2. Najviac minerálnych prameňov s ohľadom na rozlohu
Hoci sa čísla, na ktoré môžete natrafiť líšia, predpokladá sa, že na Slovensku vyteká 1657 minerálnych a termálnych prameňov. Tie sú vzhľadom k svojim pozitívnym zdravotným účinkom často využívané ako hlavný zdroj vody v kúpeľoch, termálnych kúpaliskách a často aj aquaparkoch, napríklad v najrozsiahlejšom slovenskom aquaparku Tatralandia. Pomáhajú pri rozličných zdravotných problémoch alebo sa využívajú za účelom rekreácie. Pri Bešeňovej napríklad vyviera až 33 prameňov, ktoré sú základom tunajšieho termálneho kúpaliska Gino Paradise Bešeňová. Geotermálna voda minerálnych prameňov si nachádza svoje použitie v najväčších slovenských kúpeľoch v Piešťanoch, sadrovo-sírne pramene zase v Trenčianskych Tepliciach.
3. Ochtinská aragonitová jaskyňa: jeden zo štyroch svetových unikátov
Jaskyne vytvorené prevažne z aragonitu sú vo svete veľkou vzácnosťou, čo dokazuje, že zatiaľ boli objavené len štyri a to v Českej republike, Mexiku, Argentíne a samozrejme na Slovensku pri obci Ochtiná. Zatiaľčo v iných jaskyniach môžete na každom kroku obdivovať stalagmity, stalaktity, stalagnáty a ďalšie kvapľové útvary, Ochtinská aragonitová jaskyňa je plná aragonitových útvarov snehobielej farby, na ktoré je skutočne čarovný pohľad. Jaskyňa bola zapísaná aj do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO a za jej najpôsobivejšie časti zvykne byť považovaná Sieň Mliečnej dráhy a Srdce Hrádku.
4. Orloj v Starej Bystrici: najpresnejší orloj na svete
Kysucká obec Stará Bystrica je strážkyňou veľkého pokladu, majestátneho orloja, ktorý je považovaný za najpresnejší svojho druhu na svete, keďže ako jediný spomedzi všetkých ostatných orlojov vám povie pravý a teda aj presný slnečný čas. Samotná stavba je hodná návštevy už aj vďaka svojej rozprávkovej architektúre, v ktorej si môžete všimnúť dva zvony, sedem sôch svätých, šesť sôch významných slovenských národovcov a napokon zobrazenie Sedembolestnej Panny Márie.
5. Mincovňa v Kremnici: najstarší nonstop fungujúci podnik sveta
O banskom meste Kremnica ste už určite počuli. Vedeli ste ale aj o tom, že v nej nájdete najstarší podnik sveta, ktorý je v prevádzke nepretržite už od roku 1328? Zatiaľčo v minulosti sa v priestoroch tejto mincovne razili florény a dukáty, dnes je miestom vzniku slovenských euromincí. Môžete sa v nej dozvedieť mnoho pútavých informácií o histórii slovenskej numizmatiky a vstúpiť do raziarne, ražebne a minciarskej expozície. A ak by vás téma veľmi zaujala, môžete sa v Kremnici vydať spoznať aj expozíciu Múzea mincí a medailí.
6. Oltár Majstra Pavla z Levoče: najvyšší oltár na Zemi
Na celom svete niet vyššieho oltáru než je ten Majstra Pavla z Levoče, umiestnený v Kostole sv. Jakuba v Levoči. Jeho výška dosahuje až 18,6 metra, šírka 6 metrov a remeselný génius Majster Pavol na ňom pracoval dlhých 10 rokov, kým ho vytvoril v podobe, v akej ho poznáme dnes. Celý oltár vznikol z lipového dreva a bez použitia jediného klinca. Ako súčasť historického centra Levoče je tiež zahrnutý na Zoznam svetového dedičstva UNESCO. V kostole stojí za pozornosť aj 13 bočných oltárov a viaceré ukážky gotického a barokového umenia.
7. Bratislava: jediné hlavné mesto sveta hraničiace s dvomi krajinami
Možno ste sa nad tým nikdy predtým nezamysleli alebo ste si to ani neuvedomili, ale naše hlavné mesto leží na hraniciach Slovenska s Rakúskom a Maďarskom, čo z neho robí jediné hlavné mesto na svete susediace s dvomi nezávislými štátmi. Aj samotné hlavné mestá týchto štátov, teda Viedeň a Budapešť sú z Bratislavy ľahko a rýchlo dostupné, či už sa do nich vyberiete po diaľnici alebo po Dunaji.
8. Brhlovce: svojské kamenné obydlia
Táto obec ležiaca neďaleko Levíc je svojou architektúrou nezameniteľná so žiadnou inou. Jej domy sú totiž doslova vtesané do skaly, pričom história najstarších z nich siaha až do 16. storočia a obdobia protitureckých bojov. Pôvodne v dedinke existovalo 14 kamenných domov, z ktorých sa do súčastnosti zachovalo osem a jeden z nich prepožičiava svoje priestory expozícii ľudového bývania, kde si môžete pozrieť tradičné nástroje a výrobky pochádzajúce z Brhloviec.
9. Opálové bane v Slanských vrchoch: najväčšie a najstaršie na svete
Neviem ako pre vás, ale pre mňa bolo značnou novinkou, keď som sa dozvedela, že vo východnom Slovensku, konkrétne pod Slanskými vrchmi sa ťažia opály. A nie hocijaké, ale prvotriednej kvality a s perfektnou hrou farieb a svetla. Využívala ich napríklad Napoleonova manželka Jozefína a najväčší z nich menom Harlekýn sa dodnes vystavuje v múzeu vo Viedni. Samotné bane si zaslúžia obdiv aj preto, lebo v tak vysokom rozsahu ako tu, sa opály nikde neťažili. V roku 1922 bola ťažba pri obci Červenica zastavená, znova sa však dala do pohybu pred pár rokmi a tunajšie banské diela boli otvorené pre turistov. V prípade záujmu si produkty vyrobené z tu vyťažených opálov môžete aj zakúpiť a to v zlatníctve Libanka, v meste Prešov.
10. Klin na Orave: najvyššia socha Krista na Slovensku
Ak ste si mysleli, že sochou Krista sa pýši len brazílske Rio de Janeiro, tak ste na omyle. Nájdu sa totiž aj v iných kútoch sveta a jedna z nich stojí aj na kopci Grapa nad obcou Klin na Orave. Jej výška je takmer desať metrov, čím je najvyššou sochou Ježiša Krista na Slovensku. Výtvor miestneho remeselníka rozprestiera ruky do šírky sedem metrov, akoby chcel do náručia pojať celú Oravu. Vrch poskytuje pôsobivý výhľad na okolie a dovidieť z neho možno až na Roháče ako aj poľské mesto Zakopane. Pokojnú atmosféru v okolí sochy dotvárajú lavičky, kvetiny a altánok.