Čo treba vidieť v Štôli?

Tatranská obec učupená na polceste medzi Svitom a Štrbským plesom je skvelým východiskom pre vysokohorskú turistiku a lyžovačku. Zamieriť z nej môžete napríklad do Štôlskej a Batizovskej doliny či k Čiernemu plesu vo Vyšných Hágoch. Významným historickým miestom Štôle je vojnový cintorín a za pozornosť stoja aj pozostatky benediktínskeho kláštora a evanjelický kostolík. Ak hľadáte pre svoj pobyt vo Vysokých Tatrách pokojnú lokalitu s krásnou panorámou, je Štôla tým pravým miestom práve pre vás!
KAM SA ÍSŤ OKÚPAŤ?
Krytá plaváreň Svit
Plávanie a relax si môžete vychutnať v neďalekej krytej plavárni, ktorá vo Svite funguje už od 80. rokov. Jej dominantou je plavecký bazén s dĺžkou 25 m a maximálnou hĺbkou 1, 8 metra. Najmenším je zas venovaný menší detský bazén, ktorého voda je o čosi teplejšia. Krytá plaváreň Svit je v prevádzke celoročne a vo večerných hodinách umožňuje aj obľúbené parné saunovanie. Podobne sú v nej zabezpečené masáže, vaňové kúpele a občerstvenie.
KAM SA ÍSŤ LYŽOVAŤ?
Snowpark Lučivná
Najbližšie lyžiarske stredisko zo Štôle objavíte v obci Lučivná neďaleko Svitu, kde ponúka štyri vleky, zjazdové trate ľahkej a strednej obtiažnosti v dĺžke 1, 5 km a trate pre bežecké lyžovanie s celkovou dĺžkou 3 km. Snowpark Lučivná umožňuje zábavný snowtubing aj večerné lyžovanie a začiatočníkom na svahu pomôže škola lyžovania a snowboardingu Skiexperts Thalion. V stredisku zároveň funguje požičovňa a obchod s lyžiarskymi potrebami, bufet pod svahom a detské ihrisko.
KAM S DEŤMI?
Veveričí lanový park
Tento lanový park objavíte v blízkosti Štrbského plesa, kde pozostáva z dvoch tratí, kratšej určenej deťom a 320 metrov dlhej dospeláckej trasy. Na bezpečnosť počas prechodu vašich ratolestí dozerá vo Veveričom lanovom parku profesionálny inštruktor, od ktorého navyše dostanete po úspešnom prejdení vašej trasy zaslúžený potvrdzujúci certifikát.
KAM NA PRECHÁDZKU?
Čierne pleso vo Vyšných Hágoch
Nenápadné, ale o to malebnejšie pleso dosahuje hĺbku dvoch metrov a nachádza sa v Motykovej doline, ktorá tvorí spodnú časť Batizovskej doliny. Tu ho vytvorila voda z dažďov a roztápajúceho sa snehu, pričom časť roku je hladina plesa pokrytá ľadom. Prechádzka k Čiernemu plesu je skutočne nenáročná a najlepší štartovací bod pre ňu poskytuje liečebný ústav vo Vyšných Hágoch, od ktorého je pleso vzdialené necelý kilometer.
Štrbské pleso

Vyhľadávané rekreačné centrum ponúka možnosť lyžovačky aj turistiky, môžete ho napríklad využiť pre výlet k vodopádu Skok v Mlynickej doline alebo Popradskému plesu v Mengusovskej doline. Okolo Štrbského plesa prechádza 5 km dlhý náučný chodník vybavený až 40 informačnými tabuľami, ktorý tak súčasne umožňuje poznanie aj kochanie sa pôsobivou tatranskou prírodou. Počas letnej sezóny sa na hladine plesa dá člnkovať a ak by sa vám zachcelo, dá sa od neho prejsť k romantickým Jazierkam lásky alebo menej známemu Novému Štrbskému plesu.
KAM ÍSŤ NA TURISTIKU?
Štôlska dolina
Vo Vysokých Tatrách môžete zamieriť napríklad do idylicky pôsobiacej doliny, nesúcej meno obce Štôla a tiahnucej sa od Lúčneho sedla. Štôlskou dolinou vedú viaceré turistické trasy, z ktorých sa popularite tešia hlavne dve. Tou prvou je Tatranská magistrála značená červenou farbou a vedúca od Popradského plesa Sedlom pod Ostrvou až k Batizovskému plesu, čo celkovo zaberie zhruba tri hodiny. Druhá trasa so žltou farbou vás Štôlskou dolinou povedie počas dvoch hodín od Vyšných Hágov cez Batizovskú dolinu opäť k Batizovskému plesu.
Batizovská dolina
V prípade záujmu môžete samozrejme rovno zamieriť priamo aj do Batizovskej doliny, ktorou prechádza okrem Tatranskej magistrály aj cesta využívaná pri zostupe z Gerlachovského štítu. Dominantou doliny je Batizovské pleso, z ktorého vyteká rovnomenný potok vytvárajúci trochu ďalej krásne Batizovské vodopády pripomínajúce kaskády. K plesu sa dá vybrať po červenej značke od Popradského plesa alebo Sliezskeho domu či po žltej z Vyšných Hágov. Kombináciou viacerých značiek sa sem dostanete aj zo Starého Smokovca a Tatranskej Polianky.
Velická dolina
Šesť kilometrov dlhá dolina sa rozprestiera pod Gerlachovským štítom, kde ňou preteká Velický potok. Na jej území sa nachádzajú viaceré plesá, z ktorých sú medzi turistami najvyhľadávanejšie predovšetkým Dlhé a Velické pleso. To je domovom známeho Sliezskeho domu a jeho vody napája krásny vodopád Večný dážď. Do Velickej doliny sa možno dostať po žltej a červenej značke z Vyšných Hágov, po zelenej z Tatranskej Polianky či po modrej z Tatranských Zrubov.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Podujatia obce
Spomedzi pravidelných podujatí obce možno spomenúť Štôlsku koštofku, ktorá sa konáva v posledné dni roka a je spojená s ochutnávkou zabíjačkových lahôdok a folklórnou hudbou. Tradične sa oslavuje aj Deň detí, Mikuláš a zimné podujatie Štôlska lyža. Veľkolepým podujatím bol Pamätný deň obce Štôla koncom augusta 2014 organizovaný vzhľadom na 700. výročie založenia benediktínskeho kláštora. Okrem toho sa v obci konávajú aj ďalšie akcie zamerané predovšetkým na prezentáciu regionálnych ľudových zvykov a tradícií.
KAM ZA HISTÓRIOU?
Vojnový cintorín

Tento cintorín je miestom posledného odpočinku padlých počas druhej svetovej vojny, ktorí bojovali v okresoch Poprad a Liptovský Mikuláš. Patrí k nemu 296 hrobov vojakov a civilných obetí a v roku 2000 bol na vojnovom cintoríne odhalený pamätník Ruža vďaky zhotovený sochármi Annou Goliášovou a Imrichom Svitanom.
Evanjelický neoklasicistický kostol

Kostol slúži v obci pre potreby veriacich od roku 1870 a jeho interiér stráži pôsobivý oltárny obraz z dielne známeho umelca Petra Bohúňa.
AKÉ SÚ TAJNÉ MIESTA, O AKÝCH BEŽNÝ NÁVŠTEVNÍK NEVIE?
Benediktínsky kláštor
Kláštor postavený v roku 1314 o vyše storočie neskôr vyhorel a v 16. storočí boli jeho ruiny využité pri stavbe kláštora a fary v blízkych Batizovciach. Patril k nemu aj kostol, sad a zopár rybníkov, pričom územie, kde ležal sa dodnes nazýva Na kláštori. V súčasnosti si z kláštora možno všimnúť už jedine malú drevenú zvonicu a časť stĺporadia vystavenú v obecnom úrade.