19+ tipov kam ísť na výlet vo Vysokých Tatrách
Chystáte sa stráviť dovolenku v slovenských veľhorách? Potom by ste mali venovať dostatočnú pozornosť hneď dvom bodom — výberu ubytovania a tvorbe Vášho cestovateľského itineráru. Nemajte však obavy, my Vám pomôžeme. Prinášame Vám tipy na najlepšie výlety vo Vysokých Tatrách. No a vďaka nášmu podrobnému popisu si zaručene vyberiete aj z jednotlivých typov ubytovania. Začnime však tipmi na výlety.
AquaCity Poprad
Popradský aquapark patrí azda medzi najtypickejšie atrakcie, ktoré by ste počas návštevy Tatier vynechať rozhodne nemali. Ukrýva v sebe totiž množstvo možností na trávenie voľného času pre malých aj veľkých. AquaCity Poprad tvorí celkovo 13 vonkajších a vnútorných bazénov s termálnou vodou, viac než 350 vodných atrakcií vrátane vodných trysiek, víriviek či perličiek, ale aj toboganová veža. Milovníci pokoja a relaxu by nemali vynechať dvojpodlažné wellness a SPA centrum, najväčšie svojho druhu na Slovensku. Samozrejmosťou je prítomnosť 8 sáun a inhalácií či ľadovej jaskyne a oddychových miestností. Netradičným, no príjemným bonusom je 14-metrový wellness bar, v ktorom si môžete zážitok z relaxu umocniť príjemným drinkom. Alebo sa zverte do rúk profesionálom a vychutnajte si odborné wellness a SPA liečebné procedúry či thajské masáže.
Štrbské pleso
Aké je najikonickejšie pleso vo Vysokých Tatrách? No predsa Štrbské pleso! To, kde sa mnoho túr začína aj končí. Meno dostalo po podtatranskej obci Štrba, obci s najvyššie položenou železničnou stanicou na Slovensku. Ide o morénové jazero vytvorené ustupujúcim ľadovcom a po Veľkom Hincovom plese tvorí druhú najväčšiu vodnú plochu na slovenskej strane Vysokých Tatier. Celkovo je v ňom 1 284 000 m³ vody, pričom tá môže v niektorých miestach dosahovať hĺbku na úrovni 20 metrov. Často je východiskovým miestom rôznych výletov či túr. Vybrať sa odtiaľ môžete na príjemnú prechádzku do Štrby, ale aj k Popradskému plesu. Neprehliadnite ani možnosti výstupov na okolité štíty, dobrou voľbou môže byť Kôprovský štít alebo Rysy.Tricklandia
V Starom Smokovci, neďaleko autobusovej stanice, môžete objaviť jednu z ďalších atrakcií Vysokých Tatier. Je ňou galéria trick-artu a optických ilúzií. Nepôjde však o klasický dom ilúzií a optických klamstiev, akých ste už možno v zahraničí navštívili niekoľko. Tento je totiž inšpirovaný Slovenskom, preto môžete v jeho útrobách nájsť odkazy na slovenské ľudové povesti, rozprávky či obce a hrady. A čo je to vlastne trick-art? Ide o spôsob umenia a zobrazovania, ktorý prezentuje predmety vo forme vizuálnej ilúzie. Je tak na každom návštevníkovi, aby zapojil svoju predstavivosť a pochopil, že senzorické vnímanie v niektorých prípadoch nezodpovedá realite. V Tricklandii na to budete mať ideálnu možnosť. Celkovo na Vás čaká 24 atrakcií zložených z 15 trick-artových obrazov, rozšírenej (augmented) reality, antigravitačných miestností či zrkadlového bludiska.
Belianska jaskyňa
Patríte medzi milovníkov jaskýň a podzemného života? Vo Vysokých Tatrách si prídete na svoje. Práve tu sa totiž nachádza Belianska jaskyňa, jedna z najnavštevovanejších a najkrajších sprístupnených jaskýň na Slovensku. Ide o kvapľovú jaskyňu tvorenú tromi morfologickými časťami — vstupnou, výstupnou a zostupnou. Návštevníci sa môžu tešiť na dómovité priestory a kvapľové útvary, napríklad na nástenné vodopády v podobe Vysokého dómu, Zbojníckej komory či Dómu SNP. Prítomné sú aj pagodovité stalagmity a menšie jazierka (Zlaté jazierko rozprestierajúce sa v Zbojníckej komore či Palmová sieň). Jaskyňa je bohatá aj z pohľadu fauny. Žijú v nej tri druhy netopierov — netopier obyčajný, fúzatý a Blythov — plch obyčajný či bezpancierovec slepý. V prípade návštevy jaskyne sa nezabudnite vhodne obliecť, teplota vnútri sa nezvykne dostať nad úroveň 5,8 °C. V kombinácii s vlhkosťou na úrovni vyššej ako 90 % tak môžete pociťovať poriadny chlad.Rysy
Štít Rysy patrí so svojou výškou 2 503,0 m n. m. medzi najobľúbenejšie vyhliadkové hory nielen vo Vysokých Tatrách, ale na celom Slovensku. Ide o hraničný štít tvoriaci prvý hraničný bod medzi Slovenskom a Poľskom. Jeho severozápadný vrchol je pritom najvyšším bodom v krajine našich severných susedov. Okrem neho však disponuje hneď dvomi ďalšími vrcholmi na slovenskej strane — prostredným, ktorý je v porovnaní so severovýchodným o päť metrov vyšší. Najnižší z trojice je vrchol juhovýchodný. Zaujímavosťou je, že na úbočí Rysov sa vo výške 2 250 m n. m. nachádza najvyššie položená horská chata na Slovensku, Chata pod Rysmi. Na úpätí je zasa možné pozorovať viacero karovo-morénových jazier. Na slovenskej strane sú to Veľké, Malé a Vyšné Žabie plesá, na tej poľskej Czarny Staw pod Rysami a najväčšie tatranské pleso, Morskie Oko.
Chata pri Zelenom plese
Jedna z najrozprávkovejších chát vo Vysokých Tatrách. Aj tak by sa dala opísať chata pri Zelenom plese prezývaná aj „Brnčalka“. Leží v závere doliny Zeleného plesa a priamo na tatranskej magistrále, vďaka čomu je ideálnym východiskovým bodom nielen pre turistov, ale aj pre milovníkov zimných športov či horolezcov. Veľkou výhodou je blízkosť tyrkysovej vody v podobe Zeleného plesa. Vybrať sa odtiaľ môžete aj na Skalnaté pleso alebo Jahňací štít. Chata pri Zelenom plese sa pritom nemusí stať len Vašou krátkodobou zastávkou. Ponúka totiž možnosť ubytovania a dokonca aj stravy. Vybrať si môžete z menších i väčších izieb, rovnako tak neváhajte možnosť prespať vo vlastnom spacáku. Uspokojiť sa však budete musieť so spoločnými sprchami a toaletami.
Vodopád Skok
Ak patríte medzi milovníkov padajúcej vody, zbystrite svoju pozornosť. Vodopád Skok sa totiž stane Vaším novým obľúbeným miestom na nenáročné prechádzky. Vodopád padá zo skalného prahu vo výške 1 789 m n. m., pričom najvýraznejší a najkrajší je v období zvýšených prietokov. Ideálny čas na jeho návštevu je počas jesene, keď je prietok vody najvyšší. K približne 30-metrovému vodopádu Skok vedie turistická trasa priamo zo Štrbského plesa. Absolvovať ju zvládnu aj tí najmenší. Vodopád však môžete navštíviť len počas hlavnej sezóny, sezónna uzávera platí od 1. novembra do 15. júla.Zamkovského chata
V Malej Studenej doline, asi hodinu pešej túry z Hrebienka, sa nachádza jedna z najobľúbenejších slovenských vysokohorských chát — Zamkovského chata. Vo výške 1 475 m n. m. ponúka svojim návštevníkom celoročne nielen občerstvenie, ale aj možnosť ubytovania. Aj v tomto prípade pritom platí, že hoci budete mať izbu s veľkou pravdepodobnosťou súkromnú, v prípade spŕch a toaliet sa budete musieť uspokojiť so spoločnými zariadeniami na chodbe. Zamkovského chata je ideálnym východiskovým bodom na ceste za spoznávaním okolia. Navštíviť môžete napríklad jeden z vodopádov vytvárajúcich Studený potok — Obrovský vodopád.
Lomnický štít
Nielen naše slávne veľhory, ale aj samotné štíty sa pýšia tými ,,naj“ prívlastkami. A výnimkou nie je ani v poradí druhý najvyšší štít Vysokých Tatier – Lomnický štít! Právom mu patrí aj častovanie najobľúbenejší a najkrajší, pretože práve z jeho vrcholu pochádzajú obľúbené fotografie. Poskytuje totiž nádherný dychvyrážajúci pohľad na okolité štíty a nedotknutú prírodu krásnych Tatier. Jeho výška je 2 632 m. n. m. Je to zároveň jediný štít, na ktorý sa dostanete visutou červenou lanovkou. Samozrejme, môžete si na tento vrchol naplánovať aj túru, avšak bez horského vodcu sa naň nedostanete.Popradské pleso
Popradské pleso, ktoré je priam zasadené do srdca okolitých hôr s nádhernou priezračnou vodou odrážajúcou obrazy mohutných hôr. Svojou rozlohou 6,88 hektára a hĺbkou 17 metrov sa radí medzi štyri najväčšie jazerá a odpočíva v nadmorskej výške 1 494,3 m n. m. Samotné pleso a Chata pri Popradskom plese ponúkajú krásny záver menšej hodinovej túry so začiatkom pri Štrbskom plese. Môžete si k nemu spraviť aj cykloturistiku a najmä v zime je vyhľadávaným miestom pre bežkárov či skialpinistov. Neďaleko sa nachádza aj Symbolický cintorín na pamiatku obetiam Vysokých Tatier.
Slavkovský štít
Nad Veľkou studenou dolinou sa týči, vo výške až 2 452 m n. m., obľúbene-neobľúbený Slavkovský štít. Obľúbený je najmä vďaka rozsiahlemu a širokému vrcholu, na ktorom sa Vám naskytne nádherný panoramatický výhľad. Zároveň, na ceste za vytúženým rozprávkovým rozhľadom, nie je ťažké naraziť ani na kamzíky, ktoré Vám s radosťou zapózujú. No a v cieli Vás okrem očarujúcej panorámy čaká aj ikonický kríž. Aj keď je to jeden z populárnych a vyhľadávaných turistických vrcholov, túra nie je úplne jednoduchá. Mnohí ju popisujú ako ,,nekonečnú“ a náročnú. Nie je totiž tajomstvom, že je tento vrchol dobre strážený strmými roklinami a skalami.
Jahňací štít
Aj o tomto vrchole hovoríme ako o jednom z ,,naj“. Nejde však o najvyšší ani najťažší, ide totiž o najvýchodnejší štít Vysokých Tatier, ktorý sa nachádza 2 229 metrov nad morom. Cesta na Jahňací štít nie je úplnou prechádzkou ružovou záhradou, ale nejde ani o výnimočne náročnú turistiku. Pod štítom sídli aj obľúbená Chata pri Zelenom plese, kde si pred náročným stúpaním na samotný vrchol môžete trochu odpočinúť a načerpať nové sily.
Predné solisko
Ďalšou z vyhľadávaných aktivít vo Vysokých Tatrách je Predné Solisko. Ak nie ste úplne zdatným turistom, tento štít splní všetky vaše požiadavky. Ide o nenáročnú túru, ktorá poskytuje nádherný výhľad na Kriváň či Nízke Tatry. Štít sa rozprestiera približne 2 000 m n. m. a okrem krásnej scenérie v cieli nájdete, podobne ako na iných vrcholoch, ikonický kríž. Tento výstup si viete aj zjednodušiť lanovkou.
Zelené pleso
Pri najrozprávkovejšej Chate pri Zelenom plese sa, už podľa názvu, rozprestiera to najrozprávkovejšie Zelené pleso. Prívlastok zelené nedostalo len tak. Je totiž charakterizované smaragdovo-zelenou hladinou, ktorú obklopujú monumentálne štíty Vysokých Tatier. V jeho okolí sa určite vyberte aj na Jastrabiu vežu, ktorá sa nad ním týči vo výške 1 551 m n. m. Svoje obzory môžete približne tridsať minútovou prechádzkou rozšíriť aj na ďalšiu krásnu vodnú plochu — Veľké Biele pleso.
Hincovo pleso
Hincove plesá máme v našich krásnych Tatrách dve. Malé Hincovo pleso a Veľké Hincovo pleso. S plochou viac ako 20 hektárov a hĺbkou takmer 58 metrov sa Veľké Hincovo pleso pýši prívlastkom najväčšieho a najhlbšieho plesa v Tatrách a jeho menšiu verziu – Malé Hincovo pleso - nájdete hneď vedľa. Je teda veľmi vyhľadávaným a obľúbeným miestom pre turistiku, ktorá nie je vôbec náročná. Krásnu scenériu rozľahlej vodnej plochy lemujú strmé hory a vysoké štíty Tatier.
Ostrva
Dokonalá túra aj pre rodiny s deťmi, ktorá je sprístupnená celoročne. V zime si však treba dávať pozor na zamrznutý chodník a byť opatrný. Napriek tomu, že nejde o najvyšší vrchol Tatier, si počas výstupu môžete užívať naozaj krásnu scenériu a Ostrva patrí medzi jeden z najnavštevovanejších vrcholov. Cieľovou rovinkou je práve Sedlo pod Ostrvou, kde oficiálne túra končí. Ak by ste sa však chceli vybrať na samotný vrchol, s turistickým chodníčkom sa musíte rozlúčiť.
Rainerova chata
Nie je tajomstvom, že Vysoké Tatry majú čo ponúknuť nielen z hľadiska nádhernej prírody, ale majú aj svoju bohatú históriu. A príkladom je aj Rainerova chata. Najstaršia chata Rainerka, ktorá svoju dlhú púť odštartovala už v roku 1 863, v ktorej nájdete aj maličké múzeum s historickým horolezeckým náradím či lyžami. Môžete sa v nej aj občerstviť rôznymi nápojmi, avšak jedlo a ubytovanie neponúka. Obľúbenou a vyhľadávanou tradíciou je práve na tejto chate program folklóristov – Kľaňanie Troch kráľov.
Kmeťov vodopád
Hádam najmagickejšími prírodnými úkazmi sú silné prúdy vody stekajúce po vysokých skalách, ktoré oplývajú nebezpečnou silou a nezameniteľnou krásou. Reč je o okázalých vodopádoch. Najväčší vodopád Slovenska – Kmeťov vodopád – má až 80 metrov. Lemujú ho mohutné smrekové lesy a obrovské skaly. Pozrieť si ho nie je vôbec nemožné. Pohodlne sa k nemu dostanete cestou z Podbanského a Troch studničiek.
Skalnaté pleso
Jedno z najnavštevovanejších miest Vysokých Tatier sa rozprestiera v nadmorskej výške 1 751 metrov nad morom a je ako stvorené na príjemné romantické či rodinné prechádzky. Dostať sa k Skalnatému plesu môžete lanovkou z Tatranskej Lomnice alebo príjemnou túrou. Ak so sebou vezmete aj deti, určite ich zaujme, v jeho blízkosti, Svištia krajinka, v ktorej nájdu drevené sochy svišťov, Svištiu chalúpku či preliezačky. Vyhľadávanou atrakciou je aj astronomické a meteorologické Observatórium, ktoré Vás očarí aj hvezdárňou.Batizovské pleso
Pre milovníkov nádherných tatranských plies vyberáme ďalšie, ktoré nesmie chýbať na zozname žiadneho turistu. Batizovské pleso sa rozprestiera pod naším najväčším vrcholom – Gerlachovským štítom – a leží v Batizovskej doline. Scenéria je naozaj okázalá. Mohutné skaly sa tu striedajú s občasnou zeleňou a voda sa leskne v príjemných modrastých odtieňoch. Dostanete sa k nemu veľmi ľahko, nejde totiž o žiadnu náročnú túru.
Múzeum TANAP
Múzeum TANAPu Vás prevedie chránenou nedotknutou prírodou aj tatranskou históriou. Ide o jedno z najnavštevovanejších múzeí na Slovensku. Pri poznávaní našich krásnych hôr ponúka najširšiu škálu vedomostí. Nájdete v ňom okázalú expozíciu zvierat, ktoré v Tatrách žijú, a rovnako aj botanické exponáty. K dispozícii je aj premietanie rôznych filmov. Viete si v ňom zakúpiť aj množstvo suvenírov.
Skalnatá chata
Ubytovanie, ktoré okrem tatranského čara prináša aj dlhoročnú a veľmi zaujímavú históriu. Skalnatá chata je veľmi dobre situovaná. Niekoľko minút od nej sa nachádza lanovka z Tatranskej Lomnice, lanovka na Lomnický štít a aj lanovka do Lomnického sedla. Zaujímavými atrakciami, ktoré neďaleko nej nájdete sú observatória. Na jednom z nich je možné pozorovať nočnú oblohu. V tom druhom – na Lomnickom štíte – je možné pozorovať korony Slnka a tým patrí medzi jedno z mála observatórií na svete s takouto možnosťou.
Veľké biele pleso
Nejde síce o najväčšie ani o najhlbšie pleso v Tatrách, avšak jeho kúzlo sa skrýva inde. Je nenápadne ukryté pred širokou verejnosťou a pohľad naň je ako z rozprávky. Krištáľovo čistá voda odráža monumentálne vrcholy a je orámovaná nádhernou prírodou. Veľké biele pleso sa nachádza v nadmorskej výške 1 612 metrov a v jeho blízkosti nájdete aj útulný altánok, kde si môžete odpočinúť a pokojne vychutnávať nádhery okolo Vás.
Východná Vysoká
Obľúbený vyhliadkový vrchol Východná Vysoká ponúka pohľad na celé Tatry, je vyhľadávanou turistickou atrakciou, ktorá sa radi medzi stredne náročné. Týči sa vo výške 2 428 m n. m. a poskytuje návštevníkom magickú tatranskú idylku. Počas tejto príjemnej túry Vás budú, v skorších hodinách, sprevádzať aj kamzíky či svište. Po ceste si môžete pozrieť aj Sliezsky dom, Velické pleso a Velický vodopád.
Furkotská dolina
Jej čaro sa skrýva práve v tom, že nepatrí medzi najvyhľadávanejšie turistické atrakcie v Tatrách. Napriek tomu však má čo ponúknuť. Furkotská dolina je 5,5 kilometra dlhá a nachádzajú sa v nej terasy, ktoré vznikli ľadovcovou činnosťou. Nájdete v nej aj Wahlenbergovo pleso. Toto pleso je výnimočné najmä svojou podobou, ktorá je zamrznutá až 300 dní v roku. Okrem neho Vás určite zaujme aj Vyšné a Nižné Furkotské pleso či Sedielkové plieska.
Javorová dolina
Javorová dolina je jednou z atrakcií, ktorá sa ponúka naozaj všetkým. Má totiž bezbariérový prístup a dostať sa k nej je teda úplne jednoduché. Ak potrebujete oddych, načerpať nové sily, nadýchať sa povestného tatranského vzduchu a vychutnať si tatranskú prírodu, ste na správnom mieste. Je veľmi obľúbenou destináciou aj v zime. Hoci je v tomto ročnom období uzavretá, prístup je povolený pre bežkárov. Je dlhá až 8 kilometrov a môžete v nej obdivovať napríklad Belianske Tatry či Javorové plesá.
Obrovský vodopád
Aj keď sa vodopády môžu zdať ako úkazy, ktoré by sme len márne hľadali u nás, opak je však pravdou. Romantické, atraktívne a rozprávkové vodopády na Vás čakajú aj na území Slovenska. Na tieto monumentálne prúdy vody sa môžete prísť pozrieť práve do našich nádherných Tatier. A je ich hneď niekoľko! Jedným z najobľúbenejších je práve Obrovský vodopád, ktorý svoj prívlastok určite nedostal pre nič – za nič. Dvadsaťmetrový vodopád nájdete v rokline Studeného potoka neďaleko Zamkovského chaty.
Tatry vnútri
Jedinečná prehliadka, ktorú pri návšteve Tatier rozhodne nemôžete vynechať. Tatry vnútri sa nachádza v centre Starého Smokovca a ponúka moderný a veľmi originálny spôsob, ako Tatry spoznať do hĺbky. Zážitková prehliadka Vám ponúkne prezentáciu Tatier prostredníctvom projekcie, vykúzli charakteristickú atmosféru tatranskej prírody, poskytne Vám zaujímavé rozhovory s hrdinami Tatier a vezme Vás aj do sveta virtuálnej reality. Tatranskí filmári Vás prevedú svojimi umeleckými počinmi a deti sa vyhrajú na detskej horolezeckej stene. Prišli ste do Tatier a počasie Vám nepraje? Nezúfajte! Tatry spoznáte pod jednou strechou práve prostredníctvom projektu Tatry Vnútri!Jamské pleso
Tatry sú z hľadiska vodných prírodných plôch ľadovcového pôvodu naozaj veľmi bohaté. Tip na výlet Vám opäť prinášame na jedno z nádherných tatranských plies – Jamské pleso. Ide o veľmi príjemnú prechádzku, vhodnú aj pre rodiny s deťmi, ktorú odštartujete pri najznámejšom a najikonickejšom Štrbskom plese. Toto rozprávkové pleso sa nachádza v nadmorskej výške 1 448 metrov. Lemuje ho nádherná zeleň, ktorá sa znásobuje odrazom v jeho krištáľovo čistej vode. Pri tejto menšej túre sa môžete spoľahnúť na dokonalé zrelaxovanie.
Sedlo Prielom
Sedlo Prielom patrí medzi jednu z vyhľadávanejších turistických atrakcií vo Vysokých Tatrách. Táto túra je však vhodná pre skúsenejších turistov, keďže niektoré úseky sú istené reťazami. Veľmi obľúbené je najmä v zime a vyhľadávajú ho skialpinisti. Týči sa v nadmorskej výške 2 290 metrov a spája Veľkú Studenú dolinu s Bielovodskou dolinou. Zároveň však od seba oddeľuje Divú Vežu a Východnú Vysokú.
Bilíkova chata
Ak si prajte ubytovanie s charakteristickou atmosférou Tatier a v srdci prírody, určite sa vyberte na Bilíkovú chatu. Tá sídli v nadmorskej výške 1 255 metrov pod najznámejším Hrebienkom. Prístup je k nej vyriešený lanovkou, ktorá sa nachádza len 300 metrov od chaty. V krásnom prostredí zažijete pokojné aj romantické ubytovanie s ponukou stravy a rovnako aj saunou. Nádherná drevenica v srdci Tatier splní všetky Vaše očakávania.
Capie pleso
Prečo práve Capie pleso? Jeho pomenovanie označuje naozaj veľký výskyt kamzíkov v jeho okolí. Takže okrem príjemného pohľadu na skalnaté bralá Tatier a priezračnú vodu plesa, možno narazíte aj na tieto rozkošné typické zvieratá. Pleso sa nachádza vo výške 2 000 m n. m. a neďaleko neho môžete objaviť aj ďalšie – Veľké Okrúhle pleso. Capie pleso disponuje rozlohou 3 hektáre a hĺbkou až 17 metrov. Dostať sa k nemu nie je nijako výrazne náročné, ide skôr o dlhšiu prechádzku.
Modré pleso
Nádherné, rozprávkové, jagajúce a sýto modré pleso, podľa čoho dostalo aj názov, je najvyššie položené pleso v Tatrách. Modré pleso sa rozprestiera vo výške 2 192 m n. m. a väčšinu roka je pokryté ľadom. Z hľadiska rozlohy nejde o nijako výrazne veľké pleso – disponuje veľkosťou 0,4 hektára a hlboké je 4,5 metra. Scenéria ponúka krásny pohľad na mohutné štíty Tatier, ktorá leží v Malej Studenej doline. Toto miesto je obľúbeným aj pre priaznivcov extrémnych športov. Horolezci ho často vyhľadávajú kvôli Žltej stene a Žltej veži, ktorá je na tento druh športu priam ideálna. Neďaleko si prídu na svoje aj skialpinisti, ktorí si môžu tento šport vychutnávať plnými dúškami v Dolinke pod Sedielkom.Black Stork
Od rozprávkovej prírody, okázalých vodných plôch, romantických vodopádov a monumentálnych hôr prejdime k trošku inému súdku. V Tatranskej Lomnici si na svoje prídu aj milovníci golfu. Golfový rezort Black Stork je obľúbeným miestom golfových nadšencov. Nájdete tu rozsiahle ihriská, môžete sa zapojiť do turnajov, prihlásiť sa do golfovej školy či sa pridať do golfového klubu. Black Stork ponúka aj možnosť ubytovania v luxusnom hoteli International, v ktorom nájdete skvelý wellness a fitness centrum.
Motokáry Tatry
Zabaviť sa vo Vysokých Tatrách nie je naozaj ťažké. A navštíviť všetky atrakcie, tak na to by ste potrebovali aj celý mesiac. Ak však plánujete návštevu našich krásnych hôr a chcete sa dobre zabaviť, určite navštívte Motokáry Tatry. Dĺžka tejto dráhy je až 230 metrov a pri jazde môžete dosiahnuť rýchlosť viac ako 30 kilometrov za hodinu. Tento parádny zážitok nabitý adrenalínom nájdete vo Svite.
Snowpark Lučivná
Čo by to bola za zimná dovolenka v Tatrách, ak by Vám na zozname chýbala poriadna lyžovačka? Tú môžete zažiť v Snowparku Lučivná. Dokonale upravené svahy s tatranským charakterom a výhľadom na krásne hory sú pastvou pre oči aj dušu. Tento park je ideálny aj pre rodiny s deťmi a nájdete v ňom aj bufet, požičovňu lyží, detské ihrisko, bežecké trate a dokonca aj Snowtubing. K dispozícii je lyžiarska škola, kde sa pri naozaj profesionálnom prístupe naučíte brázdiť strmé svahy. Samozrejmosťou sú vleky pre veľkých aj malých. Snowpark Lučivná ponúka aj možnosť ubytovania v troch rôznych možnostiach – kaštieľ, hotel alebo penzión.Sedielko
Viete, ako sa volá najvyššie položené turisticky sprístupnené sedlo vo Vysokých Tatrách? No predsa Sedielko. Nachádza sa v hlavnom tatranskom hrebeni vo výške 2 376,4 m n. m., a síce medzi Širokou vežou a Malým Ľadovým štítom. Sedielko ponúka dychberúce pohľady na Malú Studenú dolinu, ktorú zároveň prepája so Zadnou Javorovou dolinou. Zážitkom je aj samotná cesta sem. Návštevníci sa totiž budú môcť kochať krásami Modrého plesa či Téryho chaty. Ak ste však poriadne vytrvalí, zvoliť si môžete aj dlhšiu trasu — v takom prípade sa vydajte cez Zadnú Javorovú dolinu a po ceste určite neprehliadnite Žabie Javorové pleso.
Tatranská galéria
Aj umenie si môže nájsť svoje miesto v niekdajšej industriálnej štvrti. Dokonalým príkladom je klenot Popradu, Tatranská galéria. Tá bola po prvýkrát zriadená v roku 1960 v Starom Smokovci. Odvtedy svoje umiestnenie niekoľkokrát zmenila, až napokon získala svoje čestné miesto práve v budove bývalej parnej elektrárne na Hviezdoslavovej ulici v Poprade. Galéria si za cieľ kladie približovať návštevníkom najmä diela výtvarných umelcov Spiša a širšieho východoslovenského regiónu, svoje miesto tu však má aj tvorba zahraničných výtvarných umelcov. Samostatnú kategóriu tu tvorí projekt Factory Art — festival slovenského súčasného umenia — ktorý návštevníkom približuje najnovšie trendy z oblasti výtvarného, hudobného i tanečného umenia.
Velické pleso a Velický vodopád
Velické pleso a Velický vodopád patria medzi najnavštevovanejšie miesta vo Vysokých Tatrách. Niet sa čomu čudovať, jej krásu ešte podčiarkuje prítomnosť rovnomenného plesa a ľadovcového vodopádu. Velický vodopád steká z výšky 1 750 m n.m., pričom sám o sebe je vysoký asi 15 a široký približne 4 metre. Navštíviť ho je však možné len počas hlavnej letnej a jesennej sezóny, a to od 16. júna do 31. októbra. Nemenej zaujímavé je však aj Velické pleso, najväčšie pleso Velickej doliny uložené vo výške 1 665 m n.m. Z jeho hĺbky 4,5 metra pramení Velický potok. Je ideálnym východiskovým bodom na ceste na Gerlachovský štít, kam sa však dostanete len s horským vodcom.Veľká Svišťovka
V prípade, že hľadáte ideálny vyhliadkový bod v hlavnom hrebeni Vysokých Tatier, ste na správnom mieste. Veľká Svišťovka nesie pozostatky starých banských štôlní, čo z nej robí netradičný, no o to zaujímavejší cieľ mnohých turistov. Ak budete mať šťastie na počasie, vychutnať si z nej môžete neopakovateľné pohľady na Lomnický štít, Zelené pleso či Veľké biele pleso. Na vrchol vo výške 2 037 m n.m. sa dostanete najjednoduchšie od hornej stanice lanovky na Skalnatom plese. Stačí nasledovať turistický chodník, výstup po ňom Vám potrvá asi hodinu a pol. Východiskovým bodom môže byť aj Chata pri Zelenom plese, v takom prípade si k ceste prirátajte ešte 30 minút navyše.
Nové Štrbské pleso
Niet azda najmenších pochýb o tom, že je Štrbské pleso jednou z najznámejších atrakcií Vysokých Tatier. Vedeli ste však, že tieto horské jazerá sú v našich veľhorách hneď dve? Jedným z nich je aj Nové Štrbské pleso rozprestierajúce sa asi 500 metrov od Štrbského plesa. Ide o umelo vytvorené jazero, ktoré bolo vytvorené presmerovaním toku potoka z Mlynickej doliny. V roku 1905 vzniklo na mieste bývalého Štrbského mozgroviska, pôvodného pozostatku po ústupe ľadovca. Nové Štrbské pleso môžete navštíviť v nadmorskej výške 1 315 m n. m., pričom pleso dosahuje vo svojom najhlbšom mieste hĺbku 9,6 metrov.
Ozubnicová železnica
Hovorovo prezývaná aj „zubačka“ je už legendárnym spôsobom zabezpečujúcim dopravu medzi obcami Štrbské Pleso a Tatranská Štrba. Jej výstavba bola začatá ešte v roku 1895, pričom už o rok neskôr sa traťou previezli prví cestujúci. V tom čase mala rozchod kolies 1 000 mm, prekonávala rozdiel v nadmorskej výške na úrovni 454 metrov a bola celkovo 12-krát križovaná cestou. V roku 2020 bola premávka na trati zastavená za účelom jej rekonštrukcie. Trať bola kompletne vymenená a napojená na trať TEŽ Poprad-Tatry – Štrbské pleso. Tatranské ozubené koľajnice prišli aj o staré ozubené vlaky, ktoré nahradili nové, modernejšie súpravy.Dlhý vodopád
Dlhý vodopád je síce najnižšie položeným vodopádom potoka vo Vysokých Tatrách, ale nedajte sa oklamať — na kráse mu to rozhodne neuberá. Naopak, jeden zo štvorice vodopádov Studeného potoka patrí medzi obľúbené turistické ciele naprieč všetkými vekovými skupinami. Je totiž tvorený radom skalných stupňov s rozličnými sklonmi, pričom jeho celková výška dosahuje až 16 metrov. Jedna z najvhodnejších tratí, ktorú by mali zvládnuť všetci, sa začína v Starom Smokovci. Ak však máte energie a odhodlania dostatok, pokojne si zvoľte dlhšiu a náročnejšiu cestu z Malej do Veľkej Studenej doliny.
Galéria Poliankovo
Počuli ste už o pojme digitálna galéria? Tak presne takou je galéria v Poliankove. Zdanie však môže klamať a ak by ste tu čakali výstavu klasických obrazov či umenia, ostali by ste prekvapení. Galéria totiž pracuje s modernými technológiami ako je virtuálna a rozšírená realita, 3D projekcie, hra s tieňmi či hologram. Na ploche asi 600 metrov štvorcových sa môžu návštevníci potešiť zo 140 m² projekčných plôch a 120 m² zrkadiel. Prítomné sú aj spomínané obrazy, tie sú však za pomoci zvukov a rozšírenej reality rozpohybované. Návšteva galérie môže byť dobrou voľbou pre všetkých — milovníkov umenia, nových technológií ale aj partie priateľov či rodiny s deťmi.
Kôprovský štít
So svojou výškou 2 367 m n. m. patrí medzi najkrajšie štíty hlavného hrebeňa Vysokých Tatier. Kôprovský štít vzhľadom na lámanú skalu nie je príliš vyhľadávaný horolezcami, na pešiu túru je však ideálny. Najznámejšia turistická trasa sa začína pri Štrbskom plese a pokračuje okolo Popradského plesa až k Rázcestiu nad Žabím potokom. Tu sa začína výstup k samotnému Kôprovskému štítu. Po ceste ešte miniete Veľké Hincovo pleso, najväčšie a najhlbšie horské jazero v slovenských veľhorách. Naň sa Vám naskytne pohľad aj zo samotného vrchola. Túra je stredne náročná a vhodná skôr pre skúsenejších turistov.
Lyžiarske stredisko Tatranská Lomnica
Ak patríte medzi vášnivých lyžiarov a milovníkov zimných športov vo všeobecnosti, Lomnické sedlo pre Vás neznámou rozhodne nebude. Ukrýva v sebe najvyššie položenú a najstrmšiu zjazdovú trať, a to vo výške 2 190 m n. m. Lyžiari na nej zdolajú prevýšenie až 1 300 výškových metrov. Okrem nej však v stredisku nájdete celkovo takmer 6 kilometrov tratí rôznych obtiažností, medzi ktorými si vyberú skúsení aj začínajúci lyžiari. Na svoje si však prídu aj freerideri alebo snowboardisti. Stredisko sľubuje sneh až počas 5 mesiacov v roku, v čom mu dopomáha moderný zasnežovací systém.
Hviezdoslavov vodopád
Pre milovníkov ľadovcových vodopádov tu máme niečo skutočne špeciálne. Približne 15-metrový Hviezdoslavov vodopád patrí medzi hlavné atrakcie Bielovodskej doliny. A niet sa čomu čudovať, veď voda padajúca z výrazného skalnatého prahu vo výške 1 575 m n. m. podčiarkuje majestátnosť celého okolia tatranskej prírody. Veľkou výhodou pritom je, že túra sem je pomerne jednoduchá a zvládnu ju ako veľkí, tak aj malí. Stačí sa vydať trasou z Lysej Poľany, odkiaľ sa vydajte po modrej turistickej značke. Cesta je po celú dobu nenáročná a pôsobí skôr prechádzkovým dojmom.
Podtatranské múzeum v Poprade
Vysoké Tatry nemusia byť len o neustálej turistike a prekonávaní samého seba. Občas je dobré sa na moment zastaviť a vychutnať si aj ďalšie možnosti trávenie voľného času. Jednou z nich je Podtatranské múzeum v Poprade. Jeho počiatky siahajú do druhej polovice 19. storočia, pričom od tej doby sa viackrát renovovalo. Jeho podstata však ostala nezmenená, návštevníkov prevádza podtatranským životom od praveku po súčasnosť. Zaujímavou je jeho bohatá knižnica, ktorú tvorí asi 17 000 zväzkov. Jej súčasťou je napríklad učebnica turečtiny s paralelnou arabskou i perzskou gramatikou alebo staré hebrejské vydanie právnického diela Šulchan aruch z pera palestínskeho rabína Josepha Quara.
Važecká jaskyňa
Svojou dĺžkou síce patrí medzi kratšie sprístupnené jaskyne, na jej kráse jej to však rozhodne neuberá. Naopak, medzi turistami je známa najmä vďaka svojej bohatej kvapľovej výzdobe. V tomto duchu zaujme návštevníkov asi 2 metre vysoký a približne 1 meter široký kvapľový stĺp, nemenej zaujímavým je však aj Koralové jazierko v Jazierkovej sieni alebo Zbojnícka komora. Važecká jaskyňa patrí medzi staticko-dynamické typy jaskýň, vďaka čomu sa priemerná teplota v nej pohybuje približne okolo 7 °C. Pozorovať je tu možné celoročne Podkovára malého, netopiera z rodu podkovár.Lovecký zámoček Hohenlohe Tatranská Javorina
Národná kultúrna pamiatka v správe Kancelárie prezidenta Slovenskej republiky. Od roku 2004 sídlo formálnych a neformálnych návštev prezidentov iných krajín, ale aj sídlo slúžiace na reprezentačné účely. Lovecký zámoček Hohenlohe v Tatranskej Javorine je od roku 2015 otvorený aj širokej verejnosti. Turisti si tu môžu každý štvrtok prezrieť zrekonštruovaný interiér a na malý moment zažiť atmosféru pravej štátnickej budovy. Návšteva zaujme malých i veľkých, zámoček Hohenlohe sa tak môže bez problémov stať cieľom rodinného výletu.
SKI Monkova dolina
Priamo v Monkovej doline, asi 1,5 kilometra od podtatranskej obce Ždiar, sa nachádza jedno z najobľúbenejších lyžiarskych stredísk na severovýchodnej strane Belianskych tatier — SKI Monkova dolina. V nadmorskej výške 1 000 metrov je tu pre návštevníkov pripravených celkovo 700 metrov zjazdoviek, pričom nechýbajú ani bežecké trate, požičovňa a servis lyží alebo lyžiarska škola. Najmenší sa nepochybne vyšantia aj v SKI Monkova Disney, zábavnom parku priamo na snehu.
Múzeum Ždiarsky dom
Ak patríte medzi milovníkov slovenskej histórie a tradícií, Ždiarsky dom by pre Vás mal byť povinnou zastávkou. Ponúka totiž stálu expozíciu tradičného interiéru z minulých časov doplnenú o slovenské kroje či typické pracovné náradie. Dobové múzeum ponúka jazdu na konskom záprahu cez Ždiar a jeho okolie, samozrejmosťou je aj ochutnávka typických slovenských špecialít a tóny goralskej hudby. Zaujímavosťou je, že objekt múzea postavený v roku 1971 je inšpirovaný pôvodnými drevenicami z rokov 1911 a 1914, čo dodáva areálu ešte vyššiu mieru autenticity.
SKIcentrum Strednica
V Ždiari a jeho okolí ešte na malý moment ostaneme. Práve tam, na severnom úpätí Belianskych Tatier, sa totiž nachádza obľúbený lyžiarsky areál SKIcentrum Strednica. Disponuje deviatimi vlekmi, dvomi bufetmi, lyžiarskou školou, skiservisom, požičovňou i úschovňou lyží. Lyžiarske stredisko je rodinného charakteru, sezóna trvá spravidla od decembra do marca. V prípade nepriaznivých podmienok sú svahy zasnežované umelo, vďaka čomu si môžete byť istí, že to Vaše lyžovanie žiadnym spôsobom neovplyvní.
Ski Centrum Strachan
Lyžovali ste sa už niekedy na hrebeni Spišskej Magury? Ak nie, mali by ste to rýchlo zmeniť. Práve tam na Vás čaká lyžiarske stredisko Ski Centrum Strachan s 3 693 metrami zjazdoviek, 13 500 metrami bežeckých tratí a maximálnym prevýšením na úrovni 172 metrov. Samozrejmosťou je prítomnosť 4-sedačkovej lanovky, dvoch vlekov, požičovne výstroje či lyžiarskej školy. Príjemným bonusom bude ubytovanie priamo v areáli a možnosť stravovania v tamojšej reštaurácii i bufete.
Lopušná dolina
S lyžovaním a zimnými športmi ešte nekončíme. Vhodnou voľbou, po ktorej môžete siahnuť, je aj návšteva lyžiarskeho strediska Lopušná dolina. To ponúka celkovo štyri lyžiarske vleky doplnené o prírodnú ľadovú plochu, detský svah i osvetlenú zjazdovku, vďaka čomu si prídu na svoje lyžiari aj nelyžiari. V nadmorskej výške od 777 do 916 metrov si môžete vychutnať aj špeciality v miestnej reštaurácii a vyskúšať ubytovanie priamo pri zjazdovke.Symbolický cintorín pri Popradskom plese
Pobyt na horách so sebou občas prináša aj smutné okamihy. Práve na tie myslel akademický maliar Otakar Štáfl, ktorý odovzdal v roku 1940 verejnosti do užívania symbolický cintorín pri Popradskom plese. Spomínať na ňom možno na obete nielen našich veľhôr, ale aj významných Tatrancov, ktorí prišli o život počas zdolávania svetových pohorí. Cintorín disponuje vyše 160 pamätnými tabuľami a 50 ručne vyrezávanými krížmi na pamiatku tých, ktorí sa už domov z Tatier nikdy nevrátili.
Tatrabob
Vedeli ste, že si môžete vo Vysokých Tatrách vychutnať aj poriadnu dávku adrenalínu? Výborne Vám na to poslúži bobová dráha Tatrabob v Tatranskej Lomnici. Spustiť sa môžete z nadmorskej výšky 880 metrov, pričom na zjazde dlhom 482 metrov si na Vás počká celkovo 12 zákrut. Je len na Vás, či sa odvážite ísť rýchlejšie a adrenalínový zážitok si tým ešte umocníte, alebo zvolíte pokojnú jazdu a do cieľa dorazíte s pokojom Angličana. Za žiadnych okolností si však nezabudnite zapnúť bezpečnostný pás, pohodlne sa usaďte a vydajte sa na preteky s vetrom naprieč tatranskou prírodou.
Lyžiarske stredisko Štrbské pleso
Ako sme si už vraveli, jedným z najnavštevovanejších miest Vysokých Tatier je jednoznačne Štrbské pleso. To však nemusí byť len východiskovým bodom na ceste za spoznávaním okolia, na svoje si tu prídu aj lyžiari a vyznávači zimných športov v lyžiarskom stredisku Park Snow Štrbské pleso. Na južných svahoch Predného Soliska si na nich počká celkovo 9 kilometrov zjazdových tratí, ktoré sú z väčšej časti ľahké a stredne náročné. Zúfať však nemusíte ani v prípade, že sa na svah sami neodvážite. V takom prípade neváhajte využiť služby lyžiarskej školy, ktorá Vás na Váš prvý pobyt na lyžiach v ostrých podmienkach dokonalo pripraví.
Nemecký vojenský cintorín Važec
Neďaleko obce Važec môžeme nájsť najväčší nemecký vojenský cintorín Važec na Slovensku. S veľkou podporou Volksbund Deutsche Kriegsgräberfürsorge vznikol koncom roka 1998, pričom odvtedy tu našlo miesto svojho posledného odpočinku približne 6 500 padlých nemeckých vojakov z bojísk stredného a východného Slovenska. Zároveň sa radí medzi šesť oficiálnych celosvetovo najväčších cintorínov nemeckých vojakov. Samotné pietne miesto zdobia granitové kríže s vytesanými menami a rokmi narodenia i úmrtia. Miesto posledného odpočinku tu našli delostrelci, letci i vojaci.
Sedlo pod Svišťovkou
Sedlo pod Svišťovkou - Ak ste už niekedy boli na Sedle pod Ostrvou, touto túrou prekvapení nebudete. Ich náročnosť je totiž podobná. Trasa je, ako jedna z mála v hlavnom hrebeni Vysokých Tatier, dostupná celoročne, pričom ponúka dychberúce výhľady na Lomnický štít či Zelené pleso. Práve popri ňom je možné ďalej pokračovať až na Veľkú Svišťovku, prípadne zostúpiť do tatranskej obce Starý Smokovec. Je len na Vás a Vašich preferenciách, ktorým smerom sa vydáte.
Štrbská drevenica
Ak by ste si radi zaspomínali na časy minulé a chceli by ste si pripomenúť, ako sa žilo v Tatrách kedysi, do svojho zoznamu ciest by ste si mali zapísať aj dreveničku v Štrbe. Tá stojí na svojom mieste už od roku 1875, pričom radová zástavba okolo nej sa postupne zmenila. Samotná Štrbská drevenica však dodnes ponúka pohľady na typický sedliacky život pod vrcholmi tatranských štítov. Verejnosť si ho môže pripomenúť pohľadom na náradie určené na spracovanie ľanu, pôvodný nábytok či oblečenie.
Belasé pleso
Vysoké Tatry ponúkajú svojim návštevníkom viacero možností na trávenie voľného času. Jednou z nich je aj spoznávanie horských jazier, napríklad Belasého plesa. To sa nachádza vo výške 1 811 m n. m., je 40 metrov dlhé, 22 metrov široké a jeho maximálna hĺbka dosahuje hodnotu približne 4 metre. Zaujímavosťou však je, že vzhľadom na menšie rozmery voda počas letných mesiacov takmer úplne vysychá. Ak by ste si chceli obzrieť Belasé pleso zblízka, vydať by ste sa museli na nemenej krásny Jahňací štít.Koľajová lanovka na Hrebienok
Už sa viac nemusíte strachovať z hlbokej rokliny pod Vašimi nohami. Lanovkou to ide aj inak — po zemi. Ideálnym príkladom je koľajová lanovka na Hrebienok vedúca zo Starého Smokovca. Jej kabíny sú poháňané pomocou ťažného lana. Samotná lanovka premáva už od roku 1908, pričom odvtedy prešla niekoľkými rekonštrukciami. Zatiaľ posledná prebehla v roku 2007, keď vystriedali staré vagóny nové a komfort na pozemnej dráhe sa tak výrazne zvýšil.
Minigolf APLEND
Minigolf, alebo tiež Adventure Golf, sa dnes teší celosvetovej obľube. Jeho podstatou je priniesť obľúbený šport spočívajúci v snahe dostať golfovú loptičku do vyznačeného priestoru s použitím čo najnižšieho počtu úderov golfovou palicou medzi širokú verejnosť. Hraciu plochu tvorí celkovo 18 jamiek, pričom body za jednotlivé jamky sa spočítavajú. Víťazom je hráč, ktorý má po 18. jamke najmenší súčet bodov na všetkých jamkách dohromady. Toľko k pravidlám, teraz je už ten správny čas na minigolf APLEND, rekreačný šport priamo v tatranskom prostredí.
Ski TaJa
TaJa, respektíve celým názvom Tatranská Javorina, toho ponúka mnoho. Okrem iného však aj lyžiarske stredisko Ski TaJa umiestnené len tri kilometre od poľských hraníc. Návštevníci sa v ňom môžu tešiť na 3 vleky s celkovou prepravnou kapacitou 900 lyžiarov za hodinu, štyri zjazdovky ľahkej a stredne náročnej obtiažnosti určené pre všetky vekové kategórie aj bufet s vyhrievanou terasou. Samozrejmosťou a príjemným bonusom v jednom sa pre Vás stanú aj neopakovateľné pohľady na okolité tatranské štíty. Stačí oprášiť lyže a vydať sa na svah!
Vyhliakový let v Poprade
Túžite sa na život občas pozrieť z nadhľadu? Teraz na to máte jedinečnú príležitosť. Neváhajte a vydajte sa do oblakov pozorovať krásu a majestátnosť tatranských štítov, ktoré Vám ponúka vyhliadkový let v balóne alebo lietadle. Vyhliadkový let ponad Tatry dnes ponúka hneď niekoľko spoločností. Je pritom len na Vás, či pôjdete sami, prípadne s celou rodinou. Verte, že pohľad na Vysoké Tatry z vtáčej perspektívy sa Vám neopakovateľne zapíše do pamäte.
Kde sa ubytovať vo Vysokých Tatrách?
Tak, ako je tomu v prípade výletov či turistiky, aj možností ubytovania je v slovenských veľhorách hneď niekoľko. Azda najpohodlnejšie sa budete cítiť v hoteloch. Hotely vo Vysokých Tatrách totiž disponujú vysokým štandardom a príjemne vybavenými izbami alebo štúdiovými apartmánmi, v ktorých si dokáže nájsť súkromie každý z ubytovaných. Žiadnou výnimkou nie je ani hotel Vysoké Tatry s wellness centrum, hotel Vysoké Tatry so saunou, hotel Vysoké Tatry s vírivkou či hotel Vysoké Tatry s bazénom. Po náročnej turistike Vám zasa padne vhod kvalitné SPA v podobe liečebných procedúr a masáží. Využiť nezabudnite ani prémiové služby požičovne bicyklov či elektrických kolobežiek, na ktorých sa dostanete do cieľa pohodlne a rýchlo.Dovolenka v hoteli v Tatrách znamená jediné — absolútny relax. Trápiť sa tak nemusíte ani varením, stačí, ak si vyberiete niečo z hotelovej reštaurácie. Máte chuť na typické slovenské špeciality? Žiaden problém, majstri kuchári Vám s radosťou pripravia bryndzové halušky, pirohy či kapustnicu. Alebo piští Vaše brucho po zahraničnej kuchyni? V tom prípade si vyberajte z hotelového menu. Hotely vo Vysokých Tatrách ponúkajú štandardne niekoľko balíčkov stravy — od raňajok až po all inclusive. Je tak len na Vás a Vašich preferenciách, pre ktorý z nich sa rozhodnete vy.
Pokoj a čaro súkromia
Hoci ponúkajú hotely maximálny komfort, súkromie je v nich zväčša značne obmedzené. Ak by ste teda trávili radi dovolenku skutočne len so svojimi najbližšími, obzrite sa po možnostiach súkromného ubytovania. Dobrou voľbou môžu byť chaty vo Vysokých Tatrách. Na svoje si v nich prídu rodiny s deťmi, ktoré môžu využiť zväčša plne zariadený dvor vrátane preliezačiek či pieskoviska. Partie priateľov nepochybne ocenia chaty s kúpacou kaďou alebo chaty vo Vysokých Tatrách s bazénom, pri troche šťastia môžu natrafiť aj na chaty vo Vysokých Tatrách so saunou. Rodičia či skupiny kolegov na chaty vo Vysokých Tatrách s možnosťou teambuildingu nepochybne ocenia prítomnosť altánku s grilom alebo ohniskom, na ktorých si môžu pripraviť tradičné opekané špeciality alebo guláš.
Dlhé zimné večery zasa môžete tráviť v spoločenskej miestnosti priamo v chate. Voľné chvíle si užívajte za zvuku praskania zapáleného dreva v krbe, sledovaním televízie alebo hraním spoločenských hier. A keď zatúžite po troche súkromia, vyberte si jednu zo spální, v ktorých si nájde svoje miesto každý. Veľkou výhodou chát a chalúp vo Vysokých Tatrách je aj plne zariadená kuchyňa, vďaka čomu trpieť hladom určite nebudete. Spoľahnúť sa môžete aj na súkromnú kúpeľňu či toaletu. V prípade väčších chát ich budete mať k dispozícii hneď niekoľko, vďaka čomu sa nebudete musieť so svojimi spolucestovateľmi obmedzovať.
Lacné ubytovanie vo Vysokých Tatrách
Problémom už dnes nie je nájsť ani lacné ubytovanie vo Vysokých Tatrách. Možností pritom máte hneď niekoľko, vybrať si môžete napríklad ubytovanie v súkromí vo Vysokých Tatrách. V takom prípade budete bývať v jednom dome spolu s domácimi, ale k dispozícii budete mať samostatnú bytovú jednotku. Tešiť sa tak môžete na vlastnú kuchyňu, kúpeľňu a sociálne zariadenie, v niektorých prípadoch Vás poteší aj spoločenská miestnosť s krbom alebo televíziou. Samozrejmosťou je niekoľko samostatných izieb, v ktorých si nájdu svoje súkromie deti i rodičia.
Ak Vám na ubytovaní príliš nezáleží a, naopak, radi by ste minuli svoje peniaze radšej za zážitky, vhodnou voľbou môžu byť aj internáty a ubytovne vo Vysokých Tatrách. Vo väčšine prípadov sa však budete musieť uspokojiť so spoločnými sprchami a toaletami. V izbe Vám však nebude chýbať prinajmenšom rýchlovarná kanvica na zaliatie rannej kávy, v niektorých prípadoch Vás poteší aj mikrovlnná rúra alebo chladnička.
Vydajte sa do Tatier ešte dnes!
Nezáleží na tom, či ste vášniví turisti, zarytí lyžiari alebo len milovníci čerstvého vzduchu a pokoja. Svoj dôvod na návštevu Vysokých Tatier si nájdu všetci. Neváhajte a vydajte sa do slovenských veľhôr ešte dnes.