BOTANICKÁ ZÁHRAD A MESTSKÝ PARK V NITRE
Nitrianska botanická záhrada je súčasne aj vedecko-pedagogickým pracoviskom Slovenskej poľnohospodárskej univerzity a nájdete ju v okolí Agrokomplexu, skanzenu a menšej železničky. Vo svojich priestoroch ukrýva mnoho exotických rastlín, ktoré vašim deťom predstavia, ako v skutočnosti vyzerá bambus, vanilka, čajovník alebo citrusové stromy. Tunajšie tri skleníky sú zase miestami, na ktorých rastú orchidey, kaktusy či dokonca mäsožravé rastliny. Súčasťou botanickej záhrady v Nitre je tiež jazierko vodných rastlín, vivárium exotických plazov, detské ihrisko a minizoo, v ktorej okrem vtákov a kôz žijú napríklad aj lamy. Okrasné skleníky, park a vivárium, je tiež možné navštíviť aj v doprovode odborného sprievodcu, ktorého služby si v prípade záujmu objednáte vopred. Botanická záhrada však nie je jediným miestom v Nitre, ktoré faunou doslova prekvitá. Tým je aj mestský park rozkladajúci v severozápadnej časti mesta pri rieke Nitra. Stromy, kry, jazerá Veľká a Malá Hangócka, romantický drevený most a hudobný altánok tohto parku dopĺňa zookútik Gazdovský dvor a detské ihrisko s bludiskom.
Krásnou botanickou záhradou plnou tvarov, vôní a farieb sa pýši aj mesto Košice. Leží pod kopcami v severnej časti mesta a je dokonca rozlohou najväčšou na Slovensku. Za starostlivosť o ňu zodpovedá Univerzita Pavla Jozefa Šafárika. Prvoradou dominantou záhrady s vyše 4000 rastlinnými druhmi je rozsiahla zbierka kaktusov a sukulentov, ktoré putujú aj na rôzne odborné výstavy. V jej skleníkoch rastú aj mäsožravé rastliny a bromélie a natrafíte tu aj na lesné spoločenstvá a dekoratívne kvety. V botanickej záhrade v Košiciach sa zvyknú realizovať aj svadby a počas roka je miestom organizácie viacerých zaujímavých podujatí. V auguste usporadúva napríklad výstavu Citrusy a palmy a tiež Letný festival tvorivosti a relaxu s podtitulom "Hľadáme múzy v botanickej záhrade". Tento festival sa bude konať v dňoch 16., 23. a 30. august a deti sa na ňom môžu povoziť na poníkoch, zúčastniť sa tvorivých dielní, nechať si maľovať na tvár a tiež si pozrieť divadelné predstavenie a výstavu Okamih vo fotografii.
BOTANICKÁ ZÁHRADA V TATRANSKEJ LOMNICI
Botanická záhrada sídliaca pod panorámou majestátnych Vysokých Tatier je jednou z častí Múzea tatranského národného parku, teda Múzea TANAP. Jej hlavnou časťou je Expozícia tatranskej prírody, zahŕňajúca takmer tristo rastlinných druhov, s ktorými sa možno na rôznych miestach Tatier stretnúť. Niektoré semiačka a sadenice tatranskej fauny si tu môžete aj zakúpiť a priniesť si tak so sebou domov kúsok Tatier. Pri botanickej záhrade v Tatranskej Lomnici nájdete tiež menší geopark a pamätník, prostredníctvom ktorých sa spomína na ľudí venujúcich sa tatranskej flóre. V Múzeu TANAPu sa okrem toho premietajú pravidelne aj filmy a organizujú rozličné výstavy.
Arborétum nachádzajúce sa medzi obcami Tesárske Mlyňany a Vieska nad Žitavou je v mnohých ohľadoch jedinečné. Je totiž domovom veľkého množstva cenných drevín, pričom v tomto ohľade patrí k najväčším v Strednej Európe. Unikátne je aj v tom, ako sa mu podarilo cudzokrajné rastliny prispôsobiť a aklimatizovať na naše podnebie, vďaka čomu sa tu už cítia ako doma. Arborétum spravované Slovenskou akadémiou vied rastie okolo príťažlivého zámku z 19. storočia a v jeho priestoroch rastie vyše 2300 druhov rastlín. Tie pochádzajú doslova z celého sveta od Východnej Ázie a Kórei až po Severnú Ameriku. K výnimočne vzácnym kúskom arboréta patrí vyše 30 metrov vysoký sekvojovec mamutí a kvetina zimokvet včasný. Pre prechádzku máte v arboréte Mlyňany viaceré možnosti a najviac toho uvidíte na hlavnej vychádzkovej trase dlhej takmer 5 kilometrov. Arborétum disponuje tiež vlastnou predajňou, z ktorej pomocou si môžete spestriť aj vlastnú záhradku.
Arborétum Borová hora sídli vo Zvolene v mestskej časti Podborová. Podobne ako v predchádzajúcich prípadoch, aj toto spravuje univerzita, tentokrát Technická univerzita vo Zvolene. Na rozlohe takmer 50 hektárov rastie 500 druhov drevín, približne 700 druhov kaktusov pochádzajúcich prevažne z Mexika a Južnej Ameriky a tiež vyše 700 odrôd ruží, vďaka čomu vlastní najrozsiahlejšiu kolekciu ruží na Slovensku. Mnohé z týchto ruží boli vyšľachtené ešte dokonca za čias Rakúsko - Uhorska. V prvom rade však arborétum Borová hora slúži na zachovávanie tradičných drevín slovenských lesov a ich rôznorodosti. Arborétum každoročne organizuje koncom mája Dni rododendrónov a začiatkom mája Dni ruží.
Toto arborétum sa môže popýšiť dlhou históriou ako aj polohou v nadmorskej výške 650 metrov, čo z neho činí jedno z najvyššie položených arborét v Strednej Európe. Jeho celý priestor je rozdelený na viacero sekcií, v ktorých možno obdivovať rododendrony, vŕby, vresoviská, popínavé rastliny a taktiež rôznorodé listnaté a ihličnaté stromy Európy, Ázie a Severnej Ameriky. Viac než príjemnú prechádzku si v obci Liptovský Hrádok môžete dopriať aj v tunajšej lipovej aleji alebo okolo miestneho hradu a kaštieľa.
Hoci je arborétum Kysihýbel v Banskej Štiavnici rozlohou menšie, za návštevu rozhodne stojí. Poznať ho možno aj pod jeho pôvodným pomenovaním Feistmantelova záhrada a je miestom štúdia toho, ako sa dokážu zahraničné dreviny adaptovať na slovenské klimatické podmienky. Za starostlivosť oň nesie hlavnú zodpovednosť Národné lesnícke centrum. Celková kolekcia arboréta Kysihýbel zahŕňa takmer tristo druhov drevín, z ktorých sa sem väčšina dostala zo Severnej Ameriky. Pozrieť sa tu možno okrem iného na sekvojovce, cypriše, douglasky, brezu papierovitú či korkovník amazónsky.
Viaceré slovenské zámky a hrady sú spojené s krásnym a pôsobivým parkom a ako jeden príklad za všetky tu spomenieme park obklopujúci kaštieľ obce Betliar. Ten je veľmi priestranný a okrem mnohých ukrytých zákutí v ňom nájdete aj umelý vodopád, jazierka, jaskyňu a systém kanálov Krivého potoka. Po celom parku kaštieľa Betliar je rozmiestnených aj množstvo zaujímavých stavieb, z ktorých pohľady priťahuje hlavne kamenná Hermésova studňa a okrúhla Rotunda, ktorá sa kedysi využívala ako knižnica a archív.
Aj park tejto obce v Martinskom okrese si zasluhuje vašu pozornosť, keďže v jeho priestoroch rastie vyše 400 druhov stromov, ktorých pôvod treba hľadať po celom svete. Parku v Turčianskej Štiavničke robí spoločnosť aj renesančný kaštieľ, ten však potrebuje urgentnú rekonštrukciu a preto sa naň môžete pozrieť iba zvonku. V parku natrafíte okrem iného na sekvoje, azalky, minerálny prameň alebo jazierka. Zaujímavý je aj historický systém zavlažovania oblasti, ktorý funguje dodnes a známy je pod označením Teplické serpentíny.