Relax centrum Terchovec
Rekreačno-informačné centrum Terchovec nájdete v blízkosti Jánošikovej sochy a môžete ho využívať po celý rok tak pre kúpanie, ako aj rozličné športové aktivity. Vodný svet centra pozostáva z plaveckého, detského a masážneho bazéna a relax si v ňom môžete dopriať tiež v teplučkej vírivke, saunách a rôznych masážach. Športová sekcia naproti tomu patrí posilňovni a hale pre hru tenisu, squashu a badmintonu. Nuž a pokiaľ dávate prednosť športom, pri ktorých sa toľko nezapotíte, dá sa tu zahrať tiež bowling, biliard, stolný futbal a zahádzať si šípky.
KAM SA ÍSŤ LYŽOVAŤ?
Jedno z najkvalitnejších lyžiarskych stredísk Slovenska sa skladá zo štyroch hlavných častí, ktorými sú Poludňový Grúň, Paseky, Príslop a Chleb. Tie spoločne ponúkajú lyžiarom 15 zjazdoviek v celkovej dĺžke 12 kilometrov, dve lanovky a 12 vlekov. Na svoje si vo Vrátna Free Time Zone prídu vďaka 19 km špeciálne upravených tratí aj skialpinisti, rovnako ako bežkári, pre ktorých je určených 22 km samostatných tratí. Zjazdovky Slovan a Leitner sa využívajú tiež pre večerné lyžovanie, detských návštevníkov uvíta park Kids Zone a vaše schopnosti na snehu si môžete vylepšiť s pomocou tunajšej lyžiarskej školy. Medzi ďalšie služby strediska patrí požičovňa športovej výbavy, babysitting, občerstvenie a skibus, premávajúci medzi Vrátnou, Terchovou a Žilinou. Ten je dokonca počas víkendov a prázdnin pre používateľov zdarma.
Ak by vám toto lyžiarske stredisko nepostačovalo, môžete sa vybrať aj do susednej obce Zázrivá a zalyžovať si v jej stredisku Ski centrum Kozinec.
KAM S DEŤMI?
Tento turistický vlak zložený z dvoch vozňov s celkovou kapacitou 56 osôb je ideálnym spôsobom, ako si vychutnať v pohodlí aj s menšími deťmi panorámy Malej Fatry aj krásy Terchovej a blízkeho okolia. Terchovský vláčik premáva podľa cestovného poriadku celoročne, prechádza Terchovou, Vrátnou, Štefanovou a kempingom Kamence. Môžete si pritom zvoliť ,aký veľký okruh s ním chcete absolvovať, jeho zastávky sú na znamenie a všetky jazdy spestruje pútavé a vtipné rozprávanie sprievodcu. V prípade záujmu sa dá dohodnúť aj na jazde vláčikom vo večerných hodinách alebo mimo bežného cestovného poriadku.
Deti sa určite potešia pohľadu na domáce zvieratká aké sú kozičky, ovečky, sliepky, zajkovia či kačky. Tých všetkých nájdu v Mini zoo v Terchovskej záhrade pri hoteli Gold a okrem toho ich môžu aj pohladkať a nakŕmiť.
KAM SA ÍSŤ PREJSŤ?
Terchovská Krížová cesta nadväzuje na tradíciu obce ako významného pútnického miesta v rámci Cyrilometodských dní. Turistom je k dispozícii od roku 2006 a dovedie ich na neďaleký vrch Oravcové. Kríže, ktoré počas tejto prechádzky uvidíte, vytvoril z kameňa a zo skla miestny rodák, akademický sochár Milan Opalka.
Pre prechádzku po blízkom okolí Terchovej odporúčame aj náučný chodník, ktorý vás dovedie k rozhľadni Terchovské srdce na vrchu Oblaz. Chodník lemuje desať tabúľ, z ktorých sa dozviete všeličo zaujímavého o prírode a obyvateľoch Malej Fatry. Samotná rozhľadňa vytvorená podľa návrhu Alojza Muchu dosahuje až výšku 30 metrov, vďaka čomu z nej máte ako na dlani krásy obce aj národného parku, ktorý ju obklopuje.
KAM NA TURISTIKU?
Spolu s blízkou Zázrivou je Terchová vstupnou bránou ku krásam a tajomstvám Národného parku Malá Fatra, ktorým prechádzajú početné turistické trasy a je len na vás, ktorú si zvolíte na základe jej fyzickej a časovej náročnosti. Ak vyhľadávate výzvy, zvoľte si výstup na niektorý z okolitých vrchov. Obľube sa tešia predovšetkým Malý a Veľký Rozsutec, Poludňový Grúň, Chleb a Stoh. Malá Fatra je bohatá tiež na vodopády a tak sa na jej území nachádza 38 metrov vysoký Šútovský vodopád a o niečo ďalej aj menší Kľacký vodopád. V rámci parku je turisticky atraktívna aj Vrátna dolina a národná prírodná rezervácia Tiesňavy.
Jednou z turisticky najatraktívnejších častí Malej Fatry je súbor tiesňav menom Jánošikové diery, v skratke známe aj ako Diery. Nájdete ich v časti národnej prírodnej rezervácie Rozsutec a najlepší prístup vám k nim dávajú terchovské osady Štefanová a Biely Potok. Jánošíkové diery pozostávajú z troch častí, ktoré vzájomne spája Dierový potok a jeho početné vodopády. Počas výletu používate rebríky a reťaze, ktoré dodávajú malofatranskej turistike na adrenalíne. Prvou časťou Dolnými dierami prechádza náučný chodník a môžete si v nich všimnúť kuriózne skalné útvary a dva menšie vodopády. Nové diery vychádzajú z Dolných popri prítoku Dierového potoka, sú najmladšou sprístupnenou sekciou Jánošíkových dier a ponúkajú pohľad na štyri vodopády. Posledné Horné diery sa rozkladajú už na pomedzí vrchov Veľkého a Malého Rozsutca, patrí k nim deväť vodopádov a v zime a počas dažďov sú pre verejnosť uzavreté. Pokiaľ sa na túru vydáte s menšími deťmi zamierte do Dolných dier, staršie by mali zvládnuť aj ďalšie Diery.
Popri turistických trasách nie je v blízkosti Terchovej núdza ani o značené trasy pre cyklistov, či už sa radíte k skúsenejším alebo skôr rekreačným. Jednoduchšou je napríklad Štefanovská cyklotúra z Lúk do Štefanovej, zatiaľčo 20 kilometrov dlhá Terchovsko-Zázrivská túra je spojená s vyššou obtiažnosťou a väčším prevýšením.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Borovicový les na pomedzí Terchovského amfiteátra a futbalového štadiónu hostí adrenalínový lanový park, v ktorom sú srdečne vítaní všetci, čo už dosiahli výšku aspoň 150 centimetrov. Početné prekážky, ktoré treba pri jeho prechádzaní prekonať, sú umiestnené vo výške 3 až 7 metrov a vlastnú trasu tu majú k dispozícii tak deti, ako aj dospelí. Samozrejmosťou je istenie postrojmi, úvodné slovo o bezpečnosti a prítomnosť inštruktorov.
Popri stálych atrakciách v Terchovej nemožno nevyzdvihnúť jej každoročné pestré, početné a populárne podujatia. Prelomu júla a augusta tak už tradične patria Jánošikove dni, zatiaľčo Cyrilometodské dni sa konávajú vždy začiatkom letných prázdnin. Modernou hudbou sa obec ozýva počas festivalu Terchovský budzogáň a nášmu národnému jedlu pre zmenu náleží Medzinárodná súťaž vo varení a jedení bryndzových halušiek, Halušky Terchová. Súčasťou februárových fašiang zvyknú bývať Preteky gazdovských koní a zbojnícke tradície regiónu ožívajú počas Medzinárodného stretnutia zbojníkov. Nuž a športovým nadšenom Terchová ponúka napríklad Terchovský polmaratón, Terchovský trojboj či Beh na Poludňový Grúň. A to nie sú ani zďaleka všetky akcie, čo stoja počas roka v Terchovej za pozornosť!
KAM ZA HISTÓRIOU?
Terchová je v mysliach väčšiny z nás neodbytne spätá s postavou Juraja Jánošíka a je teda tým pravým miestom, v ktorom sa možno vydať po stopách najväčšieho slovenského hrdinu. Vašu cestu môžete začať v expozícii, za ktorú nesie zodpovednosť Považské múzeum v Žiline. Neskôr sa vyberte k soche dreveného Jánošíka stojacej pri Obecnom úrade, ktorú zo storočnej lipy vo výške dva a pol metra vyrezal rezbár Ján Palko. No a napokon zakončite vašu poznávaciu túru pri majestátnom oceľovom pamätníku Jánošíka, ktorý je jedným z hlavných symbolov Terchovej. Zhotovený bol vo výške cez sedem metrov pri príležitosti osláv 300. výročia narodenia Jánošíka pod taktovkou akademického sochára Jána Kulicha.
Za pozornosť v Terchovej nepochybne stojí aj rímskokatolícky kostol sv. Cyrila a Metoda, ktorý slúži veriacim od roku 1949 a je najväčším kostolom venovaným pamiatke solúnskych bratov na Slovensku. Tí sú v obci pripomínaní aj prostredníctvom júlových Cyrilometodských dní, počas ktorých zohráva terchovský kostol významnú úlohu.
AKÉ SÚ TAJNÉ MIESTA, O AKÝCH BEŽNÝ NÁVŠTEVNÍK NEVIE?
Ak by ste stále váhali nad vstupom do miestneho Kostola sv. Cyrila a Metoda, tak vedzte, že v jeho vnútri narazíte tiež na unikátny drevený betlehem, ktorý obsahuje výjavy z každodenného života v Terchovej, ako aj z biblického Betlehema a Jeruzalema. S tvorením tohto impozantného diela začali okolo roku 1976 páni Štefan Hanuliak, Jozef Holúbok a Štefan Krištofík, pričom neskôr na ich dielo pridávaním nových postáv a scén nadväzovali ďalší domáci majstri.