Tajchy
V Štiavnických vrchoch natrafíte na početné umelo vytvorené nádrže zvané tajchy. V minulosti sa využívali pre potreby baníctva, dnes lákajú letných rekreantov, rybárov aj turistov, pričom niektoré sú vybavené aj stánkami s občerstvením či požičovňami vodných bicyklov a člnov. Neďaleko obce sa nachádza Dolnohodrušský tajch, kde zatiaľ prebieha rekonštrukcia a Horný hodrušský tajch, kde sa možno osviežiť po výlete. V širšom okolí sú od júna do septembra vyhľadávané hlavne tajchy Počúvadlo, Vindšacht, Richňava, Vodárenská a Klinger zatiaľčo pokojnejšie kúpanie ponúkajú tajchy Evička a Halča.
KAM SA ÍSŤ LYŽOVAŤ?
Štiavnické vrchy sa tešia veľkej obľube medzi bežkármi a na niektorých tajchoch sa dá v zime korčuľovať alebo sa pri nich sánkovať. Zimné športy prekvitajú aj v obľúbenom stredisku Salamandra Resort , kde máte k dispozícii umelo zasnežovanú 1400 metrov dlhú zjazdovku strednej náročnosti, detský vlek a štvorsedačkovú lanovku, ktorú v lete využívajú aj turisti a cyklisti. K službám strediska, v ktorom sú vítaní aj snowboardisti patrí tiež skibar, lyžiarska škôlka či požičovňa.
KAM S DEŤMI?
Či už zamierite k tajchu Počúvadlo za účelom rekreácie alebo turistiky, nakuknite aj do verejnosti voľne prístupnej malej lesnej ZOO. V tej sú chované nielen domáce zvieratá ako ovce, kozy, somáriky, moriaky a králiky, ale aj lesné živočíchy, ktoré zastupujú napríklad diviaky, jelene a bažanty.
Nielen pre deti je zaujímavá prechádzka po meste Banská Štiavnica, kde sa sústredia početné pamiatky, múzeá aj rôzne kuriozity. V Novom zámku sa dozviete o obrane mesta pred Turkami, zatiaľčo v Starom na vás čaká stredoveké väzenie a pestré výstavy. Na Námestí sv. Trojice sídli minerálna expozícia v budove Bergegericht aj malebné meštianske domy a baníckou históriou vás prevedie Kammerhof, dedičná štôlňa Glanzenberg či interaktívny skanzen Banské múzeum v prírode.
KAM SA ÍSŤ PREJSŤ?
Pôsobivá Baňa Starovšechsvätých je odborníkmi považovaná za učebnicu baníctva, ktoré sa v nej rozvíja minimálne od polovice 14. storočia. Vďaka iniciatíve spoločnosti Slovenská banská je v nej dnes zriadená Montanistická expozícia, ktorá vás zasvätí do minulosti hodrušskej baníckej činnosti a tvoria ju úvodná, podzemná banská a povrchová expozícia. Počas skupinovej vopred dohodnutej návštevy uvidíte napríklad typické banícke nástroje, výstavu minerálov a tradičnej hodrušskej čipky či pamätnú izbu fiktívnej postavy štiavnického a hodrušského Nácka.
Praktickú možnosť ako spoznať početné banícke pamiatky predstavuje náučný chodník Cestujeme v čase. Ten pritom nie je hocijaký, ale internetový, čo znamená, že jeho jednotlivé informačné tabule sú vybavené QR kódmi, ktoré sa snímajú prostredníctvo mobilu či tabletu a prezradia vám o danej pamiatke mnoho nového. Chodník so začiatkom aj koncom pri Bani Starovšechsvätých meria 3, 1 km, tvorí ho 16 zastávok a absolvujete ho bez problémov aj s deťmi.
KAM ÍSŤ NA TURISTIKU?
Výnimočný regionálny projekt Bajkom k tajchom umožňuje s pomocou bicykla spoznať podmanivú prírodu Štiavnických vrchov aj objavovať technické a banícke pamiatky. Značené cyklotrasy v celkovej sa vyznačujú rôznou obtiažnosťou a sú rozdelené do oblastí Banskoštiavnická, Belianska, Vyhnianska a Hodrušská prechádzajúca okolím obce Hodruša - Hámre. Rodinám s deťmi odporúčame Kopanickú spojku alebo Hellov okruh, zatiaľčo fyzicky zdatným cyklistom je určená Mikovíniho zelená jazda, ako aj Veľký a Malý hodrušský okruh.
Nebol by to pravý pobyt v oblasti Štiavnických vrchov, ak by ste počas neho vynechali výstup na najvyšší vrch pohoria, povesťami opradené Sitno. O vrchu týčiacom sa do výšky 1009 metrov sa hovorí, že pod ním spia bájni Sitnianski rytieri a prístup vám k nemu dáva tajch Počúvadlo, od ktorého vedie cesta po Tatárskej lúke a náučnom chodníku. Na vrchole Sitna vás okrem krásnych panoramatických výhľadov čakajú aj hradné zrúcaniny z 13. storočia a rozhľadňa.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Stredisko Salamandra Resort je organizátorom Medzinárodných Majstrovstiev Slovenskej a Českej republiky v ryžovaní zlata, ktorých nasledujúci ročník je plánovaný na dni 6. - 11. augusta 2018. V rezorte sa konáva aj oslava MDD, k športu motivujúci Pump Cup či rôzne zábavné akcie spestrujúce lyžovačku. V obci sa zas uskutočňujú športové turnaje, prechádzka rozprávkovým lesom, súťaž o najlepší guláš, fašiangová zabíjačka alebo prechod Štiavnickými vrchmi.
KAM ZA HISTÓRIOU?
Dedičstvom bohatej baníckej minulosti je unikátna banská klopačka v časti Banská Hodruša, akých je už na Slovensku iba zopár. Ide o kamennú stavbu hranolovitého tvaru a renesančného slohu, ktorej základy siahajú až do roku 1521, zatiaľčo jej raritný hodinový stroj s jednou ručičkou je datovaný do 18. storočia. Účel klopačky bol rôzny, okrem toho, že zvolávala baníkov do práce, oznamovala tiež pohreb či blížiace sa nebezpečenstvo.
Obec je domovom až siedmych kostolov, spomedzi ktorých je najstarší Kostol sv. Mikuláša zo 14. storočia. Kľučkami pripomínajúcimi ryby vyniká kostolík v Jalšovej a pekný pohľad sa ponúka aj na kostol sv. Petra a Pavla a evanjelické kostoly situované v častiach Kopanice a Banská Hodruša. Na obdivovateľov sakrálnych pamiatok zapôsobí tiež súsošie Golgota z počiatku 19. storočia či ďalšie sochy, pomníky a stĺpy s biblickou tematikou.
AKÉ SÚ TAJNÉ MIESTA, O AKÝCH BEŽNÝ NÁVŠTENÍK NEVIE?
Jedným z menej známych tajchov v oblasti obce je Moderštôlniansky tajch nazývaný tiež alebo Kopanický tajch, nakoľko sa nachádza v miestnej časti Kopanice. V krásnom prostredí obklopenom vrchmi bol zrejme vybudovaný začiatkom 18. storočia, v posledných rokoch si prešiel rekonštrukciou a v súčasnosti slúži predovšetkým rybárom, ale aj rekreantom ubytovaným v okolí.