Aquacity Poprad
Najlepší zážitok si v okolí z kúpania odnesiete z aquaparku Aquacity Poprad, kde sa možno ponoriť do bazénov pre relax, plavcov, deti, bazénov vyplnených termálnou vodou alebo bazénov Blue Sapphire, kde je vo večerných hodinách predvádzaná laserová šou, ktorú si vychutnajú rovnako malí aj veľkí. Dokonalý oddych dopraje pobyt v sekcii Vitálneho sveta Fire and Water Wellness and Spa, zatiaľčo adrenalín nechýba pri spúšťaní sa tobogánmi Twister, Čierna diera a šmýkačkou Family Slide v Mayskej pyramíde, dostupnej v letnom období. A to pritom nie sú zďaleka všetky z početných atrakcií Aquacity Poprad.
KAM SA ÍSŤ LYŽOVAŤ?
Stredisko pod Predným Soliskom disponuje piatimi vlekmi, tromi lanovkami a trinástkou zjazdoviek. Z tých je päť klasifikovaných ako zjazdy strednej obtiažnosti, zatiaľčo náročnosť ostatných ôsmych je ľahká. Špeciálne detským návštevníkom je venovaná časť strediska s názvom Maxiland a priaznivci bežeckého lyžovania využijú 26 km tratí rozdelených do jedenástich okruhov. Tie možno prejsť tak klasickým, ako aj korčuliarskym štýlom a v dobrej kondícii sú počas sezóny udržiavané každý deň. Ak by ste sa chceli zaučiť do základov lyžovania, máte možnosť v tunajšej škole a ak by vám naopak niečo pre zábavu na snehu chýbalo, stačí si to zadovážiť v miestnej požičovni.
KAM S DEŤMI?
Zavítajte s deťmi do pár kilometrov vzdialenej jaskyne pri obci Važec v žilinskom okrese, ktorá sa vyznačuje podmanivou sintrovou výzdobou bieleho odtieňa a tiež tým, že v minulosti ju s obľubou obývali jaskynné medvede, po ktorých sa tu našli mnohé kosti. Prehliadková trasa Važeckej jaskyne meria 235 metrov a absolvujete ju približne za polhodinu. Známymi časťami jaskyne sú predovšetkým Čarovná záhradka, Húskova sieň a Jazierková sieň so Sloním uchom.
Zábavný park pre najmenších sa rozkladá každé leto v tieni skokanských mostíkov neďaleko Štrbského plesa a ponúka viaceré atrakcie pre deti od piatich rokov. Svoje šoférske schopnosti si vyskúšajú na autíčkach, povoziť sa ale dá aj na lodi alebo sa do sýtosti vyskákať na trampolíne. Od ôsmych rokov je nielen pre deti, ale aj ich rodičov prístupná tiež adrenalínovejšia bungee trampolína.
KAM SA ÍSŤ PREJSŤ?
Druhé najväčšie pleso Slovenska je lákavým cieľom mnohých turistov a jednou z ideálnych foriem ako sa mu priblížiť, je prejsť sa okolo neho po náučnom chodníku. Ten meria 5 kilometrov a sprevádza ho 40 informačných panelov poučujúcich o prírode Štrbského plesa, jeho histórii, počiatkoch športových aktivít v okolí a ďalších pútavých témach. Chodník okrem toho lemujú aj viaceré lavičky, bol pri ňom vybudovaný pamätník účastníkom Slovenského národného povstania a ponúkajú sa z neho mnohé krásne pohľady tak na Tatry, ako aj na Liptov.
Dvom menším jazierkam sa kedysi hovorilo Štrbské rybníky, koncom 19. storočia ich vytvoril Jozef Szentiványi a pôvodne sa využívali pre chov pstruhov. V dnešnej dobe sú vhodným miestom na krátku prechádzku nielen pre zamilovaných a obchádza ich chodník s lavičkami. Jazierka lásky zásobuje vodou potok Mlynica a na ich dne si, ak máte šťastie, všimnete dvojkríž, čo tam leží od roku 1940. Začiatok chodníka k jazierkam leží na parkovisku pri Štrbskom plese a dovedú vás sem viaceré orientačné tabule, vďaka ktorým sa určite nestratíte.
KAM NA TURISTIKU?
Turistických trás, ktorými láka naše najvyššie pohorie je skutočne veľké množstvo a odlišujú sa časom svojho prejdenia aj fyzickou náročnosťou. V blízkom okolí Štrby sa dá absolvovať trebárs výlet dolinami ako Furkotská s Nižným a Vyšným Wahlenbergovým plesom alebo Mlynická s vodopádom Skok. Nemenej lákavé je Popradské pleso v Mengusovskej doline, kde leží tiež Symbolický cintorín, pietne miesto obetiam Tatier. Do výšin vás naproti tomu dostane Predné Solisko s nadmorskou výškou 2093 metrov. Okrem toho, že sa dá na jeho vrchol poctivo vystúpať, lanovka od Štrbského plesa vás pohodlne dostane až k Chate pod Soliskom, odkiaľ je to na najvyšší bod štítu o poznanie bližšie.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Tradícia člnkovania na plese má hlboké korene a v posledných rokoch sa teší čoraz väčšej pozornosti. K dispozícii vďaka tomu máte 20 člnov, na palubách ktorých čeríte hladinu Štrbského plesa sami alebo s pomocou veslára. V malom člne sa povozia maximálne traja ľudia, zatiaľčo veľký unesie aj štyroch. Člnkovanie tradične trvá 40 minút, v prípade záujmu si ho však môžete predĺžiť aj o ďalších 20 minút.
Pokiaľ sa nebojíte výšiek, vydajte sa do lanového parku pri Štrbskom plese, kde majú jednu trať k dispozícii deti a druhú dospelí. Túto náročnejšiu trať po dĺžke 320 metrov spestruje 25 prekážok a v závislosti od vašej rýchlosti vám zaberie približne hodinu. Na celý prechod pritom dozerá inštruktor, ktorý vás po ukončení dobrodružstva vyzbrojí certifikátom účastníka lanového parku.
KAM ZA HISTÓRIOU?
Zrubová stavba z roku 1893 je jedinou svojho druhu, ktorá sa v Štrbe zachovala až do súčasnosti, kedy slúži ako menšie múzeum dobového nábytku, oblečenia a tradičných pracovných nástrojov. Medzi iným tu uvidíte krosná využívané na tkanie, nástroje pre prácu s ľanom či kuchyňu vrátane jej pôvodného otvoreného ohniska. Ak sa rozhodnete Štrbskú drevenicu v čase otváracích hodín navštíviť, ohláste sa u Anny Marcovej vo vedľajšom dome.
AKÉ SÚ TAJNÉ MIESTA, O AKÝCH BEŽNÝ NÁVŠTEVNÍK NEVIE?
Sláva Štrbského plesa presahuje hranice Slovenska, nie všetci však vedia, že len kúsok od neho natrafia aj na menšie Nové Štrbské pleso. Jeho hladinu pokrýva na mnohých miestach rašelina, boli v ňom nasadené viaceré druhy rýb a pleso vyhľadávajú pravidelne tiež skupiny divých kačiek.