1. AQUAPARK TATRALANDIA
Najväčší aquapark na Slovensku sa rozprestiera pri Liptovskom Mikuláši s tatranskou panorámou a zahŕňa 14 bazénov, 26 toboganov, dobdrodružnú sekciu Superfly a keltský saunový svet s wellness procedúrami. Aquapark Tatralandia je v prevádzke celoročne a zatiaľčo jeho niektoré bazény sú vhodné na plávanie, iné s termálnou vodou sú priam stvorené na relax a v bazénoch so slanou vodou sa budete cítiť ako pri mori. Z tobogánov sú obľúbené hlavne dlhánska Anakonda, prudký Free Fall, bleskový Rapido a Tornado pripomínajúce rafting divokej rieky. V priestoroch aquaparku sa konávajú početné podujatia, 9. a 10. júla napríklad Tatralandia oslavuje svoje 13. narodeniny formou Birthday Latino Fiesta.
Chcem navštíviť Aquapark Tatralandia
V zime je Jasná najväčším lyžiarskym strediskom Slovenska disponujúcim 18 vlekmi, 40 zjazdovkami a 12 lanovkami. V lete je hlavným vstupom pre turistiku po severnej strane Nízkych Tatier a domovom najväčšieho cyklistického parku na našom území, Rocky Mountain Bike World. Ten tvorí 25 km tratí a využijú ho profesionálni cyklisti, začiatočníci aj kolobežkári. Rodinám Jasná Nízke Tatry poskytuje aj dobrodružno - kreatívnu hru Drakopark Chopok, ktorej účastníci plnia úlohy, za ktoré získavajú odmeny a popritom si užívajú pobyt na čerstvom vzduchu. Nenechajte si ujsť ani tohtoročné Dračie noci na Chopku, konkrétne Drakolympiádu 16. júla 2016 a Dračích pátračov dňa 13. augusta 2016.
Chcem navštíviť Jasnú Nízke Tatry
Toto múzeum jedinečným spôsobom udržiava vzhľad tradičnej ľudovej architektúry regiónu a jeho súčasťou sú expozície z viacerých dnes už neexistujúcich liptovských obcí vrátane goticko - renesančného zámku z Parížoviec, čo je najstaršie sídlo zemanov na Liptove. Pozornosť v Múzeu liptovskej dediny v Pribyline púta tiež kostol Panny Márie s jeho nástennými maľbami, lokomotíva Považskej lesnej železnice, kováčska vyhňa a richtárov dom z Liptovského Trnovca. Múzeum spadá do správy Liptovského múzea v Ružomberku, venuje sa výuke ľudových umení, chovu huculských koní a v lete organizuje pestré podujatia ako je trebárs Liptovská svadba (23. júl 2016) či Kováčska nedeľa (14. august 2016).
Chcem navštíviť Múzeum liptovskej dediny v Pribyline
Nenadarmo je táto vodná plocha sídliaca na Váhu medzi Liptovským Mikulášom a Ružomberkom známa aj pod menom Liptovské more, ide totiž o najväčšiu vodnú nádrž na Slovensku. Vybudovaná bola v rokoch 1969 - 1975 zatopením niekoľkých tunajších obcí čiastočne zachovaných v múzeu v Pribyline. Popri kúpaní a rybolove sa tu dá venovať jachtingu, člnkovaniu, surfingu, jazde na vodných skútroch alebo sa podujať na vyhliadkovú plavbu loďou Liptov. Rekreačné strediská na brehoch vodnej nádrže Liptovská Mara, ako je Liptovský Trnovec a Liptovská Sielnica sú okrem toho vhodným štartovacím bodom pre výlet do chránenej zóny polostrova Ratkovie a archeologickému skanzenu Havránok.
Chcem navštíviť vodnú nádrž Liptovská Mara
O existencii druhej najväčšej ľadovej jaskyne Slovenska sa vedelo už od stredoveku, hoci pre návštevníkov je otvorená až od konca 19. storočia. Demänovská ľadová jaskyňa pozostáva zo štyroch poschodí a jej celková dĺžka dosahuje dva a pol kilometra, z ktorých 850 metrov prejdete počas vašej návštevy. Vodopády a kvaple sú vo svojej terajšej podobe zamrznuté už niekoľko storočí a zaujímavosťou je, že v minulosti sa verilo, že tu žijú draky a preto sa tento podzemný poklad nazýval Dračou jaskyňou. V lokalite Demänovskej doliny nemožno minúť ani susednú Demänovskú jaskyňu slobody a na Liptove môžete zavítať aj k vzdialenejšej Malej stanišovskej a Važeckej jaskyni.
Chcem navštíviť Demänovskú ľadovú jaskyňu
Miestna časť mesta Ružomberok si dodnes zachováva svoju pôvodnú architektúru typickú pre oblasť Liptova bez zásahov modernej doby. Tvorí ju 45 zrubových domov pochádzajúcich prevažne z 19. storočia a postavených z dreva a kameňa, ktorých farby zaujímavým spôsobom kontrastujú s okolitou prírodou pod vrchom Sidorovo. Mnohé z nich sú obývané dodnes, iné poskytujú ubytovacie služby a obzvlášť kuriózny je miestny Kostol navštívenia Panny Márie, drevená zvonica a zrubová studňa. Roľnícky dom funguje zase ako výstava pod správou Liptovského múzea v Ružomberku. Vďaka svojej unikátnosti je Vlkolínec od roku 1993 súčasťou Zoznamu svetového dedičstva ľudstva UNESCO.
Chcem navštíviť Vlkolínec
Rekreačný komplex, ktorý v sebe spája to najlepšie z termálneho kúpaliska aj aquaparku dáva svojim návštevníkom k dispozícii 23 bazénov a víriviek, ako aj 15 tobogánov a šmýkačiek a tiež relaxačné centrum Wellness spa s ponukou sáun, masáží, inhalácií a rímskych kúpeľov. Vodný raj Gino Paradise Bešeňová využíva okolité geotermálne pramene preukazujúce početné pozitívne účinky na fyzické aj psychické zdravie človeka. Populárna je predovšetkým tunajšia zábavno - adrenalínová zóna tvorená vežou s výškou 30 metrov a šiestimi tobogánmi, z ktorých jeden nesie titul najdlhšieho tobogánu u nás. Návštevníkov potešia aj početné akcie a novinka leta 2016, štvorica žralokov.
Chcem navštíviť Vodný raj Gino Paradise Bešeňová
Počas zimných mesiacov sa lokalita Žiarce pri obci Pavčina Lehota využíva pre potreby lyžiarskeho strediska s blížiacimi letnými prázdninami však mení svoju podobu na Fun park Žiarce. Jeho hlavným atraktívom je horská bobová dráha s prevýšením 120 metrov, dĺžkou jedného kilometra, 16 zátačkami, dvomi rampami a šiestimi terénnymi vlnami. Dráha typu Bandauer je najstršmou na Slovensku, možno na nej dosiahnuť až rýchlosť 45 km za hodinu a deti sa na nej povozia do siedmych rokov s doprovodom, od siedmych aj samé. Areálom zábavného parku prechádza tiež cyklistická trasa vedúca z Vlkolínca do Pribyliny a umožňujúca tak prepojenie viacerých zaujímavostí v doprovode nádhernej liptovskej prírody.
Chcem navštíviť Fun park Žiarce
Tri horské mlyny sú súčasťou náučného chodníka prechádzajúceho krásnou prírodou Kvačianskej doliny, ktorý možno prepojiť aj s výletom do susednej rovnako atraktívnej Prosieckej doliny. Mlyny Oblazy v Kvačianskej doline sú situované v Chočských vrchoch na mieste, v ktorom sa spájajú potoky Hutianka, Borovianka a Ráztočianka. Horný mlyn sa nazýva gejdošovským, dolný brunčiankovským a tretí v minulosti fungoval ako furmanská krčma. Pôvodný štvrtý mlyn odniesla veľká voda, jeho troch kamarátov sa však podarilo dať znovu do poriadku a tak sa z nich stali najzaujímavejšie technické pamiatky celého Liptova, stojace na svojom pôvodnom mieste už od 19. storočia.
Chcem navštíviť Mlyny Oblazy v Kvačianskej doline
Malebná zrúcanina nad obcou Likavka pri Ružomberku vznikla ako strážny stredoveký hrad nad Váhom a vo svojich dejinách zažila nejednu dramatickú udalosť, až kým nebol začiatkom 18. storočia poškodený mužmi Františka Rákocziho. Hoci neskôr pustol, čiastočne sa ho podarilo zrekonštruovať a o jeho živote vám porozpráva výstava v Hunadyovej veži, za ktorú nesie zodpovednosť Liptovské múzeum v Ružomberku. Hradná cesta z Likavky vás najprv ale prevedie nádvorím dolného hradu a neskôr prejdete do novšej a v udržiavanejšej časti horného hradu. Ak by vám vidieť jednu ruinu stredovekého hradu na Liptove nestačilo, neváhajte sa vybrať ani na Liptovský hrad nad Liptovským Hrádkom, ktorý je zároveň s nadmorskou výškou 993 metrov nad morom najvyššie položeným hradom Slovenska.
Chcem navštíviť hrad Likava