19+ tipov kam ísť na výlet v Banskej Štiavnici
Zaži čaro jedinečnej Banskej Štiavnice
Je len jedno také mestečko, kde sa s hrejivým pocitom pri srdci budete túlať starobylými banskými uličkami vydláždenými mačacími hlavami. Nakuknete do štýlových obchodíkov, opriete svoj pohľad o jedinečnú architektúru bývalých banských domčekov, sadnete si do útulnej malej kaviarničky a pri šálke lahodnej kávy a sladkom koláčiku budete len tak chvíľu sedieť a pozorovať okolitý svet. Na záver svojich potuliek sa ešte srdcom dotknete okolitej panenskej prírody a v tej chvíli sa Banská Štiavnica navždy stane vašou súčasťou. Miestom, kde sa budete radi a často vracať.
„Beda, kto v mori vidí iba vodu, kto nepočuje nemú prírodu, kto v skalách vidí len skaly.“
Andrej Sládkovič
Lokalita a história
Mesto Banská Štiavnica, kedysi nazývané aj Strieborné mesto, leží uprostred Štiavnických vrchov a radí sa do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Má okolo 10 tisíc obyvateľov a je svetovým unikátom vďaka svojmu koloritu malého baníckeho mestečka. Patrí k jedným z najkrajších a historicky najzaujímavejších miest na Slovensku. Poskytuje bohaté možnosti výletov do prírody a objavovania mnohých čarovných pamätihodností, či už v samotnom meste alebo v jeho okolí.
Štiavnické vrchy sú historicky známe ťažbou drahých kovov. Prvá písomná zmienka o ťažbe striebra pochádza z 12.storočia. V 18.storočí sa Banská Štiavnica stala hlavným banským centrom habsburskej monarchie. K ťažbe striebra sa pridružila aj ťažba zlata a vznikli tu tiež banícke školy. V roku 1735 tu bola založená najstaršia banícka škola v Uhorskom kráľovstve, ktorá bola neskôr povýšená na Banskú akadémiu, prvú univerzitu svojho druhu na svete. Koncom 19.storočia sa ťažba však spomalila a zlatý banícky vek sa chýlil ku koncu. Posledná štôlňa tu bola zatvorená v roku 2001.
Kalvária
Slovo kalvária bolo prebraté z latinčiny a jeho pôvodný význam znie miesto lebiek (Calvariae locus). Mestu dominuje banskobystrická Kalvária, ktorú si rozhodne nemôžte nechaj ujsť. Ide o súbor 23 samostatne stojacich sakrálnych stavieb, z ktorých 19 tvoria kaplnky znázorňujúce krížovú cestu Ježiša Krista, 3 stavby sú kostoly a 1 stavba predstavuje súsošie ukrižovaného Ježiša a Sedembolestnej Panny Márie. Kalvária stojí na Ostrom vrchu, z ktorého sa vám po výstupe naskytne pohľad na mesto aj okolité vrchy. Ku Kalvárii sa dostanete pešo z Námestia sv.Trojice. Výstup vám pohodovým tempom nebude trvať dlhšie ako hodinu. Areál je voľne prístupný celoročne, v pracovných dňoch od 9 – 16h a cez víkendy a sviatky 9 – 17h. V prípade záujmu môžete využiť služby sprievodcu. V zadnej časti budovy Infocentra nájdete reštauráciu so záhradou a detským ihriskom.
Klopačka
Táto dvojposchodová renesančno-baroková hranolová stavba s dominantnou vežičkou a šindľovou strechou pôvodom zo 17.storočia kedysi slúžila pre baníkov ako budík, väzenie aj mestská pokladnica. Dnes v nej nájdete útulnú čajovňu s rovnakým názvom.
Ranná šichta baníkov fárala o 2,30h a teda o tomto čase sa klopaním na prenosnú drevenú dosku z Klopačky zvolávalo do bane, aby baníci nezaspali, pretože kto neskoro prišiel, už nemohol fárať. Klopanie sa šírilo do celého mesta cez malé zvukové otvory. Prízemie tejto budovy sa v 18. a 19. storočí využívalo ako banícke väzenie a nachádzala sa tu tiež pokladnica, do ktorej mohli baníci vložiť časť svojho zárobku na akúsi charitatívnu činnosť (podpora vdov, sirôt a starých a chorých).
Starý zámok
Jeho história siaha až do 13.storočia, kedy bol na tomto mieste najskôr postavený kostol Panny Márie aj s cintorínom. Ten bol neskôr obohnaný múrom a zmenil sa na pevnosť proti nájazdom Turkov. Postupne sa pristavila gotická veža, ktorá dnes tvorí dominantu celého zámku. Starý Zámok má dnes však už barokový vzhľad a sídli v ňom banícka expozícia a tiež expozície streleckých terčov a kováčstva. Nachádza sa tu tiež slávna fajkárska dielňa a mnohé ďalšie výstavy. Na veži si môžete pozrieť unikátne hodinové stroje a tiež sa kochať výhľadmi na celé mesto. Vo veži Himmelreich zasa môžete na vlastnej koži okúsiť, ako sa asi cítili väzni v žalári.
Nový zámok
Je veľmi pravdepodobné, že práve túto stavbu poznáte z pohľadníc, pretože tvorí impozantnú architektonickú ikonu mesta so skutočne dych berúcim výhľadom. Práve Nový zámok bol jedným z dôvodov, prečo Turci na rozdiel od okolitých miest Banskú Štiavnicu nikdy nedobili. Slúžila ako strážna veža a svojou dômyselnou architektúrou umožnila používanie moderných delostreleckých zbraní. Dnes sa v ňom nachádza expozícia protitureckých bojov a unikátnych dobových zbraní.
Farský Kostol Nanebovzatia Panny Márie
Najstarší zachovaný kostol mesta bol postavený dominikánskymi mníchmi v 13.storočí. Naprieč stáročiami prešiel rukami viacerých majiteľov a s tým súviseli početné prestavby. Pôvodne tu stál aj kláštor a nachádzala sa tu tiež škola, ktorá slúžila svojmu účelu takmer 700 rokov. Z kláštora sú dnes v záhrade len ruiny a o jeho histórií sa vie len veľmi málo. Údajne z tohto kláštora pochádzal pisár – autor Kremnického kódexu, čo bola stará kniha obsahujúca náboženské texty z 15.storočia. Texty kníh boli doplnené o ilustrácie, ktoré mali oveľa vyššiu úroveň ako mnohé iné druhy výtvarného umenia v tom čase.
Historické námestie Svätej Trojice
Námestie vždy tvorí srdce mesta a v prípade Banskej Štiavnice to platí dvojnásobne. Jeho história siaha do 16.storočia, kedy sa sformovalo okolo mestskej radnice, kostola sv. Kataríny a honosných domov vtedajších mešťanostov a majiteľov baní. Dnes tu sídli múzeum minerálov, Galéria Jozefa Kollára, obchodík s umeleckými predmetmi ale aj štýlová kaviareň. Z hornej časti námestia si doprajte krátku pätnásťminútovú prechádzku k najbližšiemu tajchu – vodnej nádrži. Dominantu mesta tvorí Morový stĺp so súsoším Svätej Trojice postavený na pamiatku skončenia moru v Banskej Štiavnici na začiatku 18.storočia.
Neprehliadnite na námestí najzaľúbenejší dom na Slovensku – dom Márie Pischlovej (Marína), do ktorej sa v roku 1836 zamiloval Andrej Sládkovič, vlastným menom Braxatoris. Vtedy mali len 16 rokov. Andrej bol pôvodne Maríniným učiteľom. Keďže bol chudobný, privyrábal si práve doučovaním. Padli si navzájom do oka, no vzhľadom k tomu, že Andrej pochádzal z chudobnej rodiny, Maríne vybrali jej rodičia napokon inú, podľa nich vhodnejšiu partiu. Vydala sa za bohatého pernikára, čo obidvom zlomilo srdce. Táto nenaplnená láska sa však stala podkladom pre najdlhšiu milostnú báseň na svete – Marína.
Banka lásky
V Banskej Štiavnici sa nachádza budova, ktorú si všimlo aj BBC. Je ňou Banka lásky, unikátny zážitkový dom venovaný práve Sládkovičovej básni Marína. Nachádza sa v dome na námestí, kde Mária Pischlová prežila väčšinu svojho života a kde sa zamilovala do mladého Andreja Sládkoviča a uchovávala tajne originálny rukopis jeho básne, ktorú jej venoval na znak svoje lásky. Z básne Marína bolo pre návštevníkov Banky lásky vytvorených takmer 100 000 bezpečnostných milostných schránok. Každá schránka, nachádzajúci sa v podzemí domu, v bývalej bani, kde sa kedysi ťažilo zlato, predstavuje časť najdlhšej milostnej básne na svete. V schránkach si ľudia z celého sveta môžu uschovať svoje vyznanie lásky. Veria, že vďaka magickej sile najdlhšej ľúbostnej básne na svete im ich láska vydrží naveky. Keď vstúpite do podzemného trezoru, ocitnete sa tak priamo uprostred básne o Maríne. Niet iného miesta na zemi, ktoré by bolo tak silno nabité romantikou a emóciami. Práve Banka lásky je miestom, kde veľmi často dochádza k žiadostiam o ruku. Až sa archív naplní vyznaniami aj do poslednej kapacity, stane sa tak miestom s najväčšou koncentráciou lásky na svete, tzv. epicentrom lásky.
Kammerhof – baníctvo na Slovensku
Najrozsiahlejším stavebným komplexom na území historickej časti mesta je Kammerhof (Komorský dvor). Dnes sa tu nachádza expozícia mapujúca históriu baníctva v oblasti Štiavnických vrchov, ale aj na území zvyšnej časti Slovenska. Môžete sa tu oboznámiť s funkčnými modelmi strojov, vďaka ktorým získate predstavu ako sa ťažila či čerpala v minulosti voda. Vidieť tu tiež môžete rôzne laboratórne zariadenia a získať poznatky o slávnej baníckej akadémii. Pravidelne sa tu konajú detské dielničky. Budova bola postavená v 16. storočí prestavbou viacerých mestských domov. Najskôr slúžila ako sídlo banskej komory a hlavného komorsko-grófskeho úradu, ktorý na území dnešného stredného Slovenska spravoval bane a huty. Neskôr, počas tureckých nájazdov, slúžilo aj toto miesto ako opevnenie. Poďte prebádať toto miesto a rezervujte si ubytovanie Banská Štiavnica.
Kostol sv.Kataríny a Štiavnický betlehem
Kostol sv. Kataríny z neskorého gotického obdobia dostal právom prívlastok slovenský. Od roku 1658 sa v ňom totiž kázali omše po slovensky. Vďaka bohatej vnútornej výzdobe patrí tento kostol medzi najkrajšie v regióne. Po čase bola ku kostolu pristavaná kaplnka sv. Jána Nepomuckého. Z pôvodného zariadenia kostola sa zachoval už len kríž, kamenná krstiteľnica a socha Panny Márie. Kostolný organ pochádza z 18.storočia. Pod kostolom sa nachádza krypta, do ktorej pochovávali richtárov a významných mešťanov. Pôvodný hlavný oltár je opradený rúškom tajomstva. Jeho autorom je tajuplný miestny majster. Tabuľové obrazy z pôvodného oltára sú roztrúsené po celej Európe. Jeden nájdete v múzeu vo francúzskom Lille, druhý v Maďarskom národnom múzeu v Budapešti, štyri v kresťanskom múzeu v Ostrihome a jeden sa nepodarilo nájsť vôbec. Posledný obraz z tejto vzácnej kolekcie – obraz Narodenia Pána – je vystavený v kostole kaštieľa Svätý Anton.
Na Radničnom námestí môžete obdivovať betlehem pozostávajúci z 800 postavičiek, z ktorých polovica je pohyblivá. Vďaka nemu môžete získať predstavu nielen o pôvodnom betlehemskom príbehu - narodení Krista, ale aj o baníckej histórii mesta. Zoznámite sa tu so Štiavnickou Ančou, mestskými hudobníkmi aj s pôvodnými baníckymi remeselníkmi.
Kaštieľ a múzeum Svätý Anton
Kaštieľ vo Svätom Antone patrí k najvyhľadávanejším historickým objektom na Slovensku. Dnes v celom spodnom poschodí sídli poľovnícke múzeum. Obec Sv. Anton sa prvýkrát spomína v písomných zmienkach z roku 1266. Kaštieľ bol postavený na mieste malého hradu koncom 16. storočia ako opevnenie kvôli tureckým nájazdom. Stavba prebiehala pod dohľadom talianskeho staviteľa Giullia Ferrariho. Najskôr mal iba dve krídla, neskôr bol rozširovaný až napokon získal štvorcový vzhľad. Existuje legenda o tom, že kaštieľ má v niektorých znakoch symboliku roka: 4 krídla symbolizujú 4 ročné obdobia, 12 komínov ako 12 mesiacov v roku, 52 izieb ako 52 týždňov, 7 arkád ako 7 dní v týždni a 365 okien ako 365 dní v roku. Čiastočná rekonštrukcia v priebehu 19. storočia zmenila symboliku a tak zostali už len niektoré detaily.
Kaštieľ patril viacerým majiteľom, najmä však rodu Koháryovcov. Po ich vymretí pripadol kaštieľ do rúk rodine Coburgovcov. Ferdinand Coburg sa v roku 1887 stal zakladateľom bulharskej panovníckej dynastie Coburgovcov. Vládol do roku 1918, od roku 1908 ako bulharský cár. Po I. svetovej vojne musel opustiť Bulharsko a zostal žiť vo Viedni, v Coburgu a na Slovensku, vo Sv. Antone a na Prednej Hore. Bol tiež častým návštevníkom kúpeľov v Sliači pri Zvolene. Miloval hudbu. Naposledy pobýval na Slovensku v roku 1944. Na jeseň toho roku sa vrátil opäť do rakúskeho Coburgu, kde v roku 1948 zomrel. Jeho vnuk Simeon žije v španielskom Madride.
Azda najkrajšou časťou kaštieľa je Zlatý salónik. Všetky jeho steny aj strop sú ručne maľované. Nábytok je z obdobia klasicizmu v štýle Ľudovíta XVI. Bol vyrobený vo Francúzsku v poslednej tretine 18. storočia. Je vyrezávaný z lipového dreva, pozlátený 24-karátovým zlatom. Jednotlivé kúsky sú pokryté originálnymi výšivkami vyrobenými v dielni Philipa de la Salle v Lyone, dodávateľa luxusných látok pre francúzsky kráľovský dvor. Salón bol svadobným darom Márie Terézie pre jej dcéru Máriu Antoinettu, ktorá sa vydala za Ľudovíta XVI. 21. januára 1793. Ešte v tom istom roku, v októbri bola spolu so svojim manželom počas Veľkej francúzskej revolúcie popravená na gilotíne.
Štiavnické Tajchy
Vybudovali ich baníci a nájdete ich opäť len tu, v Banskej Štiavnici. Je to miestny unikát. Tajchy tvorilo šesťdesiat medzi sebou prepojených vodných nádrží a ich pôvodný účel bol naozaj všestranný. Fascinujúci je nielen príbeh ich vzniku, ale aj ich zasadenie do prekrásnej prírody Štiavnických vrchov. Dnes zostalo už len 24 tajchov. Slúžia na prírodné kúpanie, člnkovanie, rybačku ale aj na zimné korčuľovanie a romantické prechádzky okolo nich. Nájdete tu aj stánky s občerstvením. S teplotou vody v lete príjemných 24 °C poskytujú tajchy nielen príjemné osvieženie, ale aj dych berúci pohľad na krásnu, takmer rukou človeka nedotknutú prírodu. Za letným kúpaním tak vôbec nemusíte chodiť ďaleko od centra mesta. Tajch Veľká vodárenská, v ktorom nájdete doslova s tyrkysovú vodu, leží len 15 minút chôdze od Námestia sv. Trojice. Azda najznámejším z tajchov je jazero Počúvadlo.
Premyslený systém tajchov doslova zachránil baníctvo v regióne. Energia vody tu úplne nahradila konskú a ľudskú silu, ktorá nestačila odčerpávať spodnú vodu v baniach. Pre porovnanie: do vzniku tajchov vodu v podzemí odčerpávalo približne 2000 ľudí a koní!
V 18. storočí tvorili štiavnické tajchy najdokonalejšiu vodohospodársku sústavu široko-ďaleko. Nebolo jej páru v celej Európe. Tajchy spolu zadržiavali 7 miliónov kubíkov vody a distribuovali ju tam, kde bolo práve potrebné. Voda poháňala čerpadlá spodnej vody a hámre (miesta na drvenie rudy a prepieranie vody). Zvyšková voda slúžila na pohon mlynov a voda z tajchu sa odvádzala podzemným tunelom. Priepust vody sa reguloval z malého domca na hrádzi tajchu, ktorý sa volá mních.
Tajchy napĺňala dažďová voda, ktorá stekala jarkami z okolitých hôr, a na ich fungovaní sa podieľalo stovky až tisícky ľudí súčasne. Vozili hlinu a hnali tadiaľ stáda oviec, ktoré ju udupali. Takéto prepracované riešenie si vyžadovalo skutočne špičkové technologické postupy a dôsledný manažment ľudských síl. Podľa príkladu tohto energetického systému bola neskôr vyvinutá banská čerpacia technika, ktorá slúžila ako vzor aj pre iné banské revíry na svete. Práve vznik tajchov bol jedným z dôvodov zaradenia Banskej Štiavnice do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.
Športové aktivity v okolí
Ak patríte medzi milovníkov cyklistiky, vašej pozornosti nesmie uniknúť aktivita združujúca jednotlivé cyklistické trasy známa pod názvom Bajkom k tajchom. V ponuke je široká paleta cyklotrás rôzneho stupňa náročnosti z ktorých si určite vyberú všetky vekové kategórie a cyklisti rôzneho stupňa fyzickej kondície. Sú veľmi dobre značené a dokopy poskytujú 250 km zážitkov. Ak sa chystáte športovať práve sem, Banská Štiavnica ubytovanie je pre Vás správnou voľbou.
Ubytovanie
Ponuka ubytovania v tomto regióne je skutočne bohatá. Na svoje si príde náročný aj menej náročný klient. V ponuke sú romantické chalúpky, štýlové chaty učupené v horách, apartmány Banská Štiavnica v samotnom historickom centre mesta, ale aj penzióny Banská Štiavnica či hotely Banská Štiavnica ponúkajúce plný komfort vrátane detských kútikov či oddychovej wellness zóny. Čaro štýlovo zrekonštruovaných baníckych domčekov nezažijete nikde inde, len v tejto výnimočnej časti Slovenska.
Obľube v Banskej Štiavnici sa teší aj kemping Banská Štiavnica, najviac vyhľadávaným je Forrest Glamping Banská Štiavnica, kde nájdete ubytovanie v stanových chatkách, ale aj možnosť kempovania. Medzi obľúbené chalupy v Banskej Štiavnici patria romantické chalúpky v meste a pri okolitých jazerách. Vyhľadávané penzióny v Banskej Štiavnici sú Vila Magnólia, penzión Kremenisko a penzión Nostalgia. Lacné ubytovanie Banská Štiavnica predstavujú napríklad hostely. Prajeme vám krásny pobyt a veľa nezabudnuteľných zážitkov.