Štiavnické vrchy
Poloha Štiavnických vrchov
Takmer v strede Slovenskej republiky, neďaleko geometrického stredu Európy sa rozprestiera územie s veľkým prírodným a kultúrnym bohatstvom - Štiavnické vrchy. Územie Štiavnických vrchov leží na strednom Slovensku, z veľkej časti v Banskobystrickom kraji, čiastočne zasahuje aj do Nitrianskeho kraja. Centrom tohto regiónu je mesto Banská Štiavnica. Najvyšším bodom je vrch Sitno s nadmorskou výškou 1009 metrov. Najnižšie miesto sa nachádza v obci Hodruša-Hámre, kde Hodrušský potok opúšťa územie obce a má nadmorskú výšku 238 metrov.
Dva v jednom
Štiavnické vrchy sú jedným zo slovenských geomorfologických celkov a zároveň významným chráneným územím - CHKO. Z geologického hľadiska patria k sopečným pohoriam väčšieho celku Vnútorných Západných Karpát. Z minulosti sa tu zachoval Štiavnický stratovulkán, ktorý bol svojho času najväčšou sopkou v strednej Európe s kráterom v priemere širokým až 40 kilometrov. Územie Štiavnických vrchov má hornatý charakter a je z veľkej časti pokryté zmiešaným, listnato - ihličnatým lesom s bohatou faunou a flórou. Zaujímavosťou zo zvieracej ríše je, že v Štiavnických vrchoch žije až 1500 druhov motýľov.
Bohatstvo z hĺbky zeme...
Významným prvkom, ktorý predurčuje Štiavnické vrchy k realizácii cestovného ruchu, sú podzemné vody. V regióne Štiavnica sa nachádzajú 3 lokality s výskytom termálnych podzemných vôd - prameňov. V obci Sklené Teplice v súčasnosti vyviera 14 prameňov s teplotou od 37°C do 52,3°C. V obci Vyhne je lokalizovaný jeden prírodný prameň a jeden vrt o teplotách od 35°C do 37°C. Aj v samotnom meste Banská Štiavnica v jednej banskej šachte vyviera minerálny prameň o teplote 48,5°C a dostatočnom prietoku.
Toto prírodné bohatstvo tu podmienilo vznik kúpeľov. Významnou kúpeľnou obcou s celoštátnym významom sú Sklené Teplice, kde sa nachádza takzvaná „Parenica". Tento jaskynný termálny kúpeľ je európskym unikátom. Termálna voda tu vyviera priamo z travertínovej skaly a plní bazén vybudovaný v prírodnej jaskyni. Okrem kúpeľov v Sklených Tepliciach sa termálne vody využívajú aj vo Vyhniach, kde je turistovi k dispozícii zariadenie Vodný Raj Vyhne. Práve Sklené Teplice a Vyhne sú turisticky vyhľadávanými miestami. Okrem kvalitných kúpeľných služieb tu nájdete aj možnosti ubytovania a stravovania.... i na jej povrchu
Za veľké pozitívum regiónu možno považovať výskyt tajchov. Tajchy sú umelé vodné nádrže, ktoré boli v minulosti vybudované kvôli banskej činnosti na odvodnenie banských štôlní. Systém banskoštiavnických tajchov je preslávený po celom svete. Celkovo je v oblasti Štiavnic 29 tajchov, z ktorých sa na rekreačné účely dá využívať približne polovica. K najznámejším patria Počúvadlo, Richňava, Evičkino jazero, Vindšachta či Klinger. Voda v týchto jazerách je veľmi čistá a práve preto sú najmä v letných mesiacoch veľkým lákadlom pre milovníkov kúpania a vodných športov. Ostatné tajchy majú význam iba ako technické pamiatky.
Perla regiónu - Banská Štiavnica
Napriek tomu, že celé územie Štiavnických vrchov je veľmi atraktívne, najväčší historický a kultúrny potenciál skrýva centrum tejto oblasti. Samotné mesto Banská Štiavnica má bohatú históriu ako jedno z najstarších slovenských miest. Zároveň je jedným z najkrajších a historicky najzaujímavejších miest na Slovensku.
V decembri roku 1993 sa Banskej Štiavnici dostalo najvyššie medzinárodné uznanie, bolo zapísané do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Nachádza sa tu nespočetné množstvo archeologických či umelecko - historických pamiatok. Samotné mesto i jeho okolie je známe aj vďaka nohým folklórnym tradíciám a akciám. Medzi najznámejšie patria Štiavnické salamandrové dni, či folklórny festival Podhorie.
Nie len pamiatky...
Ak patríte medzi pohybovo aktívnejších návštevníkov a nestačí vám „len" kúpanie v termálnej vode a prezeranie si pamiatok a zaujímavostí, i v tomto smere vás Štiavnické vrchy a priľahlé okolie dokážu uspokojiť. V teplejšom období je región vhodný na cykloturistiku či pohyb v lesnom teréne. Lyžovanie si vychutnáte v stredisku Salamandra Resort neďaleko Banskej Štiavnice. O pár kilometrov ďalej sa nachádzajú strediská Skalka či Krahule, ktoré sú už ale súčasťou neďalekých Kremnických vrchov.