Trasu môžete absolvovať dvoma spôsobmi:
1.pre rekreačných turistov a rodiny s deťmi do 10 rokov odporúčam trasu z Prosieckej do Kvačianskej doliny, čo znamená, že Vás niekto dovezie do Prosieckej doliny a následne po vás príde do Kvačianskej doliny, MAPA.
2. pre náročnejších odporúčam celodennú túru, čo znamená, že absolvujete trasu náučného chodníka Prosiecka dolina - Kvačianska dolina + cestu z obce Kvačany späť do Prosieckej doliny k Vášmu autu. Cesta späť predstavuje 5,5 kilometra po lúke popod horu, chodník je slabo značený, odporúčam Vám pozrieť si trasu.
My sme zvolili náročnejšiu možnosť, s návratom k autu:
Parkovisko býva spoplatnené, moja skúsenosť je, že sa to každým rokom mení, niekedy vyberajú parkovné, inokedy nie. Pri vchode do Prosieckej doliny sa pristavíme pri prvej informačnej tabuli. Od tabule vedie modrá značka, po ktorej pôjdeme.
Hneď na začiatku doliny nás víta tiesňava, na spodku ktorej je pred nami potok. Držíme sa vpravo a potok prekonáme po niekoľkých pomôckach. Chodník sa ďalej tiahne popri často suchom koryte až k rázcestiu Vidové. Dostali sme sa k druhej tabuli náučného chodníka.
Na rázcestí nás oslovila šípka smerujúca k blízkemu (10 min. chôdze) vodopádu Červené piesky. Zachádzka k vodopádu je príjemným spestrením na trase. Vodopád má 15 metrov a uzatvára slepú dolinu. Nájdete tu príjemné miesto, plné pokoja a harmónie zurčiacej vody a okolitej prírody.
Po návrate na rázcestie pokračujeme ďalej po modrej značke až k rebríkom. Po prekonaní stúpania na nás čaká lúka na plošine Svorad. Dostávame sa k ďalšiemu rázcestiu, kde pokračujeme po modrej značke, smer Veľké Borové.
Prašná cesta sa postupne mení na užšiu asfaltovú a my zostupujeme do obce Veľké Borové. Blízko cesty vidíme hostinec, kde sa zastavíme občerstviť sa. Odporúčam teplú polievku podľa výberu, vždy je vynikajúca. Hostinec je pravidelnou zastávkou mnohých turistov na tejto trase už niekoľko rokov. Ak je počasie neisté a neviete či pokračovať alebo vyčkať, na tomto mieste nájdete ľudí ktorí Vám odpovedia.
Oddýchnutí a občerstvení pokračujeme, na rázcestí za hostincom zabočíme vpravo. Držíme sa modrej značky a prechádzame cez tiesňavu s fascinujúco hlbokou roklinou.
Onedlho zostupujeme na rázcestie Oblazy. Sledujeme hneď niekoľko informačných tabúľ.
Z Oblazov môžeme navštíviť len niekoľko desiatok metrov vzdialený Ráztocký vodopád, od ktorého sa ale musíme vrátiť späť na rázcestie.
Hlavnou atrakciou v Oblazoch sú Mlyny. Z rázcestia nasledujeme značky a zostupujeme členitým chodníkom na čistinku. Horný mlyn po pravej strane slúži ako ubytovanie pre nadšencov, ktorí tu celoročne mlyny obývajú a starajú sa o ich chod a renováciu.
Zaujímavejší je spodný mlyn, ktorý sa nachádza za riekou, ponad ktorú sa dostaneme efektným dreveným mostom. Do mlyna môžete kedykoľvek zdarma nahliadnuť, z boku pred mlynským kolesom je vstup.
Vnútri v mlyne uvidíte všetky kolesá a mechanizmy, prenášajúce silu vodného toku do píly, ktorá sa nachádza v hornej časti. V prednej časti je obchod so suvenírmi.
Mlyny v Oblazoch sú skutočne zážitkom, aký si zapamätáte. Vždy, keď si spomeniem, ako naši predkovia ťažko pracovali a žili v tejto oblasti, ľahšie sa mi vstáva aj v pondelok do práce. ;)
Vrátime sa späť na rázcestie, k informačným tabuliam. Prudko do kopca ponad mlyny nasledujeme po úzkom chodníku modrú značku. Chodník sa napája na miestnu kamenistú lesnú cestu, odtiaľ pokračujeme vpravo, po červenej značke.
Na ceste je množstvo výhľadov do doliny, dbajte však vždy na bezpečnosť, moc sa nevykláňajte. Nedávno vďaka dobrovoľníkom z okolitých obcí, pribudla na ceste nová mostová vyhliadka. Tvorí ju drevený most a visutá vyhliadka nad dolinu. Z chodníka ju priamo neuvidíte, hľadajte informačnú tabuľu na okraji cesty. Užijete si nezabudnuteľný výhľad na celú dolinu.
Od vyhliadky sa vrátime späť na chodník a pokračujeme v ceste.
Cesta končí v ústí Kvačianskej doliny, na odstavnom parkovisku. V okolí parkoviska sú informačné tabule, ktoré Vám priblížia dolinu, jej rastlinstvo a živočíšstvo.
Nájdete tu aj bufet, kde sa môžete občerstviť a oddýchnuť si.
Pre rekreačných turistov tu po takmer 9 kilometroch chôdze cesta končí.
My však pokračujeme k nášmu autu. Z ústia Kvačianskej doliny to znamená približne 5,5 kilometra chôdze.
Z odstavného parkoviska v Kvačianskej doline sa vydáme po asfaltovej ceste smerom do dediny Kvačany. Držíme sa hlavnej cesty, až kým prejdeme naprieč celou dedinou. Dostávame sa na križovatku, vedľa ktorej je drevená zástavka MHD.
Na križovatke odbočíme vpravo, smer Dlhá lúka. Čaká nás tiahle stúpanie po asfaltovej ceste. Po približne 15 minútach sa dostávame na jedinú križovatku, kde odbočíme vľavo. Nasleduje zákruta vpravo a už sa napájame na poľnú cestu vľavo. Mapa.
Držte sa poľnej cesty a nikam nevybočujte. V prípade, že ste zišli z cesty, držte sa vždy faktu, že je potrebné ísť popod horu, až kým natrafíte na kamenistú cestu, po ktorej ste prišli autom do Prosieckej doliny.
Chodník popod horu má 3 kilometre, zvládnete ho do hodiny. Zavedie Vás na spomínanú cestu do doliny, po ktorej pokračujme vpravo, až k nášmu autu.
Zvládli sme to, sme úžasní!
Verím, že mnohí z Vás sa už tešia, ako nasledujú naše kroky. Prešiel som touto cestou už veľakrát, dokonca niekoľko rokov to bol pre mňa každoročný rituál. Vždy som však zažil alebo objavil niečo nové a tým je chodník cez Kvačiansku a Prosiecku dolinu výnimočný.
Tipy a triky:
• Zoberte si pevnú obuv, v hore je vlhko a aj v slnečné dni sa na kameňoch a koreňoch šmýka.
• Trasu môžete absolvovať aj v opačnom smere z Kavčianskej doliny do Prosieckej doliny, berte však do úvahy rebríky v Prosieckej doline, ktorými pôjdete v tomto smere zhora dole.
• Neodporúčam brať so sebou domácich miláčikov, vzhľadom na to, že v Prosieckej doline sú rebríky.
• Odporúčam túto trasu na celodennú turistiku:
• prejsť okruh trvá 2 - 4 hodiny, aby Vás nezastihla tma skôr, ako sa vrátite k Vášmu autu,
• skutočne je tu prekrásna príroda a plno fotogenických zákutí, bola by škoda ich len prebehnúť pre nedostatku času,
• ak idete s deťmi, väčšinou nevládzu prejsť celú trasu po vlastných.
Teším sa že som sa mohol s Vami podeliť o moje zážitky! Čoskoro sa pozrieme na ďalšie skvosty Liptova. Verím, že sa ku mne znova pridáte.
Dovtedy si prečítajte tri najlepšie články z nášho blogu:
10 naj vodopádov na Slovensku, ktoré treba vidieť
Kde bolo tam bolo, alebo kde sa rozprávky preberajú k životu
Nové články od nás vždy dostanete ako prví, sledujte Váš email!
Srdečný pozdrav z Liptova posiela
- Patrik