Letné kúpalisko Spišská Nová Ves
Rekreačný komplex na ulici Za Hornádom v blízkom meste Spišská Nová Ves pozostáva z letného kúpaliska, sauny a krytej plavárne. Kúpalisko je vybavené 50 metrov dlhým plaveckým bazénom, trojicou relaxačných bazénov, bazénom pre deti, ako aj plážovými ihriskami, detskými atrakciami a viacerými chutnými možnosťami pre zahryznutie.
KAM SA ÍSŤ LYŽOVAŤ?
Toto lyžiarske stredisko sa nachádza v lokalite Ráztoky, čo je miestna časť Hnilčíka niekoľko kilometrov od Smižian. Ski centrum Mraznica ponúka tri vleky, z ktorých dva sú určené začiatočníkom a jeden skúsenejším užívateľom. Vybavenie strediska dopĺňa skiservis, požičovňa lyží a snowboardov, čajovňa, prírodné klzisko a viaceré trasy pre bežkárov.
KAM S DEŤMI?
Naša najmladšia a súčasne najmenšia zoologická záhrada sídli v parku Madaras na okraji Spišskej Novej Vsi, kde je repertoár jej zvieracích obyvateľov čoraz rôznorodejší. Zahŕňa napríklad tigra usurijského, lamu alpaku, leoparda škrvnitého, ale aj medveďa hnedého či rozličné plazy, obojživelníky a ryby v pavilóne Aquaterra. Príjemnú atmosféru zoo dodáva jazierko a desiatky druhov drevín, zatiaľčo vaše ratolesti majú možnosť vybiť si nadbytočnú energiu na rozličných detských atrakciách.
Keď už budete v spišskej zoo, zavítajte s deťmi aj do blízkeho lanového parku Monkeyland, ktorý vlastní jeden okruh pre najmenších a tri ďalšie trasy pre staršie deti a dospelých. Na vašu bezpečnosť pritom po celý čas dbá systém nekonečného lana a pozorní inštruktori.
KAM SA ÍSŤ PREJSŤ?
Turistické stredisko Čingov pri Hornáde pár kilometrov od Smižian je významnou križovatkou ciest pre turistiku v rámci národného parku Slovenský raj a súčasne ponúka rozličné služby od ubytovania cez požičanie bicyklov až po hru volejbalu. Popritom sa v blízkosti Čingova nachádza archeologické nálezisko slovanského osídlenia menom Čingovské hradisko datované do obdobia mladšej doby kamenej a vyhlásené pre svoju vzácnu flóru a faunu za prírodnú rezerváciu.
Skalná terasa vypínajúca sa do výšky nad Čingovom je ideálnym cieľom pre nenáročnú prechádzku s nie príliš výrazným prevýšením. Výlet možno začať od Spišských Tomášoviec alebo priamo z Čingova, odkiaľ sledujete zelenú značku s postupným stúpaním na Soviu skalu s nadmorskou výškou 640 metrov. Z tejto terasy sa ponúka vynikajúci výhľad na značnú časť Slovenského raja aj Vysoké Tatry v pozadí. Po dostatočnom pokochaní sa okolitou krajinou prejdete tou istou trasou k rázcestiu pri Čingove, odkiaľ možno po modrej prejsť časťou Prielomu Hornádu, Čingovským hradiskom a napokon túru zakončiť v Maši, čo je miestna časť Smižian.
KAM ÍSŤ NA TURISTIKU?
Pôsobivá skalná stena ochotne privíta všetkých, čo nemajú strach z výšok a na oplátku im ponúkne krásne prírodné panorámy. Od Čingova vás k nej povedie žltá značka cez miestnu časť Ďurkovec stúpajúca do výšky 667 metrov, kde Tomášovský výhľad leží. Neskôr môžete žltý chodník zameniť za červený, prísť k Letanovskému mlynu a pokračovať po modrej strednou časťou Prielomu Hornádu a ústím Kláštorskej doliny. Potom znova prestúpite na zelenú aby ste prišli k pozostatkom kartuziánskeho kláštora v Kláštorisku a po Čertovej sihoti prešli k rázcestiu Biely potok, odkiaľ vás modrá zavedie späť do Čingova.
Túra Sokolou dolinou patrí v rámci Slovenského raja k tým časovo aj fyzicky náročnejším, spája sa s výrazným prevýšením, ale zároveň aj prechodom krásnymi prírodnými rezerváciami Prielom Hornádu a Kyseľ. Z Čingova sledujete najprv modrú značku k rázcestiu Biely potok a následne zelenú cez dolinu Tomášovská Belá až začnete po žltej stúpať samotnou tiesňavou Sokolia dolina. Tá je domovom najvyššieho vodopádu Národného parku, Závojového vodopádu s výškou 70 metrov. Nasleduje prechod viacerými rázcestiami, kde treba dobre sledovať častú zmenu farby chodníkov až do Kláštoriska a odtiaľ opäť po modrej do Čingova.
V neposlednom rade si počas pobytu v Smižanoch môžete dopriať aj túru východnou časťou tiesňavy Prielom Hornádu, ktorá sa rovnako začína aj končí v Čingove a z hľadiska obtiažnosti ju možno zaradiť k stredne náročným. Prielom Hornádu sa vám otvára z Čingova po modrej značke až k rázcestiu Letanovský mlyn, odkiaľ prejdete na červenú do Kláštoriska a následne na žltú cez Tomášovskú Belú k rázcestiu Kyseľ - ústie. Pokračujete zelenou až k rázcestiu Biely potok - ústie a výlet zakončíte modrou značkou návratom do Čingova.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Priamo v Smižanoch si môžete vyskúšať svoju obratnosť vďaka horolezeckému klubu Climbeer, ktorý prevádzkuje miestnu lezeckú stenu v areáli základnej školy Povýšenia sv. Kríža. Stena dosahuje maximálnu výšku 4 metre, zaberá plochu 100 metrov štvorcových a pozostáva z takmer 500 chytov. Ak nemáte strach z výšky, neváhajte a dohodnite vašu návštevu vopred telefonicky.
KAM ZA HISTÓRIOU?
Toto múzeum spadá do správy Múzea Spiša v Spišskej Novej Vsi a prezentuje Expozíciu ľudovej kultúry stredného a dolného Spiša z prelomu 19. a 20. storočia. Hlavná časť objektov múzea predstavuje tradičný spôsob spracúvania textilu a ľudových krojov, ktorý si možno vyskúšať aj na vlastnej koži. Viac sa dozviete aj o ďalších činnostiach typických pre obyvateľov Smižian ako je pastierstvo, baníctvo a rozličné remeslá.
Farský kostol v Smižanoch vznikol pôvodne v gotickom slohu koncom 13. storočia, neskôr si ale prešiel mnohými premenami a rozširovaniami. Jeho vnútro ukrýva viaceré vzácne maľby z 19. storočia a barokové sochy. V obci sa okrem toho nachádza taktiež modernejšia Svätyňa Božieho Milosrdenstva.
AKÉ SÚ TAJNÉ MIESTA, O AKÝCH BEŽNÝ NÁVŠTEVNÍK NEVIE?
Múzeum Spiša je v Smižanoch okrem toho zodpovedné aj za expozíciu Rodného domu kapitána Jána Nálepku, ktorá približuje život, činnosť a osobu tohto generála z obdobia druhej svetovej vojny. Dom je súčasne prezentáciou roľníckeho bývania z počiatku 20. storočia a jeho interiér je okrem dokumentov, fotografií a iných predmetov vybavený aj dobovým nábytkom.