18+ tipov kam ísť na výlet v Martine
Okresné mesto Martin sa nachádza na severe Slovenska a považované je za historické centrum Turca. Nachádza sa tu niekoľko významných pamiatok a múzeí a zaujme vás aj nádherná príroda, či množstvo lyžiarskych stredísk v okolí. Navštíviť mesto Martin sa oplatí v ktoromkoľvek ročnom období. Poradíme Vám, ktoré miesta by ste pri svojej návšteve rozhodne nemali vynechať.
Múzeum slovenskej dediny
V Jahodníckych hájoch sa nachádza unikátne Múzeum slovenskej dediny, ktorého expozícia bola sprístupnená už v roku 1972. V múzeum je prezentovaná Orava, Kysuce - Javorníky, Turiec a Liptov. Nachádzajú sa tu rôzne staviteľské objekty a ukážka života dedinčanov na Slovensku počas 19. a na začiatku 20. storočia. Múzeum je rozdelené na niekoľko expozícií, ktoré ponúkajú prehliadku rôznych predmetov, dokumentáciu pestovania rôznych plodín, zaujímavé maľby a mnohé ďalšie.Národný cintorín v Martine
V centre mesta sa nachádza Národný cintorín v Martine, ktorý je rozdelený na 2 parcely so šiestimi blokmi. Cintorín je považovaný za národnú kultúrnu pamiatku a pochovaných je tu množstvo významných osobností. Národný cintorín má v správe Matica Slovenská a v areáli sa nachádza aj Pamätník olympionikov.
Turčianska galéria v Martine
Turčianska galéria v Martine je známa tiež pod názvom Župný dom, ktorý bol postavený v 17. storočí. V minulosti slúžila budova ako archív, snemovňa, či na iné reprezentatívne účely. V súčasnosti je budova súčasťou moderného mesta a nájsť ju môžete na Daxnerovej ulici. Na ploche viac ako 700 metrov štvorcových je vystavených množstvo obrazov, ale aj iných umeleckých predmetov. Toto miesto sa zapáči naozaj každému a pri návšteve Martina by ste ho určite nemali vynechať.
Plaváreň Sunny v Martine
V prípade, že Vám v Martine nevyjde pekné počasie alebo jednoducho milujete plávanie, môžete navštíviť plaváreň Sunny Martin. Otvorená je počas celého roka a disponuje 25 metrovým bazénom so šiestimi dráhami.
Winter park Martinky
Nad mestom Martin sa v pohorí Malá Fatra nachádza Winter park Martinky. Až do roku 2008 si vystačil s prírodným snehom, v súčasnosti sa využívajú aj snehové delá. Lyžiari môžu využiť niekoľko trás rozdelených podľa náročností a nudiť sa tu nebudú ani snowboardisti. Tí majú možnosť otestovať svoje freestylové umenie v Aranburu snowboard & freestyle aréne. V areáli sa nachádza 6 vlekov, jedna 6-sedačka a detský vlek, ktorý využijú malí začiatočníci. Každoročne navštívia Martinky tisíce ľudí, ktorí si tu prídu užiť krásne chvíle s rodinou a zdravo si zašportovať.Etnografické múzeum v Martine
Etnografické múzeum v Martine disponuje zbierkami vlastivedného charakteru a špecializuje sa na záchranu, výskum, dokumentáciu a prezentáciu ľudovej kultúry na Slovensku. Prostredníctvom exponátov sa môžu návštevníci dozvedieť viac o tradičnej slovenskej kultúre, vidieckom spôsobe života a poľnohospodárskej výrobe v minulosti. Múzeum má v zbierke viac ako stotisíc predmetov z oblasti etnografie. Medzi najvzácnejšie patria archeologické nálezy z čias Veľkej Moravy. Okrem národopisných expozícií sa v budove múzea organizujú aj rôzne výstavy, na ktorých sú vystavované ďalšie predmety zo zbierkového fondu alebo iných múzeí. Etnografické múzeum je súčasťou Slovenského národného múzea.
Múzeum Andreja Kmeťa
V múzeum Andreja Kmeťa môžu návštevníci obdivovať prírodovedné expozície. Zdokumentovaná je tu príroda severozápadného Slovenska, najmä regiónov Orava, Turiec, Liptov a Kysuce. Múzeum Andreja Kmeťa má v zbierke viac ako 500-tisíc predmetov, ktoré bývajú vystavované počas krátkych výstav alebo sú súčasťou dvoch stálych expozícií. Tie nesú názvy Kmetianum a Príroda Turca. Časť Kmetianum sa venuje práci Andreja Kmeťa a zaoberá sa dejinami Muzeálnej slovenskej spoločnosti. V expozícií Príroda Turca môžete nájsť ukážky neživej prírody a geologického vývoja, ktoré sa nachádzajú v jednej časti. Druhá časť je venovaná živej prírode a rôznym biotopovým informáciám. Múzeum Andreja Kmeťa je súčasťou Slovenského národného múzea.
Múzeum Martina Benku
Múzeum Martina Benku sa nachádza priamo v dome, v ktorom žil a tvoril Martin Benka. Po jeho smrti v roku 1958 sa z jeho domu stalo múzeum, ktoré bolo verejnosti prvýkrát sprístupnené až v roku 1973. Na želanie Martina Benku boli súčasné priestory múzea autenticky zachované, čo im dodáva zaujímavú atmosféru. Návštevníci si môžu pozrieť jeho pracovňu, knižnicu, spálňu, malú galériu alebo ateliér, v ktorom vznikali jeho majstrovské obrazy. Počas života väčšinu z nich daroval štátu. V súčasnosti sú v múzeu vystavené niektoré z jeho výtvarných diel a ďalšie predmety súvisiace s jeho životom a záľubami.Kúpalisko Sunny v Martine
Počas horúcich letných dní môžu návštevníci využiť kúpalisko Sunny Martin, ktoré disponuje dvoma bazénmi. Veľkým plaveckým bazénom a detským bazénom s atrakciami. Voda má príjemnú teplotu a skvelo vás osvieži. Okrem kúpania si môžete v areáli zahrať volejbal, minifutbal, zacvičiť si v posilňovni a deti určite poteší moderné detské ihrisko. Počas niektorých dní je tiež možné využiť večerné kúpanie.
Ferrata HZS Martinské hole
Turistika na Martinské hole je mimoriadne obľúbená a aktuálne ju spestrila aj možnosť nového turistického chodníka s názvom Ferrata HZS Martinské Hole. Ferraty sa na Slovensku stávajú stále populárnejšími, a tak je skvelé, že aj návštevníci Martina majú možnosť si ferratu vyskúšať. Konkrétne táto ferrata je rozdelená na dva výstupy podľa obtiažnosti. Skúsení turisti si môžu vybrať stupeň obtiažnosti C, menej zdatní turisti môžu využiť ľahšiu variantu so stupňom obtiažnosti B. Celá ferrata je zasadená do kaňonu a ponúka rôznorodý terén vrátane skalných previsov, či úzkych skalných rozsadlín. Na trase sa nachádzajú istiace stupačky, mostíky, oceľové laná a ďalšie pomôcky, ktoré návštevníkom pomáhajú so zvládnutím náročnej trasy. Celý chodník je jednosmerný, po ceste naspäť vedie iná trasa. Ferratu si môžu vyskúšať deti už od 10 rokov, ktoré istia rodičia. Na absolvovanie tohto netradičného zážitku potrebujete najmä ferratovú výstroj a dobrú kondičku.
Katova skala
Strávte deň s rodinou v prírode a vydajte sa na nenáročnú prechádzku ku Katovej skale, ktorá je známa predovšetkým z povestí. Tie rozprávajú o mladej dievčine zakliatej v skale, do ktorej ju vraj zaklial krutý muž, ktorý chcel, aby sa stala jeho ženou. Dievčina odmietla, a tak ju uväznil do skaly, aby sedela na jeho poklade a strážila ho. Hovorí sa, že raz za sto rokov dostane dievčina možnosť prehovoriť jedno slovo a zo skaly sa ozýva: “vysloboď!” Je len na vás, či sa tejto povesti rozhodnete veriť, návštevu tohto miesta vám však vrelo odporúčame. Spojiť si ju môžete spolu so zrúcaninou hradu Sklabiňa, ktorý sa nachádza neďaleko.
Kľačianska Magura
Skvelú a nenáročnú turistiku ponúka návštevníkom Kľačianska Magura, ktorej cieľom je Chata pod Kľačianskou Magurou vo výške 1115 m n. m.. K chate vedie niekoľko turistických trás, ktoré sa líšia podľa náročnosti a východzích bodoch. Okolie chaty ponúka krásne výhľady na Turiec a jeho harmonickú prírodu. Turistika je nenáročná, preto so sebou nezabudnite vziať aj deti. Odmenou po športovom výkone im bude chutné občerstvenie na chate.Sklabinský hrad
Neďaleko Martina sa v obci Sklabinský Podzámok nachádza zrúcanina hradu Sklabiňa, ktorá sa týči na kopci priamo nad obcou. História hradu siaha až do polovice 13. storočia, v ktorom bol postavený. Aj napriek požiaru v roku 1436 bol opravený a ďalej rozšírený. Hrad bol považovaný za kráľovský a svoje sídlo tu mala Turčianska stolica. V roku 1944 bol hrad zničený Nemcami a vypálená bola dedina Sklabinský Podzámok. Po tejto udalosti už hrad nebol opravený a stala sa z neho zrúcanina. Zachovaná je časť muriva kaplnky, časti veže, palácov, opevnenia, hospodárskych budov a kaštieľa. V súčasnosti je súčasťou hradu aj malé múzeum, ktoré prezentuje históriu Sklabinského hradu a organizované sú tu aj hradné slávnosti. K hradu je možné vyjsť pešo a urobiť si peknú prechádzku alebo sa vyviesť až priamo k nemu autom.
Minčol
Vrch Minčol patrí medzi najobľúbenejšie a najnavštevovanejšie vrcholy Malej Fatry. Počas celého výstupu sa mierne stúpa a trasa vedie cez hustý les. Nádherné výhľady sa vám naskytnú až na samotnom vrchu. Z výšky 1364 m n. m. môžete krásne vidieť na Žilinu, Martin, Malú a Veľkú Fatru. Na Minčol vedie hneď niekoľko turistických trás a odporúčame vám rozhodovať sa hlavne podľa náročnosti.
Veľká lúka
Vo výške 1475 m n. m. sa nachádza Veľká Lúka, ktorá má skvelé horské podmienky a umožňuje návštevu aj tým najmenej skúseným turistom. Vďaka jej nenáročnosti je obľúbeným miestom, ktoré najmä počas víkendov navštívia stovky ľudí. Je križovatkou viacerých turistických chodníkov a dostať sa sem môžete z viacerých miest. Vrchol lúky ponúka krásne výhľady na okolitú prírodu.
Snowland Valčianska dolina
Počas zimy lyžiarom ponúka svoje služby Snowland vo Valčianskej doline. K dispozícií je osem zjazdoviek rôznych náročností, ktorých celková dĺžka je viac ako päť kilometrov. Využiť môžete 4-sedačkovú lanovku alebo 6 lyžiarskych vlekov. Ponuka Snowlandu vo Valčianskej doline vyhovie najmä rodinám s deťmi, ktoré môžu využiť širokú škálu doplnkových služieb. Nechýba tu, ani ski servis, požičovňa lyží, lyžiarska škôlka a dokonca sa tu nachádza aj prírodné klzisko. Okolie lyžiarskeho centra poteší najmä bežkárov, ktorí môžu využiť trate v celkovej dĺžke 12 kilometrov.Teplické serpentíny
V roku 1870 dala rodina Révajovcov vybudovať Teplické serpentíny. Ide o sústavu jazierok a potôčikov, ktoré sa nachádzajú vo svahu vrchu Teplica nad Turčianskou Štiavničkou. Obkolesené sú hustým lesom, ktorý oddeľujú cesty, po ktorých sa môžete k serpentínam dostať. Za roky pôsobenia vytvorili jedinečné travertínové útvary, ktoré vďaka pramienkom tečúcej vody vytvárajú nádherné malé vodopády. V roku 2008 bolo toto miesto zaradené medzi “sedem divov Turca.” Návštevu tohto miesta určite nevynechajte a vziať so sebou môžete aj deti.
Veterné
Vo výške 1442 m n. m. sa hlavnom hrebeni Lúčanskej Malej Fatry nachádza vrchol Veterné. Svoj názov získal podľa silného vetra, ktorý na jeho otvorenom vrchole fúka. Výstup je nenáročný, a preto je toto miesto často navštevované turistami. Tí sa po vyšliapaní až na samotný vrchol môžu kochať nádhernými výhľadmi na Veľkú Fatru, Javorníky alebo Súľovské vrchy.
Kúpalisko Vrútky
Vo Vrútkach sa nachádza zrekonštruované kúpalisko, ktoré určite radi využijete počas leta. Nachádzajú sa tu tri bazény a tiež volejbalové, futbalové a streetbalové ihrisko. Kúpalisko Vrútky poteší aj detičky, ktoré sa môžu zahrať na detskom ihrisku a k rodinnej pohode už vám viac nechýba. K dispozícií sú aj dva bufety s občerstvením, v ktorých si môžete kúpiť tradičné pouličné jedlá. Strávte pekný deň s rodinou pri vode a nechajte svoju pokožku opáliť do hneda.Lyžiarske stredisko Jasenská dolina
Lyžiarske stredisko Jasenská dolina ponúka skvelú lyžovačku v dvoch lyžiarskych strediskách, ktoré sú známe ako Kašová a Lehota. V dolnej časti Jasenskej doliny sa nachádza lyžiarske stredisko Kašová, ktoré je dobre sprístupnené asfaltovou cestou z obce Belá-Dulice. Svahy sú umelo zasnežované a zjazdovka je vhodná pre všetky typy lyžiarov. Tí môžu využiť štvorsedačkovú lanovku alebo sedem vlekov. Obľúbeným je aj večerné lyžovanie. V strednej časti Jasenskej doliny sa nachádza lyžiarske stredisko Lehota, ktorej svahy sú určené najmä skúseným lyžiarom. Aj napriek tomu, že sú svahy upravené, nie sú umelo zasnežované, a tak je lepšie si pred návštevou zistiť ich aktuálny stav. Okrem dvoch lyžiarskych stredísk sa v Jasenskej doline nachádza aj niekoľko tratí pre bežecké lyžovanie. Všetky začínajú v stredisku Kašová, a ich dĺžka je celkom 7 kilometrov.
Sučianska skala
Sučianska skala sa nachádza nad obcou Sučany pri Martine a obľúbenou je najmä u horolezcov. Prechádzku k nej si však môžu urobiť aj turisti. Na vrchole sa nachádza drevené posedenie a v skale si môžete všimnúť malú, avšak neprístupnú jaskyňu. Z vrcholu sú krásne výhľady na okolie a trasu až ku skale zvládne naozaj každý.
Ubytovanie v Martine
Ubytovanie v Martine je naozaj pestré a záleží len na tom, aký typ ubytovania uprednostníte. Celé mesto je krásne obklopené prírodou, a tak sú skvelou voľbou chaty v Martine. Tie Vám umožnia vychutnať si krásy Turca, budete mať dostatok súkromia a v zime si môžete vybrať z takých, ktoré sa nachádzajú blízko lyžiarskych stredísk. Zo zimy si tak môžete sadnúť rovno pred krb a vychutnať si teplo z horiaceho dreva. Veľmi podobným ubytovaním sú aj drevenice v Martine, ktoré sprostredkúvajú podobnú ponuku služieb ako chaty. Rozdiel je však v štýle ubytovania a jeho vybavení. Náročnejší zákazníci sa môžu ubytovať vo vilách alebo zrubových domoch, ktoré zvyčajne poskytujú vyšší štandard.
V ponuke sú tiež tradičné apartmány Martin, penzióny Martin alebo hotely Martin, ktoré nájdete nielen v okolí Martina, ale aj v jeho centre. Väčšinu zaujímavých miest tak vďaka lepšej dostupnosti môžete navštíviť pešo a auto necháte bezpečne odparkované na parkovisku. Niektoré ubytovacie zariadenia disponujú aj bazénom, či wellness zariadením, takže si počas vašej dovolenky v Martine môžete dopriať zaslúženú dávku relaxu.V Martine sa nebudú nudiť ani deti, s ktorými tu môžete navštíviť veľa rôznych atrakcií. Počas leta si môžete vybrať z viacerých kúpalísk a v zime sa venovať lyžovaniu. Skvelú zábavu si deti užijú aj v zábavnom parku Pizza Pub OREA, ktoré disponuje veľkým detským ihriskom s rôznym vybavením. Na ranči Amadeus alebo v jazdeckom klube Čita si môžu deti skúsiť starostlivosť o kone alebo si na nich dokonca zajazdiť. Využiť môžete aj požičovne bicyklov alebo kolobežiek, poprípade len jednoducho zájsť na prechádzku do prírody. Výber ubytovania prispôsobte aj malým cestovateľom, aby sa po príchode nenudili. Pri hľadaní ubytovania si môžete vybrať detaily, ktoré vám pomôžu nájsť to správne ubytovanie pre celú rodinu. Zvoliť si môžete napríklad, aby bola na izbe televízia, wifi alebo detské ihrisko, trampolína, či bazén v areáli. Využiť môžete aj blízke ubytovanie Martinské hole a tiež chaty Martinské hole. Vyberajte si zo širokej ponuky ubytovacích zariadení v Martine a navštívte toto krásne mesto a jeho okolie.