Termal raj Liptovský Ján
Pokiaľ dostanete počas pobytu vo Vyšnej Boci chuť na kúpanie, doprajte si ho v priestoroch kúpaliska Termal raj Liptovský Ján. Využíva príjemne teplú vodu z termálneho prameňa Rudolf a ponúka štyri vonkajšie bazény, krytý bazén aj relaxačné centrum s wellness procedúrami. V priestoroch kúpaliska nájdete taktiež ihriská pre loptové hry a občerstvenie.
KAM SA ÍSŤ LYŽOVAŤ?
Hneď pri Vyšnej Boci je situované stredisko Ski centrum Bačova Roveň pozostávajúce z troch vlekov a troch zjazdoviek. Najdlhšia z nich je pretekárska, stredne dlhá je určená začínajúcim lyžiarom a najkratšia s minimálnym prevýšením je zas venovaná deťom. Všetky trate sú umelo zasnežované aj osvetlené, čím je umožnené večerné lyžovanie. Nechýbajú služby požičovne športového vybavenia, lyžiarskeho inštruktora a zdravotnej služby. Ski centrum Bačova Roveň je v neposlednom rade aj organizátorom Slovenského pohára v zjazdovom lyžovaní Masters a Európskeho pohára v slalome mužov a žien UNI FIS.
Neďaleko sa nad sedlom Čertovica nachádza tiež stredisko Čertovica - Čertova svadba vybavené štyrmi vlekmi, z ktorých jeden je určený začiatočníkom a deťom, zatiaľčo ďalšie sa vyznačujú strednou až ťažkou obtiažnosťou. Časť zjazdoviek je umelo zasnežovaná a na svoje si prídu aj priaznivci bežeckého lyžovania. Ďalšie služby zahŕňajú lyžiarsku školu, skiservis a požičovňu.
V neposlednom rade si v okolí Vyšnej Boci môžete zalyžovať v prostredí strediska STIV v sedle Čertovica. Nájdete v ňom dva vleky, tri umelo zasnežované zjazdovky rôznej náročnosti, lyžiarsku školu, skiservis a požičovňu.
KAM S DEŤMI?
Nízke Tatry sú domovom viacerých jaskýň, pričom z Vyšnej Boce máte dobrý prístup k dvom z nich. Zatiaľčo Jaskyňu mŕtvych netopierov si vychutnajú dobrodruhovia s dobrou fyzičkou, pre výlet s deťmi odporúčame Bystriansku jaskyňu pri obci Bystrá. Počas jej 580 metrov dlhej vyhliadkovej trasy uvidíte okrem iného sintrovú dekoráciu Kaplnky a Baldachýna, Mostárenské siene, tri priepasti či Zrútený dom. Bystrianska jaskyňa je domovom 13 druhov netopierov a využíva sa pre potreby speleoterapie.
KAM SA ÍSŤ PREJSŤ?
Spolu s blízkymi obcami Nižná Boca a Malužiná je Vyšná Boca súčasťou 16 kilometrov merajúcej Bocianskej doliny, ktorá je v Nízkych Tatrách hranicou Ďumbierskych a Kráľovohoľských Tatier. Dolina smeruje zo sedla Čertovica až k obci Kráľova Lehota v Liptovskej kotline a preteká ňou potôčik Čertovica a rieka Boca, nazývaná tiež Bocianka. Počas prechádzky Bocianskou dolinou sa možno kochať nielen prírodou Nízkych Tatier, ale aj početnými drevenými senníkmi a ľudovou architektúrou, dávajúcou doline jej charakteristickú podobu.
V obci sa môžete napojiť na 12 km dlhý náučný chodník fungujúci od roku 2004 a pozostávajúci z 11 zastávok s informačnými tabuľami. Zameriava sa na banícku históriu a kultúru okolia, je dostupný po celý rok a možno ho prejsť tak peši, ako aj na bicykli. Náučný chodník Zlatnica prechádza cez lokality Pod Oleškovou, V Kiari, V Kúte, Geplovô, Ochimstál, Pri mlyne, popri minerálnom prameni Kyselka, salaši a evanjelických kostoloch vo Vyšnej a Nižnej Boci.
KAM ÍSŤ NA TURISTIKU?
Známe horské sedlo je vzhľadom na nadmorskú výšku 1232 metrov najvyššie situovaným sedlom Slovenska, cez ktoré vedie asfaltová cesta. Čertovica je zároveň hranicou okresov Brezno a Liptovský Mikuláš, ako aj regiónov Liptov a Horehronie. Ide tiež o ľahko dostupné miesto, z ktorého sa ponúka množstvo tipov pre náročnejšiu aj rekreačnejšiu turistiku. Okrem iného cez Čertovicu smeruje napríklad cesta hrdinov SNP značená červenou farbou.
Horské sedlo Nízkych Tatier s nadmorskou výškou 1506 m poskytujúce pôsobivý výhľad na Ďumbier je z Vyšnej Boci dostupné po žltej značke. Po tomto chodníku sa dá cez Králičku pokračovať až k Chate generála Milana Rastislava Štefánika pod Ďumbierom. Alternatívou je zelená značka vedúca hlavným hrebeňom Nízkych Tatier na Rovnú hoľu a do Kumštového sedla.
Rovnako možno z Vyšnej Boce zamieriť do Bacúčšskeho sedla dosahujúceho výšku 1319 metrov. Do tohto sedla učupeného na pomedzí Jánošikovho grúňa a Končistého a pomenovaného podľa blízkej obce Bacúch sa dostanete po modrej značke.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Nie tak ďaleko od Vyšnej Boce sa rozprestiera rekreačná oblasť Tále známa napríklad vďaka svojmu golfovému ihrisku. To pozostáva z 18 jamiek, 9 - jamkového ihriska Little bear, akadémie zaúčajúcej do golfu, golfových simulátorov a ďalších vymožeností. V blízkosti zároveň funguje ihrisko minigolfu a lanový park Tarzania Tále ponúkajúci 23 prekážok v korunách stromov rozčlených na tri trasy rôznej obtiažnosti.
KAM ZA HISTÓRIOU?
Do baníckej histórie obce a tradičného spôsobu života miestnych baníkov vás zasvätí expozícia umiestnená v národnej kultúrnej pamiatke Liptovského múzea v Ružomberku, Banícky dom. Zrub spolu s priľahlým dobytkárskym domom si zachováva pôvodnú architektúru a počas letnej sezóny predvádza v rámci podujatia Bocké batohy spôsob, akým sa kedysi nosilo seno. Okrem toho sa v dome organizujú aj ďalšie akcie a je súčasťou poznávacieho a zážitkového projektu Cesty baníctva.
Vo Vyšnej Boci stojí evanjelický kostol postavený v klasicistickom slohu v roku 1785 a označený za kultúrnu pamiatku. Okrem iných v ňom v minulosti ako kňazi pôsobili spisovateľ Pavol Doležal a národný buditeľ Ján Lajčiak.
AKÉ SÚ TAJNÉ MIESTA, O AKÝCH BEŽNÝ NÁVŠTEVNÍK NEVIE?
K pamiatkam baníckej minulosti Vyšnej Boci patria aj početné zasypané štôlne v Starobocianskej doline, haldy, prepadliská, cestičky a ďalšie miesta. Pri niektorých nájdete aj informačné tabule a môžete sa na ne pozrieť aspoň zvonku, ako napríklad na vchod do štôlne Salvátor.