Zámok v Bytči patrí k najkrajším a najzachovalejším ukážkam renesančnej architektúry na Slovensku a jeho stavba je inšpirovaná v talianskych palácoch. Štvorcový zámok má v každom rohu baštu okrúhleho tvaru, dominuje mu hlavná veža a nachádza sa v ňom viacero zaujímavých nástenných malieb a sgrafitové dekorácie. Pozornosť v Bytčianskom zámku priťahuje taktiež jeho Sobášny palác, rozsiahla tanečná sála a arkádová výzdoba. V zámku sídli Štátny oblastný archív a expozície o živote uhorskej šľachty či slovenských pamätihodnostiach zapísaných v zozname UNESCO tu vystavuje aj Považské múzeum. Deti určite zaujme tunajšia história, ktorá rozpráva o tom, ako na zámku v Bytči slúžil v pozícii vojaka najslávnejší slovenský zbojník, Juraj Jánošík; či o tom, ako boli na mieste súdení prisluhovači Čachtickej pani, grófky Alžbety Báthoryovej. Okolie Bytče poteší aj v podobe Hričovského a Súľovského hradu aj obdivovateľov zrúcanín a Súľovské skaly v Súľovských vrchoch zase priaznivcov prírodných krás.
Nad riekou Váh sa pri obci Beckov sa do výšky stavia majestátny rovnomenný hrad spojený s viacerými povesťami. Podľa jednej z nich svoje pomenovanie hrad Beckov získal po šašovi menom Becko, ktorému ho daroval šľachtic Ctibor zo Ctiborísk. Po čase však zatúžil hrad získať späť a šašo mu ho vrátil späť s tým, aby bol nazvaný po ňom. Beckov bol postavený ako strážny hrad, čo mal chrániť hranice západného Uhorska pred napadnutím a hoci sa dokázal obrániť pred Turkami, neskôr ho veľmi poškodili požiare. Zrúcanina s množstvom klenieb, veží a palácov; ale aj tak stojí za výlet a vďaka svojej vyvýšenej polohe na brale ju dobre vidieť už z diaľky. V posledných rokoch navyše prešiel hrad Beckov výraznou rekonštrukciou a vy si pri jeho návšteve môžete zvoliť prechádzku so sprievodcom alebo s plánikom, ktorý dostanete na mieste. Pri hrade leží aj múzeum približujúce jeho dejiny a súčasťou Beckovského hradu je tiež predajňa suvenírov a hradná kaviareň spojená s čitárňou. V neposlednom rade sa v jeho priestoroch usporadúvajú rozličné výstavy a atraktívne podujatia, napríklad Tekvicový festival (26. - 27.9.) či Turnaj v tradičnej lukostreľbe (17.10.). Ak by ste sa chceli o tom, čo všetko možno na Beckove podniknúť, prečítajte si o tom tu.
Viniansky hrad je meno hradu zrúcaniny medzi obcami Vinné a Trnava pri Laborci v košickom kraji. Počas minulých storočí v hrade dlho sídlili aristokrati z blízkych Michaloviec a bol tiež jedným z gotických hradov, ktoré chránili cestovateľov putujúcich po ceste Magna Via smerom z Potisia do Poľska alebo naspäť. O niečo neskôr bola jeho väčšia časť počas obdobia Protihabsburských povstaní zrúcaná a Viniansky hrad dostal podobu, akú má dodnes. Zachovala sa veľká časť opevnenia a zvyšky vstupnej veže či klenieb na stenách, ktorých stav vylepšila aj nedávna rekonštrukcia. Hradný vrch je vďaka svojmu vzácnemu rastlinstvu a živočíšstvu vyhlásený tiež za prírodnú rezerváciu a prírodným plusom hradu sú tiež panorámy Vihorlatských vrchov a Východoslovenskej nížiny. K hradu vedie viacero možných ciest, po tej najkratšej a najľahšej z nich vedúcej z obce Vinné sa k nemu dá dostať ani nie za hodinku chôdze. Návštevu Vinianskeho hradu možno výborne spojiť aj s kúpaním, a to buď vo Vinianskom jazere, na Zemplínskej šírave alebo v novom termálnom kúpalisku, Thermalpark Šírava.
Na peknú zrúcaninu natrafíte aj neďaleko Levíc a nie je ňou žiadna iná ako práve Levický hrad. Ten bol postavený ako gotický hrad, aby chránil banícke poklady stredného Slovenska. Z jeho niekdajšej podoby sa najlepšie podarilo zachovať gotickú kruhovú baštu, ktorá je momentálne domovom príjemnej čajovne. Bastión v juhozápadnej časti hradu sa zase využíva ako amfiteáter, teda miesto konania predstavení a rôznych podujatí. Okrem samotného hradu jeho areál zaberá aj Dobóovský renesančný kaštieľ a kapitánsky dom. Už nejaký ten piatok je Levický hrad neodbytne spätý s Tekovským múzeom, ktoré dokumentuje dejiny regiónu Tekov a súčasne spravuje hrad. Organizuje na hrade tiež mnoho výstav a iných kultúrnych a historických podujatí. Stálymi expozíciami Levického hradu sú : História lekárnictva a hradu, Archeológia, Ľudový odev, Spoločenský život a cechy a Ladislav Bielik - August 1968. A zaujímavou akciou, ktorú by ste si v priestoroch Levického hradu určite nemali nechať ujsť je napríklad aj Levický letný festival (5.9.) alebo konferencia o Histórii výroby fajok (10. - 11.9.). Turisticky zaujímavými miestami okolia je tiež Levická Kalvária, Tekovská hvezdáreň a kúpalisko Margita - Ilona.
Nemenej atraktívnu hradnú ruinu objavíte aj v okolí Bratislavy, pričom táto nesie meno Pajštún respektíve Pajštúnsky hrad a dostupná je z obce Borinka alebo zo Stupavy. Už od 13. storočia hrad bránil severozápadné hranice Uhorska a podobu ruín získal počas napoleonských vojen. Výrazná časť opevnenia a stien palácov na hradnom brale sa však zachovala dodnes a vidieť, kde sa kedysi nachádzali viaceré okná a dvere. Unikátnou súčasťou Pajštúnu sú aj takzvané maskaróny, ktoré akoby boli blízkymi príbuznými chrličov gargoylov z katedrály Notre Dame v Paríži a ich netradičný zjav deti nepochybne zaujme. Z hradu bez problémov uvidíte nielen Malé Karpaty a Záhorskú nížinu, ale dokonca aj alpské vrcholce. Pajštún je ideálnym miestom pre rodinný piknik a na hradnom brale môžete často byť svedkami zručnosti horolezcov, keďže aj medzi nimi patrí tento hrad k vyhľadávaným lokalitám.
Ľupčiansky hrad je hradom rozpínajúcim sa na kopci nad obcou Slovenská Ľupča neďaleko Banskej Bystrice. Základy tohto hradu boli vybudované ešte v 13. storočí a v minulosti sa využíval okrem iného ako šľachtické sídlo, sirotinec so školou, na charitatívne účely či ako hospodárska budova. Za posledné desaťročie prešiel hrad už ako majetok Železiarní Podbrezová výraznou rekonštrukciou, ktorá z neho spravila atraktívnejší a prístupnejší cieľ pre návštevníkov a taktiež jeden z najzachovalejších hradov celého Slovenska. K jeho histórii sa viažu aj viaceré povesti, jednou z nich je napríklad Povesť o bielej pani Ľupčianskeho hradu. K obzvlášť lákavým častiam Ľupčianskeho hradu patrí krásna Gizelina sála, stáročná Korvínova lipa na dolnom nádvorí, mučiareň, hlboká studňa zakončená tunelom a Južné nádvorie, poskytujúce pohľad na Ľupčiansku dolinu. Návšteva hradu v Slovenskej Ľupči sa uskutočňuje so sprievodcom a mimo letných mesiacoch si ju je potrebné deň vopred telefonicky zarezervovať. Za účelom svadobných obradov si Ľupčiansky hrad získal obľubu tiež medzi budúcimi mladomanželmi a jeho priestory si je možné za rodinnými či firemnými účelmi prenajať.
Podobne ako Pustý hrad, aj Lietavský hrad patrí k rozlohou najväčším slovenským zrúcaninám. Nachádza sa v Strážovských vrchoch pri obciach Lietava a Lietavská Svinná neďaleko Rajeckých Teplíc, pričom z oboch spomenutých obcí je ľahko dostupný. Pôvodne vznikol ako vojenské centrum oblasti, neskôr však jeho význam aj veľkosť rástli. Do dnešných dní sa je tu možné pokochať jeho vysokými múrmi s pozostatkami okien a strelníc s delami či zvyškami kaplnky. Pozornosť si zaslúži aj výhľad do diaľav Rajeckej kotliny. Aby sa veľkoleposťou Lietavského hradu mohli nadchnúť aj nasledujúce generácie, vzniklo Združenie za záchranu Lietavského hradu. Ak sa k hradu vydáte s deťmi, nezabudnite navštíviť tiež Múzeum dopravy a termálne kúpalisko Laura v Rajeckých Tepliciach. Plus ak by ste radi získali o hrade aj jeho blízkom okolí viac informácií, nech sa páči, tu sú.
Za jedno z lákavých miest Malých Karpát a Záhorskej nížiny považujeme aj ruiny hradu Ostrý Kameň, ktoré nájdete pri obci Buková v trnavskom okrese. Vrch Zárub, na ktorom stojí je najvyšším vrchom Malých Karpát a ako viaceré ďalšie spomenuté hrady na pohraničí, taktiež dohliadal na bezpečnosť ciest vedúcich popod ním. Neskôr však začal jeho význam upadať, hrad pustol a jeho niekdajšiu pozíciu pripomínajú hlavne múry s baštami a pozostatky hospodárskych stavieb. Pre výstup na hrad si môžete zvoliť buď kratšie trasy vedúce od vodnej nádrže Buková alebo obce Buková; alebo dať prednosť dlhším túram z Plaveckého Mikuláša alebo zo Smoleníc. Neďaleko zrúcanín Ostrý Kameň sa vyplatí pozrieť aj na jaskyňu Driny alebo podobné zrúcaniny menom Plavecký hrad, Korlátka a Branč. Zapôsobí aj zámok v Smoleniciach, ten je však ako kongresové centrum Slovenskej akadémie vied verejnosti prístupný výhradne v letných mesiacoch.
Mestský hrad v Kežmarku patrí k prvoradým klenotom tohto mesta. Na jeho mieste bol originálne postavený kostol a ten neskôr zmenil svoju podobu na hrad, pričom na jeho výslednom vzhľade zanechali stopy viaceré architektonické štýly. Kežmarský hrad je vôbec jediným hradom celého Spiša, ktorý sa podarilo zachovať v jeho úplnosti. Jeho interiér ponúka viaceré expozície o historických zbraniach, cechoch a remeslách, pravekom a stredovekom obyvateľstve Kežmarka, premenách mesta v histórii až do súčasnosti alebo napríklad aj o pôsobení lekárskej komunity, ktorej člen MUDr. Vojtech Alexander bol v Uhorsku priekopníkom röntgenológie. Okrem samotného hradného areálu uvidíte aj jeho kaplnku a vyhliadkovú vežu. Hlavne počas leta ponúka Kežmarský hrad viaceré akcie, ale napríklad aj v októbri v ňom bude možno zažiť strašidelný Halloween alebo sa zúčastniť decembrových tvorivých dielní. Pri návšteve Kežmarku sa vyplatí spoznať aj kaštieľ Strážky alebo sa počas horúcich dní schladiť v termálnom kúpalisku Vrbov či aquaparku Aquacity v Poprade.