Aquapark Oravice
Pokiaľ počas vášho pobytu v Zuberci dostanete chuť na kúpanie a ďalšie s vodou spojené aktivity, odporúčame vám zamieriť do Aquaparku Oravice, známeho aj pod menom Meander park Oravice. Leží takmer pri hraniciach Slovenska s Poľskom v Oraviciach pri Vitanovej približne 10 km od Zuberca. Voda tohto kúpaliska je príjemne teplá a disponuje vysokým obsahom rôznych minerálnych látok. Vypĺňa vonkajšie aj vnútorné kryté bazény, z ktorých viaceré sú vzájomne prepojené. Športový bazén je vybavený sekciou pre plavcov a umelými vlnami, zatiaľčo v relaxačných bazénoch si odpočiniete vďaka masážnym tryskám a laviciam. K detskému bazénu patria zas dve šmýkačky a dva perličkové bazény typu whirpool pôsobia pre zmenu na návštevníkov antistresovo. Súčasťou Aquaparku Oravice je taktiež 100 metrov dlhý tobogán, detský kútik, fínska sauna, ponuka masáží, reštaurácia, bistro, bufet a dve kaviarne.
KAM SA ÍSŤ LYŽOVAŤ?
Tieto dva lyžiarske strediská sú situované v nadmorskej výške 750-995 metrov nad morom bok po boku bezprostredne v Zuberci, vďaka čomu sa nazývajú aj Lyžiarske stredisko Zuberec. Ich zjazdovky spoločne merajú 7 a pol km a väčšina tratí disponuje ľahko náročnosťou, vďaka čomu sú ideálne aj pre deti a začínajúcich lyžiarov. V strediskách funguje osem vlekov, ktorých prepravná kapacita je spolu 5 tisíc ľudí v priebehu hodiny. Dva z vlekov sú určené špeciálne deťom, rovnako ako tunajšia lyžiarska škôlka. Nazmar v Janovkách a Milotíne vzhľadom na 8 km plne udržiavaných trás neprídu ani bežkári, ktorí môžu využiť tiež biatlonový areál spojený so strelnicou. Samozrejmosťou je v neposlednom rade požičovňa športového vybavenia pre lyžiarov aj snowboardistov, ako aj možnosť večerného lyžovania.
Turisti pobývajúci v Zuberci využívajú taktiež neďaleké lyžiarske stredisko Roháče-Spálená v doline pod Salatínmi, v blízkosti obľúbenej turistickej chaty Zverovka. K jeho vybaveniu patria tri vleky, dve lanovky, zjazdovky v dĺžke 5 km, dva bežecké okruhy dlhé 11 km, požičovňa športových potrieb a lyžiarska škola. Dva vleky majú kratšiu dĺžku a preto slúžia predovšetkým mladším a menej skúseným lyžiarom, zatiaľčo najdlhší vlek využíjú profíci aj snowboardisti. Tunajšia sedačková lanovka je turistom k dispozícii tak počas zimnej, ako aj letnej sezóny a návštevníci majú v stredisku Roháče-Spálená tiež možnosť využiť rozličné zľavové akcie a balíky.
KAM S DEŤMI?
Na tunajšiu lanovú dráhu ľahko natrafíte, je situovaná totiž rovno oproti Múzeu oravskej dediny v Brestovej. Využívať ju môžu všetci tí, čo už presiahli svojou výškou aspoň 150 cm, ako aj menšie deti na trati Little monkey, pokiaľ ich doprevádzajú dvaja dospelí. Každý návštevník prejde najprv bezpečnostnou inštruktážou a praktickýcm výcvikom a neskôr je vybavený patričným lezeckým úväzom. Služby Lanovej dráhy Tarzanka môžu využívať aj väčšie skupiny, školy a firmy. V týchto prípadoch je ideálne kontaktovať dráhu vopred, aby bolo pri vašom príchode všetko zariadené k vašej plnej spokojnosti. Zuberecký lanový park je v prevádzke od júna do septembra.
KAM SA ÍSŤ PREJSŤ?
Jaskyňa v blízkosti Zuberca je vzhľadom na svoj význam v rámci Západných Tatier a Oravy národnou prírodnou pamiatkou. Za svoj pôvod vďačí aktivite Studeného potoka a situovaná je vo výške 867 m nad morom. Brestovskou jaskyňou dodnes pretekajú podzemné vody, ktoré v nej vytvárajú viaceré jazierka a predpokladá sa, že jej celý systém meria 1890 metrov. Jaskyňu obýva asi deväť druhov netopierov a tiež rozličné bezstavovce a článkonožce. Kvapľový interiér jaskyne bohužiaľ značne poškodili nepozorní návštevníci, čo viedlo k tomu, že jaskyňa bola istý čas neprístupná. Od konca augusta 2016 je verejnosti opäť otvorená, nakoľko však ide o menšiu jaskyňu, je počet ľudí, ktorí do nej môžu vstúpiť regulovaný. Odporúčame sa preto vopred najprv informovať o obsadenosti vstupov do tejto zubereckej zaujímavosti.
KAM NA TURISTIKU?
Pre mnohých turistov je Zuberec východiskom do Roháčov, ktoré sú všeobecne považované za najkrajšiu časť Západných Tatier, spadajúcich pod správu Tatranského národného parku. Pohorie pretínajú početné turistické trasy, ktoré vás prevedú Roháčskou dolinou a vrchmi, ktoré sa popri nej tiahnu do výšky. Obzvlášť populárne sú výstupy na Baníkov, Ostrý Roháč, Plačlivé, Brestovú, Volovec a do Smutného sedla. Z nich je vďaka výške 2178 m nad morom najvyšším štítom Baníkov, ktorého zdolanie patrí spolu s Troma Kopami a Ostrým Roháčom do kategórie náročnejších túr. O niečo jednoduchší je v Roháčoch výlet k Sivému vrchu a Rákoňu-Lúčnej, zatiaľčo s menšími deťmi odporúčame zvoliť si samotnú Roháčsku dolinu.
Popri spomenutých vrchoch sú turisticky veľmi príťažlivé aj tunajšie nádherné plesá rozložené na konci Roháčskej doliny pod panorámou štítov Plačivé, Ostrý Roháč, Tri kopy a Hrubá kopa. Najvyššie položeným z plies je vo výške 1719 m n. m. Horné Roháčske pleso, od ktorého môžete zostúpiť k Druhému a Tretiemu Roháčskemu plesu. Tie sa nachádzajú vo vzájomnej tesnej blízkosti a chodník vás od nich povedie k Veľkému resp. Dolnému Roháčskemu plesu, ktoré je rozlohou najväčším plesom Roháčov. Pokiaľ sa rozhodnete klesať Spálenou dolinou, máte možnosť obdivovať tiež Opálové pliesko a 23 metrov vysoký a mohutný Roháčsky vodopád. Krásy týchto plies si najlepšie vychutnáte po Náučnom chodníku Roháčske plesá, ktorého začiatok je pri chate Zverovka a ktorý patrí svojou obtiažnosťou k stredne náročným túram.
V prípade, že v Zuberci pobudnete dlhšie a potulky po Roháčoch vám už nebudú stačiť, oplatí sa zamieriť z blízkych Oravíc pri Vitanovej aj do podmanivej Juráňovej doliny, ktorá je národnou prírodnou rezerváciou a preteká ňou rovnomenný potok. Spodná časť doliny nazývaná Tiesňavy sa vyznačuje charakteristickými obrími hrncami a majestátnymi stenami zo skál. Juráňovou dolinou prechádza náučný chodník s informačnými panelmi a prechádzať sa po nej možno bez problémov aj s deťmi.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Dovolenku v Zuberci si môžete okoreniť aj tým, že sa zúčastníte niektorého z tunajších podujatí. Z nich je najznámejší medzinárodný festival Podroháčske folklórne slávnosti, konajúci sa od roku 1975 na poľane Brestová pri Múzeu oravskej dediny. Počas slávností sa už tradične predstavujú folklórne súbory z rôznych oblastí Slovenska aj zahraničia, rovnako ako remeselní majstri a umelci. Leto patrí okrem toho v Zuberci športovým pretekom, súťaži vo varení halušiek, ukážkam dedinských remesiel či vystúpeniam heligonkárov alebo gajdošov.
KAM ZA HISTÓRIOU?
Skanzen v Brestovej pri Studenom potoku v blízkosti obce je jednou z hlavných turistických atrakcií Zuberca aj návštevníkov celej Oravy. Ponúka totiž pútavý a detailný pohľad nato, čo je pre tento región typické a ako sa v ňom v minulosti žilo. Najväčším pokladom Múzea oravskej dediny je drevený kostol sv. Alžbety, keďže jeho základy boli postavené ešte v 15. storočí. Na časy, kedy oblasť obývali Slovania spomína sekcia Dolnooravského rýnku, zatiaľčo Zamagurská ulica predstavuje tradične oravskú radovú zástavbu. Mlynica približuje podrobnosti spôsobu života a práce mlynárov, Goralské lazy tak robia pre pastierov a drevorubačov. K zubereckému skanzenu patrí tiež plne funkčná a turistami využívaná krčma U mlynára, obecná škola, kováčska dielňa či výstava z prác rezbárov. Počas roka sa tu konávajú aj pestré podujatia venujúce sa remeslám, folklóru a ľudovej hudbe.
AKÉ SÚ TAJNÉ MIESTA, O AKÝCH BEŽNÝ NÁVŠTEVNÍK NEVIE?
Obyvatelia Zuberca pôvodne dlhodobo využívali služby farského kostola v blízkej Habovke. Zmenilo sa to ale počiatkom 30. rokov 20. storočia, kedy bol v obci postavený Kostol sv. Vendelína, v roku 1932 posvätený ružomberským farárom Andrejom Hlinkom. V rokoch 2007-2009 prešiel neskôr kostol výraznou rekonštrukciou a bola do neho z nemeckého mesta St. Wendel prenesená časť telesných pozostatkov svätca, ktorému je kostol venovaný, čiže svätého Vendelína.