Aquacity Poprad
Aquapark Aquacity Poprad patrí svojim vybavením a priestrannosťou k najlepším na Slovensku a teší sa tak celoročnej obľube návštevníkov. Pre tých má pripravené relaxačné a termálne bazény, bazén pre plavcov, laserovú šou, dlhočizné tobogány, početné vodné atrakcie Mayskej pyramídy či Ostrov pokladov pre najmenších. Samozrejmosťou je samostatná wellnessová časť Vitálny svet Fire and Water Wellness and Spa vybavená snežnou jaskyňou, vírivkou alebo arktickým bazénom.
KAM SA ÍSŤ LYŽOVAŤ?
Lyžiarske stredisko Greguška Ski Pod lesom je situované neďaleko Dolného Smokovca a pozostáva zo stredne náročnej zjazdovky v dĺžke 400 metrov a dvoch vlekov. Deti pobaví veselá jazda na snežnom banáne a sánkovanie, bežkári uvítajú vlastné trate a začiatočníci zas využijú tunajšie kurzy lyžovania. Za lyžovačkou možno z Veľkého Slavkova zamieriť taktiež do Starého Smokovca a Tatranskej Lomnice.
KAM S DEŤMI?
Obec Gánovce pri Poprade sa preslávila ako nálezisko pozostatkov pravekých ľudí, ako aj fosílií rozličných rastlín a živočíchov. Dnes tieto významné objavy v lokalite pripomína voľne prístupný Geopark Neandertal Gánovce, vybudovaný z iniciatívy občianskeho združenia Neandertal Gánovce. Uvidíte v ňom viaceré makety našich predkov, ako aj predkov terajších živočíšnych druhov a zároveň sa dozviete všeličo zaujímavé z informačných tabúľ osadených na mieste.
Múzeum Tatranského národného parku v Tatranskej Lomnici vysvetľuje, ako sa do Tatier postupne dostával cestovný ruch, akým spôsobom je tunajšia príroda chránená a čo všetko v nej možno obdivovať. K múzeu patrí taktiež botanická Expozícia tatranskej prírody zahŕňajúca okolo 300 rastlinných druhov typických pre územie Vysokých Tatier.
KAM SA ÍSŤ PREJSŤ?
Obojsmerne využiteľný náučný chodník dosahuje dĺžku 5 kilometrov a jeho prejdenie zaberie priemernému turistovi do troch hodín. Popri chodníku postupne prejdete okolo 12 informačných tabúľ, ktoré vám priblížia ako možno tatranskú prírodu chrániť a ako sa pohorie v priebehu dejín vyvíjalo. Časť chodníka medzi Zamkovského chatou a Skalnatým plesom je prístupná len v čase, kedy ju nepokrýva sneh, zvyšok trasy možno absolvovať celoročne.
KAM ÍSŤ NA TURISTIKU?
Štít, ktorému dala meno práve obec Veľký Slavkov patrí s výškou 2452 metrov nad morom k najvyšším vrchom Vysokých Tatier, pričom na rozdiel od jeho kolegov k výstupu na jeho vrchol vynikajúci svojou rozložitosťou nepotrebujete špeciálnu výbavu alebo spoločnosť horského vodcu. Slavkovský štít od seba oddeľuje Veľkú Studenú a Velickú dolinu a majestátne výhľady do okolia sú z neho samozrejmosťou. Turistická trasa vás sem privedie po modrej a červenej značke zo Starého Smokovca a zo strediska Hrebienok.
Jedna z najpopulárnejších dolín Vysokých Tatier meria sedem kilometrov a vyniká bohatstvom svojich plies, ktorých ukrýva až vyše 20. K najznámejším patria Dlhé a Vareškové pleso a v doline je zároveň situovaná vyhľadávaná Rainerova chata aj malebné Vodopády Studeného potoka. Väčšina turistov smeruje Veľkou Studenou dolinou po modrej značke z Tatranskej Lomnice, hoci využiť sa dá tiež žltá zo Zbojníckej chaty a Tatranská magistrála smerujúca k doline z Hrebienka.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Bobovú dráhu pri Tatranskej Lomnici si užijú rovnako všetky vekové kategórie, pričom deti sa v nej môžu povoziť samotné už od veku 10 rokov a mladšie v doprovode dospelého. Dĺžka vleku Tatrabobu je 203 metrov, zatiaľčo zjazd dosahuje až dĺžku 482 m a patrí k nemu až 12 zákrut.
Zábavná rodinná galéria situovaná v Starom Smokovci je skvelým cieľom pre návštevu celej rodiny, keďže jej prekvapujúce triky a optické ilúzie si rovnako vychutnajú malí aj veľkí.
KAM ZA HISTÓRIOU?
Ak patríte k priaznivcom histórie a pamiatok, na svoje si v okolí Veľkého Slavkova prídete hlavne v okresnom meste Poprad. Vašu potulku môžete začať na Námestí sv. Egídia s dvoma krásnymi kostolmi a početnými turistickými službami. Neskôr zamierte do mestskej pamiatkovej rezervácie Spišská Sobota, ktorá si z veľkej časti dodnes zachovala svoju pôvodnú podobu a oltár jej kostola pochádza z rúk Majstra Pavla z Levoče. Následne môžete navštíviť Tatranskú galériu v budove niekdajšej parnej elekrárne alebo Podtatranské múzeum na Vajanského ulici.
AKÉ SÚ TAJNÉ MIESTA, O AKÝCH BEŽNÝ NÁVŠTEVNÍK NEVIE?
Tento nenápadný domček v mestskej časti Veľká patrí v rámci Popradu k menej známym, oplatí sa však doňho zavítať, keďže jeho priestory slúžia rozličným dočasným výstavám a tiež stálej expozícii o živote a úspechoch tunajšieho vedca a lekárnika Aurela Viliama Scherfela.