Termal Raj
Termálne kúpalisko Termal Raj je súčasťou areálu trojhviezdičkového hotela Sorea Máj a využíva vodu z termálneho prameňa Rudolf s teplotou 26 - 29 stupňov Celzia. Možno sa v ňom okúpať v štvorici vonkajších bazénov pre plavcov, deti alebo oddych v relaxačno - kľudovom bazéne a bazéne s fontánkou. Priamo v hoteli sa nachádza aj krytý bazén a tiež relaxačné centrum s wellness procedúrami. Termal Raj poskytuje taktiež animačné programy, ihrisko pre hru plážového volejbalu a petangu a samozrejme širokú škálu stravovacích možností. Predovšetkým vo večerných hodinách alebo pri špeciálnych príležitostiach sa organizujú aj podujatia typu Záchranársky deň, Kubánska noc alebo Hawaii párty.
Netradičný spôsob kúpania ponúka v Liptovskom Jáne tiež voľne prístupný kráter prepojený s bazénikom. Nazýva sa jednoducho Kaďa a vypĺňaný je teplou minerálnou vodou s pozitívnym vplyvom pre rôzne zdravotné problémy. Hneď pri Kadi vyviera zároveň prameň Teplica, ktorého vodu si možno priniesť aj do vašich domovov.
KAM SA ÍSŤ LYŽOVAŤ?
Nakoľko tunajšie lyžiarske stredisko Ski Javorovica je dlhšiu dobu mimo prevádzky, môžete namiesto toho navštíviť neďaleké stredisko Ski Opalisko Závažná Poruba. K dispozícii v ňom máte štyri vleky, jednu lanovku, dve stredne náročné a tri zjazdovky pre začínajúcich lyžiarov. Spoločne merajú zjazdovky 3, 2 kilometra, umožňujú večerné lyžovanie a na vlastné trate tu natrafia aj priaznivci bežeckého lyžovania. Deti poteší klzisko či sánkarská dráha a v stredisku nechýbajú samozrejme služby ski servisu, požičovne, lyžiarskej školy a rôzne možnosti občerstvenia.
KAM S DEŤMI?
Vezmite deti na návštevu jedinečného projektu občianskeho združenia Minislovensko - ASKP, ktorý v súčasnosti zastrešuje 13 modelov pamätihodností z rôznych kútov Slovenska, vytvorených v mierke 1: 25 ako čo najpresnejšie minikópie originálnych pamiatok. Uvidíte tu napríklad Bojnický zámok, hrad Strečno, zvonice z Kežmarku a Spišskej Soboty, radnicu v Levoči, košickú Kaplnku sv. Michala či drevený kostolík v Hervartove.
V expozícii Podzemie pod vežami sa nielen deti dozvedia všeličo zaujímavého o výrobe mincí od procesu ťažby cez spracúvanie kovu v kováčskych dielňach až po razenie konečnej podoby mince a jej dražbu, po ktorej sa stáva vlastníctvom nového majiteľa. Múzeum sa tiež zápaja pod menom Mincovníčko spolu so Stanišovskou jaskyňou, Medveďou štôlňou v Žiarskej doline a hotelom Permon v Podbanskom do unikátneho projektu bájnej podzemnej ríše Aghartha, v rámci ktorého zažijete Liptov tak, ako ste ho ešte nepoznali.
KAM SA ÍSŤ PREJSŤ?
Od roku 2013 si môžete majestátny výhľad na obec a jej blízke okolie vychutnať vďaka drevenej rozhľadni vysokej cez 10 metrov a umiestnenej v nadmorskej výške okolo 700 metrov. Presnejšou lokalizáciou Svätojánskej rozhľadne je oblasť Stráň nad cintorín pod Kameničným a možno k nej prísť buď od ulice Pod Stráňou alebo od termálneho prameňa Teplica pri Kadi, ak prejdete po moste ponad potok Štiavnica.
Z Liptovského Jána si peknú prechádzku môžu dopriať peší turisti aj cyklisti ak sa vydajú po chodníku smerujúcom do blízkeho mesta Liptovský Hrádok. Popritom prejdú okolo minerálneho prameňa Medokýš, ktorého studená voda obsahuje mnoho železa a po hojdacej lávke ponad Váh. Už v samotnom Liptovskom Hrádku nevynechajte návštevu miestneho hradu, kaštieľa a tiež Národopisného múzea.
KAM NA TURISTIKU?
Vzhľadom na svoju dĺžku 15 kilometrov je Jánska dolina považovaná za jednu z najdlhších dolín na území Nízkych Tatier. Súčasne patrí tiež k najstarším prírodným rezerváciám u nás a každý jej návštevník vám potvrdí jej nádheru a čaro. Potok Štiavnica prameniaci pod Ďumbierom preteká väčšinou doliny a dáva zároveň meno jej hornej časti, okrem neho sa tu však nachádza aj mnoho ďalších prameňov, jaskýň a iných podzemných priestorov. Tie popri Stanišovských jaskyniach zastupuje najhlbšia slovenská jaskyňa Starý Hrad či rozsiahly Revajov dom. Od Liptovského Jána sa možno Jánskou dolinou prejsť po chodníku značenom modrou farbou, ktorý vás vyvedie k Chate Milana Rastislava Štefánika pod Ďumbierom. Ďalšie trasy smerujú na Krakovu hoľu, Ohnište či vrch Slemä.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Táto prírodná pamiatka je jedinou svojho druhu v liptovskom regióne, ktorá je verejnosti otvorená po celý rok. Z jej celkovej dĺžky 871 metrov možno prejsť počas hodinovej prehliadky úsek dlhý 177 m, pričom každého turistu na mieste vyzbroja čelovou lampou, vďaka čomu sa budete cítiť ako skutoční jaskyniari a váš zážitok bude o to intenzívnejší. Zaujímavosťou tiež je, že v skutočnosti je táto jaskyňa len jednou z troch Stanišovských jaskýň a to tou Malou popri Veľkej a Novej Stanišovskej jaskyni, hoci je z nich ako jediná prístupná a nájdete ju na južnom svahu Smrekovice v Jánskej doline.
KAM ZA HISTÓRIOU?
Kostolík venovaný sv. Jánovi Krstiteľovi patrí k najstarším pamiatkam obce, nakoľko boli jeho základy v románskom a gotickom slohu položené ešte koncom 13. storočia. Vyniká v ňom dodnes funkčný organ z dielne Martinusa Zorkovského, pôvodný zvon typu genga a podzemné priestory, do ktorých sa vchádza po schodoch umiestnených za hlavným organom. Popod kostol pretekajú taktiež viaceré pramene, ktoré je pri pozornom načúvaní dokonca občas možné aj začuť.
V Liptovskom Jáne sa nachádza tiež evanjelický kostol, ktorého vznik je pre zmenu datovaný do konca 18. storočia, hoci prešiel viacerými zmenami potom, čo v roku 1907 jeho časť podľahla požiaru. Za oltár a kazateľnicu vďačí kostol rezbárovi Ondrejovi Melicherovi, zatiaľčo organ mu postavil Jan Tuček. Kostolu robia spoločnosť taktiež tri lipy, ktoré sa nazývajú Šrobárova, Štefánikova a Benešova.
Pri potulkách Liptovským Jánom si nepochybne povšimnete početné dobové sídla vo forme kaštieľov a kúrií, ktoré sa v obci zachovali z čias rozvoja zemianskeho obyvateľstva a predovšetkým členov rodiny Szentiványiovej vďaka baníckemu a hutníckemu priemyslu. Tieto sídla tak vznikali v 16. až 19. storočí a mnohé z nich prešli v poslednej dobe rekonštrukciou, vďaka čomu sú využívané pre súkromné účely alebo služby cestovného ruchu.
AKÉ SÚ TAJNÉ MIESTA, O AKÝCH BEŽNÝ NÁVŠTEVNÍK NEVIE?
V obecnom Kultúrnom dome pretváranom na Kultúrno - informačné centrum natrafíte na niekoľko expozícií Svätojánskeho múzea, ktoré vás prevedú históriou Liptovského Jána aj predstavia významné osobnosti, ktoré z obce pochádzajú alebo v nej pôsobili. Napríklad sa dozviete viac o dielach literárnej rodiny Čajkovcov a tiež o tom, akým spôsobom okolie zasiahla druhá svetová vojna a Slovenské národné povstanie.