DOM UMENÍ PRE DETI BIBIANA A H.CH.ANDERSEN V BRATISLAVE
Svojské múzeum zamerané v prvom rade na mladších návštevníkov nájdete aj v Bratislave a to v budove Domu umení pre deti Bibiana. Bibiana je miestom organizácie rôznych interaktívnych výstav, tvorivých dielní, čítaní z knižiek, divadelných a hudobných predstavení či iných akcií. Deti radi trávia čas aj v knižnici, v ktorej objavujú rôzne detské knižky, ilustrácie a časopisy, pričom mnohé z tunajších kníh sú víťazmi rozličných súťaží o najlepšie a najkrajšie detské knihy.V týchto letných mesiacoch sa v Bibiane konajú tvorivé dielne Ako sa točí na kolotoči (16. a 23. augusta), výstava Petra Uchnára Sám proti Liliputu (23. júla - 18. októbra), workshop Albína Brunovského (20. august - 20. september) a výstava Kolesosvet (22. apríl - 16. august). Bibiana je tiež organizátorkou Medzinárodnej prehliadky originálov ilustrácií detských kníh Bienále ilustrácií Bratislava BIB, Medzinárodného festivalu animovaných filmov pre deti Bienále animácie Bratislava BAB a Medzinárodnej prehliadky alternatívnych a bábkových divadiel pre deti Hráme pre vás. Neďaleko Bibiany je obľúbeným turistickým miestom nielen pre deti tiež socha dánskeho rozprávkara Hansa Christiana Andersena, ktorou si Bratislava pripomína jeho návštevu v roku 1841.
Jedinečným miestom, ktoré si vaše deti hneď získa je aj park miniatúr rozprestierajúci sa v Podolí, medzi mestami Nové Mesto nad Váhom a Piešťany. Na jeho území totiž možno spoznať desiatky slovenských hradov, zámkov, kaštieľov či kostolov a to ich v autentickej zmenšenej podobe a z vtáčej perspektívy. Mnohé hrady, z ktorých sa dnes zachovali hlavne ruiny vám navyše ukáže v ich pôvodnej historickej podobe. Z hradov, ktoré možno v Podolí obdivovať, spomeňme Červený Kameň, Beckov, Tematín, Lednica, Vršatec, Krásna Hôrka, zámok v Holíči či Nový zámok v Banskej Štiavnici. Z iných miniatúr zase rotundu sv. Juraja v Skalici, Živánsku vežu, zvonicu z Hronseku, rímskokatolícky Kostol všetkých svätých z Tvrdošína, gréckokatolícky chrám sv. Kozmu a Damiána v Lukove - Venécii, Krupínsku vartovku a mnohé ďalšie. Park miniatúr v Podolí je aj súčasťou projektu Matúšovo kráľovstvo, do ktorého spadá 1100 miest a obcí západného Slovenska a ktorý propaguje niekdajšie panstvo Matúša Čáka Trenčianskeho. Sprievodnou akciou parku je po celé leto šachové ihrisko v nadrozmernej veľkosti, prehliadky so sprievodcom a výstavy o Alžbete Bátoryovej a Františkovi Nádaždym. Vybrať sa možno do Podolia aj v rámci niektorej letnej akcie, ako je Kurz lietania na metle (15. - 16. august), Lukostrelcovo predstavenie (18. - 19. júl, 1. - 2. august), ochutnávka Bátoričkinho vína (25. - 26. júl) alebo Nočná prehliadka (8. august).
MIKLUŠOVA VÄZNICA A KOŠICKÝ ZLATÝ POKLAD
Pod správu Východoslovenského múzea v Košiciach patria rôzne expozície a múzeá, pre výlet s deťmi vám však v prvom rade odporúčame navštíviť Miklušovu väznicu a Košický zlatý poklad. Expozícia v priestoroch niekdajšej väznice vás prevedie dejinami mesta, jeho remesiel a obchodných cechov. Výklad o histórii väznice, mučenia a popráv je vhodný hlavne pre deti, ktoré obľubujú strašidelné historky a nechýba im odvaha. Tú budú potrebovať aj v podzemnej mučiarni a priestoroch, v ktorých v minulosti prebývali väzni, dozorcovia a kat Mikluš, po ktorom sa väznica volá a o ktorom tu panuje nejedna krvavá legenda. Ak však väznica nie je pre vás to pravé, vydajte sa v Košiciach s deťmi obdivovať najväčší zlatý poklad, aký sa kedy na Slovensku našiel. Tvorí ho takmer 3000 mincí a dukátov, dlhánska reťaz a tri medaile vyrobené v mincovniach po celej Európe v priebehu 15. - 17. storočia. Dnes poklad strážia v trezore na Námestí Maratónu mieru a je prístupný turistom.
DOM ĽUBOVNIANSKEHO MEŠŤANA V STAREJ ĽUBOVNI
Nejedným svojským príbehom je opradený aj dom ľubovnianskeho mešťana v dome č. 21 v Starej Ľubovni. V ňom sa prostredníctvom dobového vybavenia, nábytku a doplnkov prenesiete do života strednej vrstvy v 19. storočí. Prejdete cez pracovňu, spálňu, čiernu kuchyňu, keramickú dielňu či povalu, ktorú vraj bývajú postavy zo spišských povestí. Zaujímavá je tiež dielňa na ručnú výrobu papiera a mincovňa, v ktorej si môžete sami vyraziť niekdajšiu menu regiónu, ľubovniansky zlatý. Ten je dodnes jedinou platnou menou v stredovekom vojenskom tábore pod hradom Stará Ľubovňa a máte tak dôvod navštíviť ďalšie atraktívne miesto Starej Ľubovne.
MÚZEUM STAROVEKÝCH KULTÚR V PIEŠŤANOCH
Pri vyhľadávanom kúpeľnom meste Piešťany, v priestoroch Rybárskeho dvora funguje už nejaký čas naozaj originálna atrakcia, plávajúce Múzeum starovekých kultúr pomenované Na vlnách času. Jeho hlavnou atrakciou je staroveká loď Hyperborea, dvojradová veslica vybavená plachtou a sťažňom. Loď, ktorej meno znamená Zem severného vetra sa v prípade priaznivého počasia plaví po rybníku. Celé múzeum je venované stretom rímskych vojakov s barbarskými kmeňmi na území Slovenska a interaktívnou formou vysvetľuje spôsob života v antických časoch na Považí. Návštevníci si tu môžu siahnuť na historické zbrane, vystreliť z repliky stredovekého katapultu, spoznať vtedajšie remeselné a obchodné techniky či liečebné procedúry tradičnej medicíny. Celá prehliadka vrátane plavby je vhodná tak pre rodinný výlet ako aj školskú exkurziu či návštevu väčšej skupinky.
ARCHEOPARK V HANUŠOVCIACH NAD TOPĽOU
Pútavým a inovátorským projektom múzea pod holým nebom je tiež Archeopark vybudovaný v rámci Vlastivedného múzea v Hanušovciach nad Topľou. Nájdete v ňom niekoľko stavieb postavených po vzore pravekých obydlí a dozviete sa mnoho nového o prastarých dejinách regiónu. Zážitkový archeopark zahŕňa paleolitický objekt, chatu z mladšej doby kamennej, dom z mladšej doby bronzovej, keltskú stavbu mladšej doby železnej a slovanský zrub. Samotné konštrukcie sú vybavené aj predmetmi, s ktorými naši predkovia prichádzali denne do kontaktu a figurínami pravekých rodín. Do ich kože sa môžete vžiť aj vy sami, ak si oblečiete dobové kostýmy. Nechýba ani praveká kuchyňa, praveké hudobné nástroje či lákavá možnosť stráviť v jednom z tunajších objektov dobrodružnú noc.
Medzi kúpeľným mestom Rajecké Teplice a rázovitou obcou Čičmany natrafíte zase na raritnú stavbu najväčšieho pohyblivého betlehemu z dreva v celej Európe. Toto majstrovské dielo rezbára Jozefa Pekara zanechá vás aj vaše deti s otvorenými ústami, tak je veľkolepé a nádherné. Takmer tristo postavičiek betlehemu je prepracovaných do najmenších detailov a približne polovica z nich sa aj hýbe. Betlehem v Rajeckej Lesnej navyše nepribližuje len narodenie Ježiša Krista, ale aj mnohé regionálne stavby, remeslá a výjavy z tradičného spôsobu života. K známym stavbám, ktoré betlehem zobrazuje patrí napríklad Bratislavský hrad, Košický Dóm svätej Alžbety, Oravský hrad či Vysoké Tatry. Predovšetkým v časoch kresťanských sviatkov je betlehem aj významným pútnickým miestom.
Celé mesto Levoča dýcha autentickou atmosférou minulých storočí a je plné historických klenotov, medzi ktorými vyniká hlavne rímskokatolícky farský Kostol sv. Jakuba. Majestátny drevený oltár Majstra Pavla z Levoče je prvoradou a povinnou zástavkou každého návštevníka mesta. Deti v kostole zvyknú zaujať aj nástenné fresky siedmich smrteľných hriechov a zobrazenia života svätej Doroty. Hlavnú pozornosť si ale v Levoči medzi detskými návštevníkmi už tradične získava pranier v podobe klietky hanby. V rámci stredovekých praktík sa do neho zatvárali ľudia, ktorí mali na rováši nejaký ten prehrešok proti zákonom a dnes poháňa detskú fantáziu na plné obrátky. Pohľady priťahuje v meste aj množstvo malebných meštianskych domov na námestí, radnica a najznámejšie pútnické miesto na Slovensku, Mariánska hora nad Levočou.
Rôznorodejšie pôsobí Nádvorie Európy v Komárne, v ktorom harmonicky spolunažívajú architektonické štýly rôznych kútov Európy. Na nádvorie sa vchádza cez tri historické brány pomenované podľa uhorských vládcov, Bránu Márie Terézie, Bránu Bela IV. a Bránu sv. Štefana. Je to miesto plné farieb, rôznych tvarov, schodísk, okien či fontán, rozkošných kaviarní a zobrazení európskych vládcov a svätcov. Nádvoriu Európy dominuje aj funkčná studňa, ktorá bola vytvorená v modernej dobe podľa vzoru pôvodnej stredovekej studne. Deti v Komárne potom nalákate okrem iného aj na jazdu vyhliadkovým vláčikom či na návštevu historickej pevnosti.