Kam s deťmi: Kde sa rozprávky preberajú k životu?
O tom, že na Slovensku mnohé miesta dýchajú rozprávkovou a magickou atmosférou, niet najmenších pochýb. V našej krásnej vlasti nájdeme mnohé rozľahlé zámky, hrady a kaštiele, v ktorých sa môžeme ľahko ocitnúť v dobách kráľov, aristokracie a šľachty. Slovenské jaskyne chránia ešte nejeden poklad doposiaľ ukrytý pred ľudským zrakom, v hlbokých lesoch sa schovávajú rôzne čarovné bytosti a o svojom kúzle by Vám vedeli rozprávať aj naše rieky a jazerá. Okrem toho sa na Slovensku môžeme do rozprávkových ríš preniesť aj prostredníctvom rôznych akcií konaných v priebehu roka a zameraných nielen na tých najmenších. Predstavíme Vám niektoré miesta a podujatia, kde pri svojej návšteve zažijete na vlastnej koži, ako sa rozprávkové príbehy a postavy preberajú k životu.
1. Habakuky na Donovaloch
Areál Habakuky označovaný ako aj Dobšinského rozprávkový svet je dedinka vytvorená na Donovaloch pod Novou Hoľou, ktorá od roku 2009 láka každé leto návštevníkov do svojich priestorov plných známych postavičiek, príbehov a jedinečného prostredia. Habakuky sú vskutku originálne nielen vo svojej ľudovo-magickej architektúre, ponuke aktivít, vlastnej mene habakuk a pomenovaniach (napríklad predajňa “Kúrnik Šhopa Senter”); ale aj prístupom personálu, ktorý sa vskutku snaží zanechať vo Vás čo najautentickejší rozprávkový dojem. Areál ponúka aj možnosť ubytovania v blízkom apartmánovom dome Šafrán alebo v originálnych drevených chatkách. Disponuje aj širokou ponukou stravovania, od grilovaných dobrôt v “Opeklisku” cez tradičné jedlá v kolibe “Bača&drak” až po lahôdky v “Hodovni” alebo v reštaurácii “U Paroma”. Okrem tradičnej rodinnej návštevy si možno tento svet rozprávok vychutnať aj počas špeciálnych podujatí, ktoré sa v Habakukoch zvyknú organizovať napríklad pri príležitosti Dňa detí, ale aj v rámci detských majstrovstiev sveta vo varení a jedení bryndzových halušiek alebo súťaže v jedení zemiakovej baby, harule. No a ak by sa Vám napokon predsa len rozprávky už trochu zunovali, môžete si na Donovaloch vychutnať skvelé podmienky pre turistiku alebo sa do nich vrátiť v zime a zažiť prvotriednu lyžovačku na lyžiarskych strediskách svetovej kvality.
2. Bojnický rozprávkový zámok
Bojnický rozprávkový zámok konaný každoročne v júni sa môže pochváliť privilégiom byť najväčším rozprávkovým divadelným festivalom v Strednej a Východnej Európe. Počas jeho konania sa ocitnenete v rozprávkom príbehu bez toho že by ste si to uvedomili, stretnete čarovné bytosti a postavy a zažijete vskutku neopakovateľnú atmosféru. Stať sa pravidelným návštevníkom Bojnického rozprávkového zámku Vás určite tiež neomrzí, keďže každý rok sa jeho hlavné tematické zameranie mení. V priebehu minulých ročníkov sa napríklad pozornosť venovala Aladinovi, Pinocchiovi, Kocúrovi v čižmách či rozprávkam bratov Grimmovcov alebo Hansa Christiana Andersena. Mimo tohto festivalu môžete na Bojnickom zámku zažiť v priebehu roka množstvo ďalších jedinečných podujatí, veľkej obľube sa medzi návštevníkmi teší predovšetkým Medzinárodný festival duchov a strašidiel (apríl-máj), Medzinárodný deň detí na zámku (1. jún), Muzikál Supernoc na zámku (august) či decembrové udalosti konané v súvislosti s Vianocami a Mikulášom. No a ak Vám ešte po návšteve rozprávkového zámku stále zostane čas a energia, nezabudnite navštíviť najstaršiu slovenskú zoologickú záhradu, Zoo Bojnice.
3. Rozprávková Modra
Pod pomenovaním Rozprávková Modra sa skrýva festival bábkových divadiel, organizovaný už niekoľko rokov tradične v niektorý júnový víkend v parku pri jazierku neďaleko Kultúrneho domu Ľudovíta Štúra v Modre, alebo priamo v kultúrnom dome, ak náhodou nevyjde priaznivé počasie. Toto podujatie organizuje občianske združenie Modranská Beseda a v rámci jeho programu si návštevníci za minulé roky mohli pozrieť viaceré divadelné predstavenia, zúčastniť sa výroby bábok v tvorivej dielni či na čitateľskom maratóne. Alebo si len jednoducho vychutnať spoločnosť rozprávkových bytostí a v prípade záujmu prísť vo vlastnom kostýme a pridať sa k nim. Už si len počkať na to, čím nás tento modranský festival prekvapí tento rok.
4. Čarodejnícka univerzita na Liptove
Pre milovníkov kúziel, mágie či čarovného sveta Harryho Pottera je zase organizovaná čarodejnícka univerzita v priestoroch penziónu Villa Betula v obci Liptovská Sielnica pri vodnej nádrži Liptovská Mara. V roku 2014 sa stretnutie konalo priamo na Sviatok všetkých svätých, teda 1. novembra a v rámci jeho celodenného programu si mohli čarodejnícki učni uvariť kúzelný lekvár, naučiť sa lietať na metle, preštudovať si čarodejnícky šlabikár a zúčastniť sa rôznych ďalších aktivít a súťaží. Spoločnosť im pri tom robili viaceré čarovné bytosti, napríklad vodník Kvapko, víla Betulka či Svetlonos. Vstupné pre absolvovanie univerzity bolo 3 eurá pre účastníka v čarodejníckom habite a 5 eur bez neho. No a po ukončení programu bol každý poctivý absolvent univerzity odmenený čarodejníckym výučným dekrétom. Ak by ste sa držiteľom podobného dekrétu radi stali aj Vy alebo Vaši potomkovia, určite sa vyberte na jeseň na tohtoročnú čarodejnícku univerzitu.
5. Cesty rozprávkovým lesom
Je už tradíciou, že medzinárodný deň detí pripadajúci na prvý júnový deň ako aj pár dní pred ním a po ňom, sa na Slovensku oslavuje vo veľkom štýle, okrem rôznych špecifických a niektorých spomenutých akcií sa vo viacerých slovenských mestách koná podujatie nazývané “Cesta rozprávkovým lesom”. Deň venovaný deťom môžete v rámci tohto podujatia zažiť napríklad v Brezne, počas ktorého deti, rodičia a starí rodičia spoločne putujú lesom pod Skalkou, plnia rôzne úlohy, spoznávajú prírodu a napokon namaľujú výkres, vystavený v prírodnej galérii. Podobné podujatie sa konávajú aj v mestách a obciach Partizánske, Višňovo pri Čachticiach, Sliač, Prievidza, Kriváň, Sobotište, Dúbrava, Smolenice, Nová Dubnica, Klátova Nová Ves, Stará Ľubovňa a inde.
6. Rodný dom P. E. Dobšinského v Slavošovciach
Priblížiť sa najväčšiemu slovenskému rozprávkarovi v dejinách, Pavlovi Emanuelovi Dobšinskému sa okrem Habakúk možno aj v priestoroch jeho rodného domu v obci Slavošovce, v rožňavskom okrese na Gemeri. Foklorista, autor a zostavovateľ troch zväzkov Prostonárodných slovenských povestí sa v tomto dome, vtedajšej evanjelickej fare, narodil dňa 16. marca 1828. Expozícia pamätnej izby približuje významné udalosti v živote tohto autora, ako aj dobu, v ktorej žil a tvoril. Okrem toho je Dobšinskému v obci venovaný pomník s pamätnou bustou ako aj pamätná tabuľa zasadená pri príležitosti 100. výročia jeho narodenia v roku 1928.
7. Pämatná izba Ľ. Podjavorinskej v Bzinciach pod Javorinou
Ponoriť sa do sveta ďalšieho slovenského autora kníh pre deti a mládež, tentokrát spisovateľky Ľudmily Riznerovej - Podjavorinskej (1872 - 1951) je tiež možné v obci Bzince pod Javorinou, neďaleko Nového Mesta nad Váhom, v trenčianskom okrese. V pamätnej izbe venovanej tejto spisovateľke, tak máte možnosť bližšie spoznať život a dielo autorky Zajka bojka, Čin - čina ako aj mnohých ďalších básní, veršovaných rozprávok a príbehov. Stála výstava sa taktiež venuje predstaveniu foklóru a kultúry obce Bzince pod Javorinou.