tu. Hradné a zámocké zákutia z rôznych miest Slovenska sa s vami totiž radi podelia o časť svojich tajomstiev, histórie a pôsobivých výhľadov na okolie. Okrem toho návštevu väčšiny z nich veľmi dobre možno spojiť aj s inými aktivitami, k čomu vám tiež dáme zopár tipov.
Meno Čachtického hradu si nemožno nespojiť s legendárnou krvavou grófkou Alžbetou Báthoryovou, keďže práve povesti o nej lákajú k tejto zrúcanine väčšinu návštevníkov. Nech vás preto neprekvapí, ak by ste medzi nimi našli aj lovcov záhad a hľadačov senzácií. Je pritom paradoxné, že Báthoryčka vlastne na hrade veľmi často nebývala, strávila v ňom však v domácom väzení posledné roky života a tu aj zomrela. Z informačných tabúľ či rozprávania sprievodcu sa dozviete všeličo nové nielen o tejto postave. To však zďaleka nie je všetko, čo Čachtický hrad ponúka, keďže sa vám z neho zároveň otvára pôsobivý pohľad na Malé Karpaty, Myjavské kopanice a Považský Inovec a aj samotný hrad vrch je vyhlásený za štátnu prírodnú rezerváciu. Začiatkom 18. storočia hrad dobývali vojaci a potom vyhorel, čo viedlo k jeho premene na zrúcaninu. Jeho pôvodnú podobu sa podarilo zachytiť vo forme miniatúry v blízkom Parku Matúšovho kráľovstva v Podolí. Čachtický hrad je ľahko dostupný tak z obce Čachtice ako aj z obce Višňové a ak by ste mali pri výlete k nemu viac času, odporúčame navštíviť aj pekný Draškovičov kaštieľ, ktorý vás prevedie históriou, kultúrou a tradíciami Čachtíc; ako aj tajuplné Čachtické podzemie plné záhad a povestí.
Chcem navštíviť Čachtický hrad
Na Budatínsky hrad známy aj ako Budatínsky zámok natrafíte v žilinskej mestskej časti Budatín, na mieste, kde sa rieka Kysuca vlieva do Váhu. Od svojho vzniku v 13. storočí si hrad prešiel mnohými výraznými premenami, posilňovalo sa jeho opevnenie, pristaval sa okolitý park a bol podrobený aj viacerým rekonštrukciám. Aj k jeho menu sa viažu povesti, pričom za tú najznámejšiu možno považovať Povesť o zamurovanej princeznej Kataríne. V dnešnej dobe zabezpečuje správu hradu Považské múzeum, ktoré organizuje tiež jeho prehliadky v doprovode lektora. Tie sa začínajú na južnom nádvorí Budatínskeho hradu a prevedú vás hradnou vežou, ktorá prezradí nejedno tajomstvo o histórii Žiliny a jej hradu, ukáže galériu obrazov a historické hodiny a tiež vám vrcholok veže poskytne pohľad na mesto z vtáčej perspektívy. Potom sa môžete poprechádzať po rozľahlo parku dýchajúcom atmosférou pokoja a oddychu. Prechádzku spestria informačné tabule, nezvyčajné platany a zaujímavý model plte. Budatínsky hrad svoje priestory pravidelne prepožičiava aj rôznym výstavám (napríklad výstava tropického hmyzu "Exotická krása" v dňoch 22.9. - 25.10.) a podujatiam. Z tých by sme vyzdvihli hlavne Budatínsky rínok, na ktorom dňa 24. októbra svoju šikovnosť predvedú kuchári, remeselníci a ďalší umelci.
Chcem navštíviť Budatínsky hrad
Hrad, ktorého pozostatky dodnes pyšne čnejú nad Muráňom v národnom parku Muránska planina; je tretím najvyššie položeným slovenským hradom. Výstup k nemu si preto vyžaduje určitú kondíciu a odporúčame ho radšej absolvovať s väčšími deťmi. Muránsky hrad je dostupný napríklad po turisticky značených chodníkoch z Prednej Hory aj Muránskej Huty, pričom najviac turistov prichádza po červenej značke z Muráňa. Ak by ste si však výstup predsa len chceli trochu uľahčiť, možno zvoliť aj menej známu trasu zo Sedla Javoriny pri ceste z Muráňa do Červenej skaly. A čo vás po príchode do cieľa vašej cesty čaká? Muránsky hrad, ktorý patril v minulosti k najrozsiahlejším na Slovensku, neskôr ho však opakovane poškodil požiar. Zachovať do dnešných dní sa podarilo vstupnú bránu s vežou a pozostatky múrov a ďalších stavieb. Prostredníctvom informačných tabúľ sa na hrade dozviete o množstve zaujímavých postáv, napríklad o lúpežníkovi Matejovi Bašovi či šľachtičnej Márii Széchyovovej, prezývanej aj Muránska Venuša. Najviac legiend sa však viaže k bralu Cigánka, ktoré zároveň turistom poskytuje skutočne majestátny výhľad na Muránsku dolinu a okolie mesta Revúca. Z druhého konca zrúcaniny možno počas pekného dňa dovidieť zase až na Kráľovu hoľu. Pod hradom leží funguje Chata pod hradom, ktorá počas turistickej sezóny ponúka občerstvenie. A ak by ste si po výlete na Muránsky hrad radi zarelaxovali, vyberte sa do rekreačného areálu Predná Hora a v prípade záujmu po ceste k nemu nakuknite aj do do Múzea Ferdinanda Coburga v poľovníckom zámočku.
Chcem navštíviť Muránsky hrad
Na rozdiel od Muránskeho hradu je zrúcanina hradu Branč prístupná veľmi ľahko. Stačí keď sa za ňou vydáte do okolia Myjavy, do obce Podbranč. Z jej miestnej časti Podzámok cesta na hrad pešky nezaberie viac než pár minút. Ak by ste sa predsa len chceli ale prejsť trošku viac, modrá turistická značka vedie k hradu Branč aj z Myjavy. Branč bol postavený ako strážny hrad dohliadajúci na bezpečnosť hraníc, neskôr ho však jeho majitelia opustili a čoskoro nato ho dobyli a vypálili Turci. Hrad Branč sa skladá z dvoch hlavných častí, Dolného a Stredného hradu, medzi ktorými kedysi ležala priekopa. Z jeho niekdajšieho zjavu zostal súbor hradných múrov a bášt a ani výhľad na Biele Karpaty a Myjavskú pahorkatinu nie je na zahodenie. Na hrade Branč zaujme aj pamätník, ktorý pripomína kalvínskych a evanjelických kňazov, ktorí tu boli za čias posledného hradného pána väznení pre svoju vieru. Návštevu tohto hradu odporúčame prepojiť s návštevou Nyariovského kaštieľa v Sobotišti, Senického kaštieľa a Mohylou generála Milana Rastislava Štefánika v Brezovej pod Bradlom.
Chcem navštíviť hrad Branč
Zámok v Pezinku vznikol z iniciatívy miestnych grófov a pôvodne ho obklopovali dve vodné priekopy, po ktorých bolo možné prejsť len cez padacie mosty. Hoci sa podoba zámku v priebehu storočí menila, dodnes je svojou podobou vodného hradu nezvyčajný. Okolo Pezinského zámku vyrástol aj anglickými park s nevšednými drevinami a o niečo neskôr sa súčasťou objektu stala taktiež vináreň a historické pivnice s jedinečnými dubovými zdobenými sudmi. Práve tunajšie pivnice sa stali domovom Národného salónu vín, v ktorom sa kvalitné vína dajú degustovať a následne zakúpiť. Za nakuknutie stojí v zámku aj krásna zámocká sála a zbierka pôsobivých sôch zámockých pánov a paní v životnej veľkosti. Po spoznaní Pezinského zámku nezabudnite vykročiť aj smerom k Schaubmarovmu mlynu, ktorý je najväčším potočným mlynom Slovenska a zaujímavé expozície vám ponúkne aj Mestské múzeum v Pezinku.
Chcem navštíviť Pezinský zámok
Táto zrúcanina patrí síce k menej známejším, ale o to viac vás prekvapí svojou impozantnosťou a zachovalosťou. Kapušiansky hrad nájdete na Kapušianskom hradnom vrchu nad obcou Kapušany neďaleko Prešova, pričom dobre viditeľný je už z diaľky. História hradu bola vždy spätá s miestnym šľachtickým rodom Kápyovcov a po niekoľkých storočiach existencie hrad doplatil na dobývanie a požiar, ktorý ho vytvaroval do neskoršej podoby, hoci v posledných rokoch celkový vzhľad hradu vylepšila rekonštrukcia. Aj vďaka nej sa podarilo zachovať hradné múry, kamenné okná, strieľne a portály. Obzvlášť na jeseň a v zime je z Kapušianskeho hradu vidieť skutočne do ďaleka veľkú časť regiónu Šariš aj Čergovské pohorie. K hradu vás dovedie viac ciest, pričom najviac využívanou je tá, ktorá sa začína pri železničnej stanice Kapušany a je značená zelenou farbou.
Chcem navštíviť Kapušiansky hrad
Za klenot ukrytý medzi slovenskými zámkami a hradmi považujeme aj hrad Uhrovec, stojaci v Strážovských vrchoch pri obci Uhrovské Podhradie. Pritom sa jedná o významnú ukážku románskeho slohu u nás, čo patrí zároveň aj k najstarším a najzachovalejším ruinám na Slovensku. V dejinách bol hrad Uhrovec spájaný s viacerými vlastníkmi, dlho napríklad spadal pod správu chorvátskeho šľachtického rodu Zayovcov. Aj keď potom, čo v ňom majitelia prestali sídliť hrad Uhrovec pustol, predsa len sa zachoval oveľa lepšie než mnohé iné zrúcaniny. Kratšia cesta na hrad vedie po zelenej z Uhrovského Podhradia a o niečo dlhšia a po červenej a modrej z Uhrovca. Popri výstupe na hrad Uhrovec nemožno vynechať ani návštevu domu významného rodáka obce Uhrovec, národovca Ľudovíta Štúra a v prípade záujmu tiež pamätník partizánov na Jankovom vŕšku alebo majestátny vrch Rokoš.
Chcem navštíviť hrad Uhrovec
Hrad Krásna Hôrka bol už oddávna jedným z hlavných klenotov Gemera, vďaka svojej pozícii na kopci nad Krásnohorským Podhradím neďaleko Rožňavy dobre viditeľným už z diaľky. História hradu bola niekoľko storočí spätá s rodom Andrássyovcov, ktorých zbierky a nábytok tvoril hlavnú náplň múzea. Práve v ňom odpočíva aj kuriozita, akú len tak inde nevidieť. V sklenenej rakve leží múmiu pripomínajúce telo grófky Žofie Andrássyovej - Sarédyovej. S touto historickou postavou ste sa mohli stretnúť aj v literatúre, konkrétne v diele Móra Jókaia, Levočská biela pani. Ešte donedávna patril Hrad Krásna Hôrka k najzachovalejším a najkrajším hradom Slovenska, v roku 2012 ho však značne poškodil veľký požiar. Odvtedy na hrade prebiehajú rekonštrukcie, ktoré síce už odviedli väčšinu svojej práce, hrad sa však ešte stále nenachádza v takých podmienkach, aby mohol byť prístupný verejnosti, hoci sa očakáva, že by hrad mohol byť opäť otvorený už čoskoro. Napriek tomu sa oplatí vydať do jeho okolia napríklad pri ceste na podujatie Dni mesta Rožňavy (17. - 19.9.), pozrieť sa na hrad aspoň z diaľky a navštíviť krásne secesné Mauzóleum Andrássyovcov, ktoré sa často zvykne považovať za slovenskú obdobu slávneho Tádž Mahálu. Detskú pozornosť si okamžite získa tiež roztomilá Socha psíka, stojaca v príjemnom parku, ktorý mauzóleum obklopuje. V prípade záujmu možno v Krásnohorskom podhradí navštíviť aj galériu Obrazáreň Andrássyho, kaštieľ a park v neďalekom Betliari alebo Krásnohorskú či Gombaseckú jaskyňu.
Chcem navštíviť hrad Krásna Hôrka
Priamo v centre mesta na hradnom vrchu sa nachádza Nitriansky hrad a zatiaľčo v minulosti z tohto miesta panovali kniežatá a vládcovia Veľkej Moravy; dnes tu sídli biskupský úrad. Rezidencia úradu s katedrálou patrí k dominantným častiam hradu, ktorý obklopujú z každej strany pevné múry. Katedrála je vlastne zložená z niekoľkých pôvodne samostatných častí, z románskeho Kostola sv. Emeráma, gotického Horného kostola a novšieho Dolného kostola. Za povšimnutie stojí aj Mariánsky stĺp a samotné opevnenie, jeho súčasťou je totiž okrem viacerých bastiónov aj archeologická výstava Kazematy a známa Vazilova veža, opradená povesťou o uhorskom kniežati Vazulovi. Niekdajšia gotická priekopa Nitrianskeho hradu sa v posledných rokoch zase premenila na amfiteáter, miesto konania rôznych nielen kultúrnych akcií. Výlet na Nitriansky hrad neskôr možno ideálne prepojiť s prechádzkou po krásnych hradných záhradách a prírode tunajšej botanickej záhrady.
Chcem navštíviť Nitriansky hrad
Posledným hradom, na ktorý si tentokrát posvietime, je zrúcanina hradu Plaveč nad rovnomennou obcou a riekou Poprad, medzi Starou Ľubovňou a Prešovom. Plaveč vznikol koncom 13.storočia ako pohraničný hrad a predtým než ho poškodil požiar a začal pustnúť, bol svedkom viacerých významných historických udalostí a postáv. Do dnešných dní možno na hrade dodnes vidieť pozostatky múrov obytnej časti hradu Plaveč a delovú baštu. Hrad Plaveč je z obce Plaveč dostupný už za pár minút chôdze, výstup k nemu nie je vôbec časovo ani fyzicky náročný a tak ho možno bez problémov absolvovať aj s malými deťmi. A ak by ste si váš výlet v oblasti radi predĺžili, vaše ďalšie kroky môžu smerovať napríklad na hrad a skanzen v Starej Ľubovni.
Chcem navštíviť hrad Plaveč