) a podujatia pre rodiny s deťmi. Navyše ZOO Kontakt ponúka aj oddychové a reštauračné zóny, kde si môžete v pokoji oddýchnuť a ochutnať miestnu kuchyňu.Stanišovská jaskyňa
Jaskyňa Nízkych Tatier, ktorá je jedinou sprístupnenou a najstaršou jaskyňou v regióne Liptov je celoročne a denne otvorená. Stanišovská jaskyňa je prírodnou pamiatkou, ktorej dĺžka sprístupnenej časti meria 177 metrov. Jaskyňa je dlhá 871 metrov a hlboká 28 metrov a zaberie vám necelú hodinku. Kde nájsť Malú Stanišovskú jaskyňu? V Jánskej doline v obci Liptovskom Jáne v Národnom parku Nízke Tatry. Vchod do jaskyne sa nachádza na severozápade Smrekovice. Vďaka jaskyniarom, ktorí sa o prírodnú pamiatku náležite starajú, môžete aj dnes vidieť zaujímavú štruktúru jaskynných stien, ktoré po dlhý čas obrusoval a modeloval tok Štiavnice a rôzne sintrové jazierka a kaskády. Aká by to bola jaskyňa bez prítomnosti stalagmitov? V časti Klenotnica môžete vidieť palicové stalagmity. Teplota v jaskyni je od 6,4 do 7,0 °C. Ak chcete túto jaskyňu navštíviť, jaskyniari vám odovzdajú čelovku, aby ste v tej tme niečo videli. Špeciálnu prípravu na vstup do Stanišovskej jaskyne nepotrebujete. Zaujímavosťou je, že Stanišovská jaskyňa aj so susednou Malou Stanišovskou jaskyňou sú útočiskom pre zimovanie netopierov Jánskej doliny. V súčasnosti tu zimuje až 7 druhov netopierov. Taktiež sú tu prítomné aj jaskynné bezstavovce, ako napr. žižiavka jaskynná, chvostoskoky, mnohonôžka, kôrovce. Medzi paleontologické nálezy, ktoré sa tu našli zaraďujeme kosti jaskynného medveďa a stopy stredovekého osídlenia. Stanišovská jaskyňa sa o mnohé zaujímavé skvosty postarala. Spoznajte ich.
Aquapark Tatralandia
Hľadáte najväčšie areály, kde sa môžete zabaviť, občerstviť a zažiť neopakovateľné okamihy? Aquapark Tatralandia ponúka vodnú zábavu, celoročné ubytovanie pod vrchmi Západných Tatier blízko Liptovského Mikuláša a brehu vodnej nádrže Liptovská Mara. Navštívte prímorský raj Tropical Paradise, Funpark Tatralandia, Karibik komplex, Surf Waves Tatralandia, ale i Holiday Village Tatralandia. V lete tu máte k dispozícii 14 bazénov s morskou, čírou ale aj termálnou vodou, až 26 tobogánov so šmýkačkami a inými atrakciami letného Funparku. Samozrejmosťou je celodenný program sprostredkovaný najlepšími animátormi Slovenska. Teplota vody a vzduchu v interiéri sa pohybuje okolo 30 °C. Počas roka môžete využiť 9 bazénov, 6 tobogánov, rôzne regeneračné terapie (thalasso terapia) a masáže, zábaly, Keltský saunový svet a Wellness Centrum. Vďaka minerálnej vode, ktorá priaznivo ovplyvňuje dýchacie a pohybové ústrojenstvo ľudského tela, môžete naplno relaxovať. Aquapark Tatralandia ponúka v Holiday Village Tatralandia okrem atrakcií aj možnosti ubytovania, prenájom a výzdobu priestorov pre kongresy, teambuilding, školenia aj športové sústredia.Galéria Ilusia
Fascinuje vás svet optických klamov? Ste na správnom mieste. Práve Galéria Ilusia sa postará o vaše vnímanie reality a fikcie. 3D maľby a rôzne optické ilúzie vám dokonale zamotajú hlavu. Pretože nič nie je také, ako sa na prvý pohľad zdá. Vyskúšajte si prejsť tunelom z lega, prechádzať sa v obrátenej izbe, vidieť sa z rôznych uhlov pohľadu v zrkadle. Nič vás nezabaví viac v škaredom počasí ako návšteva a obdivovanie optických klamov. Galéria Ilusia je otvorená denne, za každého počasia. Odporúčame si vašu účasť rezervovať vopred a potom si môžete užiť hodinku zábavy vo svete ilúzií. Galéria Ilusia je vhodná pre všetky vekové kategórie. Ak sa rozhodnete navštíviť túto galériu, pripravte sa na to, že v priestoroch sa budete pohybovať bez topánok a v ponožkách.
Krakova hoľa
Krásna a mohutná zároveň, to je Krakova hoľa. Hoľa, ktorá sa týči na severe Ďumbierskych Tatier medzi Jánskou a Demänovskou dolinou. Krakova hoľa je dominantou pre okolie Liptova, pretože leží v nadmorskej výške 1751,6 metrov. Po výstupe na Krakovu hoľu sa vám naskytne veľkolepý kruhový výhľad na všetky svetové strany. Južne od nej leží Tanečnica a sedlo Javorie. V južných a východných častiach Krakovej hole platí piaty stupeň ochrany, pretože tieto časti sa radia do Národnej prírodnej rezervácie Ďumbier. Ak túžite navštíviť jeden z najkrajších vyhliadkových kopcov Nízkych Tatier, navštívte Krakovu hoľu! Uvidíte Liptovskú Maru, Vysoké a Nízke Tatry, Západné Tatry. Okrem výhľadov tu môžete obdivovať turistický chodník, ktorý je lemovaný nádhernými skalnými útvarmi. Počas 15 km chôdze môžete naraziť na najkrajšiu časť chodníka, a to na lokalitu Pusté. Z nej môžete pozorovať nádheru Demänovskej doliny. Ak budete hladní a smädní, odporúčame vám navštíviť Kolibu Bystrina. V blízkosti Krakovej hole sa nachádza aj Ostredok, Chopok a Vrbické pleso. Trasu vedúcu na Krakovu hoľu môžete začať po modrej značke už pri Demänovskej jaskyni slobody cez sedlo Machnatô. Keď dorazíte do cieľa vráťte sa pôvodnou trasou alebo skúste prejsť cez sedlo Javorie ak sa vám bude zdať, že tam neprebieha ťažba dreva a turistický chodník sa zdá priechodný. Ťažšia túra, ktorá zaberie aj 6 hodín by vám mala okrem výhľadov priniesť radosť a testovanie vytrvalosti. Na Krakovu hoľu sa môžete dostať autom, ktoré odstavíte pri Demänovskej jaskyni slobody alebo verejnou dopravou z Liptovského Mikuláša, kde vystúpite na zastávke Demänovská jaskyňa-Jaskyňa Slobody.Park Mini Slovensko
Za veľmi pekný a zmysluplne strávený deň sa môže považovať aj ten, ktorý strávite v areáli miniatúr rozličných slovenských kultúrnych pamiatok a železnice v Liptovskom Jáne. Múzeum kultúrneho dedičstva Slovenska vám oživí vaše spomienky na miesta, ktoré ste navštívili, a podporí vo vás túžbu navštíviť tie nové. Cieľom projektu Kamila Fischera, ktorý sa o tieto miniatúry zaslúžil je rozvoj cestovného ruchu na Slovensku a priblíženie bohatstva našej krajiny verejnosti. Park Mini Slovensko zahŕňa detailné objekty v mierke 1:25. Nájdete tu rôzne hrady, zámky, zvonice i kostoly, záhradnú železnicu s 5 traťami a 10 vlakmi. Pri prehliadke tohto areálu, pod holým nebom v upravenom lesoparku môžete natrafiť na 20 objektov, ktoré sa budú rokmi rozširovať.
Objekt Mini Slovensko je otvorený denne a po celý rok. Prehliadka vám zaberie hodinku až dve. Dostať sa sem môžete vlastnou dopravou a zaparkujete pred Kolibou Strachanovka v Liptovskom Jáne-Ďumbier. Na aké miniatúry sa môžete tešiť? Spomenieme doposiaľ postavené, a to: Bojnický zámok, Hrad Strečno, Starobylá radnica v Levoči, Kaplnka sv. Michala v Košiciach, Urbanova veža v Košiciach, Drevený kostolík v Hervartove, Drevený krytý most v Kluknave, Zvonica v Kežmarku a v Spišskej Sobote, Mauzóleum rodiny Migazzi Zlaté Moravce, Kostol sv. Juraja Kostoľany pod Tribečom, Depo k železnici LGB, Ľudová architektúra Tekov-Ihráč „rekonštrukcia“, Ľudová architektúra Vlkolínec, Brezno vodárenská veža, Kostol sv. Jána Krstiteľa, Evanjelický a. v. kostol, Železničná stanica Červená Skala, Skanzen Walachia a Záhradná železnica. Všetky tieto modely sú autentickým vyobrazením reálnych stavieb na Slovensku. V tejto zbierke dominuje najťažší model - hrad Strečno (620 kg), najväčší a najnáročnejší model - Bojnický zámok. Pán Fischer so svojou rodinou sa tejto činnosti venuje viac ako 11 rokov a nemieni v tom prestať. Aktuálne sa podieľa na príprave týchto modelov - železničná trať Červená Skala – Margecany, železničné stanice Margecany, Dobšinská ľadová jaskyňa, Červená skala, Chramošský viadukt a Bratislavský hrad.Hrad Liptovský Hrádok
Jedinečná gotická zrúcanina vodného hradu na území Slovenska sa nachádza v Liptovskom Hrádku pri rieke Belá. Jeho počiatky siahajú do 14. storočia a dnes je prepojený aj s zrekonštruovaným kaštieľom, ktorý je v súkromnom vlastníctve.
Hrad Liptovský Hrádok plnil funkciu ochrany križovatky ciest Spiša a Jantárovej cesty. V minulosti sa menili aj jeho majitelia až napokon v 19. storočí vyhorel a ostal v ruinách. Zrekonštruovať sa podarilo len kaštieľ, v ktorom sídlila väznica a okresný súd do roku 1930. V roku 1932 sa niektoré časti hradu konzervovali pre rodiny z kaštieľov v Prekážke, ktoré boli asanované. Približne o 30 rokov neskôr sa v priestoroch hradu zriadilo Národopisné múzeum, ktoré sa časom presťahovalo do soľného skladu. V roku 2001 ho vzala pod svoj patronát pani Machová, ktorá kaštieľ prestavala na luxusný hotel a pustila sa aj do rekonštrukcie hradu. Rok 2012 bol príznačným preto, lebo sa v hrade a kaštieli sprístupnilo múzeum pre verejnosť. S istotou môžeme povedať, že rekonštrukcia pani Dagmar Machovej sa podarila. Dnes jeho útroby a krásne priestory môžete obdivovať počas letnej sezóny. Súčasťou prehliadky po hrade je odborný výklad a prechádzka nádvorím podhradia a renesančného kaštieľa. Obzrieť si môžete aj komnatu hradného kastelána, schodiskovú vežu s výhľadom na Liptov, Vysoké Tatry a vrch Kriváň. Okrem týchto služieb tu máte k dispozícii aj audiovizuálnu prezentáciu histórie hradu, jeho rekonštrukcie až do súčasnej podoby.Demänovská hora
Túžite po krásnej túre, ktorej odmenou bude nádherný výhľad zo skalnej vyhliadky na celú Liptovskú kotlinu, Západné Tatry a Chočské vrchy, Liptovský Mikuláš a vodnú nádrž Liptovskou Marou? Toto všetko a ešte viac vám zaručuje turistika na Demänovskú horu. Prejdite nenáročnú no atraktívnu časť Nízkych Tatier. Demänovská hora sa nachádza neďaleko Demänovskej doliny pri obci Pavčina Lehota. Obdivujte krásu prírody v podobe veľkolepých skalných útvarov a horských lúk. Keď dorazíte na vrchol Demänovskej hory, čaká na vás okrem výhľadu aj drevený kríž a milé posedenie v podobe lavičky so stolom, ktorá vás pozýva oddýchnuť si a občerstviť sa. Známa skalná vyhliadka Demänovskej hory zaručuje výhľady, ktoré si zamilujete. Ako sa sem môžete pohodlne dostať? Po turistickom chodníku označenom žltou farbou od ATC Hotel Bystrina alebo po zelenej od Demänovskej jaskyne Slobody cez Iľanovské sedlo. V blízkom okolí Demänovskej hory môžete navštíviť aj Demänovskú ľadovú jaskyňu, FUN PARK Žiarce, Rozhľadňu Pavčina Lehota, Poludnicu, Artikulárny kostol Svätý Kríž, Symbolický cintorín v Nízkych Tatrách a mnohé ďalšie.
Hrádocké arborétum
Arborétum ako také uchováva vzácne druhy stromov a krov z celého sveta a ponúka ľuďom možnosť obdivovať krásu a dominantnosť týchto krehkých druhov sveta. Hrádocké arborétum sa zaraďuje k najstarším a najvyššie položeným lokalitám. Arborétum bolo založené už v 18. storočí, konkrétne v roku 1777, kedy sa zasadila prvá lipová alej tvorená asi 200 kusmi. Arborétum je stvorené pre fotografovanie, prechádzky a relax v každom ročnom období, pretože prostredie je zakaždým jedinečné a upúta na prvý pohľad. Areál je lemovaný lavičkami a vybudovanými chodníkmi. Je vhodný naozaj pre každého. Či už pre rodiny s deťmi alebo pre výučbu žiakov. Arborétum v Liptovskom Hrádku nájdete v blízkosti polikliniky na Lesníckej ulici. Dekoratívnu časť arboréta tvorí anglický park a lesnícky botanický park, ktorého lemuje spomínaná lipová alej. Dnes už je v arboréte vysadených viac ako 740 taxónov cudzokrajných drevín. Taktiež v Hrádockom arboréte môžete nájsť rôzne zóny, v ktorých sú vysadené dreviny pre konkrétnu oblasť výskytu a podmienok prostredia. Špecifické zóny, ktoré tu môžete obdivovať sú Severná Amerika, Eurázia, Východná Ázia, zbierky vždy zelených drevín, rododendronov a vŕb, vresoviská a alpinum, či popínavé dreviny. Funkcia Hrádockého arboréta nie je len rekreačná, ale i náučná-dendrologická. Zároveň plní funkciu prírodného múzea, ktoré sa snaží zachrániť veľmi vzácne druhy drevín.Escape Room Liptovský Mikuláš
Milujete zábavu, adrenalín, hlavolamy a záhady? V Escape Room v Liptovskom Mikuláši si prídete na svoje! Počas jednej hodiny budete spolu s ďalšími 4 členmi vašej posádky riešiť rôzne rébusy, aby ste sa mohli pohnúť ďalej a nájsť únikovú cestu von. Témou Escape Room je riešenie rôznych hádaniek. Jednou z nich sú otázky zo školských predmetov, ako sú geografia, fyzika a chémia, literatúra a hudobná výchova. Každá hra má svoje pravidlá a postupy, ktoré treba dodržiavať. Po každom jednom rozlúsknutom probléme sa dostanete ďalej z učiteľského kabinetu a hrôza skúšania zo školských čias sa čoskoro pominie! Preverte si vaše vedomosti zo základnej a strednej školy pri odkódovaní 11 zámkov s kľúčom správnych odpovedí! Riešenie zadaných otázok vám zabere necelú hodinku a nemusíte sa báť, pokiaľ sa vám nepodarí rozlúštiť všetky kódy, personál Escape Room vás tam nebude držať nasilu. V prípade záujmu o tento zážitok, sa musíte vopred telefonicky objednať a rezervovať si termín. Riešenie rôznych otázok overuje vaše logické schopnosti a pomáha utužiť pracovný kolektív či rodinu.
Podzemie pod vežami
V Podzemí pod vežami nájdete stálu expozíciu života mince-Mincovníčkovo od jej zrodenia až po použitie. Vďaka rekonštrukcii výrobných procesov mincí pochopíte deje (dolovanie rudy, spracovanie rudy vo vyhni a vyrazenie mince v mincovni, následná držba vyrazenej mince), ktorými musí minca prejsť, aby sa dostala do finálnej podoby, akú ju dnes poznáme. Zoznámte sa s procesom výroby mincí, kedy sa kov dotýka ohňa i vody! Uvidíte všetky náradia, stroje a mechy, s ktorými musel kováč v minulosti v jeho kováčskej dielni pracovať. Za svetla petrolejok a s čelovkami na hlavách zažijete tú pravú banskú atmosféru až po výrobu mincí. Podzemie pod vežami nájdete v útrobách historických pamiatok Liptovského Jána. O výklad a rekonštrukciu dejov mincí sa starajú sprievodcovia a personál Podzemia pod vežami. Navyše zažijete skutočnú dražbu jedinečných zberateľských mincí. Je to perfektný zážitok pre celú rodinu. Stačí zaparkovať auto na bezplatné parkovisko a môžete navštíviť expozíciu aj s vašimi deťmi. Vašou návštevou podporíte dobrú vec a zažijete neopakovateľné chvíle v kováčskej dielni.Rozhľadňa Pavčina Lehota
Nízke Tatry sú ozdobené veľmi peknou rozhľadňou, ktorá sa týči do 8 metrov nad obcou Pavčina Lehota. Rozhľadňa Pavčina Lehota sa nachádza pod lesom v miernom svahu a z jej výšok môžete obdivovať krásy Veľkej Fatry a Malej Fatry, Západné a Vysoké Tatry, Chočské vrchy. Vďaka informačnému portálu na rozľadni ľahko tieto kopce a ich okolie rozoznáte. Horizont, ktorý sa z tejto rozhľadne dá pozorovať je veľkým zážitkom pre každého turistu. Rozhľadňa Pavčina Lehota sa nachádza v Demänovskej doline, ktorá je lemovaná 11-timi informačnými tabuľami. Vďaka nim nájdete ľahko náučný chodník, ktorý je dlhý 10 km a počas neho narazíte aj na rozhľadňu. K rozhľadni sa dostanete po neznačenom ale viditeľnom turistickom chodníku, ktorý pripomína skôr poľnú cestičku z obce Pavčina Lehota, Svätý kríž alebo Lazisko. 3 km dlhá, ale ľahká cesta vám zaberie necelé 2 hodiny. Druhou variantou túry je cesta od lyžiarskeho strediska Žiarce nad obcou Pavčina Lehota. Tu môžete aj zaparkovať svoje auto. Tento smer vám zaberie necelých 10 minút. Ak hľadáte tiché a pokojné miesto, drevená rozhľadňa Pavčina Lehota je na to ako stvorená. Okrem relaxu vám ponúka nádherné výhľady na Liptov. Ak by vám tento výlet nestačil, tak blízko rozhľadne nájdete rozhľadňu na Ostredku, Krakovu hoľu či Vrbické pleso. Pre rodiny s deťmi je tu aj horská bobová dráha, ktorú si veľmi rýchlo obľúbite.
Artikulárny kostol Svätý kríž
Jedným z úžasných pamiatok drevenej architektúry je aj Artikulárny evanjelický kostol Svätý Kríž. Drevený kostolík v dedine Svätý kríž nájdete asi 14 km od mesta Liptovský Mikuláš. Artikulárny kostol Svätý kríž dodnes slúži svojmu účelu a zaraďuje sa k najväčším dreveným stavbám v strednej Európe. Pôvodne bol kostolík postavený v Paludzi a v roku 1974 ho presťahovali a v roku 1982 aj posvätili. Najvýznamnejšie umelecké dielo slovenskej ľudovej architektúry je dlhé 43 metrov s pôdorysom kríža. V interiéri kostola môžete obdivovať dvojposchodové chórové empory s biblickými motívmi, luster z benátskeho skla, barokovú výzdobu, drevený barokový oltár zo 17. storočia s obrazom Premenenia Krista. Veľkolepý priestor ponúka skoro 6-tisíc miest. Artikulárny kostol zdobí aj kazateľnica podopretá barokovým anjelom. Zrubový oltár a kazateľnicu vyhotovil rezbár J. Lerch pochádzajúci z Kežmarku. Exteriér kostola zdobí krásna príroda a drevená veža-zvonica, ktorá bola k stavbe pristavená o čosi neskôr.Múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva
Jedno z najmodernejších múzeí na Slovensku je Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva. Vzniklo už v roku 1930 ako spolkové múzeum, teda Múzeum slovenského krasu. Odvtedy zhromažďuje speleologické a archeologické, prírodovedné, etnografické a historické artefakty. Časom sa začlo venovať aj jaskyniarstvu, ochrane prírody. Múzeum ponúka interaktívne prehliadky, kde si vyskúšate prejsť jaskyňou a brlohom medveďa hnedého, vypočujete si zvuky prírody a zvierat, ktoré uvidíte v expozícii. Počas prehliadky si overíte vaše vedomosti, nadobudnete ďalšie až sa dostanete k prehliadke dominánt mesta Liptovský Mikuláš. Expozície, ktoré tu teda môžete vidieť sú vedené pod názvami ako: chránená príroda Slovenska, kras a jaskyne Slovenska, chránená príroda Slovenska v celku Zem, miesto pre život a chránená príroda Slovenska v celku Človek, hory, NATURA 2000. V Múzeu ochrany prírody a jaskyniarstva na vás čakajú tieto expozície, ktoré sú rozmiestnené na 4 podlažiach. Konkrétne, suterén sa venuje problematike krasu a jaskýň na Slovensku. Dozviete sa viac informácií o objavovaní jaskýň, činnosti jaskynnej záchrannej služby, čo v jaskyniach žije a pod. 1. poschodie až po podkrovie je venované chránenej prírode Slovenska. Tu budete vidieť napr. biodiverzitu rôznych biotopov Slovenska a ich druhové zloženie živej a neživej prírody. Taktiež sa oboznámite s ochranou prírody a dopadmi ľudskej činnosti na planétu Zem, ktorá zahŕňa taktiež aj problematiku trvalo udržateľného rozvoja. Na záver prehliadky na vás čaká rozhľadňa, z ktorej si užijete panorámu Liptovského Mikuláša a okolitých hôr (Západné a Nízke Tatry, Veľká Fatra a Chočské vrchy).
Národopisné múzeum Liptovský Hrádok
Veľmi pekne strávený deň môžete považovať aj ten, ktorý ste venovali návšteve Národopisného múzea v Liptovskom Hrádku. V ňom vás čakajú stále expozície, ktoré sa venujú 5 témam. Prvou je historická soľná cesta, ktorá vám priblíži bohatú históriu obchodovania so soľou vrátane obchodných ciest, cez ktoré táto významná surovina putovala. Expozícia historickej soľnej cesty je ozdobená výtvarnými dielami a náučným obsahom informačných tabúľ. Druhou stálou expozíciou je modrotlač v Liptove, ktorá vás prevedie dejinami cechového remesla pri výrobe modrotlače, odprezentuje rôzne dizajny ľudového odevu a textilu zdobeného modrotlačou. Nahliadnuť do histórie modrotlače môžete aj prostredníctvom originálnych modrotlačových foriem v dielni Daniela Žišku, ktorý sa považuje zatiaľ za posledného majstra tohto remesla. Na expozíciu modrotlače nadväzuje ďalšia, a to galéria paličkovanej čipky. Tu môžete obdivovať liptovskú paličkovanú čipku na rôznych čepcoch, ľudovom odeve a taktiež aj na bytovom textile. Naozaj veľmi precízne a skoro vymierajúce remeslo si zaslúži náš obdiv. Medzi ďalšie zaujímavé expozície Národopisného múzea v Liptovskom Hrádku možno zaradiť aj úrad prefekta Likavsko-Hrádockého komorného panstva. Nájdete tu výstavu zbierky poľovníckych trofejí na prelome 18. a 19. storočia a dobového nábytku. Poslednou expozíciou je výstava ovčiarstva, ktorá zobrazuje pastierku kultúru s nadregionálnym charakterom. Expozícia ovčiarstva vám prezentuje kultúrne tradície spojenú s chovom oviec. Nevyhnete sa dreveným salašníckym stavbám a dôležitým predmetom, ktoré slúžili pastierom pri každodennej práci s ovcami a pri výrobe ovčích produktov. Samozrejmosťou je výstava tradičného ovčiarskeho odevu z rôznych regiónov Slovenska. Súčasťou tejto expozície je aj samostatná galéria výtvarného prejavu, ktorá poteší každého jedného nadšenca výtvarného umenia.Liptov Lasers
Zábavno-dobrodružná aréna sa nachádza v Liptovskom Mikuláši a je rozdelená na 3 rôzne atrakcie, ktorých návštevu si vopred rezervujte. Prvou z nich je Laser Tag, ktorá naplní adrenalínové očakávania nadšencov na plné obrátky! Kolektívna hra prebieha v uzavretej a bezpečnej aréne, kde vám nehrozia poranenia očí a tvorba modrín, ako je tomu pri paintballe.
Aktívny oddych laserovej prestrelky si vychutnáte v labyrinte, ktorá vám precvičí strategické schopnosti, šikovnosť a obratnosť všetkých vekových kategórií. Nemusíte si so sebou nosiť špeciálne oblečenie, ale uprednostniť môžete športovú obuv a tmavšie oblečenie. Pri vstupe do tejto atrakcie dostanete pokyny k hre a špeciálnu vestu so senzormi, vďaka ktorým uvidíte súpera a môžete do nich mieriť. Ak ho trafíte, zvukový a vibračný signál protivníkovej vesty vám to oznámi. Hra trvá približne 12 minút. Za ten čas musíte stihnúť nazbierať čo najväčší počet bodov, pričom musíte myslieť na to, aby súper nezasiahol vás.Tímoví hráči sa poznajú podľa rovnakej farby viest, protivník je samozrejme inej farby. Hrať môžete v režime TEAM alebo SOLO a podľa toho vám organizátori určia aj pravidlá a bezpečnostné pokyny. Druhou atrakciou je Laser Maze, kde sa vžijete do role profesionálneho zlodeja trezorov. Počas 2 minút musíte preliezť 6 m dlhou chodbou bez toho, aby ste sa dotkli laserových lúčov, vykradli trezor a bezpečne sa vrátili späť. Ak sa dotknete laserových lúčov, spustí sa poplach a ste odhalený! Nemusíte zúfať, pretože máte 5 pokusov na to, aby ste misiu úspešne zvládli. Aj pri tejto hre budete oboznámení o bezpečnostných pokynoch. Treťou napínavou atrakciou Liptov Lasers je Escape Room, kde budete po dobu 1 hodiny preskúšaní zo školských predmetov, ako je fyzika a chémia, literatúra a hudobná výchova a taktiež i geografia a tak podobne. Po postupnom odomykaní 11 zámkov sa vám budú odhaľovať nápovedy, aby ste sa dostali ku kľúču, ktorý vás vyslobodí z kabinetu von. Otestujte sa už dnes!
Tarzania Jasná
Chcete si otestovať vašu kondíciu? Zamierte do nového lanového parku Tarzania Jasná, ktorú nájdete v Demänovskej doline pri hoteli SKI. Nová Tarzania preto, pretože pôvodnú tarzaniu zničila veterná kalamita. Lanový park s dvoma dráhami je postavený na stromoch. Pri jeho výstavbe sa spojili odborníci so 14-ročnými skúsenosťami. Prekonajte 95 prekážok, zdolajte 34 plošín vo výške 4 až 7 metrov nad zemou! Ak sa rozhodnete pre ľahšiu trasu modrej farby, zdoláte 211 metrov, ak pre ťažšiu červenej farby, tak 320 metrov. Tarzania Jasná je ako stvorená pre deti, pretože aj pre nich je tu pripravená detská 76 metrov dlhá trasa. Ak ste v blízkosti Reštaurácie 3 domky, neváhajte a zastavte sa v lanovom parku Tarzania a rezervujte si tento zážitok dopredu. Pred vstupom do lanového parku vďaka odbornej inštruktáži a nácviku lezenia s viazaním sa nemusíte báť o svoju bezpečnosť. Taktiež počas lezenia na vás dáva pozor personál lanového parku. Počas lezenia budete istení a chránení pred pádom z výšky prilbou a horolezeckým viazaním. Zažijete perfektný a doslova až exotický deň, pri ktorom sa budete cítiť ako horolezec alebo Tarzan. Tarzania je otvorená celoročne.Ski centrum Opalisko
Nie je nič krajšie ako zimná dovolenka v srdci Nízkych Tatier, na Liptove. Lyžiarske stredisko Ski centrum Opalisko sa nachádza nad obcou Závažná Poruba, asi 5 km od mesta Liptovský Mikuláš. Na vrchu Poludnice vo výške až 1030 m n. m. V Ski centrum Opalisko nájdete až 5 umelo zasnežovaných zjazdoviek, z toho 2 zjazdovky Fajka a Kücbiel sú osvetlené, 4 vleky a sedačkovú lanovku pre pohodlnú cestu nahor. Samozrejmosťou je aj 30 km dlhá a osvetlená bežkárska trať, ktorá je rozdelená na 15 km, 5 km, 4 km a 3 km dlhý okruh. Taktiež tu nájdete aj detský areál s dráhou určenou na sánkovanie. Či už túžite po celodennom alebo po večernom lyžovaní, miesta a atrakcií tu nájdete habadej. Služby, ktoré Ski centrum Opalisko ponúka zahŕňajú okrem umelého zasnežovania a dennej úpravy zjazdoviek aj NONSTOP horskú službu, parkovisko pre 500 áut, toalety, 2 bufety. Taktiež aj požičovňa lyžiarskeho vybavenia a Skiservis je pripravený na vašu návštevu. Pre začiatočníkov je k dispozícii snowboardová a lyžiarska škôlka pod vedením inštruktorov. Či už sa začnete lyžovať v 640 m n. m. alebo vyššie, upravené zjazdovky sa vám o zážitky určite postarajú.
Lietanie v Hurricane factory
Všetci milujeme vietor vo vlasoch, však? Čo by ste povedali na to, keby vás pozveme zažiť simulovanie voľného pádu, kde zažijete beztiažový stav za pomoci silného tlaku vetra. Eufória, adrenalín a krásne fotografie počas lietania v Hurricane factory sú zaručené. Lietanie v Hurricane factory si naozaj zamilujete. Skúste vstúpiť do kruhovej sklenenej leteckej komory s priemerom 4,3 metra a nechajte sa unášať do výšky 17 metrov. Zažijete vietor, ktorý fúka rýchlosťou 270 km/h a nedovolí vám padnúť. Stimulátor voľného pádu v Hurricane factory je bezpečný a neustále je pod dohľadom inštruktora. Simulátor voľného pádu zahŕňa 5 druhov balíkov. Balík Hurricane Kids S trvá 2 minúty za pomoci inštruktora a výstroje a balík Hurricane Kids je o 1 minútu dlhší a o 1 vstup naviac bohatší. Balík Hurricane zabezpečí 3 minútový let a 2 vstupy, Hurricane L zas 6 minútový let s 3 vstupmi. Balík Hurricane DUO je pre 2 osoby a letíte v ňom 4,5 minúty, kde si dvojica vyskúša 1 spoločný let a potom každý z dvojice 1 samostatný. Spoločný zážitok je podmienený 1,5 minútovým tréningom s inštruktorom, kde sa naučíte základy lietania, potom môžete lietať aj sami. Balíček Rodina a Priatelia je povolený pre 4 osoby, kde si užijete 8 vstupov, dokopy 12 minút lietania. Pred vstupom do kabíny budete inštruovaní, čo robiť v tuneli, aby ste si let užili naplno. Dostanete kombinézu, helmu a okuliare a za pomoci inštruktora sa naučíte ovládať svoje telo a budete vedieť voľne padať. Dobrá kondícia a nálada je vítaná. Podmienky vstupu sú vyhradené pre fyzicky zdravých ľudí od 5 rokov. Termín simulátora voľného pádu je potrebné rezervovať 7 dní vopred. Sezóna lietania v kabíne je celoročná. Taktiež diváci sú vítaní, pokojne si zážitky môžete fotografovať alebo kamerovať.Lyžiarske stredisko Žiar Dolinky
Lyžiarske stredisko Žiar Dolinky sa rozprestiera na južných svahoch Západných Tatier v obci Žiar, asi 10 km od mesta Liptovský Mikuláš. Stredisko Žiar Dolinky ponúka 2 lyžiarske vleky a 2 zjazdovky, ktoré sú vhodné pre pokročilých lyžiarov i začiatočníkov. Denne upravované a zasnežované zjazdovky sú dlhé 0,65 km. V areáli lyžiarskeho strediska Žiar Dolinky si užijete aj večerné lyžovanie vďaka osvetleniu. Taktiež aj lyžiarska škôlka je plne k dispozícii aj tým najmenším lyžiarom. Za pomoci inštruktora si vaše deti rýchlo osvoja techniku lyžovania. V lyžiarskom stredisku nájdete aj možnosti ubytovania v 2 chatkách pre 20 osôb, toalety, ako aj bufet s ponukou teplých i studených nápojov a jedál. Samozrejmosťou je bezplatné parkovisko, požičovňa lyžiarskeho vybavenia a skiservis v prípade potreby. Dostanete sa sem po vlastnej osi alebo autobusom z Liptovského Mikuláša do obce Žiar, na ktorej konci uvidíte stredisko Žiar Dolinky v plnej kráse. Užite si zimnú dovolenku na Slovensku!Múzeum Čierny orol
Veľmi pekná historická budova bývalého hostinca je Múzeum Čierny orol. Jeho história siaha až do 17. storočia, kedy slúžil ako hotelové a reštauračné zariadenie až do roku 1970. Názov Čierny orol získal v 19. storočí, kedy bol aj významným centrom kultúry. V roku 1830 sa tu rozvíjalo slovenské ochotnícke divadlo, kultúrny a čitateľský spolok Větín. Významným medzníkom Múzea Čierny orol bola prvomájová demonštrácia v roku 1918, kedy sa Slováci na základe Mikulášskej rezolúcie prihlásili k myšlienke československej vzájomnosti a k právu na sebaurčenie. Dnes sa v múzeu konajú rôzne kultúrne i vzdelávacie podujatia. Múzeum Čierny Orol ponúka veľmi unikátnu expozíciu venovanú dejinám lovu, poľovníctva a rybárstva na Liptove.
Ubytovanie Liptovský Ján
Hľadáte ubytovanie v Liptovskom Jáne? Liptov ponúka množstvo možností ubytovania v Liptovskom Jáne. Stačí ak si nájdete ubytovanie Liptovský Ján, dopredu si zarezervujete telefonicky alebo emailom termín a dĺžku pobytu, služby (polpenziu, plnú penziu, vlastnú stravu), a potom sa môžete ubytovať napríklad v penzióne Liptovský Ján alebo si nájdete miesto v hoteli v Liptovskom Jáne. Ak trávite radi čas na horách, ubytovanie Vám ponúkne chata Liptovský Ján, drevenica Liptovský Ján, penzión Liptovský Ján, hotel Liptovský Ján aj apartmán Liptovský Ján. Všetko závisí od vašich preferencií ubytovania i miest, kde budete tráviť svoj voľný čas. Pretože podľa toho sa bude odvíjať aj váš výber ubytovania.