Letné kúpalisko Sunny Martin
Priamo v Martine môžete počas letnej sezóny pre kúpanie využiť kúpalisko Sunny Martin. V ňom majú k dispozícii vlastný 50 metrový bazén plavci, zatiaľčo ďalší bazén je venovaný deťom. Tie využijú aj detské ihriská, športovo založeným ľuďom zas na kúpalisku padne vhod ihrisko plážového volejbalu, minigolfu a streetballu. Zabezpečné je tiež občerstvenie formou bufetov a požičovňa športových potrieb. Celoročnú možnosť plávania v Martine poskytuje priľahlá plaváreň Sunny vybavená 25 metrov dlhým plaveckým bazénom, ktorý pozostáva zo šiestich dráh a skokanského mostíka.
KAM SA ÍSŤ LYŽOVAŤ?
Lyžiarske stredisko Martinky je situované nad Martinom v prostredí Malej Fatry, kde k nemu patrí päť vlekov, jedna lanovka a 12 zjazdoviek. Ich celková dĺžka dosahuje 13 kilometrov, pričom šesť z nich sa zaraďuje medzi ľahké zjazdovky a ďalších šesť patrí do skupiny zjazdoviek strednej obtiažnosti. Vo Winter park Martinky funguje lyžiarska a snowboardová škola, SB a FS aréna, požičovňa a samozrejme viaceré možnosti stravovania. V prípade záujmu si môžete zapožičať v stredisku skialpinistickú výbavu a vydať sa na skialpové prechádzky do okolia v spoločnosti sprievodcu.
KAM S DEŤMI?
V niekdajších vojenských skladoch SIM na Sučianskej ulici v martinskej mestskej časti Priekopa dnes nájdete Hasičské múzeum, založené z iniciatívy miestneho dobrovoľného hasičského zboru. Pozostáva z troch budov, v ktorých vaše ratolesti uvidia konské, ručné a motorové striekačky, hasičské dopravné prostriedky, výstroj a uniformy z rôznych krajín sveta. Areál súčasne návštevníkov pozýva do menšej zoo farmy a k využitiu športových ihrísk, grilovacej zóny a pumptrackovej dráhy.
O hrade situovanom nad obcou Sklabinský Podzámok nájdete zmienku aj pod menom Sklabinský hrad. Jeho pôvod je datovaný do 13. storočia, kedy bol vybudovaný na mieste stredovekého hradiska ako sídlo turčianskej župy. Istý čas patril aj rodu Révayovcom, ktorí k nemu pristavali priestranný kaštieľ. Dnes je z hradu Sklabiňa zrúcanina, za ktorú nesie zodpovednosť občianske združenie Donjon, organizujúce v hrade pestré akcie a prehliadky v doprovode sprievodcu. Ďalšími zrúcaninami pri Martine, ktoré potešia deti aj priaznivcov histórie, je napríklad Sučiansky hrad a hrady Blatnica, Podhradie a Zniev.
KAM SA ÍSŤ PREJSŤ?
V Jahodníckych hájoch pri Martine sa rozkladá najväčšie múzeum ľudovej architektúry v prírode na našom území. V správe ho má Slovenské národné múzeum a skanzen je zameraný na tradície oblasti severozápadného Slovenska, pochádzajúce predovšetkým z regiónov Turiec, Liptov, Orava a Kysuce. Celková rozloha Múzea slovenskej dediny zaberá do 30 hektárov a nachádza sa na nej vyše sto stavieb vytvorených na prelome 19. a 20. storočia. Zvláštnu pozornosť si zaslúži napríklad krčma z Oravskej Polhory, zemianska usadlosť z Vyšného Kubína, drevený kostolík z Rudna, usadlosť z Vavrišova, ako aj početné kaplnky, zvonice a poľnohospodárske budovy.
Okolie Martina je vhodné pre cyklistické výlety rôznej dĺžky a náročnosti. Môžete napríklad skúsiť cyklotúru na Martinské hole, ktorá vedie z Vrútok okolo Chaty na Martinských holiach cez Podstráne až do Martina. Hlavne spočiatku sa spája s výraznejším stúpaním, to však vynahradia prekrásne výhľady. Ďalšiu možnosť cykloturistiky predstavuje Turčianska cyklomagistrála spojená tak so spoznávaním prírody Veľkej Fatry, ako aj návštevou viacerých pamiatok. Vedie z Vrútok do Sučian, k hradom Sklabiňa a Blatnica cez Mošovce až do Turčianskych Teplíc.
KAM ÍSŤ NA TURISTIKU?
Pre odvážne a fyzicky zdatné osoby odporúčame trúfnuť si na výzvu v podobe Via ferrata Martinské hole. Začína sa v martinskej mestskej časti Stráne a prechádza cez kaňon Pivovarského potoka v Lúčanskej Malej Fatre až do rekreačnej zóny Martinské hole. Počas túry využívate mnohé technické pomôcky typu rebríky, stúpačky a reťaze, pričom v jednom okamihu si môžete zvoliť medzi náročnejšou alebo jednoduchšou trasou, ktoré sa o niečo neskôr opäť spájajú v jeden chodník. Trasa je prístupná od roku 2013 a spravuje ju Horská záchranná služba.
Zo Stráne sa zároveň môžete vydať na celodenný výlet prechádzajúci lúčanskou časťou Malej Fatry až do Strečna. Túra sa spája s miernou náročnosťou a jej prejdenie si vyžaduje približne deväť hodín. Zo Stráne sledujete najprv žltú turistickú značku až na Martinské hole, odkiaľ pokračujete výstupom na vrch Krížava (1451 metrov n. m.). Pokračuje sa červenou farbou značenou cestou na 1346 metrov vysoký Minčol a následne cez sedlo Javorina až k hradu Strečno nad rovnomennou obcou, čím môžete turistiku obohatiť o návštevu pamiatok.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Martinský lanový park sa rozprestiera neďaleko Múzea slovenskej dediny v oblasti Jahodníckych hájov. Pozostáva z troch okruhov rôznej dĺžky a obtiažnosti, ktoré spoločne ponúkajú 30 prekážok umiestnených vo výške. Deti si môžu lezenie v Segolande vychutnať od veku troch rokov.
Ak hľadáte perfektnú atrakciu pre zábavu s priateľmi, výbornou voľbou je úniková miestnosť Escape Room Banka. V priebehu jednej hodiny sa vžijete do postáv bankových lupičov, ktorí sa snažia riešiť rôzne úlohy aj hľadať ukryté nápovedy, s ktorých pomocou sa z banky dostanete pred vypršaním časového limitu. Interaktívna hra sa dá vychutnať v skupine troch až piatich hráčov a môžete si ju rezervovať vopred telefonicky alebo ju niekomu podarovať vo forme darčekovej poukážky.
V areáli centra Kocky na Jilemnického ulici v časti Sever narazíte na viaceré zábavné aktivity pre strávenie voľného času. Populárna je napríklad virtuálna realita ponúkaná vo Vsvete, v ktorej sa vďaka špeciálnym okuliarom a slúchadlám cítite, akoby ste sa skutočne ocitli v inej realite. Môžete si pritom vybrať z pestrej ponuky hier v závislosti od toho či máte práve chuť na dobrodružstvo, adrenalín horských dráh, hororovú strieľačku, fantastické stretnutie so škriatkami, akčné či iné hry. Zároveň si zvolíte koľko času v hre strávite, na výber máte od desiatich minút až do hodiny a pol.
KAM ZA HISTÓRIOU?
Táto národná kultúrna pamiatka patrí v Martine k tým najvýznamnejším a najnavštevovanejším. Národný cintorín je miestom posledného odpočinku mnohých významných osobností Slovenska, ktorí sa významnou mierou pričinili o vznik Matice slovenskej, Múzealnej slovenskej spoločnosti, Živeny a ďalších organizácií. K tým napríklad patrí Martin Kukučín, Jozef Cíger Hronský, Janko Kráľ, Karol Kuzmány, Maša Haľamová, Janko Jesenský, Andrej Kmeť a ďalší spisovatelia, umelci, vedci a dejatelia.
Priestory niekdajšieho Župného domu sú dnes domovom Turčianskej galérie, ktorá sa špecializuje na prezentáciu prác umelcov pôsobiacich na území mesta Martin a regiónu Turiec. Nájdete tu ale aj diela maliarov z iných kútov Slovenska a zahraničia, detský talent možno obdivovať v Ateliéri dieťaťa Kocúr a Teen art centrum. Stálou expozíciou Turčianskej galérie je Slovenské moderné umenie 20. storočia v Turci, témy dočasných výstav sú rôzne.
Popri už spomenutých múzeách nájdete v Martine aj ďalšie, ktoré sa rozhodne oplatí navštíviť. Rozsiahle Etnografické múzeum patrí k najväčším a najstarším na Slovensku, pričom ponúka tri hlavné expozície menom Človek a pôda, Človek a odev a Človek a materiál. Literárne múzeum Slovenskej národnej knižnice pozýva naproti tomu na cestu slovenskou literatúrou od deviateho storočia až do modernej doby. Múzeum Andreja Kmeťa sa zameriava na živú aj neživú prírodu a stojí pred ním známa Jánošikova stopa. Múzeum Martina Benku približuje maliarovu obrazovú kolekciu tohto, ako aj ľudové hudobné nástroje a iné objekty z jeho osobnej zbierky. Múzeum kultúry Čechov na Slovensku osvetľuje dielo manželov Horákovcov, zatiaľčo Múzeum kultúry Rómov na Slovensku vysvetľuje rómsku kultúru, históriu a typický spôsob života. V Martine napokon pôsobí Múzeum Slovenského Červeného kríža, jediné svojho druhu u nás.
V Martine sa nachádzajú aj mnohé ďalšie pamätihodnosti, z ktorých niektoré si aspoň spomenieme. Najstaršou je Kostol sv. Martina, ktorý dal meno celému mestu, pričom v Martine pôsobí aj novší Evanjelický kostol s priľahlou farou. Pôsobivý Národný dom je v súčasnosti sídlom Slovenského komorného divadla, zatiaľčo v historickej budove Tatra banky bola v roku 1918 prijatá významná Deklarácia slovenského národa. Povinnou zastávkou z dejín slovenskej histórie je Matičné evanjelické múzeum, budova Matice slovenskej a jej pôvodné sídlo v Matičnom (Beňuškovom) dome. V Martine sa nachádzajú v neposlednom rade viaceré domy, v ktorých žili a pôsobili významné osobnosti slovenskej histórie a literatúry. Máte tak možnosť vstúpiť do pamätného domu S. H. Vajanského, J. G. Tajovského, Š. Krčméryho, J. C. Hronského, E. Maróthy - Šoltésovej či J. Škultétyho.
AKÉ SÚ TAJNÉ MIESTA, O AKÝCH BEŽNÝ NÁVŠTEVNÍK NEVIE?
V posledných rokoch vyrástli nad okolitými obcami dve vzájomne blízke rozhľadne vytvorené v rámci projektu Turčianske rozhľadne. K obom patrí posedenie s mapou Turca a vidieť z nich okrem Martina tiež značnú časť Turčianskej kotliny, Malú a Veľkú Fatru. Najlepší prístup k rozhľadniam dávajú obce Turčianske Jaseno, Záborie, Belá - Dulice a Horný Kalník.