Túžite po očarujúcich 360° výhľadoch na celú panorámu Nízkych Tatier, a to od Kráľovej hole až po Banskú Bystricu, na kráľovské mesto Brezno, Horehronské podolie či Veporské vrchy? Čo tak zdolať druhú najvyššiu vyhliadkovú vežu na Slovensku, ktorá vám to všetko zaručí v jednom okamihu? Podmienkou je prekonať jej 192 schodov a zaraz sa ocitnete hlavou v oblakoch vo výške 39,6 metra nad zemským povrchom.
K vyhliadkovej veži sa dostanete hneď z niekoľkých smerov. Z mesta Brezno, z lokality Banisko, kde nájdete aj oboru s danielmi škvrnitými, vedú k veži dve trasy. Vychádzkovým tempom sa k nej dostanete po približne 4 km za 60 až 90 minút. Na náučnom interaktívnom chodníku nájdete informačné tabule o faune a flóre z danej lokality, ako aj drevené sochy zvierat. Zvuky lesa si vypočujete o čo si lepšie aj vďaka obrovskému drevenému megafónu. Odporúčame zaparkovať na bezplatných parkoviskách pri obchodných reťazcoch.
Okúste dobrodružnú jazdu na unikátnych bicykloch na koľajniciach, ktoré predstavujú jednoduché koľajové vozidlo, poháňané ľudskou silou na princípe šliapania do pedálov. Kapacita je stanovená optimálne pre 3 dospelé osoby a 1 dieťa. Počas hlavnej letnej sezóny je k dispozícii trasa z Hronca cez krasové územie s možnosťou prestupu na vláčik Čiernohronskej železničky na výhybni Šánske alebo piknikom v čarokrásnej prírode. Mimo hlavnej sezóny je trať a jazda na cyklodrezinách prístupná z Hronca až do Čierneho Balogu.
ČHŽ patrí na Slovensku medzi úzkorozchodné lesné železnice, ktorej základný kameň bol postavený v roku 1908. Pôvodne slúžila na zvoz dreva z dolín v povodí Čierneho Hrona. Táto národná kultúrna pamiatka dnes patrí medzi obľúbené, turistami vyhľadávané atrakcie regiónu, ktorá premáva z centrálnej staničky z obce Čierny Balog na tri smery – Vydrovo, Dobroč a Šánske denne, počas letnej turistickej sezóny od 1. 5. do 30. 9. Vozový park pozostáva z niekoľkých parných a motorových lokomotív a súprav historických vyhliadkových vagónov, ktoré návštevníci ocenia najmä v letné horúce dni. Pokiaľ máte záujem o mimoriadne jazdy, je možné si ich objednať i vopred.
Pokiaľ sa vyberiete do obce Čierny Balog nezabudnite navštíviť Lesnícky skanzen, otvorené múzeum v prírode vo Vydrovskej doline.
Ak túžite po aktívnom vyžití, vyberte si jednu z cyklotrás na dĺžke 865 km, ktoré vám zaručia dych berúce pohľady priamo zo sedla bicykla. Ak ich chcete za jeden deň stihnúť viac, neváhajte a dupnite do pedálov s nepoznanou silou vďaka výkonným terénnym e-bikom a e-kolobežkám. Vďaka nim zažijete plno zábavy s vetrom vo vlasoch. Po novom si môžete zašliapať aj na cyklorikši a tandemovom bicykli. Cyklorikša je 4-kolesová konštrukcia na gumových kolesách poháňaná na princípe bicyklovania. Je určená pre 4 osoby, pričom 2 osoby bicyklujú a 2 osoby sedia na lavičke, odkiaľ si môžu užívať výhľady na čarokrásnu prírodu. Tandemový bicykel je predĺžená konštrukcia bicykla, prispôsobená na bicyklovanie pre 2 osoby za sebou.
Rezervujte si nezabudnuteľný zážitok z pohodlia domova už teraz na www.cyklo.horehronie.sk
Príďte objaviť miesto dýchajúce vyše 750-ročnou históriou. Na návrší posledného výbežku Nízkych Tatier sa totižto rozprestiera národná kultúrna pamiatka – majestátny Hrad Ľupča, ktorý stráži obec Slovenskú Ľupču a jej okolie už od 13. storočia. Hrad v minulosti spĺňal funkciu strážneho hradu, ktorý mal pod dohľadom významnú obchodnú stredovekú cestu Via magna. V súčasnosti sa využíva na reprezentačné, či kultúrno-spoločenské podujatia, ale rovnako je sprístupnený širokej verejnosti v podobe komentovaných prehliadok. Počas prehliadky možno vidieť nádvoria hradu, horný hrad, hradné chodby, kaplnku a niektoré miestnosti. Prehliadku je možné absolvovať celoročne na základe telefonického dohovoru. V hlavnej letnej sezóne je prístupný každý deň, okrem pondelka, bez nutnosti rezervácie.
Jeden z klenotov Horehronia je aj malá osada učupená v lone prírody, ktorá v sebe ukrýva čaro jedinečnej tradičnej architektúry, ktorá patrí medzi najzachovalejšie lokality na Slovensku. Osada sa rozprestiera na pomedzí okresov Brezno a Poltár, v obkolesení Sihlianskych lazov. Drevenice s hospodárskymi dvormi, kaplnkou sv. Anny a malou zvonicou sa tu zachovala v takmer nezmenenej podobe najmä preto, že osada bola v 80-tych rokoch 20. storočia vysídlená. Noví majitelia dreveničky s citom obnovili, preto ich dnes môžete obdivovať, alebo sa v nich aj ubytovať. Na začiatku osady, na Doline, sa tiež nachádza pozostatok Forgáčovského kaštieľa.
Najobľúbenejším turistickým vrcholom a zároveň cyklisticky najvyššie sprístupnený vrchol na Slovensku i v strednej Európe (13,6 km, prevýšenie 1 066 m), v okolí rázorvitých obcí, akými sú Šumiac a Telgárt, je jednoznačne majestátna Kráľova hoľa, matka štyroch riek - Čierny Váh, Hron, Hnilec, Hornád a zároveň najvyšší kopec východnej časti Nízkych Tatier, ktorý sa nachádza vo výške 1 946 m n. m.
Zdolať ju môžete niekoľkými trasami z Telgártu i zo Šumiaca, pričom všetky navrhované turistické trasy na básnikmi ospevovanú a legendami opradenú Kráľovu hoľu predstavujú prevýšenia cez 1 000 m n.m., čím patria medzi stredne náročné.
V Prednom sedle pod Kráľovou hoľou leží na modrej značke vedúcej z obce Šumiac, približne v polovici výstupu, teda asi 1 hodinu a 40 minút od obce, menšia Horská chata pod Kráľovou hoľou (1 451 m. n. m.), v ktorej zaiste načerpáte dostatok síl na zdolanie svojho cieľa.
Lokalita rozprestierajúca sa pod majestátnou Kráľovou hoľou láka návštevníkov i ďalšou jedinečnou atrakciou nachádzajúcou sa obďaleč. Ide o retro kaviareň v štýlovom vozni, ktorá nesie názov Depo Café Telgárt. Vagón je historickým kúskom, ktorý prešiel dômyselnou rekonštrukciou a je osadený na skutočných koľajniciach. Vo vnútri vagóna nájdete okrem osvieženia aj zaujímavé historické artefakty, dobové fotografie na vkusných tapetách i model vláčika, ktorý sa preháňa po koľajniciach umiestnených po celom obvode vnútorných stien vagóna. Množstvo detailov a krásne okolie tvorí jedinečný celok aký nenájdete nikde inde na Slovensku. Vychutnajte si šálku kávy pri pohľade na technický skvost, ktorým je Chmarošský viadukt. Náš najkrajší a nafotografovanejší železničný klenot je odjakživa veľkým lákadlom fotografov, milovníkov vlakov a turistov prechádzajúcich cez východnú časť regiónu Horehronie. Nachádza sa za obcou Telgárt a je tvorený z 9 oblúkov o dĺžke 113,6 m a výške 18 m. Ročne ho navštívi obrovský počet návštevníkov. Staňte sa jedným z nich!
V ústí Šumiackej doliny, pri čírom potoku, stojí malá chalúpka ukrývajúca zaujímavý príbeh. Ide o najstaršiu saunu na území Slovenska i Česka, ktorú postavil mlynár Michal Demo pre svoju manželku Máriu, pôvodom z Ruska. Hovorí sa, že jej tým chcel urobiť radosť, aby jej nebolo až tak clivo za domovom. Dvere sauny boli otvorené každému. V tom čase to bolo jediné miesto v Šumiaci, kde bola teplá voda. Vďaka tomu dostala sauna od miestnych ľudí pomenovanie „kupieľka“. Pôvodne bola budova sauny drevená. Vďaka jej bielej omietke ju bolo pri potoku v Šumiackej doline vidieť už z diaľky. Pri jednej z búrok na ňu však spadol strom a vážne ju poškodil. Aby bola sauna pred vrtochmi počasia lepšie chránená, rozhodol sa ju niekedy v 60. rokoch majster Demo prestavať na murovanú. Odvtedy stojí na svojom ikonickom mieste v objatí lesa. Demovci už nežijú, ale ich dom a sauna tvoria aj naďalej vzácnu spomienku na pracovitosť a ušľachtilosť dvoch dobrých ľudí zo šumiackej zeme.
Mestská veža alebo tiež zvonica je dominantnou stavbou mesta Brezna, ktorá od 1. októbra 2022 opäť víta návštevníkov vo svojich vynovených priestoroch. Dvere mestskej veže sa tak otvorili po viac ako rok trvajúcej rozsiahlej rekonštrukcii. Celý proces prác však trval viac ako 5 rokov.
Po vstupe do jej interiéru sa ocitnete v ,,Infocentre vo zvonici" pričom pocítite „wau“ efekt z moderných priestorov, v ktorých ale stále dýcha pôvodný duch veže. Ponuka infocentra je rozšírená o špeciálne pre mesto upraženú zmes kávy z lokálnej pražiarne, ktorú si môžete vychutnať na mieste, a to aj z originálneho termo hrnčeka s dizajnom mesta. Na prvom podlaží sa nachádza tzv. čitáreň s interaktívnymi panelmi, ktoré VÁM vyrozprávajú zaujímavé fakty o veži. Druhé poschodie je venované expozícii o gen. M. R. Štefánikovi. Nad expozíciou môžete obdivovať majestátne zvony, ktoré spolu vážia viac ako 1 900 kg. Zvonica bola súčasne aj domovom zvonára , ktorý na jej najvyššom podlaží prebýval spolu so svojou rodinou. Vystúpte až do izby zvonára a zoznámte sa s mestom z vtáčej perspektívy tak, ako ho nedokážete vnímať zo zeme.
Malá drevenička dýchajúca históriou stojí neďaleko obci Šumiac, pod majestátnou Kráľovou hoľou pri známej ceste číslo 66. Stodola sa veľmi rýchlo stala vyhľadávanou a zároveň najfaktografickejšou pamiatkou na Horehroní, ktorá je ako vystrihnutá z rozprávky.
História Chamkovej stodoly je spätá s pôvodným hospodárením stodoliarov zo Šumiaca. Drevenice podobné tejto našej boli využívané len sezónne, a to v letných mesiacoch. Ľuda v nich prebývali a zároveň pripravovali krmivo pre domáce zvieratá na zimné obdobie, ktoré chovali v humnách.
Stodola najskôr slúžila ako preprahová stanica poštových koní na poštovej trase Tisovec – Poprad, pričom spadala pod poštu v Červenej skale. V roku 1935 si ju kúpil Juraj Chamko, ktorý pôvodné dve budovy využíval ako stodolu a humno. Budova humna vyhorela pre filmové účely filmu Nevesta hôľ, samozrejme so súhlasom majiteľa, čím ostala už len stodola.
V roku 2018 sa chátrajúca stodola vďaka nadšencom a dobrovoľníkom, so súhlasom majiteľov, dočkala obnovy v podobe výmeny starých šindlov na streche a zakrytia tých najväčších dier. Drevenicu sa im podarilo aspoň čiastočne zachrániť, čím tu môže stavba i naďalej stáť pre turistov a návštevníkov regiónu. Dva roky na to sa našli ďalší nadšenci pod záštitou rajskej organizácie cestovného ruchu Banskobystrický kraj Turizmus i Oblastnej organizácie cestovného ruchu REGIÓN HOREHRONIE. Bola vyhlásená verejná zbierka, vďaka ktorej sa vyzbieralo dostatočný obnos finančných prostriedkov na výmenu celej strechy.
Aj Horehronie skrýva podzemné krásy a tajomstvá. Bystrianska jaskyňa je najvýznamnejšou jaskyňou Horehronského podolia. Známa je pozoruhodnými skalnými tvarmi a vývojom podzemných priestorov, výskytom sintrovej výplne, ako aj priaznivými klimatickými podmienkami na speleoterapeutickú liečbu.
Jaskyňa bola vytvorená tektonicko-eróznou činnosťou a modelovaná podzemným tokom, ktorý momentálne preteká jaskynnými priestormi v hĺbke 15 až 20 m pod úrovňou prehliadkovej trasy. Počas prehliadky môžete vidieť tri priepasti s hĺbkou okolo 20m a jaskyňa je zaujímavá rôznorodosťou priestorov na prehliadkovom okruhu.
Prehliadkový okruh má dĺžku 580 m a je takmer bez prevýšenia (26 schodov). Jaskyňa je prístupná aj pre imobilných návštevníkov. Prehliadka trvá 45 min. Teplota v jaskyni je od 5,7 do 6,7°C.
Viac tipov na výlety Horehroním nájdete na www.horehronie.sk