Termal raj Liptovský Ján
Zábavu pri vode dopraje v okolí Nižnej Boce kúpalisko Termal raj Liptovský Ján vytvorené na báze príjemnej vody termálneho prameňa Rudolf. Osviežiť sa v ňom máte možnosť prostredníctvom krytého a štyroch vonkajších bazénov, zatiaľčo oddych dopraje relax centrum s pestrou ponukou wellness procedúr. Vašich potomkov poteší detské ihrisko, športoví nadšenci si zase užijú plážový volejbal či minigolf a zabezpečené je samozrejme aj občerstvenie.
KAM SA ÍSŤ LYŽOVAŤ?
Pri susednej obci Vyšná Boca objavíte stredisko Skicentrum Bačova Roveň disponujúce tromi vlekmi a trojicou zjazdoviek, ktoré sú umelo zasnežované a osvetlené, vďaka čomu umožňujú večerné lyžovanie. Najdlhšia zjazdovka je pretekárskeho typu, stredne dlhá vyhovie začiatočníkom a posledná je zas venovaná deťom. Skicentrum organizuje rôzne športové súťaže a ponúka tiež lyžiarsku školu, skiservis, občerstvenie a požičovňu lyží a snowboardov.
Nad sedlom Čertovica sa zas nachádza stredisko Čertova svadba pozostávajúce zo štyroch zjazdoviek obsluhovaných vlastnými vlekmi. Dve sú určené deťom a začínajúcim lyžiarom, zvyšné sa spájajú so strednou až náročnou obtiažnosťou. Niektoré zjazdovky sú umelo zasnežované a stredisko vyhovie aj potrebám bežkárov, skialpinistov a snowboardistov. K jeho ďalším službám patrí skiservis, požičovňa a možnosti stravovania.
Priaznivci zimných športov nedajú dopustiť ani na lyžiarske stredisko STIV Čertovica vybavené dvomi vlekmi a trojicou zjazdoviek v celkovej dĺžke 5, 5 km, ktoré disponujú rôznou obtiažnosťou aj umelým snehom. Ani tu nechýbajú služby lyžiarskej školy, skiservisu, požičovne a občerstvenia.
KAM S DEŤMI?
V okolí Nižnej Boce odporúčame pre výlet s deťmi zamieriť do obce Liptovský Ján, kde nájdete atraktívny projekt Minislovensko zobrazujúci v zmenšenej mierke na jednom mieste viaceré krásne pamiatky Slovenska. Navštívte výstavu mincí v Podzemí pod vežami aj expozíciu obecnej histórie v Svätojánskom múzeu. Vydajte sa taktiež do priľahlej Jánskej doliny, v ktorej krásnej prírode objavíte Stanišovskú jaskyňu, celoročne prístupnú verejnosti. Jej prehliadková trasa v dĺžke 177 metrov sa absolvuje s čelovou lampou a návštevníci jaskyne sa tak môžu cítiť ako skutoční jaskyniari.
KAM SA ÍSŤ PREJSŤ?
Od roku 2014 stojí nad obcou na Krajčovom vrchu v nadmorskej výške 1000 metrov drevená rozhľadňa postavená z iniciatívy Urbárskeho spolku obce Nižná Boca. Dosahuje výšku 14, 5 m a spoločnosť jej robí altánok s krytým ohniskom a horská chata. Rozhľadňa informuje o dejinách obce a ponúka sa z nej prekrásny panoramatický pohľad na Bockú dolinu aj značnú časť Nízkych Tatier a Horného Liptova. Prechádzka k rozhľadni na Krajčovom vrchu z Nižnej Boce je nenáročná a nemajú s ňou problém ani deti.
KAM ÍSŤ NA TURISTIKU?
Vrch týčiaci sa nad Nižnou Bocou do výšky 1723 m nad morom na pomedzí Bocianskej a Jánskej doliny je skvelým tipom na výlet aj pre pasívnejších turistov. Z obce vás naň privedie značený chodník žltej farby, ktorý sa spája s prevýšením 872 m a jeho zdolanie si vyžaduje približne päť hodín. Za námahu sa vám Rovná Hoľa odvďačí krásnym výhľadom na Nízke aj Vysoké Tatry. Túra neskôr pokračuje do susednej obce Vyšná Boca, kde sa končí.
Najvyšší vrch Nízkych Tatier je veľmi vyhľadávaným turistickým cieľom, ktorý sa vám otvára napríklad z neďalekej Čertovice, odkiaľ nasledujete magistrálu Cesta hrdinov SNP značenú červenou farbou. Trasa prechádza cez Kumštové sedlo a Králičku popri Chate M. R. Štefánika až na 2043 metrov vysoký Ďumbier. Z vrchu následne klesá cez Králičku do Bocského sedla, odkiaľ pokračuje Starobockou dolinou až do Vyšnej Boce. Podobná túra zaberie približne osem hodín, spája sa s výrazným prevýšením a možno ju tak odporúčať skôr skúsenejším a fyzicky zdatnejším turistom.
V okolí Nižnej Boce natrafíte na viaceré značené cyklotrasy rôznej dĺžky a obtiažnosti. Rodinám s deťmi možno odporúčať trasu vedúcu z blíckej obce Malužiná popri rovnomennom potoku cez Malužinskú dolinu. Po jej absolvovaní možno pokračovať cez dolinu Hodruša alebo okolo minerálneho prameňa Malužinská kyslá voda k malebnému Malužinskému tajchu. O niečo dlhšia trasa sa začína v obci Kráľova Lehota, odkiaľ vás privedie k nádrži Prečerpávacej vodnej elektrárne Čierny Váh. Nádrž obklopuje krásna príroda a dá sa od nej pokračovať na bicykli do priľahlých liptovských obcí Važec, Východná a Hybe.
KAM ZA ZÁBAVOU?
V priebehu roka sa v Nižnej Boci konajú rozličné zaujímavé podujatia, ktorými si možno spestriť vašu návštevu obce. Tunajší kostol zvykne bývať dejiskom koncertov klasickej hudby a futbalový turnaj Kamenica Cup predstavuje rozlúčku s letnými prázdninami. Na jeseň je pripravená vojenská akcia Kosatec spojená s rekonštrukciou bojov z obdobia druhej svetovej vojny aj oslava Dňa seniorov. Záver roka v Nižnej Boci zas patrí oslave dňa Sv. Mikuláša, koncoročnej zabíjačke a Stolnotenisovému turnaju.
Priamo v obci si môžete dopriať športové vyžitie s priateľmi alebo známymi na ploche viacúčelového ihriska, dostupného tak obyvateľom, ako aj návštevníkom Nižnej Boce. Ihrisko je využívané pre hru futbalu, hádzanej, streetbalu či bedmintonu a v prípade záujmu si možno v blízkej chate zapožičať sieť pre volejbal a tenis.
KAM ZA HISTÓRIOU?
V Nižnej Boci stojí od roku 1844 neskoroklasicistický evanjelický kostol, ku ktorému o storočie neskôr pribudla veža v neorománskom slohu. Zaujímavosťou kostola je strop s baníckou odznakom a maľby baníkov pripomínajúce význam, aké malo baníctvo pre obec a jej okolie. Okrem toho v obci uvidíte viaceré zrubové domy so šindľovými strechami pochádzajúce z 18. a 19. storočia, pričom najstarší z nich je datovaný až do roku 1710. Vďaka týmto domom má časť Nižnej Boce štatút Chránenej pamiatkovej zóny ľudovej architektúry.
AKÉ SÚ TAJNÉ MIESTA, O AKÝCH BEŽNÝ NÁVŠTEVNÍK NEVIE?
V blízkej Vyšnej Boci sídli národná kultúra pamiatka, za ktorú nesie zodpovednosť Liptovské múzeum v Ružomberku. Banícky dom je zrubom s dobytkárskym domom, ktorý ukazuje typicky regionálnu architektúru a v jeho expozícii sa dozviete o tradičnom spôsobe života tunajších obyvateľov aj baníckej histórie oblasti.