Velické pleso a výstup na Východnú Vysokú
Priaznivé augustové počasie - to je neodolateľná pozvánka na výlet do prírody. Pri rozhodovaní kam za turistikou nás zlákali naše veľhory. Pravú vysokohorskú atmosféru spájame s komfortným ubytovaním v Sliezskom dome, najvyššie položenom horskom hoteli na Slovensku. Je skvelým východiskovým bodom pre túry, ktoré sme si naplánovali a zároveň sa po návrate môžeme odmeniť wellnessom s výhľadom na Velické pleso a jeho vodopád.
Auto parkujeme na parkovisku v Tatranskej Polianke, odkiaľ nás k Velickému plesu vyváža hotelový Jeep. Po asi 15 minútach sme na mieste. Nadýchneme sa čerstvého horského vzduchu a bežíme sa ubytovať. Z izby nás láka ukážkový výhľad. Dlho nevydržíme a ideme krásu Velického Plesa preskúmať zblízka, veď sa nachádza priamo pred hotelom. Celkom zaslúžene sa radí toto pleso k najkrajším vo Vysokých Tatrách. Jeho priezračná smaragdová voda, pestrá flóra a fauna obkolesená ostrými skalnatými vrcholmi nás nadobro očarila. Ľadovcový 15 metrov vysoký Velický vodopád, ktorý sa do plesa vlieva je čerešničkou celej tej parády.
Prechádzame chodníkom okolo plesa a kocháme sa. Rozmanité motýle, včely na pestrofarebných kvetoch, sem-tam spopod kosodreviny vykuknú aj fotogenické muchotrávky červené. Pozdĺž vodopádu vedie turistický chodník nahor smerom ku Gerlachovskému štítu, či Poľskému Hrebeňu a Východnej Vysokej. Výstup po ňom ponúka panoramatický výhľad na jazero a hotel. Ten si ale nechávame na zajtra, keďže nás čaká túra práve týmto smerom. Po skvelej večeri v hoteli je treba načerpať sily na ďalší deň.
Ostrý horský vzduch, spánok v nadmorskej výške 1 655 m n. m. a poriadne raňajky sú predpokladom úspešne zdolaných vrcholov, ktoré nás dnes čakajú. Vyrážame o 8 ráno a prechádzame okolo prebúdzajúcej sa prírody Velického plesa. Stúpame nahor pozdĺž Velického vodopádu, ktorý vytvára Velický potok. Cestou nás osviežujú kvapky Večného dažďa (jemné mrholenie nepretržite stekajúcej vody zo skalného prahu). Za horizontom prekonáva naše očakávania oblasť zanikajúceho rovnomenného plesa Kvetnica. Ako už napovedá jej názov, v tejto oblasti sa mimoriadne darí rôznym horským kvetom, ktoré s trávnatým porastom tvoria dychberúci rozkvitnutý koberec. Z ľavej strany sa v diaľke týči impozantný Gerlachovský štít a z pravej strany Gratnátové steny.
Pokračujeme proti prúdu Velického potoka smer Poľský hrebeň. Na navigáciu nám slúži maľovaná mapa, ktorá nás prekvapuje svojou presnosťou. Alebo skôr máme len šťastie a v mieste označenia výskytu svišťov naozaj počujeme ich hvízdanie a vyššie pod Gerlachom presne podľa nákresu nám pózuje stádo kamzíkov :) Po traverzovom úseku zdolávame mohutné skaly s pomocou ukotvených reťazí. Chvíľu na to sa už po približne dvojhodinovej túre ocitáme na Poľskom hrebeni vo výške 2 200 m n.m. Máme skvelý výhľad do Litvorovej doliny, na Zamrznuté pleso a zdanlivo na dosah sa nám zdá aj Gerlachovský štít.
Po osviežení a štandardnom fotografickom pózovaní nás čaká strmší výstup na Východnú Vysokú. Najnáročnejšie úseky zvládame vďaka reťaziam a plní endorfínov si po náročnejšom výstupe užívame výhľad z výšky 2 429 m.n.m. Po dlhom rozjímaní nad krásami Slovenska sa už ale začíname tešiť na zaslúžený wellness a večeru, preto berieme batohy a hor sa dole...
> Chcem navštíviť Velické pleso <
Velické pleso
Velické pleso
Velické pleso
Velické pleso
Velické pleso
Okolie Velického plesa
Výhľad počas výstupu na Východné Vysoké
Velický vodopád
Výhľad z Poľského hrebeňa na Zamrznuté jazero
Kamzík pod Gerlachom
Kvetnica
Velické pleso - fauna a flóra
Velické pleso - fauna a flóra
Velické pleso - fauna a flóra
Velické pleso - fauna a flóra