1. VARTOVKA V KRUPINE
Vartovka je postavená z kameňa a chráni ju drevená strieška. Bola vybudovaná v roku 1564 ako vojenská strážna veža a zapojená do systému protitureckej obrany viacerých banských miest. Jej hlavným účelom bolo dohliadať na bezpečnosť cesty prechádzajúcej z Krupiny do Banskej Štiavnice a neskôr bola prebudovaná na rozhľadňu poskytujúcu výhľad na Krupinskú planinu a Štiavnické vrchy. Trinásť metrov vysokú vartovku nájdete na vrchu Strážvar východne od juhoslovenského mestečka Krupina, z ktorého sa sem dostanete bez problémov po modrej turistickej značke. Do blízkosti vartovky sa možno dostať aj autom a turistom sú tu k dispozícii aj stoly, ohnisko a lavičky na odpočinutie. V Krupine navštívte tiež Múzeum Andreja Sládkoviča, turecké studne v oblasti Štrampľoch a blízky hrad Bzovík.
Chcem navštíviť vartovku v Krupine
Mestský lesopark vrchu Hradová pri Košiciach bol pôvodne domovom Rákocziho rozhľadne. Tá však bola v roku 1919 zbúraná a dnes na jej mieste natrafíte na modernejšiu oceľovú rozhľadňu pochádzajúcu z roku 1987 a stojacu v nadmorskej výške 466 m n. m. Je vysoká vyše 21 metrov a jej vrchol disponuje viacerými plošinami, z ktorých dovidíte do útrob Košickej kotliny, Hornádskej doliny a samozrejme z nej máte ako na dlani aj samotné mesto Košice. V blízkosti vyhliadkovej veže sa nachádza "Bufet pod vežou", ihrisko pre deti a ruiny stredovekého hradiska Košický hrad, z ktorých sa najlepšie zachovala trojuholníková bašta. Najľahšie vežu objavíte, ak odbočíte z cesty vedúcej k zoologickej záhrade v mestskej časti Košice - Kavečany na značený náučný chodník a váš výlet teda môžete zároveň spojiť s návštevou zoo.
Chcem navštíviť vyhliadkovú vežu Hradová
V roku 2018 vyrástla pri Bojniciach 30 metrov vysoká Vyhliadková veža, ktorá sa v budúcnosti možno ešte zvýši. Už dnes však očarí krásnou panorámou širokého okolia, v ktorej sa črtá tak pôsobivý Bojnický zámok, ako aj mesto Prievidza. Nosná konštrukcia veže je z ocele, vy však prechádzate po drevenej lávke ohraničenej pletivom. Na záver prechádzky si navyše môžete dopriať adrenalínový zostup tobogánom, ktorý pobaví mladšie aj staršie ročníky. Veža je dostupná aj s kočíkom, v jej blízkosti sa nachádza parkovisko a lesné chodníčky vás k nej privedú aj zo samotných Bojníc. V tých by ste si popri zámku nemali nechať ujsť ani návštevu zoologickej záhrady či kuriózneho Múzea praveka v Prepoštskej jaskyni.
Chcem navštíviť Vyhliadkovú vežu Bojnice
Rozhľadňa v tvare sudu je situovaná v Tokajskej vinohradníckej oblasti pri východoslovenskej obci Malá Tŕňa v okrese Trebišov. Slávnostne ju otvorili v roku 2015 a dosahuje výšku 12 metrov. Z jej plošiny môžete sledovať život v tokajskom regióne a dovidíte aj do maďarského mesta Sátoraljaújhely. Mnoho užitočných informácií sa pritom dozviete z tunajších informačných tabúľ a zaujímavý pohľad na rozhľadňu Tokaj je aj vo večerných a nočných hodinách, kedy je osvetlená. Môžete sa k nej vydať pešky alebo na bicykloch z obce Malá Tŕňa, Černochov alebo Slovenské Nové Mesto. Odporúčame zastaviť sa aj pri kaštieli v Borši, gotickom kostolíku a najnižšom bode Slovenska v obci Klin nad Bodrogom.
Chcem navštíviť rozhľadňu Tokaj
Jedna z najmladších vyhliadkových veží na Slovensku je dielom miestnej akčnej skupiny Vršatec vytvorenej za účelom podpory regionálneho turizmu na prelome rokov 2014 - 2015. Nájdete ju pri ju pri mestskej časti Nemšovej, Trenčianska Závada. Štíhla veža je postavená z červeného smreka, meria 26 metrov a z hornej vyhliadky vo výške 24 metrov poskytuje náhľad na panorámu Bielych Karpát, Považského Inovca a Strážovských vrchov. Výstup na vyhliadkovú vežu Vršatec sa oplatí spojiť s návštevou tunajšieho gazdovstva Uhliská, kde si deti smú zajazdiť na koňoch, poníkoch či v koči, zoznámiť sa so zvieratkami gazdovstva a celá rodina sa môže dobre najesť v tunajšom hostinci. V oblasti Bielych Karpát natrafíte okrem toho aj na rozhľadňu na Veľkom Lopeníku neďaleko hraníc s Českou republikou.
Chcem navštíviť vyhliadkovú vežu Vršatec
Rozhľadňa pripomínajúca vežičku stredovekého hradu vyrástla na vrchu Bobovec v pohorí Nocľahy medzi obcami Stará Bystrica a Radôstka na pomedzí rokov 2010 - 2011. Postavená je z dreva a kameňa a týči sa do výšky 16 metrov. V noci býva osvetlená a v jej interiéri vás zaujmú umelecké práce zobrazujúce anjelov, tie pochádzajú z dielne Ing. Arch. Stanislava Mikovčáka, autora návrhu celého projektu. Z vrcholu rozhľadne sa vám naskytne pôsobivý pohľad na Malú Fatru, Martinské Hole aj českú Lysú Horu. Pred výstupom po žltej trase si v Starej Bystrici určite nájdite čas na odfotenie jedinečného orloja a ak by vaše deti výlet k rozhľadni príliš nezmoril, neváhajte sa z nej vydať aj do blízkej obce Nová Bystrica, kde funguje vodná nádrž a skanzen Múzeum kysuckej dediny Vychylovka. Viac o rozhľadni na Bobovci si prečítajte v tomto článku.
Chcem navštíviť rozhľadňu na Bobovci
Touto takmer 17 metrov vysokou rozhľadňou sa pýši kopec Maginhrad pri obci Veľké Teriakovce v okrese Rimavská Sobota. Z tejto obce k nej vedú značené chodníky, rovnako ako z obcí Horné Zahorany a Nižný Skálnik. Nadmorská výška lokality je 429 metrov n. m. a rozhľadňa bola otvorená z iniciatívy Miestnej akčnej skupiny Malohont minulé leto. Z Maginhradu uvidíte majestátnu Kráľovu hoľu, Rimavskú dolinu a vďaka blízkosti hraníc nazriete aj do Maďarska. Kedysi na kopci stál stredoveký hrad opradený povesťami a spomínaný aj v diele básnika Jána Bottu. O jeho histórii sa dozviete mnoho zaujímavého z informačných tabulí náučného chodníka Po stopách Maginhradu. Zaujímavosťou je, že v regióne Malohont natrafíte aj na ďalšiu novú rozhľadňu, sídliacu na Laze Slopovo pri Klenovci, neďaleko Hnúšte.
Chcem navštíviť rozhľadňu Maginhrad
Drevená rozhľadňa s výškou 17 metrov stojí na vrchu Marhát pri Nitrianskej Blatnici v okrese Topoľčany. Okrem tej môže byť niektorým zo štartovacích bodov pre výlet k rozhľadni aj obec Lipovník, Hubina, Vozokany alebo Bojná. Marhát sa podarilo zrealizovať v roku 2008 vďaka aktivitám obcí Mikroregiónu pod Marhátom a pohľad, ktorý sa vám z neho naskytne na Považský Inovec, Tribeč, Vtáčnik či neďaleký hrad Tematín je vskutku pôsobivý. Spoločnost robí rozhľadni aj desať metrov vysoký drevený kríž datovaný do roku 1947, na ktorom vyniká nápis "Bože, ochraňuj turistov". Ak by ste po ceste od rozhľadni dostali chuť aj na blízke stretnutia s domácimi ale aj exotickejšími zvieratami, zamierte k ranču pod Babicou a do farmy New Zealand pri Modrovej.
Chcem navštíviť rozhľadňu Marhát
Rozhľadňa Krahule sa nachádza na Krahulskom vrchu s nadmorskou výškou 958 metrov n. m. Meria 13 metrov a vybrať sa k nej možno z obce Krahule alebo z mesta Kremnica, pričom na obe lokality vám ponúka rozhľadňa vtáčiu perspektívu z niektorej zo svojich troch vyhliadkových plošín. Uvidíte aj Kremnické vrchy, Žiarsku kotlinu, Štiavnické vrchy a ďalšie horstvá. Na okolí rozhľadne sú osadené informačné tabule, lavičky a v prípade mierne veterného počasia je možné zazrieť na nebi paraglaidistov. Prechádzku k rozhľadni Krahule možno spojiť s výpravou k stredu Európy v Kremnických Baniach a spoznávaním historických pamiatok Kremnice, vrátane miestnej mincovne a Múzea mincí a medailí. Viac o tejto rozhľadni nájdete aj tu.
Chcem navštíviť rozhľadňu Krahule
V neposlednom rade odporúčame navštíviť rozhľadňu pri obci Dohňany, ktorá je súčasťou náučného chodníka Tri skaly v lesoch Tlstej hory v Bielych Karpatoch. Tvorí ju šesť poschodí v celkovej výške 21 metrov a uvidíte z nej blízke okolie aj Martinské hole. V minulosti na mieste stála vojenská vyhliadková veža, dnešná rozhľadňa bola vztýčená v rámci spolupráce s českou obcou Horní Lideč. Popri rozhľadni Púchovskej doliny si na 13 kilometrov dlhom chodníku Tri skaly všimnite aj kuriózne útvary Lazovská skala, Čertova skala a skala Vieska. Chodník je spestrený informačnými tabuľami a zastrešenými posedmi, kde si možno počas cesty oddýchnuť.
Chcem navštíviť rozhľadňu Púchovskej doliny