Aqua - Vital park Lúčky
Celoročne prístupný areál Aqua - Vital park Lúčky pozostáva z troch bazénov. Interiérový a vonkajší sedací bazén napĺňa minerálna voda majúca vyššiu teplotu a zdraviu prospešné účinky, zatiaľčo vonkajší rekreačný bazén je plný vodných atrakcií od masážnych trysiek cez chrliče až po protiprúd a podvodné osvetlenie. Ani na suchej zemi nie je v kúpalisku núdza o zábavu vďaka obriemu šachu, detskému aj volejbalovému ihrisku. Ak dáte prednosť odpočinku pred pohybom, s otvorenou náručou vás privíta vitálny svet a jeho sauny, tepidárium či rímsky a Kneippov kúpeľ. Občerstvenie v Aqua - Vital park Lúčky zas zabezpečuje plne vybavený Snack bar.
Kúpalisko je súčasťou areálu tunajších kúpeľov, ktoré sa tešia veľkej obľube nielen v rámci liptovského regiónu. Ich minerálna voda s liečivými účinkami vyteká z dvoch vrtov a využíva sa napríklad pri liečbe onkologických, nervových a ženských chorôb, ako aj pri osteoporóze a problémoch s dýchaním, pohybovým a tráviacim traktom. Zároveň sa v kúpeľoch poskytujú wellness služby v Dependance Liptov, ku ktorému patrí jacuzzi so slanou vodou, sauny a soľná jaskyňa. Samozrejmosťou sú pestré možnosti trávenia voľného času a kvalitná liptovská kuchyňa v reštaurácii Kúpeľná dvorana.
KAM SA ÍSŤ LYŽOVAŤ?
S lákavou lyžovačkou sa spája návšteva blízkeho lyžiarskeho strediska Skipark Ružomberok - Malinô Brdo v Hrabovskej doline vo Veľkej Fatre. Disponuje 2 lanovkami, 6 vlekmi a zjazdovkami v celkovej dĺžke 12 kilometrov. Špeciálne pre snowboardistov je určený Snowpark a nielen najmenší si vychutnajú zábavu na gumených pneumatikách menom snowtubing. Stredisko funguje aj počas letnej sezóny, kedy sa ním namiesto lyžiarov preháňajú cyklisti na horských bicykloch a terénnych kolobežkách.
KAM S DEŤMI?
Pokiaľ sa vaše deti nezľaknú o niečo dlhšieho výletu, vezmite ich k neďalekej zrúcanine Liptovský hrad rozkladajúcej sa na vrchu Sestrič, ktorý je dostupný napríklad po žltej značke z obce Kalameny. Hovorí sa mu aj Sielnický alebo Liptovský starý hrad a vzhľadom na nadmorskú výšku 993 metrov ide o najvyššie položený hrad na Slovensku. Pod správou Liptovského múzea v Ružomberku prebiehal v minulosti na Liptovskom hrade archeologický výskum, ktorý tu po sebe zanechal voľne dostupnú expozíciu, v ktorej si možno všimnúť základové ruiny hradu, veže, cisterny či kováčskej dielne.
Na okraji obce v blízkosti Aqua - Vital park Lúčky je od roku 1997 situovaná obora alebo ak chcete zvernica, v ktorej sa chovajú diviaky lesné využívané pre výcvik poľovníckych psov. Jej rozloha presahuje pol hektára a uvidíte v nej viaceré dospelé jedince ako aj mladé prasiatka, pohľad na ktoré poteší nielen detskú dušu.
KAM SA ÍSŤ PREJSŤ?
Priamo vo svojom centre vlastnia Lúčky veľký poklad v podobe čarokrásneho vodopádu, ktorý akoby vypadol z rozprávky. Kaskádovitý vodopád meria 13 metrov, steká po travertínových skalách a vytvára priľahlé jazierko. Keďže voda Lúčanského vodopádu pochádza z minerálnych prameňov, dosahuje príjemnú teplotu po celý rok a dokonca ani v zime nezamŕza. Od roku 1974 má tunajší vodopád plným právom štatút národnej pamiatky.
Zavítajte taktiež do susednej obce Kalameny, známej vďaka svojmu termálnemu prameňu označovanému ako Medokýš. Pozostáva z dvoch jazierok vypĺňaných minerálnou vodou a ľudia sa v ňom bežne kúpu. Okolo prameňa nájdete informačnú tabuľu aj viaceré lavičky a dostanete sa sem poľahky po žltej značke so začiatkom v Kalamenoch.
KAM ÍSŤ NA TURISTIKU?
Lúčky sa rozprestierajú priamo pod najvyšším vrchom Chočských vrchov, Chočom, ktorý sa medzi turistami teší veľkej obľube. Jeho vrchol pokrytý kosodrevinou ponúka fantastický výhľad na značnú časť Liptova, patrí mu titul národnej prírodnej rezervácie a pozostáva z dielčích častí akými sú Veľký, Malý, Zadný a Predný Choč. Aby ste sa na Choč dostali, stačí z Lúčok sledovať červenú značku, ktorá vás prevedie Jastrabou dolinou, poľanou Žimerová a sedlom Vráca, rozkladajúcim sa na pomedzí Veľkého a Malého Choča.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Počas roka sa v obci konávajú rozličné podujatia pestrého charakteru, ktoré si vychutná celá rodina. Unikátne sú predovšetkým akcie konajúce sa v blízkosti Lúčanského vodopádu, ako je stavanie sôch zo snehu alebo tradičný vianočný jarmok. Ten so sebou prináša v decembri spievanie vianočných kolied, ochutnávku typicky sviatočných jedál a nápojov či nákup darčekov pod stromček, v rámci ktorého si môžete zaobstarať muziku tunajšej folklórnej skupiny Lúčan.
KAM ZA HISTÓRIOU?
Obecný kostol bol postavený v klasicistickom slohu v rokoch 1820 - 1824 len pár rokov potom, čo sa Lúčky stali samostatnou farnosťou. Zasvätený je Povýšeniu sv. Kríža a počas svojej histórie si prešiel mnohými zmenami a opravami, napríklad výraznou rekonštrukciou v roku 2000.
Ak sa radíte k priaznivcom historických pamiatok, rozhodne počas vášho pobytu v Lúčkach zamierte do okresného mesta Ružomberok, ktoré je domovom osady Vlkolínec. Tá je skutočne malebným miestom a vďaka svojej zachovanej ľudovej architektúre bola zapísaná do zoznamu UNESCO. Mnohé pamätihodnosti sa sústredia aj v historickom centre mesta okolo Námestia Andreja Hlinku, či už máme na mysli Kostol sv. Ondreja, Kolégium piaristov, pestrofarebnú Radnicu či Mauzóleum Andreja Hlinku. Liptovské múzeum približuje regionálnu históriu či prírodné vedy a Galéria Ľudovíta Fullu sa na oplátku sústredí na výtvarné umenie.
AKÉ SÚ TAJNÉ MIESTA, O AKÝCH BEŽNÝ NÁVŠTEVNÍK NEVIE?
Popri Lúčanskom vodopáde sú ďalšou menej známou prírodnou pamiatkou obce sú od roku 1975 aj Lúčanské travertíny, ktoré nájdete na severozápade v blízkosti kúpeľov. Vytvorila ich minerálna voda s vysokým obsahom vápniku a možno si v nich všimnúť odtlačky rastlín, ulít slimákov či iných organizmov. Miestny travertín sa kedysi aj ťažil v dvoch kameňolomoch, neskôr však táto aktivita upadla a následne bola zakázaná.