Čierna hora
Slovenská Čierna hora na dva spôsoby
Názov trochu mýli, ale aj na Slovensku máme Čiernu horu. A nie jednu. Prvá Čierna hora je najvyšším vrchom Levočských vrchov na východe Slovenska. Tento vrch je ale pre turistov neprístupný. Ďalšia Čierna hora je pohorie tiež na východe, neďaleko od Košíc a do jej oblasti spadajú aj mestá Gelnica a Prešov. Preteká ňou rieka Hornád, ktorá vytvára zaujímavé zákutia a dotvára ďalšie krásne východoslovenské pohorie. Práve na túto druhú sa vyberieme.
Turistika medzi horami
Toto pohorie ani zďaleka najmenšie nie je - najvyšší vrchol má viac ako tisíc metrov a volá sa Roháčka. Z nej sa dá robiť skvelá a nenáročná hrebeňovka, ktorú zvládne aj menej zdatnejší turista. Okrem toho môžete prejsť aj Hornádske predhorie, Sopotnické vrchy, Bujanovské vrchy alebo Vysoký vrch a tie sa vám za všetko odmenia čarokrásnym výhľadom.
Ak by vám voda predsa len chýbala
Nahradí ju v každom ohľade neďaleko sa nachádzajúca vodná priehrada Ružín. Keď zdoláte náročné túry, určite padne vhod okúpať sa v nej, aj keď netreba zabúdať, že ju využívajú aj ako zdroj vodnej energie či ako úžitkovú vodu. Nič to ale nemení na tom, že sa skvele zrelaxujete, môžete sa člnkovať alebo len tak vychutnávať krásy východu Slovenska.
Zima na Čiernej hore
Cez leto máte možnosť zájsť si aj k prameňu Bieleho potoka pri Vysokom vrchu, kde tiež nájdete prírodnú rezerváciu. Ďalšie chránené územie sa nachádza v obci Kavečany, kde môžete obdivovať vzácne rastliny, prípadne to roztočiť na bobovej dráhe. Ak ale do tejto oblasti zablúdite aj v zime, určite o nič neprídete. Lyžiarske stredisko Kavečany je totiž skvele vybavené a splní želania aj náročnejším lyžiarom, tak sa nebojte a určite vyskúšajte.
Ako sa spí na východe
S dovolenkou na viac dní si treba zaistiť ubytovanie - a na výber máte niekoľko možností. Ubytovať sa môžete v Kavečanoch, ďalej môžete skúsiť hotely v Košiciach alebo Prešove, prípadne ďalšie chaty a apartmány neďaleko Ružína.