Ak preferujete prírodné kúpanie, tak si zaiste vychutnáte plávanie v miestnych tajchoch, ktoré pôvodne slúžili pre banské účely. Na území katastra obce Hodruša - Hámre nájdete napríklad Dolnohodrušský alebo Hornohodrušský tajch, či Tajch Dômky - známy aj ako Kopanický. Tajchy sú využívané aj na kúpanie, avšak kvalitu vody si pred ich návštevou skontrolujte. Pomerne blízko je i jeden z najobľúbenejších tajchov - Počúvadlo pri Banskej Štiavnici. V prípade, že preferujete moderné bazény, vodné atrakcie, vírivé trysky, šmýkačky, tobogany, výber sáun a wellness služieb, neváhajte tiež navštíviť neďaleký Vodný raj Vyhne.
KAM SA ÍSŤ LYŽOVAŤ?
V obci Hondruša - Hámre sa nachádza lyžiarske stredisko Salamandra Resort so stredne náročnou zjazdovkou. Na svah sa dostanete sedačkovou lanovkou i vlekom. Výborným lyžiarskym podmienkam dopomáha aj technické zasnežovanie. Rodiny s deťmi či úplní začiatočníci sa môžu tešiť na lyžiarsku školu. Príjemným prekvapením areálu je klzisko. Súčasťou strediska je tiež požičovňa lyžiarskeho, bežkárskeho a snowboardového športového náčinia. Pobyt v areáli spríjemní chutné občerstvenie.
KAM ÍSŤ S DEŤMI?
Prostredníctvom interaktívnych hier predstavuje Škola v múzeu život baníkov. Deti tak majú možnosť spoznať banícku prácu, jej náročnosť, využívané banské stroje a ťažené rudy. Pomocou pripravených aktivít sa dozvedia množstvo zaujímavých informácií, získajú povedomie o svojom okolí, prírode a činnosti jednotlivých látok v nej. Malí návštevníci si rozšíria svoje obzory, vnímanie sveta a poznatky dopĺňajúce školské učivo. Súčasťou projektu je aj Dielnička v Kammerhofe v Banskej Štiavnici, ktorá ponúka počas celého roka program súvisiaci s miestnymi zvyklosťami, zručnosťami a remeslami. Na svoje si prídu malí škôlkari i veľkí stredoškoláci. Navštíviť tiež môžete Slovenské banské múzeum vo forme skanzenu - len kilometer vzdialené od centra Banskej Štiavnice.
KAM SA ÍSŤ PREJSŤ?
V Banskej Hodruši nájdete niečo nevídané. Náučný chodník s informáciami vo virtuálnej forme. Na značenej trase stoja drevené stĺpiky so štítkom a QR kódom, ktorý Vám po načítaní do telefónu zobrazí zaujímavé informácie o danom mieste aj s dobovou fotkou z minulosti. Chodník obsahuje 16 zastavení a zvládnu ju rodiny s deťmi i starší návštevníci. Na konci svojho putovania si môžete dopriať občerstvenie v miestnych potravinách. Takisto je možné sa poľahky vrátiť k úvodnej tabuli, v prípade, že ste si tam nechali zaparkované auto.
KAM ÍSŤ NA TURISTIKU?
V Hodrušskej oblasti je viacero cyklistických trás. Od menej náročných - po trasy vyžadujúce dobrú kondíciu a správnu techniku. Dĺžka jednotlivých trás je od 1,8 km, cez 4 km, až po 41,3 km. Značené chodníky v tejto oblasti nesú názov Hodrušská spojka, Stopa Salamandry, Mikovíniho zelená jazda, Malý alebo Veľký hodrušský okruh a mnohé ďalšie. Nájdete tu takisto trasu Flow Trail Heligon, kopírujúcu terén, členitosť prírody a svahu, spĺňajúcu podmienky medzinárodnej spoločnosti Flow Dountry Trail.
KAM SA ÍSŤ ZABAVIŤ?
Chcete sa ísť zabaviť s partiou priateľov alebo s rodinou? Dávame Vám do pozornosti Športcentrum Salamandra, ktoré nájdete v rámci obce Hodruša - Hámre. Zahrať si môžete futbal, tenis a rôznorodé ihriskové športy. Zaujímavým lákadlom je aquazorbing - v zorbingovej guli a plavba na paddle boarde na miestnom tajchu. V areáli strediska sú k dispozícii aj horské káry plné zábavy s miernou dávkou adrenalínu.
KAM ÍSŤ ZA HISTÓRIOU?
Baňa Starovšechsvätých v Banskej Hodruši predstavuje montanistickú expozíciu. Svojou prezentáciou uvádza návštevníka do problematiky. Povrchová výstava sa zaoberá vulkanológiou a vznikom štiavnického a hodrušského regiónu. Múzeum prevádza históriou a tradíciou miestneho baníctva, ťažbou farebných kovov, železa a zlata i pracovnými pomôckami baníkov. Expozíciu dopĺňa fotogaléria. Pútavou je takisto výstava minerálov. Avšak zrejme najväčší zážitok je práve prehliadka priestorov podzemnej banskej expozície.
AKÉ SÚ TAJNÉ MIESTA, O KTORÝCH BEŽNÝ NÁVŠTEVNÍK NEVIE?
Baňa Rozália - Hodruša - Hámre
Možno Vás to prekvapí, ale v Bani Rozália v obci Hodruša - Hámre je ešte stále aktívna ťažba. V bani ťažia polymetalickú rudu, so zameraním na olovenú, medenú či zinkovú rudu, obsahujúcu tiež striebro a zlato. Ťažba zlata, hoc je mála - v priemere 6,5 až 7 g na jednu tonu, je jediná a posledná v strednej Európe. Po vyťažení sú rudy následne rozdrvené a na ďalšie hutnícke spracovanie zasielané do zahraničia.