S baníctvom sa oddávna spája aj história gemerského regiónu a najlepšie sa o tom dá presvedčiť v priestoroch Baníckeho múzea v Rožňave. Predmety, ktoré tu uvidíte približujú vývoj baníctva a hutníctva oblasti už od stredoveku a zahŕňajú napríklad banské dopravné prostriedky, čerpadlo, lampy, uniformy, pracovné a osvetľovacie nástroje a ďalšie objekty. Pre lepšiu predstavu dôb minulých sú súčasťou múzea tiež modelové banské pracoviská a pivnice. V prírodovedeckej časti objavíte minerály, rastliny a preparované živočíchy, teda ukážky prírody Slovenského krasu, v ktorom Rožňava leží. Dozviete sa veľa aj o podzemných krasových útvaroch, ktorých hlavnými predstaviteľmi tu sú Gombasecká jaskyňa a Domica. Banícke múzeum v Rožňave zahŕňa aj galerijnú sekciu, v ktorej sa dáva priestor rozličným krátkodobým výstavám.
3. HISTÓRIA BANÍCTVA V KREMNICI
S ťažbou v baniach je už stáročia spojené aj Zlaté mesto čiže Kremnica. Tunajšie podzemie, stáročné banské mechanizmy a vozíky sa dajú spoznať v prírodnom banskom múzeu, do ktorého sa vstupuje cez štôlňu Andrej. Prehliadka po nej so sprievodcom trvá asi dve hodiny a je autentickou prechádzkou minulosťou. Kremnica je aj mestom ťažobných šácht, z nich stojí za návštevu v prvom rade šachta Ferdinand spojená so strojovňou a elektrárňou pod zemským povrchom. Pozostatky baníckej činnosti dodnes vidieť pri starej klopačke, na vrchu Jarabica a pôvodné banícke stavby sa zachovali v priestoroch Kremnických Baní. V Kremnici má v neposlednom rade veľkú tradíciu aj razenie mincí v podobe kremnických dukátov a numizmatika, o čom sa možno presvedčiť na vlastnej koži v najstaršej dodnes fungujúcej mincovni na svete a v Múzeu mincí a medailí.
4. HORNONITRIANSKY BANSKÝ SKANZEN
Pri výpočte slovenských regiónov spojených s baníctvom samozrejme nemožno zabudnúť ani na oblasť Hornej Nitry, ako to rád pripomenie aj Hornonitriansky banský skanzen. Ten nájdete v bani Cígeľ neďaleko Prievidze, ktorá je aj naďalej funkčná a hnedé uhlie sa tu ťaží do dnešných dní. Prehliadka skanzenu sa začína na povrchu a neskôr sa vstupuje do samotnej bane, po ktorej sa na vyše dvojkilometrovej trase preveziete banským vláčikom, čo už samo osebe zvykne byť pre deti silným zážitkom. To však nie je zďaleka všetko čo na ne v Hornonitrianskom banskom skanzene čaká! Nechýbajú totiž ani závesné lokomotívy, banské vozíky a ukážky banskej činnosti od ťažby uhlia spod zeme až po jeho dodanie na zemský povrch. Nakoľko je baňa stále činná, odporúča sa jej prehliadku zarezervovať vopred a z bezpečnostných dôvodov treba dodržiavať niekoľko pravidiel, o ktorých vás na mieste poučia.
5. SLOVENSKÉ MÚZEUM OCHRANY PRÍRODY A JASKYNIARSTVA V LIPTOVSKOM MIKULÁŠI
Po stopách podzemných pokladov Slovenska vás prevedie taktiež unikátne múzeum v Liptovskom Mikuláši, ktorého celé meno znie Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva. Jeho výstavné priestory sa členia do viacerých sekcií, ktorými sú Chránená príroda, Minerály - výskyt, využitie a ochrana a napokon posledná časť, Kras a jaskyne Slovenska. Hlavne jaskynná časť múzea je skutočne unikátna, nakoľko ponúka pohľad na pozdĺžne a priečne rozrezané jaskynné kvaple a prezrádza zaujímavé informácie typu ako dochádza k vzniku jaskýň zaplnených ľadom. Minerálna časť je zaplnená stovkami minerálov, drahokamov a hornín pochádzajúcich z viacerých kútov sveta. Priestor dáva múzeum pravidelne aj dočasným výstavám a spája sa aj s odborným archívom a knižnicou. Výborným nápadom ako previesť teóriu do praxe je spojiť návštevu Múzea jaskyniarstva s výletom do Demänovskej ľadovej jaskyne a Demänovskej jaskyne Slobody.
6. BANSKÉ PAMIATKY ŠPANEJ DOLINY
Pri téme baníctva na Slovensku si určite mnohí správne spomeniete aj na obec neďaleko Banskej Bystrice, Španiu dolinu rozkladajúcu sa v Starých horách. Bola totiž jedným z hlavných zdrojov medi pre svojho väčšieho suseda a stále chráni viaceré technické pamiatky, pripomínajúce ťažobné časy. Významná je napríklad zachovaná klopačka, ktorá po stáročia zvolávala baníkov do práce v podzemí. V okolí obce sa nájdu aj viaceré štôlne a háľňa čiže rozľahlá hromada hlušiny, dnes využívaná ako vyhliadkový bod. Oplatí sa pozrieť aj na Špaňodolinský banský vodovod, vedúci od obce do Prašivej v Nízkych Tatrách. Jedinečný je tak vďaka svojej dĺžke takmer 40 kilometrov ako aj s ohľadom na jeho vek tiahnuci sa až do 16. storočia. Momentálne po jeho niekdajšej trase vedú viaceré turistické chodníky, okrem iného aj ten z Banskej Bystrice na Donovaly.
7. MÚZEUM PRAVEKU V PREPOŠTSKEJ JASKYNI V BOJNICIACH
Poklady, ktoré nám zanechali naši pravekí predkovia tiež možno preskúmať a ak by ste radi vedeli kde, prezradíme vám to. Predsa v Múzeu praveku v Prepoštskej jaskyni v Bojniciach! Nájdete ho neďaleko kostola svätého Martina v priestoroch travertínovej jaskyne, v ktorej archeológovia objavili jedenásť vrstiev pravekého osídlenia. Predpokladá sa, že najstaršia vrstva pochádza spred viac než 60 000 rokov a mnohé dôkazy minulosti poskytli objavy pracovných nástrojov pravekých ľudí a tiež kosti mamutov či jaskynných levov. Práve na mieste spomenutého náleziska funguje už nejaký ten piatok aj Múzeum praveku pozostávajúce okrem iného z niekoľkých situácií pravekého života, mamutej hlavy, sochy nosorožca a ukážok nástrojov. Od apríla do októbra sa oplatí využiť aj možnosť organizovania Nočnej prehliadky múzea za doprovodu horiacich faklí. Za pozornosť stojí aj vskutku kreatívna ponuka obchodíka so suvenírmi, ktorého hlavnou tematikou je ako inak čas praveku.
Počas stredoveku sa s baníctvom spojené činnosti rozvíjali aj v meste Gelnica na východnom Slovensku. Ich expozíciu ponúka Banícke múzeum sídliace v miestnom Mestskom úrade, pričom vystáva pozostáva z ťažných strojov, banských chodieb či vozíkov na dvore. Popritom sa dá nakuknúť aj na tradičné nástroje, dobové mapy či národopisné zbierky z regiónu Gemera. V týchto dňoch však vlastná expozícia múzea stojí až do konca októbra trochu bokom, keďže ju presunula do úzadia výstava Levočská biela pani, prevzatá zo Spišského múzea v Levoči.
Cesta uhlia je meno stálej expozície, ktorá bola tohto roku otvorená v Handlovej v budove, ktorá sa stala pobočkou Slovenského banského múzea z Banskej Štiavnice. Ako už jej meno napovedá, špeciálnu pozornosť venuje uhoľnému baníctvu na Slovensku 20. storočia, obzvlášť v regióne Hornej Nitry. Okrem iného táto zbierka zahŕňa brázdiace mechanizmy, banské kombajny, bezpečnostné lampy, zbíjačky, elektrické vŕtacie kladivá či záchranárske prístroje využívané v baniach. Interaktívnou súčasťou Cesty uhlia je aj EKO dielnička spojená s tvorivými dielňami, kde sa deti dozvedia o dôležitosti ochrany prírody a ťažbe s ohľadom na životné prostredie.
10. BANÍCKA A GEOLOGICKÁ EXPOZÍCIA V NIŽNEJ SLANEJ
Náš zoznam miest, v ktorých sa možno vybrať po stopách podzemných pokladov završujeme Baníckou a geologickou expozíciou gemerskej obce Nižná Slaná, známej ako miesto ťažby mnohých rúd. Prvá časť múzea je venovaná baníckej tematike a je bohatou ukážkou banských máp, meracích nástrojov, lámp, čakanov, kladív či typických vychádzkových palíc - fokoš. Druhá časť múzea je orientovaná na geológiu, pričom približuje stovky minerálov a hornín, ktoré sa v oblasti za tie dlhé roky vyťažili.