Spa & Aquapark Turčianske Teplice
Vychutnajte si vodné radovánky v celoročne prístupnom aquparku, ktorého minerálna voda napomáha pri liečení ťažkostí pohybového a urologického ústrojenstva. Areál Aquapark využíva termálnu vodu s teplotou do 33°C a ponúka 25 m dlhý plavecký bazén, sedací bazén, atrakčný bazén s množstvom vodných atrakcií a dvojicu tobogánov, ktoré využívajú zvukové, svetelné a obrázkové efekty. Počas leta máte k dispozícii taktiež detský bazén s ihriskom a šmykľavkou, bar na ostrove, veľkú šmykľavku a minigolf. Voda v areáli Spa dosahuje teplotu do 38°C a môžete si ju vychutnať vo whirpool vírivke, ľudovom rehablitačnom bazéne, červenom kľudovom bazéne a vitálnom svete.
Okrem toho máte v Turčianskych Tepliciach možnosť sa okúpať v termálnom kúpalisku Vieska na Hájskej ulici. Tu nájdete bazén pre deti s teplotou vody 27 - 29°C a plavecký bazén s dĺžkou 50 m, ktorého voda dosahuje teploty v rozmedzí 24 - 27°C. Za príplatok poskytuje kúpalisko dodatočné služby, ako napríklad prenájom bazéna, minigolfového ihriska, volejbalového ihriska so sieťou a loptou alebo hru basketbalu, petangu a stolného tenisu. Občerstvenie je zabezpečené formou bufetov.
KAM SA ÍSŤ LYŽOVAŤ?
Priamo v Turčianskych Tepliciach zvykne v zime fungovať umelá ľadová plocha pre korčuľovanie a hokej na Robotníckej ulici. V okolí mesta umožňujú lyžovanie strediská v Jasenskej a Valčianskej doline alebo Ski Krahule a Skalka aréna v Kremnických vrchoch. Vyskúšajte napríklad Jasenskú dolinu učupenú medzi obcami Belá - Dulice a Turčianske Jaseno, kde objavíte sedem vlekov, deväť zjazdoviek a štvorsedačkovú lanovku. Stredisko ponúka aj večerné a bežecké lyžovanie, korčuľovanie na ľadovej ploche a snowtubing. Pripravená je pre vás tiež lyžiarska škola, skiservis a požičovňa lyžiarskeho vybavenia.
KAM S DEŤMI?
Súčasťou areálu termálneho kúpaliska Vieska je Lanové centrum, v ktorom si prídu na svoje jednotlivci aj skupinky v podobe školských kolektívov alebo firemných tímov. Jednotlivé prekážky sú umiestnené vo výške 8 až 10 m nad zemou a členia sa na viaceré okruhy s rôznym stupňom náročnosti a dĺžky. K ďalším atrakciám centra patrí zjazd na lanovke, detská lezecká škôlka a adrenalínový zoskok.
KAM SA ÍSŤ PREJSŤ?
Od polovice 19. storočia robí kúpeľom spoločnosť podmanivý park so stovkami slovenských, ale aj cudzokrajných drevín. Cez Kúpeľný park preteká rieka Teplica a uvidíte v ňom rozličné zaujímavosti vrátane Parku slávy. Tento unikátny projekt priniesol do parku veselé lavičky na sto spôsobov. Jedna vyjadruje úsmev, ďalšia zase smútok, iná akoby bola vytvorená pre obrov a následná zas pre povadených ľudí. Jednotlivé lavičky sú venované aj osobnostiam zo sveta kultúry a umenia, ako je napríklad Mário Radačovský, Jozef Bednárik, Heda Melicherová, Michael Jackson či Patrik Swayze.
Prejsť sa možno aj po náučnom chodníku lesoparku Bôr, ktorý sa začína pri pamätníku vojakov padlých v rámci Slovenského národného povstania a ktorého zvládnutie si zaberie približne dve až tri hodiny. Chodník pozostáva z ôsmych informačných panelov, ktoré vám príbližia krásy a zaujímavosti tunajšej prírody. Celoročne prístupná trasa sa dá absolvovat pešky, ako aj na bicykli.
KAM ÍSŤ NA TURISTIKU?
Prvoradým turistickým lákadlom v okolí Turčianskych Teplíc je národný park Veľká Fatra s nespočtom značených chodníkov pre dlhšie aj kratšie túry. Veľkej obľube sa teší prechod prekrásnou Gaderskou dolinou, ktorú charakterizuje kuriózny skalný útvar Čertova brána, zrúcaniny hradu Blatnica a rozsiahle podzemné priestory. Nemenej lákavé sú výstupy na vrcholy Veľkej Fatry, ktoré poskytujú úchvatné panoramatické pohľady na celú Turčiansku kotlinu aj blízke okolie. Je pritom len na vás či si zvolíte Tlstú, Ostrú, Drieňok, Ploskú, Ostredok, Krížnu alebo iný majestátny vrch.
Región Turiec víta cyklistov s otvorenou náručou a ponúka im množstvo značených cyklotrás rôznej dĺžky, náročnosti a témy od Turčianskej hradnej a gotickej cesty až po K osobnostiam, ktoré preslávili Turiec. Pre zdatných cyklistov je pripravená nielen Turčianska cyklomagistrála spájajúca v dĺžke 55 km Turčianske Teplice s Vrútkami, ale aj 52 km dlhý Cyklo okruh Turcom prechádzajúci cez väčšinu regionálnych miest a obcí. Turčianske Teplice sú taktiež východiskom trasy Podhorím Veľkej Fatry smerujúcej cez Mošovce, Blatnicu a Folkušovú do obcí Necpaly, Belá - Dulice a Sklabiňa.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Kúpeľníctvo má v Turčianskych Tepliciach hlboké korene a priaznivý vplyv tunajších minerálnych prameňov, termálnych vôd a ideálnej klímy v minulosti pocítili napríklad králi Žigmund Luxemburský a Maximilián Habsburský či grófka prezývaná Muránska Venuša. Vysoko mineralizovaná voda pochádza zo siedmych prameňov a slúži predovšetkým na úľavu od urologických, nervových a gynekologických chorôb, ako aj problémov s pohybovým ústrojenstvom. Kúpele poskytujú liečebné a wellness pobyty v štyroch kúpeľných domoch a rozličné procedúry a doplnkové služby, ako napríklad saunový svet, masáže alebo elektro -, vodo - a teploliečbu. Svetovým unikátom je Liečba zlatom pôsobiaca pozitívne na pleť, vďaka ktorej sa Turčianske kúpele označujú tiež ako Zlaté kúpele.
KAM ZA HISTÓRIOU?
Modrý kúpeľ je súčasťou Turčianskych kúpeľov a zároveň jedným z najznámejších symbolov mesta. Má tvar polygonálnej kupoly a v neskoro klasicistickom slohu bol vytvorený počiatkom 18. storočia. Budovu v odtieňoch bielej a belasej farby zdobí vežička a nazývala sa tiež Zelený kúpeľ alebo Modré zrkadlo. V súčasnosti je chránená ako kultúrna pamiatka, bola podrobená rekonštrukcii a pokračuje v poskytovaní kúpeľných služieb.
Maliar a ilustrátor Mikuláš Galanda pôsobiaci v prvej polovici 20. storočia patrí k významným rodákom mesta a je mu venovaná expozícia "Mikuláš Galanda - lyrik, ktorý prebásňoval skutočnosť" situovaná v jeho rodnom dome pri kúpeľnom parku. Zároveň je Galéria Mikuláša Galandu hostiteľom rôznych kultúrnych podujatí a dočasných výstav.
V Turčianskych Tepliciach zaujmú priaznivcov architektúry a histórie aj ďalšie pamätihodnosti. Príkladom je rímskokatolícky farský kostol a fara s kaplnkou sv. Jána Nepomuckého, ktorý bol v klasicistickom slohu postavený v roku 1760 a kedysi sa využíval ako sirotinec. Budova Pedagogickej a sociálnej akadémie z roku 1908 zas pôvodne slúžila potrebám Kráľovského učiteľského ústavu.
AKÉ SÚ TAJNÉ MIESTA, O AKÝCH BEŽNÝ NÁVŠTEVNÍK NEVIE?
Kedysi samostatná obec, dnes mestská časť Turčianskych Teplíc je domovom dvojice krásnych kaštieľov. Renesančný kaštieľ rodu Plattyhovcov zo 17. storočia je v súčasnosti depozitným pracoviskom Slovenskej národnej knižnice. Rokokový kaštieľ rodu Tarnóczyovcov naproti tomu datuje svoj pôvod do 18. storočia. Hoci interiér kaštieľov nie je prístupný pre verejnosť, aj zvonku je na ne krásny pohľad.