35+ tipov kam ísť na výlet v Nízkych Tatrách
Leto v Nízkych Tatrách má svoje čaro
Na dovolenke by ste si mali v prvom rade oddýchnuť a relaxovať. V Jánskej doline sa nachádzajú Kúpele Liptovský Ján s najväčším zdrojom minerálnej vody na Slovensku. Kúpele poskytujú wellness aj liečebné procedúry, pri ktorých si oddýchne nielen vaše telo, ale aj myseľ. V Liptovskom Jáne sa nachádza aj termálne kúpalisko Termal Raj, ktoré víta návštevníkov počas celého roka. Tí majú k dispozícií niekoľko bazénov a atrakcií, ktoré si užijú najmä deti. Minerálna voda v bazénoch má priaznivé účinky na ľudský organizmus, pomáha v boji proti reumatickým ochoreniam, dermatologickým problémom, ale aj s ochoreniami ženských orgánov. Na konci obce Liptovský Ján sa nachádza termálny prameň Kaďa. Kúpe sa v nej pod holým nebom a voda má v priemere okolo 20 °C.
Skvelú zábavu ponúka aj Aqupark Termy Bukovina, v ktorom môžete nájsť niekoľko vonkajších aj vnútorných bazénov, množstvo tobogánov a ďalších atrakcií. Nechýba ani wellness zóna s rôznymi saunami, vírivkami a oddychovými ležadlami. Okúpať sa môžete aj v prírodnom kúpalisku Tále, ktoré sa nachádza v obci Bystrá, neďaleko hotela Partizán. Vstup na kúpalisko je bezplatný a na vlastnú zodpovednosť. Prírodnú vodu nájdete aj v umelo vybudovanej vodnej nádrži Krpáčovo, ktorá je najmä počas leta mimoriadne obľúbená. Kúpanie je povolené, oddýchnuť si môžete na trávnatých brehoch a občerstvenie ponúka niekoľko gastro prevádzok.V Krpáčove sa môžete nájsť aj Vajskovský vodopád, ktorý je mimoriadne obľúbený medzi turistami. Voda padá z výšky 9 metrov a vytvára nádherné divadlo. Až k vodopádu vedie asfaltová cesta, takže sa sem môžete dostať pohodlne aj na bicykli. Približne sedem kilometrov od Ružomberka sa v obci Podsuchá nachádza Brankovský vodopád. So svojou výškou 50 metrov je najvyšším vodopádom v Nízkych Tatrách. Výstup k vodopádu je veľmi nenáročný a zvládnu ho aj malé deti, či seniori. Krásny je najmä v zime, keď voda zamrzne a vytvorí obrovský ľadový cencúľ. Na prechádzku sa môžete vydať aj k Vrbickému plesu, ktoré lemuje chodník s lavičkami a prístreškami pre turistov. Vrbické pleso je tiež východiskovým bodom rôznych turistických trás a zároveň je najväčším prírodným jazerom Nízkych Tatier.
Nádherným prírodným úkazom sú aj Moštenické travertíny, ktoré môžete nájsť v obci Moštenica. Miesto je obľúbené u rodín s deťmi, ktoré tu okrem krásnej tečúcej vody obdivujú aj bohatú flóru. Známe sú aj Sliačske travertíny, ktorých vodu môžete pri návšteve ochutnať. Je známa svojim zápachom, ale aj liečivými účinkami. Voda počas zimy nezamŕza, vďaka čomu môžete toto miesto navštíviť počas celého roka. Za návštevu stojí aj Kalište, zaniknutá obec, ktorá sa počas Slovenského národného povstania stala jedným z centier takzvanej Partizánskej republiky v Nízkych Tatrách. Zaujímavá je aj Bukovinka, nachádza sa tu niekoľko vyvieračiek a ponorov, ktoré vytvárajú stále živú travertínovú kopu.
Atrakcie v Nízkych Tatrách
V Liptovskom Jáne sa tešia z netradičnej atrakcie v podobe Mini Parku Slovenska. V ňom môžu návštevníci objaviť modely známych kultúrnych pamiatok v mierke 1:25. Zaujímavé je najmä detailné prepracovanie, ale aj rozloženie modelov. Nájsť tu môžete napríklad hrad Strečno alebo Bojnický zámok. Modely postupne pribúdajú, a tak by ste toto miesto počas dovolenky na Liptove nemali vynechať.
Skutočný hrad môžete navštíviť v Liptovskom Hrádku, podľa ktorého je miestny hrad pomenovaný. V minulosti strážil dôležitú obchodnú cestu a jeho okolie bolo lemované vodnou priekopou, z ktorej sa zachovalo len jazierko. V súčasnosti je možné hrad Liptovský Hrádok navštíviť počas prehliadok so sprievodcom. Návšteva je veľmi zaujímavá, dozviete sa veľa informácií nielen o hrade, ale aj histórií Liptova a o aktuálnych plánoch s opravami. V Liptovskom Hrádku sa nachádza aj Hrádocké arborétum, ktoré patrí medzi najkrajšie v Európe. Rozdelené je do niekoľkých zón podľa kontinentov a vidieť tu môžete viac ako 740 druhov drevín.Zaujímavou je aj návšteva mincovne, známej ako Mincovníčkovo v Podzemí pod vežami. Počas prehliadky sa môžete dozvedieť všetko o vzniku mincí a prezrieť si náradie využívané k výrobe. Výklad je veľmi pútavý a miesto si obľúbili aj tí najmenší návštevníci. V prípade, že sa zaujímate o remeslá, môžete vyhladať aj Banícky dom vo Vyšnej Boci. Dom má pôvodné zariadenie a vystavených je tu veľa predmetov, ktoré v minulosti využíva tradičná banícka rodina.
Medzi najznámejšie a najnavštevovanejšie miesta na Slovensku patrí jednoznačne Chmarošský viadukt pri Telgárte. Ide o kamenný železničný most, ktorý sa nachádza nad Gregorovou dolinou. Jeho výška je 18 metrov a tvorený je deviatimi oblúkmi. Fotky z tohto miesta sa pravidelne objavujú na sociálnych sieťach a patrí medzi mimoriadne populárne. Obľúbenou je aj kaviarnička v tvare vozňa vlaku známa ako Depo Café Telgárt, ktorá sa v blízkosti mostu nachádza.
Návštevu Telgártu si môžete spojiť aj s prameňom Hrona. Objaviť tak môžete miesto, kde vyviera druhá najdlhšie slovenská rieka. Miesto je ohradené plotom a nad prameňom sa nachádza drevený prístrešok, ktorý ho chráni. V Brezne sa nachádza Horehronské múzeum Brezno, ktoré je rozdelené na dve časti. Jednou z nich je stála expozícia literatúry, ktorá okrem histórie rozoberá aj diela Martina Rázusa spolu s jeho rukopismi. Meštiansky dom sa naopak venuje histórií Brezna v stálej expozícií s názvom “Brezno v premenách času”.
Zaujímavou budovou je aj Kostol všetkých svätých v Ludrovej. Jeho história siaha až do 13. storočia, ale od tej doby bol viackrát prerobený. Nájsť tu môžete niekoľko zaujímavých malieb a expozícií, ktoré si môžu záujemcovia pozrieť za symbolické vstupné. Vyskúšať si môžete aj prehliadku prostredníctvom virtuálnej reality.Krásy prírody si môžete vychutnať z rozhľadne Ostredok. Z dvojposchodovej rozhľadne je vidieť až na Chopok, či Ďumbier a celú Demänovskú dolinu budete mať ako na dlani. Pohľad na Liptovskú kotlinu, Malú Fatru a Veľkú Fatru, Kriváň, či Západné Tatry sa Vám naskytne z rozhľadne v Pavčinej Lehote. K rozhľadni Pavčina Lehota vedie poľná cesta, takže si s rodinou môžete urobiť peknú prechádzku.
Deťom sa určite zapáči v lanovom parku Tarzania v Jasnej. Vybrať si môžu z viacerých druhov tratí podľa obtiažností a otestovať tak svoje schopnosti. Zapojiť sa môžu aj dospelí, pre ktorých je taktiež pripravené vybavenie a špeciálna trasa tak, aby sa pri aktivite zabavila celá rodina.
V prípade, že vás lezenie nenadchne alebo len budete chcieť skúsiť niečo iné, môžete navštíviť golfové ihrisko Gray Bear Tále. Začiatočníci sa môžu prihlásiť do 9-jamkovej akadémie, kde sa budú učiť hrať golf so skúsenými trénermi. Pokročilí môžu otestovať kvality 18-jamkového majstrovského ihriska. Po náročnom výkone sa môžete občerstviť v reštaurácií s výhľadom na 18-tu jamku.
Možnosti Turistiky v Nízkych Tatrách
Každý Slovák vie, že príroda v Tatrách je najkrajšia na Slovensku. Niet preto divu, že Nízke Tatry patria medzi najvyhľadávanejšie turistické destinácie. Nachádza sa tu množstvo turistických chodníkov, ktoré sú rozdelené podľa náročností. Rodinky s deťmi sa môžu vydať po menej náročných trasách a skúsení turisti zase vyraziť na celodenné túry s veľkým výškovým prevýšením. Ktoré miesta patria medzi najnavštevovanejšie?
Tretí najvyšší vrchol Nízkych Tatier patrí medzi najpopulárnejšie slovenské hory. Chopok so svojou majestátnou výškou 2024 m n. m. ponúka nádherné výhľady na okolitú prírodu. Je domovom tatranských kamzíkov, ale nájsť tu môžete aj rôzne chránené rastliny. Počas zimy je Chopok plne vyťažený lyžiarmi a v lete sa hemží turistami. Tí až na vrchol prichádzajú rôznymi turistickými chodníčkami alebo majú možnosť využiť lanovku z Demänovskej doliny. Tesne pod vrcholom sa nachádza Kamenná chata, v ktorej si môžete zakúpiť občerstvenie a oddýchnuť. Nezvyčajnou stavbou, na ktorú však turisti nemajú prístup je veľká televízna a meteorologická stanica, ktorá vášmu pohľadu určite neunikne.Zaujímavou národnou prírodnou rezerváciou je Skalka, ktorej vrchol tvorí trávnatá rovina. Priamo z nej môžu návštevníci pozorovať okolité hory a jedinečnú prírodu. Skalka je domovom svišťov, rysov, kamzíkov a žije tu aj pár medveďov. Pri turistike sa preto radšej držte značených turistických chodníkov.
Jedným z najvyšších vrchov Nízkych Tatier je aj Kráľova hoľa. Známa je nielen z ľudových piesní, ale preslávili ju aj povesti a legendy, ktoré o nej koľujú. Traduje sa, že bola obľúbeným miestom uhorského kráľa Mateja Korvína, podľa ktorého ju vraj nazývajú Kráľová. V súčasnosti je Kráľova hoľa obľúbeným miestom mnohých turistov, ktorí si sem prídu vychutnať krásne výhľady na okolité hory a stráviť pekný deň v prírode.
V masíve Kráľova hoľa sa nachádza aj vrch Orlová, ktorý je charakteristický svojím kužeľovým tvarom. Na vrchol sa môžete dostať z viacerých východiskových bodov a rozhodovať sa môžete podľa náročnosti. Orlová je tiež jedným z mála vrcholov vhodným na prenocovanie. Svoju dovolenku tak môžete ozvláštniť spaním pod hviezdami.
Na Orlovú a Kráľovu hoľu sa vám naskytnú krásne výhľady z vrcholu Gindura. Ide o skalnatý vrchol, ktorý bol v minulosti známym lyžiarskym svahom. V súčasnosti sa na vrchole nachádza prírodná rezervácia Mašianske skalky, ktorá je označená informačným panelom.Liptov ako na dlani môžete uvidieť z vrchu Poludnica. Ide o bralnatý zalesnený vrch, ktorý má dva vrcholy. Vyšší vrchol je nazývaný aj Zadná Poludnica a nachádza sa na juhu hory. Na severe sa nachádza druhý vrchol, ktorý je známy ako Predná Poludnica. Na oba môžete vystúpiť z Liptovského Jána, Iľanova alebo Závažnej Poruby. Ak vám zostanú sily, pokračovať môžete v turistike po modrej značke na Krakovu hoľu.
O niečo náročnejší je výstup na Ďumbier, ktorý je so svojou výškou 2 043 m n. m. považovaný za obra Nízkych Tatier. Z jeho vrcholu je možné vidieť aj ďaleké štíty a pohoria, ako napríklad Kriváň, Gerlachovský štít, Roháče, Chopok alebo Chabenec. Turistika na Ďumbier je označovaná za stredne náročnú, a tak by ju mali absolvovať turisti, ktorí majú dobrú fyzickú kondíciu alebo už majú niekoľko turistík za sebou.
Oddychovou turistikou pre vás môže byť Poľana, ktorá patrí k známym turistickým miestam. Vrch je tvorený lesným porastom a trávou. Nenáročnú túru hravo zvládnu aj deti a v prípade, že vám zostanú sily, môžete si turistiku spojiť s ďalšími krásnymi miestami. Po turistickom chodníku môže prísť k vrchu Bôr, od ktorého sa dostanete až na vrch Silná. V opačnom prípade môžete z Poľany zísť do Demänovskej doliny.
V Demänovskej doline sa nachádza Krakova hoľa. Výstup na ňu je odporúčaný len skúseným turistom s dobrou kondičkou, pretože je stredne náročný. Turistov čaká poriadne stúpanie a strmé úseky, pri ktorý sa zadýcha nejeden športový nadšenec. Výhľad z Krakovej holi je však neodolateľný a dovidieť môžete až na Vysoké Tatry a Západné Tatry, Kráľovu hoľu, či Malú Fatru.
Na Donovaloch je viacero miest, ktoré môžete navštíviť. Nenáročnú turistiku ponúka Kozí chrbát, ktorý leží na hlavnom hrebeni Nízkych Tatier. V nižšších polohách je zalesnený a na vrchole je pokrytý trávou a bohatou zeleňou. Kozí chrbát ponúka krásny výhľad na Horehronie, Zvolenskú kotlinu a vrcholy Nízkych Tatier. Neďaleko sa nachádza vrch Prašivá, ktorý v minulosti zohral významnú úlohu počas SNP v boji s nacistami. Dnes je Prašivá jednou z najkrajších hrebeňových túr na Slovensku. Krásne výhľady sú aj z vrchu Veľká Chochuľa, ktorej podmienky sú skvelé na prenocovanie. Na turistiku môžete so sebou vziať stan, večer sledovať západ slnka a ráno vstávať s jeho východom.Známym miestom a zároveň národnou prírodnou rezerváciou je aj Ohnište so skalným oknom. Celá trasa ponúka návštevníkom nádherné pohľady, ktoré lemujú ihličnaté stromy a dokonalá príroda. Skalné okno je vysoké približne 10 metrov a nachádza sa až na úplnom vrchole. Nevedie k nemu žiadny oficiálny turistický chodník, takže sa k nemu musíte vybrať krížom cez les. Pohľady z neho sú jedinečné a okrem hlavného skalného okna sa tu nachádza aj niekoľko menších. Určite si so sebou nezabudnite vziať nabitý mobil alebo fotoaparát, aby ste si mohli všetku tú krásu odfotiť.
Neďaleko Ohnišťa môžete nájsť aj vrch Slemä, ktorý je známou poslednou zastávkou Náučného chodníka SNP. V lesoch sú skryté rôzne vojenské artefakty a bunkre, ktoré je však ťažké nájsť. Túra až na vrchol jej nenáročná a zvládnu ju aj deti alebo seniori. Náš posledný tip pre vás na jednoduchú turistiku sú je tiesňava Hučiaky. Divoká príroda s rôznymi skalnými útvarmi, jaskyňami, potôčikom a bohatým rastlinným porastom si vás okamžite podmaní. Prechádzku zvládnu aj deti, či seniori a jej celková dĺžka je približne jeden kilometer. Objavte krásny kus Slovenska a nechajte sa prekvapiť tým, čo všetko dokáže príroda vytvoriť.
Jaskyne v Nízkych Tatrách
Na Slovensku máme niekoľko známych jaskýň, ktoré môžu záujemcovia navštíviť počas prevádzkovej sezóny. Medzi najznámejšie patrí Demänovská ľadová jaskyňa, na ktorej ľadové útvary sa chodia pozerať tisíce ľudí ročne. Tí si môžu vychutnať 45 minútový výklad, počas ktorého prejdú štyri poschodia ľadových krás. Ak sa rozhodnete jaskyňu navštíviť, nezabudnite si so sebou vziať bundu, pretože vás teploty v jaskyni poriadne prekvapia.Populárnou je aj Demänovská jaskyňa slobody, ktorá bola objavená až v roku 1921. Verejnosti bola sprístupnená o tri roky neskôr a dnes patrí medzi najnavštevovanejšie jaskyne na Slovensku. Medzi obľúbené časti jaskyne patrí napríklad veľký kvapľový vodopád o dĺžke 6 metrov, jaskynné perly v podobe malých guľôčok alebo bohato zdobené stropy kvapľovou výzdobou. Známou je aj Bystrianska jaskyňa, ktorá bola objavená v roku 1923. Nachádza sa v Národnom parku Nízkych Tatier v obci Bystrá. Okrem nádherných útvarov vytvorených prírodov tu môžete spozorovať až 13 druhov netopierov.
Jedno z najstarších jaskýň nielen na Liptove, ale celkovo na Slovensku je Stanišovská jaskyňa. Vyhlásená je za národnú pamiatku a ľudia ju môžu navštíviť celoročne. Vstup je odporúčaný aj rodičom s deťmi. Návštevu jaskyne si môžete spojiť s cyklotúrou na Svidovské sedlo. Auto si môžete nechať na parkovisku pred jaskyňou a skvelý výlet môže pokračovať. Cesta je vhodná aj na jazdu s cyklovozíkom a zvládnu ju aj malé deti.
Lyžovačka v Nízkych Tatrách
Kým v lete sú Nízke Tatry často navštevované kvôli početným turistickým chodníkom v zime si tu na svoje prídu milovníci snehu a zimných športov. Ponuka lyžiarskych stredísk v Nízkych Tatrách je naozaj veľká a vyhovie naozaj každému. Na nenáročných trasách overia svoje schopnosti menej zdatní lyžiari, lyžiarske škôlky pripravia na svah vaše deti a nudiť sa tu nebudú ani skúsení lyžiari. Podmienky sú výborné aj pre snowboardistov a v okolí niektorých stredísk sa nachádzajú aj trate pre bežkárov.
Najväčším na Slovensku je lyžiarske stredisko Jasná na severe Chopku. Jeden z najznámejších slovenských vrchov ponúka skvelé podmienky na lyžovanie počas celej zimy. Milovníci zimných športov si môžu vychutnať viac ako 50 kilometrov zjazdoviek rôznych obtiažností. Premáva tu 27 lanoviek a vlekov, ktoré sú schopné odviesť až 31 000 ľudí za hodinu. Lyžiarske stredisko Jasná disponuje tiež mnohými doplnkovými službami, bufetmi, reštauráciami, veľkým parkoviskom a požičovňou lyží so servisom. Vďaka umelému snehu a vysokej polohe sa v Jasnej lyžuje až päť mesiacov v roku.Súčasťou lyžiarskeho strediska Jasná Nízke Tatry je aj lyžiarske stredisko Chopok. To sa nachádza na južných svahoch Chopka. Pre lyžiarov je k dispozícií osem zjazdoviek s celkovom dĺžkou 10 kilometrov. Využiť môžu sedačkovú lanovku alebo šesť vlekov. V obci Horná Streda sa nachádza lyžiarske stredisko Tále, ktoré ročne navštívia tisíce ľudí. Trate sú umelo zasnežované, vďaka čomu je lyžiarska sezóna v Táloch dlhšia. Návštevníci môžu využiť 6 vlekov a v okolí sa nachádza aj zasnežené golfové ihrisko, ktoré ponúka približne štyri kilometre upravovaných bežeckých tratí. Obľúbenou je aj snowtubingová dráha a počas víkendov nechýba možnosť večerného lyžovania. Súčasťou strediska je aj požičovňa a servis lyží, gastronomické zariadenia, lyžiarska a snowboardová škola.
V Dolnej Lehote môžu nielen domáci využiť možnosť lyžiarskeho strediska Krpáčovo. K dispozícii je kratší a dlhší vlek, nechýba ani možnosť občerstvenia v bufete, či servis a požičovňa lyží. Trate sú rozdelené podľa rôznych obtiažností a vďaka kombinácií terénu ulahodia každému typu lyžiarov. Na severnej strane Kráľovej holy sa nachádza lyžiarske stredisko Ski Park Liptovská Teplička, ktorý je zvyčajne v prevádzke od decembra do marca. Obľúbený je najmä u rodín s deťmi a zvyknú ho navštevovať lyžiari z celého Slovenska. Zjazdovky sú pravidelne upravované a lyžiari môžu využiť tri vleky. Nechýba tu možnosť bufetového občerstvenia, lyžiarskej školy, požičovne lyží alebo bezplatného parkoviska. Obľúbeným je aj detský kútik, v ktorom sa deti zabavia kým rodičia lyžujú.
Pekný výhľad na južnú časť Nízkych Tatier a dolinu Hrona Vám poskytne vrchol kopca Bučník. Počas zimy sa trávnatý kopec mení na skvelú zjazdovku, ktorú si môžu vychutnať nadšení lyžiari. Dĺžka zjazdoviek je približne dva kilometre a v ich okolí nájdete aj bežkárske trate. Lyžiarske stredisko Polomka-Bučník je skvelou voľbou pre rodiny s deťmi a nenáročných lyžiarov, ktorí si sem prídu užiť pekný deň.Neďaleko obce Pavčina Lehota sa nachádza lyžiarske stredisko Ski Centrum Žiarce. Je vyhľadávaným lyžiarskym strediskom na Liptove, ktorého sezóna je mimoriadne dlhá. Návštevníci môžu využiť až 8 zjazdoviek rôznych obtiažností, na ktoré ich vyvezú 4 vleky. Bežkárov poteší 7 kilometrov upravených bežeckých tratí a deti tu majú možnosť navštíviť lyžiarsku školu. V lete toto miesto taktiež žije cestovných ruchom a lákadlom je najmä veľmi strmá bobová dráha.
Neďaleko hotela Barbora v liptovskej obci Vyšná Boca sa nachádza Ski centrum Bačova Roveň. Tri svahy ponúkajú lyžiarske trate rôznych úrovní, vďaka čomu sa tu bude páčiť všetkým milovníkom zimných športov. Poteší vás aj možnosť bezkontakných skipasov, ktorá skracuje rady na vlek. Po náročnom výkone sa môžete občerstviť v bufete priamo na svahu. V areáli sa nachádza aj bezplatné parkovisko, možnosť využitia lyžiarskeho inštruktora a v niektoré dni je v prevádzke aj večerné lyžovanie. Ski centrum Bačova roveň je zároveň pravidelným miestom pre organizovanie rôznych významných podujatí, ako napríklad Európsky pohár UNI FIS alebo Slovenský pohár Masters.
Lyžiarske stredisko Ski Centrum Mýto zvané aj Mýto Ski & Bike víta návštevníkov počas celého roka. Upravený svah, niekoľko lyžiarskych tratí a bohatá ponuka služieb sú zárukou príjemného športového vyžitia. Na vrchol vás vyvezie sedačková lanovka, ale využiť môžete aj lyžiarske vleky. Z vrchola kopca je nádherný výhľad na Nízke Tatry a Slovenské rudohorie. V okolí sa nachádza aj niekoľko bežkárskych tratí. V Mýte pod Ďumbierom sa nebudete nudiť ani v lete. Počas letných mesiacov sú na svahoch vytvorené zjazdy pre bicykle, k dispozícií je tiež požičovňa bicyklov, kolobežiek, odrážadiel a bugín. Obľúbenou atrakciou neďaleko strediska je farma Ajax, v ktorej môžu deti navštíviť MiniZoo.
Len päť kilometrov od Liptovského Mikuláša sa nad obcou Závažná Poruba na úpätí vrchu Poludnica nachádza Ski Centrum Opalisko. Štyri vleky, jedna sedačková lanovka a päť umelo zasnežovaných lyžiarskych tratí sú zárukou skvelej lyžiarskej sezóny. Opalisko je obľúbeným aj pre svoje bežeckého trate, ktoré spolu tvoria dĺžku približne 30 kilometrov. Pre deti je k dispozícii sánkarska dráha, snowtubing, prírodné klzisko a nechýba ani detský areál.Medzi známe lyžiarske strediská na Slovensku patrí aj Ski Centrum Čertovica. Má výborné snehové podmienky, dobrú dostupnosť a šesť zjazdoviek, ktoré budú vyhovovať najmä rodinám s deťmi a rekreačným lyžiarom. Súčasťou Čertovice sú aj bežkárske trate o dĺžke päť kilometrov, na ktorých môžete zdokonaliť svoju techniku bežeckého lyžovania. V areáli nechýba ani lyžiarska škola, požičovňa lyží alebo bufet, v ktorom si môžete vychutnať teplé nápoje alebo chutné občerstvenie.
Priamo pod úpätím Kráľovej hole sa nachádza Ski centrum Telgárt. Jeho ponuka vyhovie všetkým lyžiarom. Dostupných je 5 zjazdoviek, 2 freeride zóny a 6 vlekov. Pripravené sú aj trate pre bežkárov a rodiny, ktoré sa chcú s deťmi sánkovať. Občerstviť sa môžete v bufetoch na svahu a deti môžete prihlásiť do lyžiarskej školy.
Dlhý zoznam aktivít, ktoré sa dajú v Nízkych Tatrách robiť značí len jedno. Nízke Tatry musíte navštíviť na viac dní. Dostupné sú počas celého roka, takže si môžete vybrať aký typ dovolenky tu chcete stráviť. Ak túžite po turistikách, kúpaní a teple určite navštívte Nízke Tatry v lete. Milovníci zimných športov, či ľudia túžiaci po oddychu a relaxe si určite zamilujú zasnežené Nízke Tatry počas zimy. Ponuka ubytovacích zariadení je naozaj veľká, záleží len na vašich preferenciách a očakávaniach.
Ubytovanie v Nízkych Tatrách
Jedným z najnavštevovanejších miest na Slovensku sú Nízke Tatry. Obľúbené sú nielen počas zimy, ale svojim návštevníkom dokážu ponúknuť veľa aktivít počas celého roka.
Najviac sa prírode priblížite ubytovaním v chate Nízke Tatry. Väčšina z nich sa nachádza v blízkosti lesov, lyžiarskych vlekov alebo vodných plôch. Chaty v Nízkych Tatrách vám zaručia súkromie, ktoré by vám v inom type ubytovanie mohlo chýbať. Prenajať sa dajú celé chaty Nízke Tatry, takže budete mať šancu stráviť dovolenku len s rodinou a môžete so sebou vziať celú aj priateľov. Väčšina chát disponuje vybavenou kuchyňou, sociálnymi zariadeniami, WiFi signálom a nechýbajú ani miestnosti na odloženie lyží alebo záhradné sedenie s grilom, ktoré využijete najmä v lete. Skvelou voľbou je aj ubytovanie na chalupe Nízke Tatry, ktoré je cenovo dostupné a porovnateľné s ubytovaním v chate.Vyžiť môžete aj drevenice Nízke Tatry, ktoré mnohých láka najmä kvôli netradičnému vybaveniu. Drevenice v Nízkych Tatrách sú zvláštne pre svoju jedinečnú atmosféru a inakosť, ktorou sa úplne odlišujú od ostatných ubytovacích zariadení. Výhody ubytovania sú podobné ako pri chate, rozhodovať sa preto môžete podľa sympatií, lepšej polohy alebo ceny.
V prípade, že túžite po dovolenke, kde si za služby priplatíte, ale bude o vás postarané, vyberte si hotely Nízke Tatry. Nebudete sa musieť starať o poriadok na izbe, a ani sa trápiť varením v kuchyni. Zaplatiť si môžete raňajky, obed, či večeru, prípadne môžete využiť stravovanie v niektorej z reštaurácií v okolí. Vyberať si môžete z hotelov Nízke Tatry postavených v blízkosti lyžiarskych stredísk tak, aby ste mali zjazdovku ihneď nadosah. V lete si môžete zvoliť hotel v Nízkych Tatrách v blízkosti plies alebo iných vodných plôch. V ponuke sú aj horské, či luxusné hotely Nízke Tatry, ktoré nájdete v centre diania rôznych turistických miest.
Na výber máte aj apartmány Nízke Tatry a penzióny Nízke Tatry, ktoré sa svojou ponukou služieb približujú hotelom. Niektoré disponujú aj bazénmi, vírivkami, saunami alebo inými wellness zariadeniami, vďaka ktorým si na dovolenke užijete zaslúžený oddych a relax.
Ubytovanie Nízke Tatry ponúka zariadenia rôzneho druhu, stačí sa len rozhodnúť. Pri výbere vám pomôže konkretizovanie lokality Nízkych Tatier, ktorú by ste chceli navštíviť a určenie ceny, ktorú ste za ubytovanie ochotní zaplatiť. Finálny výber môžete prispôsobiť aj vybaveniu ubytovania a ďalším službám, ktorými sa váš favorit bude odlišovať od konkurencie. V prípade, že budete pri výbere potrebovať pomoc, radi vás so všetkým poradíme a pomôžeme.