V niekdajšom centre protifašistického odboja Slovákov počas druhej svetovej vojny stojí v priestoroch Pamätníka SNP Múzeum Slovenského Národného Povstania, jedna z najvýznamnejších pamiatok na Slovensku a dominanta mesta Banská Bystrica. Unikátny vzhľad stavby vznikol pod taktovkou architekta Dušana Kuzmu a svojím rozdelením je mementom na rozkol počas vojny. Hlavnou stálou expozíciou Múzea je "Slovensko v protifašistickom hnutí odporu Európy 1939 - 1945", ktorú dopĺňajú skanzen ťažkej bojovej techniky s viacerými tankmi a lietadlo sovietskeho pôvodu Li-2, ktoré za vojny povstalcom dodávalo leteckú pomoc. V interiéri Pamätníka okrem expozície nájdete aj viaceré pamätné dosky, večný oheň horiaci pri hrobe neznámeho vojaka a pôsobivé súsošie menom Obete varujú, dielo sochára Jozefa Jankoviča. Múzeum dodnes zohráva v slovenských dejinách významnú úlohu, každý rok sa tu napríklad koncom augusta konávajú Oslavy výročia SNP. Bystrické múzeum spravuje aj expozície v iných častiach Slovenska pod menom "Represálie nacistov a príslušníkov POHG na Slovensku v rokoch 1944 - 1945" v obci Nemecká, s názvom "Partizánska republika" vo vypálenej obci Kalište, "Fašistické represálie na východnom Slovensku" v Tokajíku pri Stropkove a napokon aj "Tragédiu slovenských Židov" v priestoroch múzea v poľskom Osvienčime.
2. VOJENSKÉ MÚZEUM VO SVIDNÍKU A DUKLIANSKY PRIESMYK
Východoslovenské mesto Svidník má milovníkom histórie skutočne veľa čo ponúknuť. V jeho blízkosti došlo v dňoch 8.9. - 27.10.1944 ku Karpatsko-duklianskej operácii a boje o dukliansky priesmyk si mesto pripomína prostredníctvom viacerých vojenských pamiatok. Tie zastrešuje Vojenské múzeum, založené pôvodne ako Dukelské múzeum, ktorého expozícia vám priblíži vojnové operácie, ku ktorým na východnom Slovensku došlo počas prvej svetovej vojny, v medzivojnovom období a počas druhej svetovej vojny. Pri múzeu sa nachádza tiež skanzen ťažkej vojenskej techniky a majestátny pamätník sovietskej armády. Samotné duklianske bojisko pri priesmyku je známe aj pod menom Údolie smrti a taktiež na ňom nájdete niekoľko tankov, pamätník a vojnový cintorín. Na Dukle stojí aj vyhliadková veža, ktorá disponuje vlastnou expozíciou a poskytuje výhľad na slovenské aj poľské územie niekdajších bojov. V okolí Svidníka sa možno tiež ísť pozrieť aj na mnohé ďalšie vojenské pamiatky, napríklad na Pamätník duklianskych tankistov, Pamätník duklianskych letcov v Nižnom Komárniku či vojnový cintorín v Hunkovciach.
3. VOJENSKÉ MÚZEUM V PIEŠŤANOCH
Toto múzeum je spolu s vyššie spomenutých múzeom vo Svidníku súčasťou Vojenského historického ústavu a dostanete sa k nemu, ak sa vydáte do priestorov, v ktorých v minulosti sídlilo vojenské letisko v Piešťanoch. Stála expozícia, ktorá tu sídli sa volá: "Výzbroj československej armády v rokoch 1945 - 1992" a zahŕňa rozsiahlu zbierku exponátov vo vnútornej a vonkajšej časti múzea. Okrem iného tu môžete obdivovať dobovú výstroj, výzbroj, ľahko obrnené stroje a ťažké pásové mašiny. Na sekcie sa delí aj vonkajšia časť, kde narazíte na leteckú, ženijnú, delostreleckú a tankovú techniku. Vojenské múzeum v Piešťanoch je pravidelne aj organizátorom rôznych podujatí spojených s ukážok bojov a predvádzaním leteckej techniky. Momentálne sa až do 30. septembra 2015 múzeum podrobuje digitalizácii svojich zbierok, preto je pre verejnosť menej prístupné. V prípade záujmu si však aj teraz môžete dohodnúť individuálnu prehliadku pre skupiny v dňoch utorok až piatok.
4. MÚZEUM LETECTVA V KOŠICIACH
V priestoroch letiska, tentokrát košického funguje už nejaký ten piatok aj Múzeum letectva alebo ak chcete Letecké múzeum, spadajúce pod správu Slovenského technického múzea v Košiciach. Ako už jeho názov napovedá vám aj vaším zvedavým ratolestiam prezradí mnoho zaujímavého o vývoji letectva, lietadiel a leteckých prístrojov a to v oddelení Expozície letectva do roku 1945, po tomto roku a v sekcii prístrojovej techniky. Pozornosť sa tu ale venuje aj cestnej doprave a to nielen autám ale aj bicyklom a motorkám. Zaujme aj výstava "Príbeh Slovákov v Royal Air Force (1940 - 1945)" a jedinečnou súčasťou múzea je tiež Galéria prezidentských lietadiel, v ktorej objavíte lietadlá z USA, Číny a mnohých európskych krajín. Medzi exponáty, ktoré si vyžadujú osobitnú pozornosť patria vojenské stíhačky MIG-15, vetroň VT 116 Orlík, prepadový stíhač SU 15-TM ale aj viaceré vrtuľníky a bombardéry.
5. MOHYLA M.R.ŠTEFÁNIKA NA BRADLE
Mohyla na vrchu Bradlo nad obcou Brezová nad Bradlom je pamiatkou pripomínajúcou jednu z najvýznamnejších osobností v novodobých slovenských dejinách, generála Milana Rastislava Štefánika. Súčasne býva považovaná aj za jeden zo symbolov samostatnosti a slobody slovenského národa. Travertínový pamätník vznikol podľa návrhu architekta Dušana Jurkoviča a tvorí ho terasovitá stavba so štyrmi obeliskmi. Na prelome 80. a 90.rokov prešiel kompletnou rekonštrukciou a okrem toho, že je miestom konania viacerých významných podujatí, poskytuje aj pôsobivý výhľad do širokého okolia a na myjavské kopanice.Ak by ste chceli o živote tohto významného Slováka zistiť viac, môžete sa vydať aj do múzea, ktoré vzniklo v priestoroch jeho rodného domu v blízkej obci Košariská.
6. MILITARY HISTORICAL MUSEUM V POHRONSKOM RUSKOVE
Aj malá obec pri slovensko-maďarských hraniciach v levickom okrese sa môže pochváliť vlastným vojenským múzeom, tematicky zameraným na obdobie druhej svetovej vojny. To je vytvorené zo súkromnej zbierky nadšeného zberateľa Ladislava Žákoviča a na jeho prevádzke sa podieľa aj Vojenský historický ústav. Zbierka múzea zahŕňa stovky exponátov od zbraní, cez uniformy a helmy až po vojenské vozidlá či zvyšky zostreleného lietadla. Vstup do múzea je bezplatný, keďže je však súkromnou zbierkou, odporúčame pred jeho navštívením kontaktovať majiteľa, aby ste sa uistili, že bude počas vašej návštevy určite otvorené. Military Historical Museum v Pohronskom Ruskove je tiež už niekoľko rokov pravidelným organizátorom rekonštrukcie bojov o dolné Pohronie, Sudwind. Tento rok sa podujatie uskutoční dňa 16. augusta 2015.
7. STREDOVEKÝ VOJENSKÝ TÁBOR V STAREJ ĽUBOVNI
Ak by ste chceli vašim deťom ukázať, ako sa žili o pár storočí skôr, tiež máte viacero možností kam sa vybrať, pričom jednou z najatraktívnejších z nich je stredoveký vojenský tábor, ktorý sa rozkladá pod hradom v Starej Ľubovni. Veľmi pravdepodobne zaujme vašich potomkov aj samotný hrad poskytujúci pôsobivý výhľad či skanzen, ktorý sa pod hradom takisto rozkladá. Práve stredoveký tábor si však ich srdce získa zrejme najviac. V podhradí sa v ňom prenesiete do života koncom stredoveku a spoznáte ako žili v tejto dobe rytieri, šľachtici ale aj obyčajní ľudia. Budete si môcť zajazdiť na koni, zastrieľať z luku, kuše a katapultu, ochutnať dobroty stredovekej kuchyne či byť svedkami sokoliarskej šou, šermiarskeho vystúpenia a remeselného majstrovstva. Súčasťou areálu je aj dobová krčma, v ktorej si možno príjemne posedieť.Vďaka svojej atmosfére je stredoveký vojenský tábor v Starej Ľubovni vyhľadávaný nielen za účelom rodinného výletu, ale aj organizácie letných táborov či rôznych podujatí.
8. NOVÝ ZÁMOK V BANSKEJ ŠTIAVNICI
Koniec stredoveku na slovenskom území je neodbytne spätý aj s tureckými výbojmi a obranou miest proti nim. Na mnohých miestach hlavne južného Slovenska sa v súvislosti s protitureckými bojmi zachovali mnohé pamiatky, pričom rozsiahlu zbierku z tejto epochy obdivovať možno napríklad v Novom Zámku v meste Banská Štiavnica. Ten bol dlhé roky súčasťou signalizačného systému vybudovaného od Pukanca po Ľubietovú. Viacero poschodí tejto architektonicky ojedinelej stavby vám predstaví historické dokumenty, mapy, delá, dobové zbrane a figuríny, orientálne zdobené izby ako aj makety hlavných protitureckých pevností na teritóriu Slovenska.
V mestskej časti Rusovce kedysi dávno sídlili Rimania, pričom dôkazom ich prítomnosti sú viaceré pamiatky. Najznámejšia z nich je antická Gerulata, rímsky vojenský tábor, ktorý bol súčasťou obranného systému impéria proti barbarom nazvanom Limes Romanum. V súčasnosti sa z pozostatkov tábora a osady stalo múzeum v prírode, v ktorom možno zreteľne vidieť niekdajšie studne či pece. Múzeum vystavuje aj rôzne artefakty, ako sú keramické predmety, mince, šperky, výzbroj či staré železné a bronzové nástroje. Rímske časy si Rusovce v prostredí Gerulaty pripomínajú dodnes a to prostredníctvom organizácie Rímskych hier, kde možno stretnúť gladiátorov, ľudí v dobových kostýmoch a tiež sa dobre najesť, napiť a zabaviť.
10. PEVNOSŤ A RÍMSKE LAPIDÁRIUM V KOMÁRNE
V neposlednom rade je na Slovensku s vojenskou históriou spojené aj Rímske lapidárium a pevnosť sídliaca v Komárne. Pevnosť pôvodne vznikla ako goticko-románsky hrad a v súčasnosti patrí k najväčším zachovaným pevnostiam v celej Európe. V priestoroch pevnosti sa choďte pozrieť na lapidárium ukrývajúce kamenné sochy, hlavice stĺpov či náhrobné kamene z obdobia antiky. Veľká časť týchto exponátov bola objavená v blízkosti Komárna, v miestach, kde sa v minulosti rozkladali rímske pohraničné pevnosti Brigetio a Celemantia. V ďalšej časti pevnosti zase na vás čaká vyše kilometer dlhá podzemná chodba, park sôch a galéria, ktorá vám na historických mapách priblíži ako sa celý pevnostný systém staval a ako vyzeral v minulosti.