Lanovky na Slovensku
Hoci mnoho ľudí na lanovky zabúda, sú dobrým spôsobom na zdolanie vysokohorských štítov a veľkých výškových rozdielov bez väčšej námahy. Na Slovensku ich máme okolo 61, no niektoré z nich už nepremávajú alebo sú zrušené. My Vám však predstavíme lanovky, z ktorých niektoré určite poznáte a niektoré možno znovuobjavíte.
Najatraktívnejšie lanovky nájdete samozrejme vo Vysokých Tatrách, kde poskytujú ľuďom službu pri preprave na obľúbené lokality našich najvyšších hôr.
1. Lanovka spájajúca Tatranskú Lomnicu s Lomnickým štítom
Jedným z najobdivuhodnejších miest Vysokých Tatier je ich druhý najvyšší štít - Lomnický štít. Pokiaľ by ste sa naň chceli dostať, čaká Vás cesta dvoma lanovkami. V prvom úseku podniknete jazdu kabínkovou lanovkou vedúcou z Tatranskej Lomnice na Skalnaté pleso.
Potom nasleduje druhý úsek, ktorý absolvujete v ďalšej, tentoraz už visutej lanovke, ktorá bola vybudovaná ešte v 30. rokoch 20. storočia. Už vtedy predstavovala svetový unikát a držala dokonca aj viacero svetových rekordov. Táto lanovka Vás vyvezie rovno na vrchol Lomnického štítu.
A pokiaľ ešte stále s návštevou Lomničáku váhate, možno Vám k rozhodovaniu napomôžu aj tieto fotky :
2. Pozemná lanová dráha vedúca zo Starého Smokovca na Hrebienok
Ďalšiu možnosť krásneho výletu vo Vysokých Tatrách ponúka vrch Hrebienok. Dá sa naň dostať zo Starého Smokovca v jedinej pozemnej lanovke na Slovensku. Zaujímavosťou je, že táto lanovka jazdí už takmer 106 rokov. Z Hrebienka sa potom môžete vydať na vysokohorskú túru alebo len podniknúť ľahšiu prechádzku po okolí.
3. V zubačke zo Štrby na Štrbské Pleso
Na Slovensku sa nachádzajú len dve ozubnicové železnice, pričom jedna z nich začína v Štrbe a končí na Štrbskom plese. Keď na konci 19. storočia vzrastal záujem o Tatry, veľa pozornosti sa upriamovalo obzvlášť na osadu Štrbské Pleso. V tej sa totiž okrem ktorá mnohých hotelov nachádzali aj liečivé kúpele, a preto sa tu ľudia rozhodli postaviť trať pre zubačku. Nová zubačka mala splniť v roku 1970 požiadavky na zabezpečenie dopravy počas plánovaných majstrovstiev sveta v lyžovaní na Štrbskom Plese. Bola vybudovaná na opustenom telese pôvodnej trate z roku 1896. Dnes je jej dĺžka 5 kilometrov a má jedinú zastávku : Tatranský Lieskovec. Konečná zastávka je samozrejme Štrbské pleso, rozlohou druhé najväčšie pleso na celom Slovensku.
Okrem Vysokých Tatier nájdete lanovky aj v Nízkych Tatrách, v pohorí vyhľadávanom hlavne vďaka kúpaliskám ako Bešeňová alebo Tatralandia a jaskyniam ako napríklad Demänovská ľadová jaskyňa.
4. Lanovkami na vrch Chopok v Nízkych Tatrách
Na Chopok Vás vyvezú dohromady až tri lanovky. Preveziete sa z Bielej Púte štvorsedačkou, potom zaujímavým šikmým výťahom Twinliner do stanice Priehyba a odtiaľ sa nakoniec dostanete až na samý vrchol Chopku a to v 24-miestnej lanovke Funitel. Tam sa Vám naskytne krásny výhľad z druhého najvyššieho končiara Nízkych Tatier, na ktorý len tak ľahko nezabudnete.
Ak chcete zažiť atmosféru Malej alebo Veľkej Fatry, neváhajte. Aj tu sa nájdu lanovky, ktoré Vám pomôžu s výstupom na hory a na ich konečných zastávkach tak ponúknu očarujúci výhľad.
5. Lanovka medzi Chatou Vrátna a Snilovským sedlom
Táto lanovka Vás vyvezie z Chaty Vrátna do Snilovského sedla, ktoré sa nachádza v najatraktívnejšej časti hlavného hrebeňa Krivánskej Malej Fatry, medzi vrchmi Veľký Kriváň a Chleb. Cesta kabínkovou lanovkou trvá 10 minút a po vystúpení z lanovky sa Vám naskytne pohľad, ktorý si zamilujete. Zo Snilovského sedla môžete ďalej pokračovať v túre na Malý či Veľký Kriváň, Chleb alebo Strečiansky priesmyk a dá sa odtiaľ ľahko dostať aj ku Chate na Grúni.
6. V lanovke na Novú Hoľu vo Veľkej Fatre
Ďalším čarovným výhľadom sa môžete pokochať z vrcholu Nová hoľa, ktorý sa nachádza vo Veľkej Fatre nad Donovalmi. Počas turistickej sezóny v lete existuje možnosť vyviezť sa na vrchol modernou 6-sedačkovou lanovkou s 8-miestnymi kabínami TELEMIX Nová hoľa. Na východných svahoch nájdete lyžiarske zjazdovky a cez vrchol vedie turistický chodník do blízkeho mesta Zvolen. Zvolen patrí spolu s Novou hoľou k turisticky najobľúbenejším cieľom danej oblasti.
Zaujímavými sú aj lanovky, ktoré sa nachádzajú v blízkosti miest alebo priamo v nich. Uvedieme 2 z nich, ktoré by Vás mohli zaujať.
7. Do Banskej Štiavnice lanovkou
Od roku 2013 spustilo najjužnejšie položené lyžiarske stredisko na Slovensku, Salamandra resort v Banskej Štiavnici sedačkovú lanovku slúžiacu nielen lyžiarom v zime, ale aj turistom v lete. Dráha lanovky je dlhá 1 450 m, jej údolná stanica je pri Hornom Hodrušskom tajchu a vrcholová v Banskej Štiavnici - Hornej Rovni, odkiaľ Vás do centra Banskej Štiavnice privedie turistický chodník. Cyklisti tu dokonca majú možnosť odviesť sa aj spolu so svojím bicyklom, ktorý je pripevnený k sedačke lanovky.
8. Sedačková lanovka smerujúca zo Železnej studničky na Kolibu na Kamzíku
Táto visutá lanovka s dvojmiestnymi sedačkami vznikla už pred 42 rokmi a prešla si aj obdobím chátrania. Nájdete ju v oblasti Železnej studničky, ktorá je jednou z lokalít bratislavského lesného parku v Malých Karpatoch. Lanovkou sa môžete vyviezť až na Kolibu. Tá je súčasťou bratislavskej mestskej časti Nové Mesto. Lanovku môžu využiť tak peší turisti, ako aj cyklisti. Pri lanovke nájdete aj zatiaľ jedinú oficiálnu cyklistickú a verejnú zjazdovú trať na Slovensku - Rohatku.
Stanica lanovky Železná studnička
Koliba
9. Lanovka vedúca rovno na Malinô Brdo
Lanovku, ktorú možno využiť aj počas letnej sezóny nájdete aj v areáli SkiPark Ružomberok. V 8-miestnej kabínke sa tak ľahko a pohodlne dostanete priamo do športového strediska v Malinô Brdo. Okolie tiež ponúka výborné možnosti na návštevu atraktívnych destinácií, ako je napríklad drevená obec Vlkolínec, zapísaná v zozname UNESCO. Môžete podniknúť aj túru okolo Sidorova, či vychutnať si prechod po hrebeni Veľkej Fatry smerom na Smrekovicu. Milovníci cykloturistiky zas určite ocenia mnoho zaujímavých cyklotrás v blízkosti areálu Skipark Ružomberok a Malinô Brdo.
Pokiaľ sa radi kocháte výhľadmi z veľkých výšok, ktoré často ponúkajú nádherné scenérie, Vašu cestu vždy uľahčia lanovky, ktoré sú čoraz modernejšie a ktorých je na Slovensku stále viac. Ak mienite navštíviť nejaký vrchol alebo vysoko položené miesto, porozmýšľajte aj nad touto modernou alternatívou. Určite sa Vám ju využiť oplatí a vo Vašom rodinnom albume budete mať tak na fotkách aj vďaka lanovkám o jeden čarovný moment viac.