12 unikátov kúpeľnej obce Sklené Teplice

Stredoslovenská obec Sklené Teplice je známa vďaka svojim termálnym prameňom, ktoré napájajú miestne liečebné kúpele aj kúpalisko. Súčasne ju obklopujú Štiavnické vrchy umožňujúce lyžovačku v Salamandra Resort a výlet k prírodným kuriozitám Kapitulské bralá, Szabóova skala alebo Žakýlske pleso. Nakuknutie do histórie zas ponúkajú nielen zrúcaniny Šášova a Pustého hradu, ale aj prekrásna Banská Štiavnica. Zabudnite na starosti a načerpajte nové sily v Sklených Tepliciach!
KAM SA ÍSŤ OKÚPAŤ?
Termálne kúpalisko Sklené Teplice

V kúpeľnom areáli sa nachádza termálne kúpalisko, ktoré je v prevádzke od júna do septembra a využíva minerálnu vodu z miestnych prameňov. Nájdete v ňom trojicu bazénov, jeden určený deťom, ďalší plavcom a posledný ako stvorený pre rekreáciu v teplej vode. Súčasťou kúpaliska sú trávnaté plochy a atrakcie pre deti.
Liečebné termálne kúpele Sklené Teplice

Kúpeľná liečba v Sklených Tepliciach má dávnu tradíciu a priamo v centre obci aj v súčasnosti vyvierajú termálne pramene, ktorých voda obsahujúca magnézium a vápnik má priaznivý efekt na ťažkosti pohybového a nervového ústrojenstva. Liečebné termálne kúpele pozostávajú z piatich kúpeľných domov a malebného kúpeľného areálu s jazierkom. Ponúkajú vyše 60 procedúr z kategórií skrášľujúce a vodné procedúry, thajské a klasické masáže, či procedúry na lekársky predpis, zlepšenie lymfatického obehu a uvoľnenie dýchacích ciest. Veľkým unikátom kúpeľov je jaskynný parný kúpeľ Parenica v priestore prírodne vytvorenej jaskyne.
KAM SA ÍSŤ LYŽOVAŤ?
Salamandra Resort
Pre lyžovačku pri Sklených Tepliciach možno odporučiť napríklad lyžiarske stredisko Salamandra Resort situované pri Hodrušskom tajchu v Štiavnických vrchoch. K dispozícii v ňom máte 1400 m dlhú umelo zasnežovanú zjazdovku strednej náročnosti, detský vlek, štvorsedačkovú lanovku, lyžiarsku školu, skibar, požičovňu a skiservis. Sklamaní nebudú ani snowboardisti a oblasť je veľmi vhodná tiež pre praktizovanie bežeckého lyžovania.
KAM S DEŤMI?
Hrad Šášov

Tunajšia oblasť vyniká prítomnosťou viacerých hradných zrúcanín vrátane hradu Šášov opradeného povesťou o šašovi, ktorý svojmu pánovi zachránil život a ten mu na oplátku nechal postaviť tento hrad. Hrad objavíte nad mestskou časťou Žiaru nad Hronom, Šášovské Podhradie, kde boli jeho základy položené v 13. storočí. Do dnešných dní na mieste uvidíte hlavný vnútorný hrad s kruhovou baštou, pevnosť a pozostatky ďalších ruín, nad ktorými drží ochrannú ruku Združenie na záchranu hradu Šášov.
KAM SA ÍSŤ PREJSŤ?
Pustý hrad / Teplica

Nielen Zvolen má svoj Pustý hrad, ale aj Sklené Teplice, pričom tento nájdete tiež pod menom Teplica, Sklenoteplický alebo Červený hrad. Nie je isté, kto alebo kedy hrad založil, hoci niektoré povesti ho spájajú s templárskymi rytiermi. Tak či onak hrad v priebehu 17. storočia zanikol a jeho ruiny neskôr poslúžili stavbe obecného kostola. Niekoľko stôp však po ňom objavíte v nadmorskej výške 625 m aj dnes, pričom prechádzka po kopci, na ktorom stojí, ponúka pekné pohľady na obec a blízke okolie.
Vodná nádrž Pustý hrad
Neďaleko natrafíte zároveň na vodnú nádrž s rozlohou 0, 93 hektára, ktorej voda má kaprový charakter a pod správou MO SRZ Žarnovica sa využíva za účelom rybolovu ako lovný revír. Pri nádrži objavíte lavičky aj ohniská a v peknom počasí ide o príjemné miesto pre nenáročnú prechádzku.
KAM ÍSŤ NA TURISTIKU?
Kapitulské bralá

V blízkosti obce sa nad dolinou potoka Teplá na okraji CHKO Štiavnické vrchy rozprestiera prírodná pamiatka Kapitulské bralá na ploche 36, 99 hektára. Sú výnimočným geologickým fenoménom, ktorý vznikol v dôsledku vulkanickej aktivity. Spomedzi brál vyčnievajú skalné veže vysoké aj 30 metrov a na ich území natrafíte tiež na kamenné moria, pekné vyhliadky a viaceré vzácne druhy rastlín.
Szabóova skala

Zamieriť sa oplatí aj k jednej z najstarších prírodných rezervácií Slovenska, ku ktorej vám najlepší prístup dáva susedná obec Lehôtka pod Brehmi. Szabóova skala je 90 metrov vysokým bralom, ktoré vytvorila z ružového a sivého ryolitu sopečná činnosť a ktoré nesie meno významného uhorského geológa pôsobiaceho v Štiavnických vrchoch. Z vrcholu skaly zdobenej dreveným dvojkrížom sa ponúka krásny výhľad na Žiarsku kotlinu a tunajšie územie je domovom početných rastlinných a živočíšnych druhov.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Monster Roller
Doprajte si netradičný zážitok a objavujte krásy Štiavnických vrchov prostredníctvom jazdy na horských kolobežkách. Túto možnosť vám dáva spoločnosť Monster Roller, ponúkajúca kratší zjazd na trase Repište - Lehôtka pod Brehmi alebo dlhšiu trasu Banská Štiavnica - Lehôtka pod Brehmi. V cene sú zahrnuté chrániče, prilby a doprava na miesto štartu. Odporúčame zarezervovať si jazdu vopred.
KAM ZA HISTÓRIOU?
Kostol sv. Lukáša

Dominantou obce je klasicistický rímskokatolícky kostol sv. Lukáša postavený v rokoch 1807 - 1811. Pokiaľ by ste si ho radi pozreli v rámci prehliadky, dohodnite si ju aspoň s denným predstihom. Popri samotnom kostole zaujme pred ním aj socha sv. Jána Nepomuckého dokončená v roku 1784.
Na návštevu do Banskej Štiavnice

Priaznivci histórie a pamiatok by počas pobytu v Sklených Tepliciach mali rozhodne zavítať do mesta Banská Štiavnica zapísaného v Zozname svetového dedičstva ľudstva UNESCO. Zatiaľčo niektoré z miestnych zaujímavostí vás poučia o bojoch s Turkami, iné vás zasvätia do baníckych dejín a významu mesta. Stačí vstúpiť do Starého a Nového Zámku, Banského múzea v prírode, Kammerhofu, Berggerichtu alebo štôlne Glanzenberg. Nehovoriac o množstve historických podujatí, ktoré môžete v Štiavnici navštíviť.
AKÉ SÚ TAJNÉ MIESTA, O AKÝCH BEŽNÝ NÁVŠTEVNÍK NEVIE?
Žakýlske pleso
Náučný chodník s deviatimi informačnými tabuľami vás z obce Podhorie privedie k jedinému plesu v Štiavnických vrchoch, ktoré v čase treťohôr vytvarovala sopečná aktivita. Dnes má Žakýlske pleso štatút prírodnej pamiatky a vyniká svojou tajuplnou atmosférou. Výlet možno prepojiť s prechádzkou k pozostatkom Žakýlskeho hradu a vstupom do Ľudového múzea, ktoré sa zaoberá históriou a ľudovou kultúrou obce Podhorie a jej obyvateľov.