25+ tipov kam ísť na výlet v Starom Smokovci
Starý Smokovec je najstaršia tatranská osada a v súčasnosti je administratívnym centrom Vysokých Tatier. Leží na úbočí Slavkovského štítu a je dôležitým dopravným uzlom vetviacim sa na smery: Tatranská Lomnica, Štrbské Pleso a Poprad. V Starom Smokovci sa nachádza viacero ubytovacích zariadení, reštaurácií, pobočky niektorých bánk, zmenárne, požičovne, obchodná a potravinová sieť. V roku 1908 bola spustená prevádzka pozemnej lanovky na Hrebienok, ktorý patrí medzi obľúbené miesta rekreantov. Práve Hrebienok je východiskovým bodom pre viaceré turistické trasy.
Odtiaľto sa môžete vydať cez Vodopády Studenej doliny do niektorej z najnavštevovanejších tatranských dolín Veľkej a Malej Studenej doliny, alebo na Skalnaté pleso či Slavkovský štít. Z Hrebienka sa dostanete aj na známe tatranské chaty ako Téryho chata, Zbojnícka chata alebo Zamkovského chata. Ak ste milovníkmi turistiky, lyžovania, adrenalínových športov a spoznávania prírodných krás Slovenska, tak by ste určite nemali vynechať návštevu Starého Smokovca. Z Hrebienka do Starého Smokovca môžete počas zimy zažiť tú pravú sánkovačku na sánkarskej dráhe dlhej viac ako 2,5 km. Návštevníkmi sú tiež vyhľadávané smokovecké minerálne pramene, ktoré stáli pri zrode tejto osady. Rezervujte si ubytovanie v Starom Smokovci a zažite slovenskú dovolenku v prekrásnej prírode.Tipy na turistiku a výlety v okolí Starého Smokovca
Vybrali ste si pobyt v Starom Smokovci a neviete kam na výlet alebo turistiku? Práve preto sme si pre Vás pripravili niekoľko tipov ako využiť voľný čas. Či už navštívite Starý Smokovec v letných alebo zimných mesiacoch, zaručene sa nebudete nudiť a vyberiete si aktivitu, ktorá Vám bude vyhovovať. Vaša dovolenka sa ale bude zaručene niesť v duchu čerstvého vzduchu, krásnej prírody a aktívneho pohybu. Miesta, ktoré sa oplatí navštíviť:
TrickLandia
Tricklandia je miesto, v ktorom zažijete putovanie Slovenskom v galérii trick-artu a optických ilúzií. V priestoroch Tricklandie nájdete námety slovenských ľudových rozprávok, povestí ako aj reálie obcí a zámkov Slovenska. V jej priestoroch sa taktiež nachádza najkrajšie zrkadlové bludisko v strednej Európe. Na vlastnej koži tu môžete vyskúšať 3 antigravitačné miestnosti, ktoré gravitáciu “jemne” oklamú. Jednoducho Vás Tricklandia vezme do úplne nového sveta, ktorý Vás bude ešte dlho fascinovať.Tatry vnútri
V galérii Tatry vnútri zažijete najmodernejšiu interaktívnu a zážitkovú prehliadku tatranskej prírody a života v Tatrách. Predstavia sa Vám unikáty slovenskej prírodnej dominanty, ktoré osobne nemôžete navštíviť napríklad z dôvodu nepriaznivého počasia. Atrakcie v galérii: prezentácia Tatier na veľkoplošných projekciách, rozhovory s hrdinami Tatier, virtuálna realita, detská lezecká stena, svištia nora alebo prehliadka diel tatranských filmárov v kine Tatry vnútri. Okrem jedinečného zážitku Vám galéria ponúka aj handmade produkty a tovar od slovenských výrobcov, ktoré si môžete zakúpiť v obchode “Tatry vnútri”.
Botanická záhrada Tatranská Lomnica
Botanická záhrada Tatranská Lomnica - expozícia tatranskej prírody sa nachádza na okraji Tatranskej Lomnice. Areál botanickej záhrady sa rozprestiera na ploche 3,2 hektára a leží v nadmorskej výške 850 metrov. V expozícii tatranskej prírody môžete vidieť 330 druhov rastlín a drevín rôznych biotopov a niektoré z nich si môžete zakúpiť v podobe semien a sadeníc. Expozícia má kultúrno-výchovný charakter a jej poslaním je nielen spoznávať tatranskú prírodu, ale aj snaha zachrániť a zachovať vzácne a ohrozené tatranské druhy rastlín.Lyžiarske stredisko Tatranská Lomnica
Lyžiarske stredisko Tatranská Lomnica je najvyššie položené lyžiarske stredisko na Slovensku. Najvyššie položená a najstrmšia zjazdovka z Lomnického sedla 2190 m n. m. uspokojí aj náročnejších lyžiarov. Stredisko ponúka taktiež najvyššie prevýšenie na Slovensku, konkrétne 1308 metrov. Lyžiarske stredisko disponuje najmodernejšími sedačkovými a kabínkovými lanovkami, má rozšírené zjazdovky so zárukou skvelého zážitku na prvotriednej carvingovej 6,5 kilometrovej trati so šírkou 60 metrov. Rodiny s deťmi ocenia určite 6 km menej náročných zjazdoviek. Celková dĺžka zjazdoviek presahuje 12 km a svojím zložením sú vhodné pre všetky typy lyžiarov.
Tatrabob Tatranská Lomnica
K adrenalínovým zážitkom vo Vysokých Tatrách patrí zaručene jazda na horskej bobovej dráhe Tatrabob v Tatranskej Lomnici. Horská bobová dráha Tatrabob svojou konštrukciou poskytuje bezpečné jazdy počas celého roka. Boby sú uložené na telese dráhy niekoľkonásobným istením. Rýchlosť bobu si sami ovládate brzdami na bobe.
Koľajová lanovka na Hrebienok
Pozemná lanová dráha vedúca zo Starého Smokovca na Hrebienok je pozemná lanovka, ktorej kabíny sú poháňané pomocou ťažného lana. Po jednokoľajovej 2 km dlhej dráhe vždy vyrážajú na cestu proti sebe dva vagóny, ktoré sa v strede dráhy na krátkom rozdvojenom úseku obchádzajú. Koľajová lanovka na Hrebienok je v prevádzke už od roku 1908 a v roku 2007 bola zmodernizovaná novými vagónmi. Jazda lanovkou na Hrebienok je zážitkom pre malých aj veľkých.Minigolf Aplend
Minigolf Aplend je jedinečné ihrisko 18-jamkového minigolfu a nachádza sa vo Veľkom Slavkove. Adventure golf sa k nám dostal zo Severnej Ameriky, kde je obľúbeným rekreačným, ale aj profesionálnym športom. Adventure golf sa hrá na umelej golfovej tráve s golfovými palicami alebo golfovými kladivkami a golfovou loptičkou. Rozvíjate pri hre sústredenie, trpezlivosť, motoriku, odhad a taktiež podporuje súťaživosť. Je to skvelá zábava pre celú rodinu alebo kolektív.
Chata pri Zelenom plese (1551 m n. m.)
Vysokohorská chata v Doline Zeleného plesa, známa aj ako Brnča, Brnčala alebo Brnčalka, patrí medzi najobľúbenejšie tatranské chaty. Leží v rozprávkovom prostredí obklopená štítmi, s tyrkysovým plesom a výhľadom na skalnaté vrcholy Belianskych Tatier. Chata pri Zelenom plese je vyhľadávaná najmä turistami, cyklistami, horolezcami a skialpinistami pre mimoriadne dobré terénne podmienky na uvedené športy. Chata pri Zelenom plese je otvorená celoročne a ponúka široký výber jedál a nápojov. Poskytuje ubytovanie turistickej kategórie vysokohorskej chaty s kapacitou 56 lôžok vo viac lôžkových izbách.
Zamkovského chata (1475 m n. m.)
Zamkovského chata nachádzajúca sa v dolnej časti Malej Studenej doliny, patrí medzi najlepšie dostupné vysokohorské chaty v Tatrách. Túra na chatu je dostupná celoročne a je vhodná nielen pre zdatných turistov ale aj pre rodiny s deťmi, ktoré majú pri chate k dispozícii detské ihrisko. Chodník na chatu je nenáročný a po ceste Vás určite očarí Obrovský vodopád a krásne výhľady do tatranskej kotliny. Zamkovského chata poskytuje pre turistov okrem občerstvenia aj nocľah a má k dispozícii 23 lôžok a 2 prístelky.
Rainerova chata (1301 m n. m.)
Rainerova chata je najstaršou chatou vo Vysokých Tatrách a nachádza sa v Malej Studenej doline. Nachádza sa neďaleko Hrebienka, v blízkosti vodopádov Studeného potoka. Chata má celoročnú prevádzku a vzhľadom na to, že je ľahko prístupná je vhodná pre rodiny s deťmi. V chate je zriadené informačné centrum s možnosťou občerstvenia a zakúpením suvenírov. Veľkej obľube sa teší malá expozícia horolezeckého materiálu, nosičských krosien rôzneho typu a lyží zo začiatku dvadsiateho storočia.
Skalnatá chata (1725 m n. m.)
Skalnatá chata je situovaná v centre Skalnatej doliny na Tatranskej magistrále. Neďaleko chaty sa nachádza Skalnaté pleso. Vysokohorská chata s nádychom histórie, stojí na jednom mieste už 175 rokov a je učupená pod obrovským balvanom zvaným Ohnisko. Chata je otvorená celoročne a okrem občerstvenia poskytuje ubytovanie v dvoch izbách. Túra na Skalnatú chatu je preferovaná rodinami s deťmi nakoľko je ľahko dostupná.
Bilíkova chata (1255 m n. m.)
Horská chata v prekrásnom vysokohorskom prostredí umožňuje skorý nástup do horolezeckých terénov. Bilíkova chata sa nachádza tesne pod strediskom Hrebienok v lesnatom prostredí Studenej doliny na juhovýchodnom úbočí Slavkovského štítu. Chata je otvorená celoročne a poskytuje reštauračné a ubytovacie služby.Lomnický štít (2634 m n. m.)
Lomnický štít je druhým najvyšším štítom Vysokých Tatier a jednoznačne patrí k najznámejším štítom Tatier. Na vrchu štítu sa nachádza observatórium Lomnický štít, ktoré je najvyššie položené na Slovensku. Okrem observatória sa tu nachádzajú astronomické a meteorologické pracoviská SHMÚ a televízna retranslačná stanica. Na Lomnický štít sa dopravíte pomocou visutej lanovky Tatranská Lomnica - Lomnický štít. Okrem prekrásnych výhľadov na okolité štíty o podhorie, si môžete oddýchnuť aj v štýlovej kaviarni, ktorá sa tu nachádza.
Slavkovský štít (2452 m n. m.)
Túra na Slavkovský štít je dlhá namáhavá celodenná túra, bez možnosti občerstvenia sa a turistami je častokrát označovaná ako nekonečná. Avšak po jej zdolaní Vás čaká odmena v podobe najkrajšieho výhľadu v Tatrách. So štítu sa môžete pokochať výhľadom na Veľkú Studenú dolinu so Zbojníckou chatou a všetkými jej plesami, ktoré sa v doline nachádzajú ako napr. Starolesnianske pleso, Sesterské plesá, Zbojnícke plesá, Sivé plesá, Dlhé pleso ale aj turisticky neprístupné Ľadové pleso, či s úchvatnými panoramatickémi výhľadmi na okolité kopce.
Priečne sedlo (2352 m n. m.)
Priečne sedlo sa nachádza v hrebeni Vysokých Tatier medzi Širokou a Priečnou vežou. Túra na Priečne sedlo je považovaná za najnáročnejšiu značenú turistickú trasu vo Vysokých Tatrách a na celom Slovensku. Cesta do Priečneho sedla vzhľadom na náročnosť terénu je istená pomocnými reťazami a stupačkami, nakoľko výstup pre bežného turistu bol extrémne náročný. Počas túry na Priečne sedlo prechádzate dvoma najkrajšími dolinami Vysokých Tatier - Veľkou a Malou Studenou dolinou. Po ceste si môžete odpočinúť na štyroch horských chatách, okolo ktorých budete prechádzať a sú to Rainerova, Zamkovského, Téryho a Zbojnícka chata. Odmenou za zdolanie tak náročného terénu budú zaručene prekrásne výhľady na najvyššie končiare Vysokých Tatier, Gerlachovský a Lomnický štít.Jahňací štít (2229 m n. m.)
Jahňací štít je najvýchodnejším vrcholom Vysokých Tatier. Túra na Jahňací štít je vhodná pre náročnejších a zdatnejších turistov, vzhľadom na exponovaný terén zaistený reťazami. Počas túry môžete vidieť menšie ale veľmi pekné Červené pleso a Belasé pleso. Taktiež je veľká pravdepodobnosť, že po ceste stretnete množstvo kamzíkov. Zo štítu sa Vám naskytne veľmi pekný výhlad na Belianske Tatry, Kolovú dolinu, Dolinu Bielych plies, Dolinu Kežmarskej Bielej vody, Lomnický štít, Kolový štít a Pyšný štít. Za priaznivého počasia vidno Poľsko a Pieniny s ich vrcholom Tri koruny.
Východná Vysoká (2428 m n. m.)
Východná Vysoká je turisticky veľmi významný vyhliadkový štít v hlavnom hrebeni Vysokých Tatier. Týči sa nad troma dolinami: Veľkou Studenou, Velickou a Bielovodskou dolinou. Trasa na Východnú Vysokú je klasifikovaná ako stredne náročná, s pomerne veľkým prevýšením. Túra na vrchol cez Sliezsky dom a Poľský hrebeň je skutočnou vysokohorskou turistickou lahôdkou. Technicky náročný je výstup cez reťaze na Poľský hrebeň a záverečný výstup na vrchol kamenným terénom. Po zdolaní náročného terénu na Vás čaká odmena v podobe panoramatického výhľadu na celé Tatry.
Sedlo Prielom (2290 m n. m.)
Sedlo Prielom je významným sedlom v hlavnom hrebeni Vysokých Tatier. Je to úzka hlboká štrbina medzi Východnou Vysokou a Divou vežou. Sedlo Prielom je dôležitým priechodom medzi Veľkou Studenou dolinou a Bielovodskou dolinou. Prechod vysokohorským sedlom Prielom patrí medzi náročnejšie a vyžaduje si dobrú kondíciu. Niektoré úseky výstupovej trasy sú trochu adrenalínovým zážitkom, nakoľko sú istené reťazami a kovovými stupačkami. Zo sedla je prekrásny výhľad na okolité štíty a hlboké tatranské doliny.Sedielko (2376 m n. m.)
Najvyššie turisticky prístupné sedlo vo Vysokých Tatrách, predstavuje významnú spojnicu medzi Malou Studenou dolinou a Zadnou Javorovou dolinou. Sedielko sa nachádza v hlavnom hrebeni medzi Širokou vežou a Malým Ľadovým štítom. Túra do Sedielka sa zaraďuje medzi náročnejšie preto si vyžaduje dobrú kondíciu a dobré počasie. Sedielko je možné absolvovať v oboch smeroch a to buď zo Starého Smokovca alebo z Javoriny. Zo Sedielka sa Vám naskytne krásny pohľad na Malú Studenú dolinu s Téryho chatou a Piatimi Spišskými plesami, naľavo je vidieť Baranie rohy, Baranie sedlo, Pyšné štíty a masív Lomnického štítu. Napravo zas dominuje Prostredný hrot, Žltá veža a Široká veža.
Veľká Svišťovka (2037 m n. m.)
Veľká Svišťovka je trávnato-sutinová kopa v severovýchodnom hrebeni Malého Kežmarského štítu. Pod vrcholom sa nachádza Sedlo pod Svišťovkou, kadiaľ prechádza turistický chodník Tatranská Magistrála zo Skalnatého plesa k Doline Zeleného plesa. Názov získala podľa svišťov, ktoré sa tu hojne vyskytovali. Na svahoch Veľkej Svišťovky sa nachádzajú pozostatky banských štôlní a údajne sa tu ťažilo striebro. Na vrchole je osadená panoramatická tabuľa, ktorá uľahčuje orientáciu v okolí. Z Veľkej Svišťovky sa Vám naskytne výhľad na Zelené pleso, Veľké Biele pleso, Jahňací štít, Lomnický štít a vrcholy Belianskych Tatier.
Sedlo pod Svišťovkou (2023 m n. m.)
Sedlo pod Svišťovkou je jedným z dvoch plytkých trávnato-skalnatých sediel medzi Malým Kežmarským štítom a Veľkou Svišťovkou. Na Sedlo pod Svišťovkou sa, ako na jednu z mála trás vo Vysokých Tatrách, dostanete bez problémov aj v zimných mesiacoch. Zaujímavosťou je, že v tejto lokalite sa hĺbili štôlne za účelom dolovania zlata. V okolí súčasného turistického chodníka sa zachovali tri takéto štôlne, ale voľným okom je ich ťažké rozpoznať. Zo sedla je nádherný výhľad do Doliny Zeleného plesa a na Lomnický štít.Zelené pleso (1551 m n. m.)
Malebné Zelené pleso sa nachádza vo východnej časti Vysokých Tatier, konkrétne v Doline Zeleného plesa. Ide o nádherné ľadovcové jazierko, ku ktorému sa viaže množstvo povestí a romantických príbehov. Svoje pomenovanie získalo podľa zelených škvŕn, ktoré spôsobilo vyvieranie prameňov na jeho dne. Avšak podľa dávnej povesti tieto škvrny spôsobuje oslnivý zelený drahokam, ktorý spadol do vody s priľahlého štítu Jastrabia veža. Zelené pleso patrí k najkrajším plesám Vysokých Tatier a je tiež veľmi obľúbeným miestom turistických výstupov. K južnému brehu Zeleného plesa sa skláňa stena Malého Kežmarského štítu a na Západnej strane dominuje už spomínaná Jastrabia veža.
Batizovské pleso (1884 m n. m.)
Batizovské pleso sa nachádza v Batizovskej doline pod masívom Gerlachovského štítu a Končistej. Túra k Batizovskému plesu Vás zaručene očarí prekrásnymi prírodnými scenériami a premenlivými miestami, kde kosodrevinu striedajú mohutné balvany. Jedná sa o stredne náročnú túru, vzhľadom k viac ako 800 metrovému prevýšeniu. Očarujúce pleso vzniklo činnosťou ľadovca a v jeho krištáľovo čistej vode sa dokonale odrážajú majestátne okolité tatranské štíty. V blízkosti plesa sa nachádzajú pomerne známe Batizovské vodopády.
Modré pleso (2192 m n. m.)
Modré pleso sa nachádza na konci Malej Studenej doliny a je najvyššie položeným plesom v Tatrách. Jeho rozloha je 0,4 ha a je 73 metrov dlhé aj široké, maximálna hĺbka je 4,5 metra. Pleso je až do leta pokryté snehom a ľadom. Úžasnú prírodnú scenériu dotvára okolie plesa. Zdanlivo tmavomodrú farbu má preto, lebo je zaclonené okolitými skalnými stenami. Na severovýchode sa nad plesom hrdo vypína Ľadový hrebeň, severozápadne je to Sedielko a Široká veža, na juhu sa naskytuje pohľad na Priečne sedlo.Belasé pleso (1862 m n. m.)
Belasé pleso leží v Doline Zeleného plesa v prostrednom dolinnom stupni Červenej doliny. Vyplňuje hlboký ľadovcový kar a v dolnej časti je prehradené 6 metrov vysokou morénou. Belasé pleso radíme k menším plesám a v letných mesiacoch takmer úplne vysychá. Naopak počas chladných mesiacoch jeho hĺbka dosahuje až 3,8 metra. Pomenovanie plesa je odvodené od jeho zdanlivého zafarbenia vody, ktoré je vyvolané reflexmi na hladine plesa. Belasé pleso je chránené vysokými hrebeňmi Kozieho a Jahňacieho štíta, ako aj Kolovým sedlom a Jastrabou vežou.
Päť Spišských plies (1999 - 2019 m n. m.)
Päť Spišských plies je súbor piatich krásnych ľadovcových plies rôznej veľkosti. Ich názov je odvodený od ich počtu a určuje ich polohu na území historickej Spišskej župy. Súbor plies sa nachádza v závere Malej Studenej doliny v blízkosti Téryho chaty. Päť Spišských plies tvorí Malé Spišské pleso, Prostredné Spišské pleso, Veľké Spišské pleso, Vyšné Spišské pleso a Nižné Spišské pleso. Každé z plies je jedinečné a dotvára unikátny vysokohorský ráz.
Obrovský vodopád (1330 m n. m.)
V skalnej rokline v Malej Studenej doline po ceste od Studenovodských vodopádov na Zamkovského chatu vytvára Malý Studený potok rozprávkový vodopád. Je ním Obrovský vodopád, ktorý je vysoký približne 20 metrov. Aj keď nepatrí medzi najvyššie vodopády na Slovensku, jednoznačne pôsobí veľmi mohutne a tento názov “obrovský” mu právom patrí. V zimných mesiacoch môže byť k vodopádu sťažený prístup, hlavne po ceste povedľa Studenovodských vodopádov, ktorá zvykne byť zľadovatená.Dlhý vodopád (1160 m n. m.)
Dlhý vodopád patrí medzi štvoricu vodopádov Studeného potoka. Vzhľadom na svoju polohu, je najnižšie položený vodopád Studeného potoka vo Vysokých Tatrách. Jednoznačne patrí k najznámejším vodopádom a pri svojej návšteve v Tatrách by ste ho zaručene mali navštíviť. Dlhý vodopád má svoje čaro ako v lete tak aj v zime. Je vysoký 16 metrov a jeho mohutne zurčiacu vodu počuť už z diaľky. Vodopád je tvorený radou skalných stupňov s rôznym sklonom. K tomuto tatranskému vodopádu vedú viaceré turistické cesty, záleží len na Vás, ktorú si zvolíte.