28+ tipov kam ísť na výlet v Tatrách
Vysoké či Nízke, naše Tatry nám môžu závidieť mnohí. Krásy nedotknutej prírody sa v nich snúbia s úžasnými možnosťami na relax. Svoje si tu nájdu milovníci vysokohorskej turistiky, ale aj obdivovatelia jedinečnej fauny a flóry či návštevníci inklinujúci k absolútnemu pokoju. Aké možnosti na trávenie voľného času v Tatrách máme? A ako si vybrať najlepšie ubytovanie v Tatrách?
Vydajte sa za krásou horských jazier
V kontexte tatranských štítov naberá turistika na úplne inom význame. Krásy slovenských hôr v sebe ukrývajú často aj miesta, ktoré by ste v nich nečakali. Vedeli ste napríklad, že slovenská strana Tatier sa môže pýšiť najväčším počtom plies? Ide o jazerá ľadovcového pôvodu, ktoré ponúkajú na svojom skalnatom podloží množstvo farieb a veľkostí. Každé z nich je tak vďaka tomu výnimočné.
Ktoré sú ale tie najkrajšie plesá v Tatrách?
Pri svojich potulkách Tatrami by ste nemali v žiadnom prípade vynechať Zelené pleso. Nájdete ho vo východnej časti slovenských veľhôr, kde sa učupilo v nadmorskej výške 1 551 m n. m. Pri návšteve samotného jazera pritom môžete obdivovať aj krásy Jastrabej veže, ktorá sa hrdo týči priamo nad ním. Nenáročnú cestu sem zvládnu aj Vaše deti. Najčastejšie sa turisti vydávajú z Tatranskej Lomnice po Tatranskej magistrále.
Hovorí sa, že pobyt v Tatrách toho, kto aspoň raz za život nenavštívi dvojicu našich najznámejších horských jazier, Štrbské pleso a Skalnaté pleso, sa nepočíta. V prípade toho prvého ide o druhé najväčšie pleso v slovenských horách. Vďaka jeho nadmorskej výške 1 346,6 m n. m. je považované Štrbské pleso za ideálny východiskový bod na túre smerom ďalej k tatranským štítom. Zaujímavosťou Štrbského plesa je jeho hokejová minulosť. Práve jeho zamrznutá vodná hladina bola v roku 1925 svedkom hokejových majstrovstiev sveta. Nemenej zaujímavým vysokohorským jazerom je aj Skalnaté pleso. Jeho návštevu rozhodne neoľutujete aj vďaka krásnym výhľadom na južné zrázy Lomnického či Kežmarského štítu. Bonusov tu však nájdete omnoho viac — za spomenutie stojí napríklad miestna hvezdáreň alebo Skalnatá chata, v ktorej môžete načerpať nové sily.
Hľadáte absolútneho vodného rekordéra? V tom prípade je tu pre vás Veľké Hincovo pleso rozprestierajúce sa vo výške úctyhodných 1 946 m. n. m. Práve jeho umiestnenie je jedným z hlavných dôvodov, prečo je hladina jazera pokrytá ľadom až po dobu 270 dní v roku. Monumentálnosť tohto plesa si naplno uvedomíte až pri pohľade z okolitých štítov. Veď s dĺžkou 740 metrov, šírkou 370 metrov a hĺbkou neuveriteľných 53, 7 metrov je najvyššie položeným domovom pstruha potočného na Slovensku. A možno aj v celej Európe.
Samozrejme, plies v Tatrách je omnoho viac. Chybu určite neurobíte, ani keď sa rozhodnete navštíviť Velické pleso, Nižné a Vyšné Wahlenbergove plesá, Päť Spišských plies či Trojrohé pleso. Ak teda patríte medzi milovníkov hôr a vody, v Tatrách sa nudiť rozhodne nebudete.
Milovníci horskej turistiky sa tu budú cítiť ako v raji
Láka Vás lezenie po horských štítoch či výstupy na ne? Žiaden problém. Neexistuje na to azda lepšie miesto, ako sú Vysoké a Nízke Tatry. Vaše možnosti sú pritom takmer neobmedzené, je však dôležité poriadne zvážiť a zhodnotiť svoje možnosti. Predsa len, výstup na Kriváň nezvládnu všetci. Ak sa Vám to však podarí, pohľady z nadmorskej výšky 2 495 metrov Vám nič nenahradí. Na vrchole sa môžete dotykom Cyrilometodejského kríža zamyslieť nad poverou, prečo je vlastne štít taký ohnutý. Vraví sa totiž, že oň kedysi zavadil anjel svojím krídlom, čím ešte viac podčiarkol jeho krásu. Ak sa sem vydáte, bude sa Vám hodiť Kriváň ubytovanie.
Radi by ste sa dostali ešte vyššie? Žiaden problém, navštívte Lomnický štít, druhú najvyššiu horu Vysokých Tatier. V tomto prípade Vás však potešíme, keďže sem môžete pohodlne vziať aj svoje najmenšie ratolesti. Na „Lomničák“ sa totiž pohodlne vyveziete lanovkou. Začať môžete už v Tatranskej Lomnici, no najzaujímavejšou pasážou cesty bude nepochybne tá posledná. Zo Skalnatého plesa Vás na vrchol Lomnického štítu vyvezie unikátna vysutá červená lanovka, ktorá zdolá počas 8,5-minútovej cesty nadmorské prevýšenie v podobe 855 metrov. Otvorí Vám tak možnosti na neopakovateľné výhľady z konečnej výšky 2 634 m n. m. A mimochodom, keď už budete na Lomnickom štíte, nezabudnite si odpočinúť v tamojšej kaviarni Dedo.
Často sa pýtate, kam na turistiku vo Vysokých Tatrách? A čo tak zdolať našu najvyššiu horu? Gerlachovský štít sa hrdo týči vo výške 2 654 m n. m. Ako bežný turista sa naň však nedostanete. Na „Gerlach“ môžete vystúpiť len v sprievode certifikovaného horského vodcu. Keď sa však na neľahkú úlohu odhodláte, určite nebudete ľutovať. Nie je to však nič pre Vás? Nezúfajte. Stále sú tu iné štíty — Rysy, Svinica či Kôprovský štít. Na tie sa dostanete pokojne aj vlastným tempom.
Zúfať nemusíte ani v prípade, ak sú pre vás Vysoké Tatry naozaj vysoké. Práve naopak, zaujať by Vás mohlo pohorie Nízke Tatry ubytovanie. Aj v tomto prípade môžete počítať s množstvom možností na oddych či výlety. Výhodou v porovnaní s naším najväčším pohorím bude menej turistov. To sa v konečnom dôsledku odrazí nielen na pokojnejšom prostredí, ale aj na príjemnejších cenovkách. Takže — kam na turistiku v Nízkych Tatrách?
Jedným z najikonickejších štítov vhodným na výstup pre všetky vekové kategórie sa stane s nadmorskou výškou 2 024 metrov majestátny Chopok. Tretí najvyšší vrchol Nízkych Tatier sa na svojom vrchole pýši nielen televíznou či meteorologickou stanicou, ale aj príjemnou reštauráciou, v ktorej si môžete užiť čaro prítomného okamihu a nabrať sily pred cestou nadol. Deň zakončíte v príjemnom ubytovaní Chopok. Alebo napríklad pred cestou na ďalší zo štítov — Poľanu. Tú začnete v Demänovskej doline a nezaberie Vám viac, ako tri hodiny. Napokon, ide o 5-kilometrový výstup do príjemnej nadmorskej výšky 1 889 metrov. Poľana sa Vám zaň odvďačí panoramatickým výhľadom na široké okolie. Takým, aký nenájdete ani na pohľadnici.
Zdá sa Vám, že ste príliš nízko? Žiaden problém. Aj pre Vás máme tip. Je ním najvyšší vrchol Nízkych Tatier, štít Ďumbier. Ten sa v pohorí majestátne vypína so svojou výškou 2 043 m n. m. Tá sľubuje neopakovateľné výhľady na — nielen — nízkotatranské kopce. Vidieť odtiaľ môžete Kriváň či Gerlachovský štít, ale aj pohorie Roháče. Na vrchole určite nevynechajte ani pohľad na ikonickú Kráľovu hoľu. Zážitkom sa pre Vás však stane aj samotný výstup či zostup. Počas neho totiž môžete obdivovať bohatú tatranskú flóru a faunu. Zo živočíšnej ríše Vás pri troche šťastia budú na vrchol sprevádzať svište či kamzíky.
Tatry — domov čarokrásnych vodopádov
Vedeli ste, že tatranské kopce toho v sebe ukrývajú omnoho viac? Ich súčasťou je aj množstvo vodopádov najrôznejších tvarov a veľkostí.
Ktoré sú teda najkrajšie vodopády v Tatrách, ktoré by ste nemali pri svojej návšteve slovenských hôr v žiadnom prípade vynechať?
Len ťažko môžeme začať iným, ako tým v Mlynickej doline. Krása vodopádu Skok priláka ročne obrovské množstvo slovenských i zahraničných turistov. Keď ho pritom raz zahliadnete, už z neho nebudete chcieť spustiť oči. Voda v ňom padá zo skalného prahu vo výške 1 725 m n. m., pričom jeho majestátnosť ešte podčiarkuje jeho výška 25 metrov a šírka 2 metre. Vodopád Skok ponúka vo svojej blízkosti výstup istený reťazami. Všadeprítomné žulové platne sú však poriadne klzké, nezabudnite tu preto byť mimoriadne opatrní!
Počuli ste už o vodopádoch Studeného potoka? Možno áno, ale pravdepodobne ich poznáte ako Studenovodské vodopády. Nájdete ich pri ústi Veľkej Studenej doliny a Malej Studenej doliny. Ako už vyplýva z ich názvu, najväčší podiel na ich formovaní má Studený potok. Návštevníci si tu môžu užiť pohľad na Malý, Skrytý a Dlhý vodopád. Zaujímavý je predovšetkým posledne menovaný z nich. Zo svojou výškou úctyhodných 16 metrov je totiž najnižšie položeným vodopádom potoku vo Vysokých Tatrách.
Je pre Vás rozhodujúca majestátnosť? V tom prípade by vo Vašom rebríčku atrakcií nemal v žiadnom prípade chýbať Kmeťov vodopád. Ten sa radí nielen medzi najkrajšie vodopády vo Vysokých Tatrách, ale je hneď aj najväčším. Tento ľadovcový vodopád je tvorený dvomi stupňami, pričom v súčte dosahuje jeho výška neuveriteľných 80 metrov. Formuje ho Nefceserský potok vo výške 1 245 m n. m. Hoci ide o najväčší slovenský vodopád, možno Vás prekvapí, že jeho návštevnosť nie je vôbec vysoká. Iste, po ceste k nemu nenájdete žiadnu horskú chatu. Na druhú stranu sa sem však bez problémov dostanete priamo z Podbanského. A verte, že ľutovať určite nebudete.
Dychberúce vodopády však nenájdeme len vo Vysokých Tatrách, ale aj v ich o čosi nižšom ekvivalente. Medzi najkrajšie vodopády v Nízkych Tatrách pritom môžeme jednoznačne zaradiť Lúčanský vodopád. Výnimočným ho robí najmä jeho netradičná poloha, a síce umiestnenie priamo v kúpeľnej obci Lúčky neďaleko Ružomberka. Voda tu padá z travertínovej terasy, ktorá dosahuje výšku 12 metrov. Zaujímavosťou je, že priamo pod vodopádom nájdete aj tyrkysové jazierko. Aj to je jedným z dôvodov, ktoré robia vodopád v Lúčkach takým obľúbeným. Ďalším je nepochybne jeho blízkosť k aquaparku Bešeňová, z ktorého si sem môžete urobiť krátky výlet autom.
O čosi menším, ale v žiadnom prípade nie menej zaujímavým, je aj Vajskovský vodopád. Jeho dostupnosť je pritom v porovnaní s tým Lúčanským minimálne porovnateľná, veď sem vedie príjemný asfaltový chodníček. Vďaka tomu tak zvládnu prechádzku lesom všetky vekové kategórie. Jej odmenou vám pritom bude pohľad na 9 metrov vysokú padajúcu vodu po divokom skalnom zráze. Samotný vodopád zaujme aj svojou slušnou, no stále dostupnou nadmorskou výškou — 1 200 m n. m.
Obec Pohorelá je medzi turistami pomerne známou. Počuli ste však už o vodopáde pod Orlovou? Ak nie, tak to rýchlo napravte! Koniec-koncov, dostanete sa sem vďaka príjemnej, asi päťkilometrovej prechádzke. Na jej konci sa Vám odkryje pohľad na 5-metrovú vodu padajúcu po skalnatom zráze. Aj v tomto prípade platí, že všadeprítomná fauna a flóra sa stane jedným z mála Vašich spoločníkov. Vodopád pod Orlovou je pomerne neznámy, neváhajte to teda využiť vo svoj prospech a užite si pokoj pod majestátnym dielom matky prírody.
Okúpte sa v aquaparkoch aj na prírodných kúpaliskách
Dovolenka v Tatrách už nemusí byť dávno len o lezení po kopcoch. Užiť si môžete aj príjemný pobyt vo vode a asi Vás neprekvapí, že tu nájdete tie najlepšie možnosti v rámci celého Slovenska. Je pritom len na Vás, či si zvolíte oddych v hotelovom wellnesse, vyrazíte do jedného z tunajších aquaparkov, alebo sa rozhodnete pre čaro prírodných kúpalísk a prameňov. Možností máte skutočne požehnane. Preto si poďme odpovedať na otázku — kam sa ísť kúpať v Tatrách?
A začnime hneď aquaparkmi. Tých prvotriednych tu nájdete hneď niekoľko, vyberať si tak môžete podľa svojich preferencií. Hľadáte kúpalisko rodinnejšieho charakteru? V tom prípade neprehliadnite aquapark Bešeňová. V tom na Vás počká celkovo 18 letných bazénov, pričom 7 z nich disponuje termálnou vodou. Celoročne sa zasa okúpete v 9 bazénoch. Opäť platí, že značná časť z nich — tentokrát až dve tretiny — sú termálnymi. Vaše ratolesti sa nepochybne vyšantia na letných aj celoročných toboganoch, ktoré disponujú viacerými úrovňami obtiažnosti. Spoločne si zasa určite vychutnáte umelé vlny, ktoré Vás na niekoľko minút aspoň zdanlivo prenesú na slnečnú pláž k moru.
Ste skôr za poriadnu dávku adrenalínu? Ani to nie je žiaden problém. Stačí zájsť bližšie k Liptovskému Mikulášu, kde sa už na Vás teší aquapark Tatralandia. Ten Vám ponúkne počas leta 14 bazénov, pričom 10 z nich môžete navštíviť celoročne. Zaujímavosťou je prítomnosť bazéna s morskou vodou, v ktorom si môžete celoročne vychutnávať priaznivé účinky thallasso terapie, teda liečby morom. Samotné kúpalisko sa však zameriava skôr na adrenalínové zážitky. Aj preto tu nájdete až 28 letných toboganov a šmýkačiek najrôznejších tvarov a veľkostí. V niektorých z nich sa nezaobídete bez gumového raftu či podložky, viacerými sa môžete spustiť aj s priateľmi a rodinou. Ukrátení pritom nebudete ani v zimnom období, aj vtedy totiž zostáva otvorených celkovo 6 toboganov.
Zvažujete zlatú strednú cestu? Objavíte ju v srdci Vysokých Tatier, v Poprade. V tamojšom AquaCity Poprad Vás čakajú dva celoročné tobogany doplnené o ďalšie tri šmýkačky funkčné v letnom období. Samozrejmosťou je aj časť pre rekreačných či profesionálnych plavcov. Nepochybne Vás poteší možnosť vyskúšať si chodenie po vode v podobe Aquazorbingu či bohatý wellness svet, v ktorom si bezpochyby oddýchne celá rodina. Nevynechajte ani päticu bazénov v Thermal Park Vrbov. Geotermálna voda o teplote od 26 °C do 38 °C reštartuje Vaše pohybové a nervové ústrojenstvo a vy sa tak z dovolenky vrátite maximálne oddýchnutí. Platiť to bude aj v prípade, ak zavítate do Liptovského Jána. Počká tu na Vás silne uhličitá hydrouhličitanovo-síranová, vápenato-horečnatá a hypotonická minerálna liečivá voda, ktorá bude mať, okrem iného, pozitívny vplyv aj na Vašu pokožku.
Ste skôr milovníkmi prírodných kúpalísk? Nemajte žiadne obavy, v Tatrách ich nájdete hneď niekoľko. Najväčšou tatranskou plochou na šantenie vo vode je jednoznačne Liptovská Mara. Tešiť sa v nej môžete na neuveriteľných 360,5 miliónov m³ vody. Na svoje si tu prídu plavci aj neplavci, ktorí sa môžu spokojne člnkovať po pokojnej vodnej hladine. Prípadne vymeňte Maru za prírodné kúpalisko Tále uprostred vyhľadávanej Bystrej doliny. Čistučké jazero je však vyhrievané len pomocou slnečných lúčov, kúpanie tak zvážte najmä v letných mesiacoch.
Na svoje si prídu aj jaskyniari a milovníci tmy
Pestrosť Tarier len podčiarkuje prítomnosť niekoľkých jaskýň, ktoré nám právom závidia na celom svete. Jaskyne vo Vysokých Tatrách zastupuje napríklad Belianska jaskyňa. Kochať sa v nej môžete bohatým zastúpením kalcitovej sintrovej výplne. Celkovo tu stravíte približne 70 minút, počas ktorých prejdete 874 schodov s celkovým prevýšením 125 metrov. Nezabudnite sa teplo obliecť, teplota tu totiž nepresahuje hodnotu 6 stupňov Celzia. Podobné je to aj vo Važeckej jaskyni, kde môže byť ešte o stupeň viac. Jej prehliadka Vám však bude trvať podstatne kratšie. Prehliadkova trasa o dĺžke 235 metrov disponuje prevýšením 5 metrov, ktoré tu zastupuje najmä 88 schodov. V tomto prípade sa môžete tešiť na bohatú sintrovú výzdobu a významné paleontologické nálezisko kostí niekdajších jaskynných medveďov.
Vo výskyte jaskýň nezaostávajú ani Nízke Tatry. Pýtate sa na najkrajšie jaskyne v Nízkych Tatrách? Odpoveď je jednoduchá — dvojica jaskýň v Demänovskej doline. Demänovská jaskyňa Slobody ponúka prehliadku naprieč dvomi rôznymi okruhmi, malým a veľkým. A zatiaľ čo ten prvý Vám zaberie asi hodinu, na väčší si budete musieť vyčleniť ešte o 40 minút viac. Odmenou však pre Vás bude pohľad napríklad na Veľký dóm, teda najrozmernejší podzemný sprístupnený priestor na Slovensku disponujúci podzemným riečiskom. Láka Vás poriadna zima a ľad? Vyberte si návštevu Demänovskej ľadovej jaskyne, v ktorej teplota počas letných mesiacov neprekročí hranicu 3 °C. Nezabudnite si preto priniesť teplé oblečenie a vhodnú protišmykovú obuv. Len tak sa budete môcť pokochať pohľadom na priestory dotvorené mrazovým zvetrávaním. V jaskyni prejdete okruh dlhý 650 metrov, na ktorom zdoláte 48-metrové prevýšenie. Zaujímavosťou je, že vchod a východ jaskyne ponúkajú zhodnú výškovú úroveň.
Ubytovanie v Tatrách ponúka (takmer) nekonečné možnosti
Dvojica našich pohorí patrí dlhodobo medzi obľúbené turistické ciele Slovákov aj zahraničných návštevníkov. Nečudo, že sa tomu prispôsobila aj sieť ubytovaní a atrakcií. Ak teda hľadáte ubytovanie vo Vysokých Tatrách, možnosti máte prakticky neobmedzené. Hľadáte súkromie? Žiaden problém, prenajmite si vlastný dom či chalupu. Chaty vo Vysokých Tatrách Vám navodia tú správnu vysokohorskú atmosféru. Počas dňa poskytnú svojim návštevníkom dostatok možností na trávenie voľného času. Môžete opekať alebo si užívať čerstvý horský vzduch. Večer Vám zasa nepochybne padne vhod teplo zapáleného krbu.
Pocit luxusu v srdci našej krajiny? To a omnoho viac Vám ponúknu hotely vo Vysokých Tatrách. Je len na Vás, či sa vyberiete na romantický výlet so svojou polovičkou, vybehnete na trip s priateľmi alebo si užijete čas s rodinou. V správnom hoteli si nájde svoje miesto každý. Môžete si tak byť istí, že o Vás bude za každých okolností kráľovsky postarané. Radi by ste navštívili hotelový wellness so saunami či bazénovým svetom? Žiaden problém. Najmenší sa zasa môžu vyšantiť v detskom kútiku. No a po príjemnom oddychu či zábave sa spolu vydajte do hotelovej reštaurácie, kde Vám s radosťou pripravia tie najchutnejšie pokrmy. Nezabudnite ochutnať ani typické slovenské špeciality. Veď kde inde, ako v Tatrách?
Z Vysokých Tatier sa pokojne presuňte aj do tých Nízkych. Veď ubytovanie v Nízkych Tatrách v ničom nezaostáva. Naopak, potešia Vás rovnako kvalitné služby, v mnohých prípadoch sa však vyhnete davom turistov. Opäť pritom platí, že kreativite v ubytovaní sa medze nekladú. Vybrať si môžete od tých najluxusnejších hotelov až po ubytovanie v súkromí v Nízkych Tatrách. To prinesie dostupnú cenovku v kombinácii s veľmi príjemnou domácou atmosférou. Pochvaľovať si ju budú najmä Vaše ratolesti. Pre tie si domáci pripravia plne zariadený dvor s bazénikom či trampolínou. A zábava sa môže začať.
Nech sa už rozhodnete pre ktorýkoľvek typ ubytovania, vo výsledku Vás poteší mimoriadne vysoký tatranský štandard. A to kdekoľvek. Je totiž na Vás, či si zvolíte ubytovanie v Poprade a prioritou sa pre Vás stanú celodenné výlety na hory, alebo Vás zaujme skôr ubytovanie na Liptove plnom prírodných krás a atrakcií pre jednotlivcov aj rodiny s deťmi. Neprehliadnite ani veľmi príjemnú Demänovskú dolinu, v rámci ktorej môžete navštíviť viacero vyhliadok a jaskýň. Skrátené a podčiarknuté — Tatry ponúkajú neuveriteľné množstvo viac či menej prebádaných zákutí, v ktorých si to svoje nájdu všetci.
Tatry sa už na Vás tešia!
Teraz už nie je na čo čakať. Zoberte svojich priateľov, polovičku či rodičov a vydajte sa na výlet do Tatier. Vysokých alebo Nízkych, to už necháme na Vás. V oboch prípadoch na Vás počkajú široké možnosti ubytovania a zábavy, ktoré s určitosťou uspokoja Vaše potreby a požiadavky.