Aquapark Tatralandia
Vychutnajte si relax v najväčšom slovenskom aquaparku Tatralandia s množstvom lákavých vodných atrakcií. Pozostáva zo 14 bazénov, z ktorých 10 sa dá využívať po celý rok a ich voda dosahuje príjemnú teplotu 38 stupňov Celzia. Rekreáciu v bazénoch spestruje lezecká stena s vodopádom, vodné chrliče, gejzíry a masážne sedenia. Krytý komplex Tropical Paradise ponúka bazén s morskou vodou aj bazén pre šnorchlovanie, zatiaľčo adrenalín zaručuje simulátor vĺn Surf Waves či 28 tobogánov a šmýkačiek vrátane zdanlivo nekonečnej Anakondy a rodinného tobogánu Trio. Súčasťou Tatralandie je Keltský saunový svet s masážnymi, vodnými a parnými saunami aj Wellness centrum realizujúce zábaly, pleťové masky a masáže.
Ďalšou alternatívou je krytá plaváreň, kde nájdete bazén pre neplavcov v maximálnej hĺbke 0, 7 metra a plavecký bazén s dĺžkou 25 m a hĺbkou do 1,6 m. K plavárni náleží tiež lezecká stena, telocvičňa, boulderingová stena, sauna, soľná jaskyňa, letné ihrisko pre hru plážového volejbalu a bar Delfín.
Pri Liptovskom Mikuláši existuje tiež možnosť relaxu v blízkosti najväčšej slovenskej vodnej nádrže známej aj pod prezývkou Liptovské more. Na Liptovskej Mare sa dá kúpať, surfovať, člnkovať, nasadnúť na vyhliadkovú plavbu lode Liptov, loviť ryby či prejsť sa do chránenej prírody polostrova Ratkovie a k archeologickému skanzenu Havránok.
KAM SA ÍSŤ LYŽOVAŤ?
Menšie stredisko je súčasťou blízkej obce Iľanovo a vyhľadávajú ho predovšetkým rodiny s deťmi a začiatočníci, keďže tunajšia zjazdovka meria len 350 metrov a patrí k stredne náročným. V areáli funguje možnosť večerného lyžovania s osvetlením, umelé zasnežovanie a reštaurácia.
V blízkosti Liptovského Mikuláša sa zároveň zimným športom dá venovať v lyžiarskych strediskách Ski Opalisko, Ski centrum Žiarce alebo Jasná Nízke Tatry.
KAM S DEŤMI?
Jedinečné múzeum sa skladá z expozícií Kras a jaskyne Slovenska a Chránená príroda Slovenska, ktorá sa ďalej člení na časti Zem - miesto pre život a Človek, hory, Natura 2000. Interaktívnu expozíciu v prirodzených ekosystémoch dopĺňajú svetelné a zvukové efekty, vďaka čomu je prechádzka múzeom skutočným zážitkom. K najväčším pokladom múzea patrí kostra jaskynného leva, model meteoritu, jaskynná expozícia s kvapľami a rozhľadňa s krásnym výhľadom na mesto aj okolité pohoria.
Neďaleko aquaparku Tatralandia natrafíte na kontaktnú zoologickú záhradu, ktorú obýva okolo 120 živočíšnych druhov, vrátane levov, kengúr, pštrosov, medveďov či papagájov. Mnohé zvieratá pritom možno pod dozorom ošetrovateľov pohladkať alebo ich nakŕmiť. Na skok od Zoo Kontakt funguje taktiež magicky pôsobiaca Motýlia záhrada, kde v krásnom prostredí poletuje okolo tri tisíc motýľov rozličných farieb a veľkostí. Súčasťou záhrady je terárium, menšia vtáčia voliéra a tunel odvahy s netopiermi.
Pri aquaparku Tatralandia okrem toho vyrástol aj zábavný park Tatrapolis - ostrov fantázie, ktorý by ste počas rodinnej dovolenky rozhodne nemali vynechať. Nájdete v ňom miniatúry známych svetových stavieb, kolotoč, labyrint, autodrom, Tatrapolis Expres a ďalšie lákavé atrakcie. Novinkou komplexu je Nočný Tatrapolis s grilovaním pod hviezdami, strašidelnou jazdou vláčikom, víkendovou diskotékou, zážitkovou večerou a nočným kinom.
V Liptovskom Mikuláši možno zároveň spoznať Galériu Ilusia s optickými trikmi a zrkadlami, zábavné centrum Paradox s trojicou virtuálnych miestností a virtuálnou realitou alebo únikovú hru Rebus room, kde si precvičia vlastnú šikovnosť malí aj veľkí.
KAM SA ÍSŤ PREJSŤ?
Vrch Háj-Nicovô v severnej časti mesta ponúka úžasný výhľad na panorámu Liptovského Mikuláša aj Liptovskej Mary, vďaka čomu ide o vyhľadávaný cieľ prechádzok miestnych obyvateľov aj turistov. Náučný chodník Vojenská história vás dovedie k Pietnemu areálu s pamätníkom a rozsiahlym vojnovým cintorínom z obdobia druhej svetovej vojny. Náučný chodník Príroda a krajina okolo nás približuje prírodné kuriozity chránenej lokality a disponuje detským ihriskom. Do tretice máte na výber bežecké trasy mikulášskych olympionikov doplnené o pestré cvičiace prvky a venované vodnému športovcom Michalovi Martikánovi a Petre Vlhovej.
Nenáročnú relaxačnú prechádzku umožňuje chodník smerujúci od Palúdžanského mosta po brehu rieky Váh až do mestskej časti Okoličné, kde si môžete všimnúť historický kaštieľ aj kláštor františkánov s kostolom sv. Petra z Alkantary. Chodník prechádza v blízkosti krytej plavárne či tenisových kurtov, pričom spoločnosť mu robí aj dvojica praktických cykloprístreškov.
Nielen pre milovníkov pamiatok je lákavá prechádzka historickým centrom mesta, kde si môžete všimnúť viaceré zaujímavosti. Popri spomenutých atraktívach tu objavíte tiež Fontánu Metamorfózy s dielom Pocta tvorivému mysleniu, pôsobivú budovu Župného domu, sochu Naša matka z dielne Alojza Štróbla, evanjelický kostol či Liptovské múzeum NKP Čierny orol, ktorého špecialitou je regionálny vývoj v oblasti poľovníctva a rybárstva.
KAM NA TURISTIKU?
Z Liptovského Mikuláša to máte blízko k severnej strane Nízkych Tatier a prírodným krásam ich národného parku. Pokiaľ máte záujem o stredne náročnú túru, ktorá zaberie v priemere okolo štyroch hodín, môžete sa vybrať z Iľanova cez Poludnicu do Závažnej Poruby, Náučným chodníkom Demänovskej doliny alebo z Liptovského Jána cez Stanišovskú dolinu na Smrekovicu. Ak si trúfnete na náročnú túru, ktorou strávite väčšinu dňa, zvoľte si výstup na Chopok z Jasnej, dobývanie Ďumbiera z Liptovského Jána a Jánskej doliny či putovanie na vrch Ohnište.
Podobne sa vám z Mikuláša otvárajú cesty aj k Západným Tatrám pri hraniciach s Poľskom. Tunajšie túry sú takmer vždy spojené s veľkou náročnosťou a prevýšením, odporúčané sú preto pre skúsenejších turistov. Tí s obľubou vystupujú zo Žiarskej doliny na Baranec, z Račkovej doliny na Ostrý Roháč alebo Jaloveckou dolinou na Baníkov či Salatín.
Mesto Liptovský Mikuláš ponúka priaznivcom cykloturistiky viaceré lákavé alternatívy. Prvá cyklotrasa vo forme asfaltového pásu vedie priamo historickým centrom s množstvom stojanov na bicykle až po Rachmaninovo nábrežie. Od železničnej stanice sa dá tiež zamieriť po cyklotrase na vrch Háj-Nicovô s možnosťou pokračovania do obcí Žiar a Smrečany. Cyklochodník po brehu rieky Váh je lemovaný lavičkami aj dvojicou cykloprístreškov a dostupný je aj pre kolobežky a kolieskové korčule. Ďalšie cyklotrasy vedú od mosta v Okoličnom či od Vrbického a Palúdžanského mosta.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Vodný slalom priniesol Slovensku viaceré olympijské úspechy a ak chcete majstrov tohto športu sledovať priamo v akcii, stačí ak zamierite do Areálu vodného slalomu Ondreja Cibáka pri Liptovskom Mikuláši. Jeho súčasťou je Adrenalín centrum, kde sa pobavíte hrou paintballu, minigolfu Adventure golf a môžete si precvičiť vlastný talent na strelnici. Agentúra Rafting adventure vám navyše v areáli umožňuje zažiť rafting, kanoistiku alebo vodný slalom aj na vlastnej koži a rezervovať si v neposlednom rade možno aj jazdu na wakeboarde či wakeskate v časti Propaganda Free Style Park.
Ak hľadáte novú dobrodružnú aktivitu spojenú s pohybom vo vzduchu, je Hurricane Factory Tatralandia to pravé pre vás! Táto atrakcia ponúka jediný veterný tunel na našom území, v ktorom vás do výšky 14 metrov vynesie vzduch šíriaci sa rýchlosťou 270 km za hodinu. Program Funlight zvládnu vďaka inštruktorom aj absolútni začiatočníci, zatiaľčo verzia Sportflight je zameraná na návštevníkov, ktorí už majú so skydivingom a voľným pádom viac skúseností.
Športový areál v mestskej časti Vitálišovce je priam stvorený pre rodinný výlet alebo teambuildingové aktivity. Disponuje detskou lanovou dráhou, lezeckou stenou, bazénom s aquazorbingom, mini zoo a paintballovým ihriskom. Okrem toho si môžete v strelnici zastrieľať z luku, vzduchovky alebo z kuše či využiť jazierko pre rybolov.
Na Revolučnej ulici nájdete laser arénu Liptovlasers, kde máte možnosť zažiť dvojicu unikátnych aktivít. Na výber tak máte laserovú prestrelku v labyrinte Laser Tag, ktorú si vychutnáte predovšetkým v spoločnosti priateľov a hru Laser Maze, v ktorej sa vžijete do kože bankových lupičov snažiac sa prejsť chodbou bez prerušenia laserov.
KAM ZA HISTÓRIOU?
Odhaľte pútavé dejiny Liptovského Mikuláša datované až do čias stredoveku prostredníctvom expozície Kapitoly z histórie mesta. Jánošíkova mučiareň a súdna sieň približujú proces s legendárnym zbojníkom Jurajom Jánošíkom, na ktorého postavu nadväzuje aj Jánošíkova záhrada. K najnovším prírastkom Múzea Janka Kráľa sa radí expozícia Poštového holubárstva na Slovensku v budove Pongrácovskej kúrie a múzeum spravuje tiež expozíciu Tatrín a Žiadosti slovenského národa v priestoroch evanjelickej fary.
Najstaršia pamätihodnosť mesta je súčasne najväčšou na Liptove z obdobia rannej gotiky a postupom času okolo nej vyrástlo sídlisko Svätý Mikuláš. K najvýznamnejším častiam Kostola sv. Mikuláša patrí kamenná krstiteľnica, vitrážové okná a tri oltáre s motívmi sv. Mikuláša, Panny Márie a Božieho tela.
Túto synagógu postavenú v polovici 19. storočia nájdete na Hollého ulici a známa je hlavne vďaka svojej krásnej vnútornej výzdobe v secesnom štýle. Nachádza sa v nej tiež výstava odhaľujúca históriu židovskej komunity v meste. Synagógu spravuje Múzeum Janka Kráľa a konávajú sa v nej rozličné kultúrne a umelecké podujatia, ako napríklad koncert Mosty-Gesharim.
Popri múzeách natrafíte v meste aj na štvoricu galérií, spomedzi ktorých si vašu pozornosť zaslúži predovšetkým Liptovská galéria P. M. Bohúňa a Galéria Kolomana Sokola. Prvá prezentuje vývoj umeleckej tvorby v oblasti severného Slovenska od obdobia gotiky až do súčasnosti a kladie špeciálny dôraz na postavu Petra M. Bohúňa, ktorému je venovaná Bohúňova sieň. Druhá galéria sa špecializuje na dielo miestneho rodáka, grafika Kolomana Sokola a sídli v budove Pongrácovskej kúrie.
AKÉ SÚ TAJNÉ MIESTA, O AKÝCH BEŽNÝ NÁVŠTEVNÍK NEVIE?
Domček z konca 19. storočia v mestskej časti Vrbica je domovom výstavy venovanej rodine významných slovenských literátov. Spoznáte v ňom tak život a dielo Martina Rázusa, Márie Rázusovej-Martákovej a dozviete sa aj zaujímavosti o ich bratoch kníhtlačiaroch, Michalovi a Matejovi. Rodný dom sa zaoberá aj históriou Vrbice a jeho súčasťou je knižnica s literárnymi prácami súrodencov Rázusovcov a televíznymi filmami, ktoré podľa nich boli natočené.