9+ tipov kam ísť na výlet na Spiši
Aj vy túžite po krásnej a nedotknutej prírode na Slovensku? Ste na správnom mieste. Dnes vám predstavíme región Spiš a jeho najkrajšie miesta, kde môžete tráviť svoj voľný čas. Ponúkneme vám prierez historickými pamiatkami zo zoznamu UNESCO, predstavíme vám to najlepšie z 3 národných parkov, i ďalšie možnosti trávenia dovolenky na Slovensku. Región Spiš vám ponúka nespočetné množstvo krásnych zákutí. Nahliadnite do nich spolu s nami.
Európsky klenot, Spiš
Región Spiš je ozdobený krásnou prírodou a bohatou históriou. Nielen Spiš, ale aj jeho blízke okolie je zaradené do Svetového prírodného a kultúrneho dedičstva UNESCO. Čo teda môžete nájsť v tomto krásnom kúte Slovenska? Predovšetkým je to majestátny Spišský hrad, ktorý sa zaraďuje medzi najväčšie hrady v európskom meradle. Spišský hrad sa vypína nad Spišským Podhradíma stal sa symbolom Spišského regiónu. Každoročne ho navštívi veľmi veľa turistov z celého sveta. Navyše v okolí hradu vás môžu prekvapiť nielen expozície a krásne výhľady, ale aj drobné zvieratá, ktoré tam žijú, svište vrchovské.
Medzi turistické atrakcie, v ktorých nájdete pokoj a spojenie s duchovným svetom patrí Spišská kapitula. Jej krásne mohutné hradby poskytujú duchovenstvu i turistom súkromie od okolitého sveta. Katedrála sv. Martina, ktorá sa na vás pozerá spoza týchto hradieb je veľkým gotickým skvostom a aj dnes slúži na vykonávanie svätých omší. Pre milovníkov sakrálnej architektúry je veľkým zážitkom návšteva Chrámu sv. Jakuba v Levoči, kde môžu obdivovať precíznu prácu gotického oltára Majstra Pavla z Levoče. Tento poklad ukrytý v Chráme sv. Jakuba je považovaný za najvyšší gotický oltár na svete.
Levoča nesie punc pamiatkovej rezervácie, kvôli starobylým opevneniam, baštám, starodávnym domom a v neposlednom rade aj vďaka veľkolepému Chrámu sv. Jakuba. Na záver vám nezabudneme spomenúť Kostol Ducha Svätého v Žehre, ktorého história siaha do 13. storočia. Navyše je veľmi vyhľadávaným miestom kvôli jeho nástenným gotickým freskám.
Stret 3 národných parkov
Okrem historicým a kultúrnych pamiatok na Spiši nájdete aj prírodné poklady. Tatranský národný park, Slovenský raj a Pieniny poskytujú úžasné zážitky v srdci prírody. Pešie túry zvládne naozaj každý. Obdivovať krásne skalnaté bralá, skalné steny, rokliny, vodopády a prielom Hornádu či zažiť splav Dunajca na plti, môže každý z vás, kto tento kút navštívi. Vybláznite sa s vašou rodinou pri vodných športoch, pešej túre, splave Dunajca, či rybárčení. Ak radi obdivujete podzemné krásy prírody, navštívte Dobšinskú ľadovú jaskyňu. Oblečte sa teplejšie, pretože v jej útrobách nájdete len samý ľad prirodzene obrúsený do krásnych tvarov. Zaľadnené časti, ako Veľká a Malá sieň, Ruffínyho koridor, Zrútený dóm vás budú naozaj fascinovať. Na Spiši môžete aj zrelaxovať v kúpeľoch Vyšné Ružbachy či v termálnom kúpalisku Thermal park Vrbov. Minerálna voda, ktorá vyviera vo Vyšných Ružbachoch je vhodná aj na pitie. O zážitok máte postarané.
Najkrajšie poklady v regióne Spiš
Ľubovniansky hrad a skanzen
Veľkým lákadlom pre turistov je aj návšteva Starej Ľubovne, kde sa vypína Ľubovniansky hrad. Nachádza sa nad cestou Starej Ľubovne a ľavým brehom rieky Poprad. Vápencové bralo vysoké 548 m je zdobené nádherným hradným komplexom. Ľubovnianska vrchovina sa pýši krásnou prírodou a okolím. Odtiaľ si môžete vychutnať výhľad na krásne mesto a jeho okolie (Široký vrch, obec Chmelnica, Šibeničná hora). Ak predsa len navštívite hrad, máte sa na čo tešiť.
Na Ľubovnianskom hrade nájdete najstaršie časti hradu. Medzi ne patrí kruhová veža ozdobená mohutnými opornými piliermi a gotický palác. Stoja na najvyššom bode brala. Palác, ktorý sa nachádza vo východnej časti hradného komplexu je mladší ako ostatné časti hradu (kaplnka, mučiareň). Čiastočne zrekonštruovaný Ľubovniansky hrad je obklopený hradnými múrmi, ku ktorým sa z hradu dostanete skrz terasovité nádvoria. Turistická sezóna je v plnom prúde, tak nezmeškajte celoročné obdobie návštev.
Ľubovniansky hrad ponúka aj návštevu Ľubovnianskeho skanzenu, kde nájdete prvky ľudovej kultúry. Krásna ľudová architektúra zo Spiša a Šariša vás aspoň na chvíľu prenesie do čias starých materí. Vďaka stálej expozícii 25 objektov si môžete predstaviť tradičný život na dedine. Každá prehliadka trvá okolo 45 minút a za ten čas si môžete pozrieť drevený gréckokatolícky kostol z Matysovej, zrubové obytné domy do roku 1930 i tradičné hospodárske budovy. V skanzene nechýba dielňa stolára, mlyn a kováčska vyhňa.
Spišský hrad
Spišský hrad je perla medzi hradmi v celej strednej Európe. Najväčší hrad sa pýši 4 hektármi obrovskej plochy, kde nájdete zakonzervované hradné časti. Národná kultúrna pamiatka je zaradená do Zoznamu UNESCO. Každoročne Spišský hrad navštívia tisíce ľudí, aby si mohli pozrieť panoramatický výhľad krás Spiša a strávili tak poučný a príjemný deň.
Medzi skvosty Spišského hradu zaraďujeme tie zachovalé renesančné časti, ako napr. arkádovú chodbu (z prelomu 16. a 17. storočia). V nej môžete obdivovať stálu expozíciu zbraní slúžiacich na obranu, ako aj staré archeologické nálezy pri vykopávkach v hrade. Na konci arkádovej chodby, môžete vstúpiť do gotickej Kaplnky sv. Alžbety Uhorskej, kde nájdete sakrálne exponáty, ktoré pochádzajú z 15. storočia a slúžia dodnes pri cirkevných obradoch. Spišský hrad sa pýši nielen svojou veľkolepou rozlohou, krásou a dotykom gotiky či renesancie, ale aj zachovaním starých dôb, do ktorých môžete nazrieť aj dnes. V stredovekej kuchyni si gazdinky môžu predstaviť atmosféru prípravy jedál a nápojov. Ten bežný život, ktorý prebiehal v ranných dobách stredoveku sa podarilo zachytiť v obývaných častiach hradu (kráľovská spálňa i kúpeľňa). K stredoveku neodmysliteľne patria aj mučiarne a miesta, kde sa uchovávala mulícia, teda zbrojnica. Toto všetko môžete zažiť sami alebo so sprievodcom na hrade, ktorý vám detailnejšie vyrozpráva históriu hradu.
Spišská kapitula a Spišské Podhradie
Neďaleko stredovekého Spišského hradu sa nachádza provinčné mestečko Spišské Podhradie, ktoré v minulosti bolo veľmi rozvinuté. Prvá osada pod hradom vznikla asi v 12. storočí. Na námestí mestskej pamiatkovej rezervácie Spišské Podhradie uvidíte zachované stredoveké sýpky s gotickými portálmi a meštianske domy s podchodmi a veľkými bránami, ktoré nesú prvky gotiky i renesancie. Súčasťou Spišského Podhradia je jeho mestská cirkevná časť - Spišská Kapitula, taktiež z 12. storočia. Spišská Kapitula je zdobená gotickou Katedrálou sv. Martina. Jej krása vás uchváti na prvý pohľad,lomené oblúky, vnútorná krížová klenba zdobená rôznymi ornamentami, vitrážové okná hrajúce farbami a prezdobené vysoké gotické oltáre, sú typickými znakmi gotiky. Nečudo, že Katedrála sv. Martina bola sídlom cirkevných hodnostárov a pravidelne sa v nej slúžili bohoslužby. V Spišskom Podhradí sa okrem iného môžete poprechádzať aj okolo travertínovej kopy s názvom Sivá brada, kde z nej neustále pramení a buble minerálna voda.
Spišská Nová Ves
Región Spiš zahŕňa druhé najväčšie mesto Slovenska, Spišskú Novú Ves. Tak ako každé mesto má svoju architektúru, históriu či rôzne kultúrne budovy, nebude tomu inak ani v tomto prípade. Slovenské technické múzeum - Múzeum Spiša ponúka expozíciu s tematikou prírody a histórie regiónu Spiš. Múzeum Spiš je sústredené do historickej budovy z 15. storočia. Niektoré expozície zo Spiša nájdete aj v Smižanoch a Markušovciach.
Mestská pamiatková zóna Spišskej Novej Vsi ukrýva krásne architektonické skvosty, ktoré nesmú chýbať v tak rozmanitom regióne akým je Spiš. Medzi ne patrí napr.: Spišské divadlo, budova radnice, gymnáziá, meštianske domy, Provinčný dóm a Reduta, Rímskokatolícky kostol Nepoškvrneného počatia Panny Márie, Gréckokatolícka cerkev Premenenia Pána, rôzne kaplnky a Evanjelický kostol. Trojloďová bazilika Nepoškvrneného počatia Panny Márie ukrýva plastiky Majstra Pavla z Levoče. Kostol Nanebovzatia Panny Márie z 13. storočia sa pýši neogotickou kostolnou vežou, ktorej výška siaha do 87 metrov a je považovaná za najvyššiu kostolnú vežu na Slovensku.
Ak ste na dovolenke na Spiši aj so svojimi ratolesťami, určite ich nezabudnite vziať do najmladšej slovenskej ZOO, ktorá sa rozprestiera na 8 hektároch a hostí viac ako 90 druhov zvierat. Typickými exotickými obyvateľmi zoologickej záhrady sú napr.: ťava dvojhrbá, leopard škvrnitý, jaguár americký či tiger ussurijský. Z domácich zvierat môžete na vlastné oči a zblízka obdivovať naše najväčšie šelmy, rysa a medveďa. Po putovaní zoologickou záhradou sa deti môžu vyšantiť na rôznych atrakciách (detské ihriská, autodrom, nafukovacie hrady). V lete sa môžete zas kúpať na miestnom kúpalisku, kde takisto môžete vyskúšať tobogány, plavecké a neplavecké bazény, či krytú plaváreň.
Levoča - historické námestie a Chrám sv. Jakuba
Kráľovské mesto z čias stredoveku je jedno z najkrajších miest našom území. V Levoči nájdete 2 km dlhé zachovalé hradby, ktoré podčiarkujú historickú atmosféru mesta. Levoču ako mesto predovšetkým preslávil Chrám sv. Jakuba, ktorý je zdobený najvyšším gotickým oltárom na svete. O toto krásne 18 m vysoké a 6 m široké dielo sa zaslúžil Majster Pavol z Levoče. V Chráme sv. Jakuba môžete obdivovať naozaj všeličo. 10 gotických a renesančných krídlových oltároch v jednotlivých lodiach chrámu, v ktorých sú vyobrazené rôzne biblické postavy a motívy.
Historické centrum Levoče je pastvou pre oči. Nielenže sa tu vyníma krásny chrám, ale tu nájdete aj radnicu, klietku hanby, najkrajší župný dom v celom Uhorsku a rôzne reštaurácie a kaviarne, ktoré zapadajú do koloritu mesta. Pre milovníkov pútnických miest máme jedno aj v blízkom okolí Levoče. Návštevníci môžu obdivovať a pookriať v Bazilike Navštívenia Panny Márie, ktorá je postavená na Mariánskej hore. Historické centrum a jeho pamiatky sú zaradené do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.
ZOO Spišská Nová Ves
ZOO v meste Spišská Nová Ves poteší hlavne rodiny s deťmi. ZOO Spišská Nová Ves funguje od roku 1989. V súčasnosti má ZOO okolo 500 zvierat a z toho 130 rôznych druhov. Medzi najatraktívnejšie patria zvieratá zapísané v tzv. Červenej knihe ohrozených zvierat, ako napríklad: orangutan bornejský a tiger ussurijský. Medzi ďalšie zaujímavé cudzokrajné zvieratá patria ťava dvojhrbá, mandril pestrý, lama alpaka, lama krotká, nosáľ červený, puma americká, gibon bieloruký, lemur kata, kotúľ vevericový a množstvo iných.
Nestville Park
Trošku z iného súdka je predstavenie dedinky Hniezdne. Nachádza sa neďaleko Starej Ľubovne, asi o 5 km na ňu môžete naraziť. V tejto malebnej dedinke Hniezdne môžete obdivovať expozíciu tradičných ľudových remesiel, Rezbársku sálu s umeleckými dielami rezbárov (je tu jeden z najväčších vyrezávaných obrazov v Európe), a takisto aj prezentáciu histórie liehovarníctva v Spišskom regióne. Najmodernejší liehovar Nestville Park v strednej Európe ukrýva prvú slovenskú whisky, ktorá zreje v dubových sudoch. Hniezdne nezabúda ani na milovníkov čokolády, preto v Nestville chocolate nájdete aj úžasné čokoládové pralinky. Každá z expozícií má čosi do seba, vyberte si tú svoju.
Dobšinská ľadová jaskyňa
Sprístupnená ľadová jaskyňa na Slovensku, ktorá leží na Spiši je zaradená do UNESCO pre svoju nádhernú celoročnú ľadovú výzdobu. V jej útrobách môžete vidieť až 100 tisíc ton ľadu, ktorého vzhľad prekvapuje návštevníkov rok čo rok. V prednej časti jaskyne sa na jar zbiera povrchová voda, ktorá sa mení postupne na ľadové umelecké diela. Každý rok sa teda môžete tešiť na rozmanitú výzdobu, ktorá sa nikdy neopakuje, pretože proces rozmŕzania a zamŕzania je jedinečný.
V jaskyni sa nachádzajú aj miesta, ktoré zaľadnené nie sú, ako napr.: Kvapľova a Biela sieň, Suchý dom, Kvapľova pivnica a Peklo. Z histórie je známe, že do jaskynných priestorov sa prvýkrát dostal Eugen Ruffínyi (kráľovský banský radca) so svojimi priateľmi g. Langom a A. Megom v roku 1870. Zaujímavosťou je, že jaskyňa do roku 1946 slúžila ako priestor pre verejné korčuľovanie počas celého roka. V Dobšinskej ľadovej jaskyni trénoval aj československý krasokorčuliar Karol Divín a rota vojenských rýchlokorčuliarov.
Dobšinská ľadová jaskyňa bola na Slovensku prvá sprístupnená a najväčšia ľadová jaskyňa už v roku 1871 a je považovaná za prvú osvetlenú jaskyňu v Európe od roku 1887. Nachádza sa blízko mestečka Dobšiná v Národnom parku Slovenský raj v Spišsko-gemerskom krase. Severný svah vrchu Duča ukrýva v spodných a zadných častiach jaskyne kvapľovú výzdobu, v ktorej sa navyše môžete tešiť na teplejší vzduch, pretože v tých ľadových častiach je teplota vzduchu okolo mínus 4 °C. Nad hladinou rieky Hnilca sa nachádza vchod do jaskyne, nazývaný aj Studená diera leží vo výške 970 m n.m., teda 130 m nad hladinou Hnilca. Každá prehliadka so sprievodcom trvá cez pol hodinu a počas nej uvidíte Zrútený dóm, Ruffínyiho koridor, Malú sieň, Prízemie s ľadopádmi, Veľkú sieň (najväčší priestor jaskyne) a najväčší ľadový stĺp-Studňa.
Jaskyňa je prístupná v období od polovice mesiaca máj do konca septembra každú hodinu od 9:00 do 16:00. Veľmi dôležité je nezabudnúť si teplé oblečenie a pevnú obuv, pretože rozdiel medzi vonkajšou a jaskynnou teplotou je citeľný, a tvorí záťaž na ľudskom organizme. Preto si pred vstupom do jaskyne oblečte teplé veci, odpočiňte si a neponáhľajte sa.
Prístup k jaskyni je veľmi jednoduchý. Stačí ak sa budete držať značiek, ktoré vás dovedú na miesto. Z Popradu pokračujte cez Vernár smer Rožňava (30 km), z Brezna cez Červenú skalu, Telgárt smer Rožňava (60 km) alebo z Rožňavy cez Dobšinú smer Poprad (40 km). Dobšinská ľadová jaskyňa sa nachádza medzi Popradom a Rožňavou. Keď vás tabule okolo náučného chodníka dovedú až k výstupovej trase, už vám len ostáva zdolať 1 km pešo a ste na mieste. Výstup k jaskyni je pozvoľný a trvá približne 25 min. Ak chcete využiť verejnú dopravu k jaskyni a naspäť, odporúčame vám autobus Stratená, Dobšinská ľadová jaskyňa alebo vlak Dobšinská ľadová jaskyňa.
Termálne kúpaliská a kúpele na Spiši
Thermal Park Vrbov
Celoročné termálne kúpele s najliečivejšou vodou v strednej Európe ponúkajú 10 bazénov o teplote od 26 do 38 °C. Termálna voda pomáha liečiť až 12 druhov rôznych ochorení. Plavecký bazén tu dosahuje dĺžku 35 m a ak si potrebujete o plávaní oddýchnuť, sú to pre vás aj sedacie a rekreačné bazény. Rôzne vodné masážne trysky vám pomôžu uľaviť od bolesti ak trpíte stuhnutým svalstvom. V teplej vode o teplote 32 °C sa vám telo príjemne uvoľní a vyhreje. Thermal Park Vrbov nie je len útočiskom pre relax ale aj pre zábavu. Detské bazény, tobogány vaše deti príjemne zabavia.
Letné termálne kúpalisko Izabela a Kúpele Vyšné Ružbachy
Kúpalisko známe už od roku 1929 bolo pomenované podľa španielskej princeznej Izabele de Bourbon Zamoyski. Minerálny liečivý prameň Izabela s teplotou 23 °C je kľúčovým prvkom v letnom termálnom kúpalisku vo Vyšných Ružbachoch. Termálne kúpalisko Izabela so sklenenými stenami je tvorené 4 vonkajšími bazénmi s termálnou vodou a 1 vnútorným bazénom. Plavecký bazén so skokanským mostíkom je taktiež atrakciou areálu Izabela. Všetky vnútorné a vonkajšie bazény poskytujú dokonalý styk s prírodou.
Keď sa ponoríte do tejto liečivej vody, okamžite budete cítiť úľavu. Izabela lieči rôzne choroby pohybového aparátu, tráviace ťažkosťi, srdcovo-cievne a metabolické choroby, choroby dýchacích a močových ciest, duševné choroby a choroby z povolania. Ak sa nabažíte oddychu vo vode, môžete sa poprechádzať v krásnom prostredí kúpeľov a obdivovať rôzne umelecké diela umelcov. Okrem iného tu nájdete aj ostrov v rekreačnom bazéne, ktorý zdobia vysoké ihličnany, smreky.
Kúpele Vyšné Ružbachy boli odpradávna navštevované najmä uhorskou a poľskou šľachtou. Liečili si hlavne choroby nervovej sústavy a srdcovo-cievne ochorenia. Dnes si môžete v kúpeľoch zajednať rôzne procedúry, ako napr.: vodoliečbu, inhalačnú liečbu, mechanoterapiu, balneoterapiu, teploliečbu, masážnu terapiu, elektroliečbu, fototerapiu, pohybovú aktivitu. Každá z týchto terapií ponúka veľa benefitov pre vaše zdravie.
Zaujímavosťou termálneho kúpaliska Izabela je krytý termálny bazén v Grand hoteli Strand, ktorý je napájaný liečivou vodou z Ružbašského krátera. Tento kráter vznikol prepadom travertínových kôp a postupne sa naplnil vodou. Travertínové jazero je považované za najväčšie v strednej Európe a samozrejme je chráneným prírodným výtvorom.
V prostredí hotela nájdete Kaplnkový kráter, Jamu smrti (pomenovanie dostala podľa dodnes unikajúcemu oxidu uhličitému), rôzne sochy a príjemné prostredie. Jedáleň, kaviareň a spoločenské centrum môžete nájsť v budove Bieleho domu ladeného do biedermeirového slohu. Väčšina kúpeľných domov pochádza z obdobia od 1920 do 1940 a sú doplnené o objekty z rokov 1975 až 1977.
Splav Dunajca
Dovolenka na Spiši sa nezaobíde bez najvyhľadávanejšej atrakcie, akou je splav Dunajca. Splav rieky Dunajec na pltiach je veľkou tradíciou, ktorá sa dedí z generácie na generáciu. V minulosti sa splav Dunajca používal predovšetkým na prepravu rôzneho tovaru, potravín a dreva až k brehom Baltického mora. Keďže sa Gorali plavili tak ďaleko častokrát si nosili späť suveníry, ako napr. mušle. Dnes túto ozdobu je možné vidieť na klobúkoch Goralov. V 19. storočí miestna šľachta povýšila toto remeslo na vyššiu úroveň, na akýsi prototyp dopravy. Rozmach pltníckej činnosti nastal počas rozvoja kúpeľov Szczawnici, keď sa kúpeľní hostia chceli previezť na iný breh a pod..
V súčasnosti sa plte využívajú už tretiu generáciu a ich vzhľad sa časom značne zmenil. Plte už nie sú dlabané, ale pospájané zo smrekových dosiek z 5 článkov spevnené horolezeckými lanami a kovovými sponami. Počet turistov, ktorý túto atrakciu vyhľadávajú každoročne stúpa. Lákadlom nie sú len krásne oblečení goralskí muži v goralskom kroji, ale aj panenská príroda navôkol a poznávanie histórie a tradícii Slovenska.
Meandre Dunajca, cez ktoré sa budete plaviť sú ozdobené krásnou pralesnou zeleňou a skalami. Môžete obdivovať tunajšie rastlinstvo a živočíšstvo, dedinky a historické pamiatky. Každý sprievodca vám všetko predstaví, ukáže a obohatí tak vaše vedomosti o hodnotné príbehy a fakty.
Splav Dunajca môžete začat až z 3 miest. Jedným z nich je prístavisko Nokle Spišská Stará Ves (zo slovenskej strany), kde sa môžete spolu s certifikovaným sprievodcom pustiť do objavovania tajov Pienin. Cesta plavenia je dlhá asi 15 km. Ak by ste chceli zažiť túto atrakciu na vlastnej koži, je dobré sa na ňu pripraviť. Odporúčame vám navštíviť webovú stránku, ktorá sa venuje splavu Dunajca a tam nájdete konkrétne informácie k tej ktorej skupine pltníkov. Prvým krokom je vybrať a rezervovať si termín podľa počasia, ktorému sa viete prispôsobiť. Za krásneho letného horúceho dňa si vezmite so sebou ochranu hlavy v podobe klobúka alebo šatky, opaľovací krém a dostatok tekutín. Pre istotu si so sebou vezmite pršiplášť a na nohách majte pevnú obuv.
Keď navštívite Pieniny, tak vás určite okrem hôr upútajú nespútaný prúd rieky Dunajec. Goralské plte, ktoré vedú skúsení kormidelníci, sa plavia z Červeného Kláštora až po ústie Lesnického potoka. Počas dvojhodinovej cesty na plti môžete obdivovať krásy prírody Pieninského národného parku. Uvidíte panorámu Troch Korún, Zamkowu Góru, pieninskú skalu Sokolicu. Popritom všetkom vám goralská muzika ulahodí uchu. Môžete sa tešiť na lámanie rekordov v rýchlejších či pomalších trasách cesty, keď zdoláte 40 metrový výškový rozdiel a prejdete cez 9 km dlhú tiesňavu, ktorá vznikla vyhĺbením pohoria Pienin pomocou silnej rieky Dunajec.
Chcete vedieť, ako sa po splave vrátite domov? Možností máte viac. Fanúšikovia pešej turistiky si pieninský prielom Dunajca môžu prejsť v opačnom smere alebo si požičajú horské bicykle a v ďalšom prístave ich odovzdajú. Inou variantou je využitie vlastnej alebo ponúkanej dopravy. Keď dorazíte do cieľa vašej plavby, cestu naspäť vám uľahčí aj zabezpečená kyvadlová doprava (autobusy, mikrobusy). S dopravou naspäť si teda nemusíte lámať hlavu.
Turistika, cyklistika, lyžovanie na Spiši
Ak vás láka prechádzka po prírode určite musíte navštíviť aspoň jeden z národných parkov spišského regiónu. V národných parkoch: Slovenský raj, Pieninský národný park, Národný park Vysoké Tatry alebo Národný park Nízke Tatry si všímajte rozmanitosť prírody a skúste jej načúvať a vziať si z nej len to najdôležitejšie, teda potešenie, pohodu a zdravie. Slovenský raj je obľúbenou destináciou vďaka pozoruhodným výhľadom, kaňonom, jaskyniam či dolinám. Ikonický Tomášovský výhľad stojí za zmienku. V Slovenskom raji nájdete veľa náučných chodníkov, ktoré vás dovedú cez rokliny, rebríky a husté lesy do cieľa, akým je napr. Kláštorisko s ruinami kláštora kartuziánov, ktorý pochádza z 13. storočia. Počas cesty určite nevynechajte tiesňavu Sokol (náročnejšia túra), Prielom Hornádu, Suchú Belú alebo Piecky.
Tatranský národný park poskytuje množstvo cyklistických ciest a značených turistických chodníkov na úpätia tatranských vrchov. V sprievode sprievodcu môžete navštíviť Gerlachovský štít alebo Lomnický štít. Typickým obdivovaným klenotom Tatier je Štrbské pleso, kde sa môžete najesť, ubytovať alebo len tak obdivovať krásu prostredia. Ak túžite po turistike, zo Štrbského plesa sa viete dostať kamkoľvek. Veľmi vyhľadávanými miestami sú Rysy, SKalnaté a Popradské pleso. Pre tých, ktorým stačí obdivovať krásu prírody aj z lanovky, ponúkame možnosť navštíviť Hrebienok, kde sa každoročne koná výstava ľadových sôch. Cyklisti budú nadšení z cyklociest, ktoré vedú z Dolného Smokovca do Gerlachova alebo z Podbanského do Tichej a Kôprovej doliny, či z Kežmarskej Bielej vody na Zelené pleso.
Pieninský národný park ponúka celkom ľahkú 6-hodinovú hrebeňovku vedúcu na Spišskú Maguru. Trasa vedie cez Strednicu až po Magurské sedlo. 5 hodinovku odporúčame pre zdatnejších turistov. Jej trasa vedie z Magurského sedla až na Veľký Lipník. Poldenné túru zažijete ak sa vyberiete z Vyšných Ružbachov na Veterný vrch alebo Zbojnícky stôl. Obľúbeným u turistov je Grand Hotel Spiš, ktorý uspokojí aj nanjnáročnejších klientov.
Ak sa vám páči v Ždiari, odtiaľto môžete ísť cez Magurku, okolo Osturnianskeho jazera, Osturne až na Strednicu. Celodenná túra zo Ždiaru k Jezerskému jazeru až po Bachledovu dolinu môže byť zakončená v chodníku v korunách stromov. Pieniny sú ako stvorené na množstvo turistických i cykloturistických výletov. Stačí si len vybrať.
K zimnému obdobiu nepochybne patria zimné športy, ako je lyžovanie, snowboarding, skialpinizmus, bežkovanie a pod.. Na Spiši je veľké množstvo lyžiarskych stredísk. Na severnom svahu Krompašského vrchu je lyžiarske stredisko Relax Center Plejsy, kde na vás čaká 7 zjazdoviek, 5 vlekov a 11 km dlhá bežkárska trať. V Levočských vrchoch je známe lyžiarske stredisko Ski Center Levoča so 4 vlekmi, 4 km dlhými a upravenými zjazdovkami. 5 vlekov, 4 modré zjazdovky s dĺžkou 1,3 km nájdete v lyžiarskom stredisku Ski Kubašok, ktoré sa nachádzajú v Spišskom Bystrom.
Ak ste ubytovaní v kúpeľoch Vyšné Ružbachy, tak aj tu môžete vyskúšať stredne ťažké až nenáročné lyžovanie na 2 km dlhej zjazdovke. Ski Vernár Studničky disponuje 3 vlekmi, ktoré vás odvezú na zjazdovky pre začiatočníkov a mierne pokročilých lyžiarov. Stredisko Ski Vernár Studničky sa nachádza v Národnom parku Slovenský raj. Lyžiarske strediská Mlynky - Biele Vody a Ski Gugel Mlynky vás potešia piatimi upravenými zjazdovkami, nočným lyžovaním a jedenástimi bežkárskymi traťami, či vlekmi pre deti. Je len na vás k akému stredisku máte blízko, a ktoré by ste najradšej navštívili. Veríme, že každý lyžiar si príde na svoje v akomkoľvek lyžiarskom stredisku na Spiši.
Kde sa môžete ubytovať na Spiši?
Odporúčame vám ubytovanie priamo v rôznych hoteloch na Spiši, penziónoch na Spiši, privátoch na Spiši, chatách na Spiši, napr. v ubytovaní v Spišskom Podhradí a v ubytovaní v Levoči, ktoré sa nachádzajú blízko kultúrnych a historických pamiatok. Je len na vás, či uprednostníte väčšie súkromie a zarezervujete si súkromné ubytovanie na priváte na Spiši. Ak radi využívate benefity hotelov, ako je napr. polpenzia a plná penzia a rôzne spoločenské udalosti, ktoré poriada hotel, zamierte tam. No ak chcete zažiť adrenalínovú dovolenku vyberte si jednu z chát či chalúp v srdci Spišského regiónu. Región Spiš sa o turistov dobre postará. Medzi obľúbené dovolenkové destinácie na Spiši, patrí aj ubytovanie v Spišskej Sobote, ubytovanie v Spišských Tomášovciach a ubytovanie v Spišskej Novej Vsi.