Termálne kúpalisko Izabela Vyšné Ružbachy
Na Zamagurí sa môžete okúpať napríklad v termálnom kúpalisku Izabela, ktoré je súčasťou klimatických a minerálnych kúpeľov vo Vyšných Ružbachoch. K dispozícii v ňom máte celoročne dostupný vnútorný termálny bazén a štvoricu letných vonkajších bazénov, z ktorých prvé dva sú určené plavcom a zvyšné zase deťom. Bazény napĺňa mineralizovaná voda z prameňa Izabela a patrí k nim tiež skokanská veža s výškou piatich metrov a ostrov s ihličnanom.
KAM SA ÍSŤ LYŽOVAŤ?
Jednou z najlákavejších možností lyžovania v okolí Osturne je lyžiarske stredisko Bachledka Ski, v ktorom sa spájajú doliny Bachledova, Jezersko a Franková. Ponúka vám dvanásť zjazdoviek rôzneho stupňa obtiažnosti v celkovej dĺžke 11 km, dve lanovky a sedem vlekov. Popri zjazdovom lyžovaní umožňuje stredisko aj praktizovanie večerného a bežeckého lyžovania, snowboarding, snowrafting, snowtubing a bobovanie. Pre najmenších je navyše pripravená lyžiarska sekcia Sun Kids, detský kútik a rozprávkový areál Macka Kubíka.
KAM S DEŤMI?
V letnom období ponúka stredisko v Bachledovej doline mnohé lákavé atrakcie pre celú rodinu. Môžete sa spustiť po najdlhšej bobovej dráhe v Tatrách, ktorá prechádza na trati s prevýšením 111 metrov cez 15 zákrut alebo si zašportovať na disc golfovom či futbalovom ihrisku. Pre vaše ratolesti je tiež pripravený detský areál s ihriskom a trampolínou, zábavno - náučný chodník Macka Kubíka a pátracia hra po stopách elixíru života. V neposlednom rade natrafíte v Bachledovej doline na Bike park a 14 metrov vysokú drevenú vyhliadkovú vežu, ponúkajúcu skvelý výhľad na okolie.
KAM SA ÍSŤ PREJSŤ?
V blízkosti Osturne sa nachádza lokalita Veľké osturnianske jazero, ktorá bola v roku 1984 vyhlásená za prírodnú rezerváciu na ploche približne 49 hektárov. Je domovom viacerých druhov rastlín a živočíchov typických pre vodné ekosystémy a rašeliniská. Rezervácii dominuje rozľahlé jazero, ktoré je s plochou 0, 25 ha situované v nadmorskej výške 815 metrov a vyteká z neho potok napájajúci vody Osturnianskeho potoka v Osturni.
Nablízku natrafíte aj na ďalšiu prírodnú rezerváciu, ktorá tento titul tiež získala v roku 1984. Rozloha Malých jazier predstavuje sedem hektárov, ležia vo výške 855 m n. m. a obývajú ich viaceré živočíchy a rastliny typické pre močariská. Na území rezervácie uvidíte viaceré nestále jazierka s minimálnou hĺbkou a bez súvislej vodnej hladiny.
KAM ÍSŤ NA TURISTIKU?
Kataster Osturne spadá do územia Pieninského národného parku, ktorý je najmenším a zároveň druhým najstarším parkom na Slovensku. Vyniká prekrásnymi prírodnými scéneriami a pestrými možnosťami voľného času. Veľmi populárny je predovšetkým splav rieky Dunajec, ktorý prechádza prírodnou rezerváciou Prielom Dunajca a podniká sa v dĺžke 9 km z Červeného Kláštora do Lesnice. Neváhajte si vystúpiť ani na Tri Koruny, z ktorých nadmorskej výšky 982 metrov sa ponúka pôsobivý panoramatický pohľad na slovensko - poľské pohraničie. Nablízku sa nachádza tiež krasová oblasť Haligovské skaly s jaskyňou Aksamitka a jednotlivé obce v Pieninách možno príjemne spoznať aj zo sedla bicykla.
Z Osturne sa zároveň môžete vydať na turistiku do Vysokých a Belianskych Tatier a zvoliť si z pestrej ponuky výletov taký, ktorý vás najviac zaujme. Ak vás lákajú doliny, vyberte sa Dolinou Kežmarskej Bielej vody, Bielovodskou, Veľkou Studenou alebo Monkovou dolinou. Krása horských jazier sa dá obdivovať pri Veľkom Bielom, Trojrohom plese alebo Zelenom plese Kežmarskom. Skúsenejším turistom možno odporučiť výstup na Jahňací štít, zatiaľčo aj deti bez problémov zvládnu prechádzku po náučnom chodníku Belianska jaskyňa, ktorý vedie k jedinej verejnosti prístupnej jaskyni v Tatrách.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Dôležitosť ľudových zvykov pre tunajších obyvateľov dokazuje fakt, že mnohí z nich bežne nosia typicky goralské odevy. Obľube sa tešia aj ľudové piesne, ktoré starším aj mladším generáciám nielen v Osturni ale aj prostredníctvom foklórnych festivalov prezentuje dvojica folklórnych súborov, detský folklórny súbor Osturňačik a folklórny súbor Osturňanka pôsobiaci od roku 2010.
KAM ZA HISTÓRIOU?
Osturňu možno považovať za autentický živý skanzen, ktorý sa dlho vyvíjal nezávisle od okolitého prostredia a do dnešných dní si tak zachoval veľkú časť svojej pôvodnej kultúry, kulinárstva aj poľnohospodárstvo založené na chove oviec. Typicky goralské osídlenia charakteristické pre túto časť Zamaguria vyniesli obci v roku 1979 titul pamiatkovej rezervácie ľudovej architektúry, ktorej súčasťou je 157 pamiatkovo chránených objektov. Ide o idylické zrubové drevenice vybavené šindľovou strechou, maštaľou a stodolou, ako aj hospodárske dvory, ktoré sa tiahnu po celej Osturni v dĺžke až 9 kilometrov.
V centre obce stojí gréckokatolícky Chrám sv. Michala archanjela, postavený v roku 1796 podľa vzoru neskorého baroka. Jeho architektúra sa podobá typickým východoslovenským dreveným cerkvám , rozprestiera sa pri ňom cintorín a celý areál je obklopený múrikom. Popritom si v Osturni možno všimnúť kaplnku sv. Kríža vybudovanú z dreva v roku 1898 a murovanú kaplnku Zosnutia presvätej Bohorodičky.
AKÉ SÚ TAJNÉ MIESTA, O AKÝCH BEŽNÝ NÁVŠTEVNÍK NEVIE?
V okolí Osturne sa nachádza popri dvoch prírodných rezerváciách aj menej známa prírodná pamiatka, Jazero. Bezmenné jazero nemá odtok a objavíte ho vo výške 874 metrov n. m., kde ho obklopujú husté lesy s množstvom smrekov a jedlí. Objem vody jazera sa v priebehu roka líši v závislosti od zrážok a napájania podzemnými prameňmi.