Kam s deťmi: Zvieratá ktoré nepoznáte
Vašu pozornosť by sme tentokrát chceli v rámci slovenských atrakcií obrátiť na zoologické záhrady, parky, farmy a ďalšie inštitúcie, ktoré všetky spája dohromady láska k zvieratám a ambícia podielať sa na ich chove a ochrane. Mnohé z ich chránencov patria totiž k ohrozeným druhom a vo voľnej prírode ich dnes už takmer nenájdete. Po vstupe do týchto zariadení zažijete jedinečné zážitky, odnesiete si so sebou mnoho nových poznatkov a predovšetkým budete mať možnosť uvidieť na vlastné oči a zblízka mnohé exotické zvieratá. A to bez toho, aby ste sa museli vybrať do afrických púští a saván, juhoamerických daždových pralesov a hôr či polárnych oblastí. Nájdete v nich ale aj obyvateľov slovenských lesov, pasienkov a fariem. Možno ste viaceré z areálov, ktoré Vám v tomto článku predstavujeme, už navštívili, alebo o nich aspoň počuli. Všetky však stoja tak za prvú ako aj opätovnú návštevu, neustále sa totiž rozrastajú, na ich území pribúdajú nové atrakcie, ako aj samotné zvieratká, buď dovezené odinakiaľ alebo narodené v samotnej zoologickej inštitúcii.
ZOO Spišská Nová Ves
Začínajúc tentokrát od najmenšieho, najprv Vám priblížime najmladšiu slovenskú zoo, ktorá minulý rok oslavovala svoje 25. narodeniny.
Nájdete ju učupenú v srdci Spiša, v juhovýchodnej časti mesta Spišská Nová Ves, v príjemnom a oddychovom prostredí parku Madaras. Mapa.
Od svojho vzniku sa zoo postupne rozširovala a v súčasnosti je domovom približne 300 jedincov zo 110 zvieracích druhov, pričom najviac si cení leoparda škvrnitého a tigra usurijského, šelmy zapísané v Červenej knihe ohrozených druhov.
Okrem veľkých mačiek Vám ukáže aj iné exotické zvieratá, napríklad lamu alpaku, orangutana bornejského či shetlandského poníka. Nechýbajú ani predstavitelia slovenskej prírody, k nim patrí medveď hnedý či viaceré druhy bažantov.Akvarijné a teráriové živočíchy zase predstavuje pavilón Aquaterra, ten je dokonca otvorený celoročne.
K zaujímavostiam tejto zoo patrí aj rehabilitačné stredisko pre handicapované zvieratá.
Pohodové prostredie Spišskej zoo dotvára potôčik, jazero a vyše 30 druhov rôznych drevín, vďaka čomu je tu možné obdivovať nielen faunu, ale aj flóru. zoo v Spišskej Novej Vsi je ideálnym miestom na výlet pre celú rodinu, v jej areáli sa nachádza množstvo detských atrakcií (jazda na koni, trampolíny, autodrom, detské ihriská), v priebehu roka organizuje mnohé pútavé podujatia (Strašidelná halloweenska noc, oslava prvého mája a dňa detí...) no a napokon ponúka predškolským deťom možnosť zúčastniť sa edukatívnych ZOO krúžkov, ktorých tematika sa dotýka od primátov a rýb až po vtáky našich lesov či austrálske zvieratká.
Spišská zoo však zďaleka nie je jediným atraktívom tohto regiónu, ak Vám vyjde čas a počasie, mali by ste sa ísť pozrieť aj na zrúcaniny Spišského hradu, oltár Majstra Pavla z Levoče či Spišskú Kapitulu alebo sa vybrať na túru do prírody Slovenského raja či našich veľhôr, Vysokých Tatier.
> Chcem navštíviť ZOO v Spišskej Novej Vsi <
ZOO Bojnice
Ak ste zatiaľ o Bojnickej zoo toho veľa nevedeli, vedzte že je to najstaršia a najnavštevovanejšia zoo v celej Slovenskej republike. Mapa.
Má aj najviac zvieracích obyvateľov, konkrétne vyše 2500 zvierat z takmer 400 druhov a ako v jedinej slovenskej zoo sa tu môžete priblížiť slonom africkým, zebrám Hartmannovým či antilopám bongo.
Za zmienku stojí aj jej aktívna činnosť v mnohých projektoch zameraných na ochranu živočíchov, podieľa sa napríklad na vypúšťaní odchovaných mláďat plamienky driemavej či na programoch záchrany sokola rároha.
Celosvetovo by sme chceli vyzdvihnúť zase jej prínos k záchrane ohrozených druhov primátov v africkej Ghane a Pobreží Slonoviny, ku ktorému prispieva aj vlastných chovom mačiaka Rolowayovho, a to ako jediná stredoeurópska zoo.
Vzhľadom k rozsiahlosti zoologického areálu je pre väčšiu prehľadnosť Bojnická zoo rozdelená do viacerých sekcií, medzi ne okrem iného patria expozície sov a dravcov, kopytníkov, vodného vtáctva, pavilón šeliem, vtákov, slonov či opíc, ako aj vivárium (zahŕňa ryby, plazy, obojživelníky a ďalšie živočíchy). Obľúbenou detskou atrakciou je okrem detskej zoo aj vyhliadková veža, z tej majú deti možnosť spustiť sa šmýkačkou medzi domáce zvieratká.
Bojnická zoologická záhrada je otvorená celoročne a v jej okolí sa môžete vybrať spoznávať aj históriu a kultúru čarovného Bojnického zámku alebo si ísť zarelaxovať do Bojnických kúpeľov, po dlhom dni plnom chodenia Vám podobný oddych určite príde vhod.
> Chcem navštíviť ZOO v Bojniciach <
ZOO Bratislava
Zoologickú záhradu nášho hlavného mesta nájdete v Mlynskej doline, hoci nechýbalo veľa a mohla sa namiesto toho rozprestierať v oblasti Železnej studničky. Mapa.
Je o pár rokov mladšia než jej bojnická kolegyňa a hostí takmer tisíc zvierat z vyše 150 druhov.
V minulosti bola známa ako zoo, ktorá odchovala mláďatá rysa ostrovida ako jedna z prvých európskych zoologických záhrad, ten sa aj následne stal jej symbolom.
V súčasnosti a v posledných rokoch sa zoo čoraz viac rozrastá a modernizuje, v roku 2006 vybudovala nový pavilón mačkovitých šeliem a v roku 2010 zase sprístupnila pavilón primátov, ktorý unikátnym spôsobom imituje prirodzené prostredie ľudoopov.
Veľkým lákadlom pre návštevníkov je aj jedinečný areál Dinoparku, vystavujúci ako prvý na Slovensku autentické makety dinosaurov v životnej veľkosti (neskôr sa k nemu pridal aj dinopark v bojnickej a košickej zoo). V Dinoparku sa s troškou predstavivosti môžete ľahko cítiť akoby ste sa z ničoho nič ocitli v Jurskom parku alebo Putovali s dinosaurami. Bratislavský Dinopark je aj možnosťou získavania nových poznatkov a skúseností zábavnou formou, a to buď hrou na paleontologickom ihrisku alebo sledovaním dokumentárneho filmu v tunajšom 3D kine.
No a Vaše deti sa určite radi vyšantia aj v dvoch detských komplexoch, ktoré sa v zoo nachádzajú.
> Chcem navštíviť ZOO v Bratislave <
ZOO Košice
Na východnom Slovensku sa okrem zoo v Spišskej Novej Vsi, rozprestiera aj celkovou rozlohou najväčšia slovenská zoo, Košická zoologická záhrada, pričom za účelom jej návštevy sa musíte vybrať do mestskej časti Košice - Kavečany. Mapa.
Pôvodne sa táto zoo zameriavala hlavne na predstaviteľov karpatskej fauny, dnes je už však jej záber oveľa širší.
Zaujímavosťou košickej zoo je najväčšia vtáčia voliéra na Slovensku, ako aj najväčší areál medveďa hnedého v stredoeurópskom regióne. V tom sa dokonca v roku 2002 podarilo priviesť na svet naraz päť medvedích súrodencov, čo bolo tak unikátnou udalosťou, že si to zaslúžilo následný zápis do Guinnessovej knihy rekordov.
V dnešnej dobe nájdeme v Košiciach viac než 1300 jedincov z vyše 220 živočíšnych druhov, tí sú spolu predstaviteľmi fauny všetkých kontinentov. Mali by ste vedieť aj o tom, že košická zoo má popredné miesto medzi chovateľmi huculských koní a v jej priestoroch sa vybudoval aj botanický náučný chodník.
Nedá nám nespomenúť aj pútavé podujatia, ktoré sa v priestoroch tejto zoologickej záhrady organizujú, v marci napríklad zoo oslavuje medzinárodný deň tuleňov (22.3.) či umožňuje zúčastnenie sa kŕmenia surikát a tučniakov (28.3). Svojim blízkym môžete tiež kúpou darčekového poukazu umožniť prostredníctvom zážitkového programu stráviť celý deň ako ošetrovatelia v zoo, to môže byť jedinečná príležitosť spoznať obyvateľov košickej zoo z ešte bezprostrednejšej blízkosti.
V letných mesiacoch zoo ponúka aj jazdu v safariaute Offroad, ako aj možnosť zažitia noci v zoo, čo je aktivita zameraná tak na rodiny s deťmi, ako aj pre školy v rámci školského výletu. No a aby toho nebolo málo, Vaše dcéry a synovia sa môžu zúčastniť aj prímestkého tábora spestreného množstvom zaujímavých a originálnych aktivít.
> Chcem navštíviť ZOO v Košiciach <
ZOO Park Stropkov
Nie tak ďaleko od Košíc, v meste Stropkov v Nízkych Beskydách sa rozprestiera ďalší komplex zameraný na chov a ochranu živočíchov, fungujúci pod menom Zoo park Stropkov. Mapa.
Jeho história sa začala v priebehu 80. rokov, kedy sa začal budovať ako Stanica mladých prírodovedcov pri Dome pionierov a mládeže a v súčasnosti ho spravuje Centrum voľného času Fauna v Stropkove.
Zoopark sídli priamo v centre mesta a vo svojich 40 voliérach ukazuje a chráni mnohé exotické živočíchy, ako sú mačkovité šelmy, opice, krokodíly či papagáje.
Do roku 2009 patril medzi obyvateľov stropkovského zoo parku aj oficiálne najstarší tiger žijúci v zajatí v Európe, tiger Dany, ktorý sa tu dožil až úctyhodných 24 rokov.
Zeleň zooparku dotvárajú aj mnohé exempláre vzácnych rastlín, kríkov a stromov. Vaše deti si deň strávený v zooparku Stropkov určite vychutnajú naplno, okrem zvieratiek je na ich zábavu a potešenie zameraný aj rozprávkový bufet Červenej čiapočky, viaceré originálne detské atrakcie ako aj kontaktná časť zoo parku. V nej sa môžu malí návštevníci dostať do priameho blízkeho kontaktu s viacerými zvieratkami a dokonca majú možnosť ich aj nakŕmiť. Zoo Park Stropkov máte možnosť spoznať v rozpätí dňov 19. apríl až 1. november.
> Chcem navštíviť ZOO v Stropkove <
ZOO Kontakt Liptovský Mikuláš
V bezprostrednej blízkosti živočíchov sa možno ocitnúť aj v Zoo Kontakt, ktorá leží v centre Liptova, v meste Liptovský Mikuláš, neďaleko od vodnej nádrže Liptovská Mara či zábavného aquaparku Tatralandia. Mapa.
Táto rozlohou neveľká zoo otvorená výhradne počas letných mesiacov zastrešuje pobyt približne 300 exemplárov z 50 živočíšnych druhov, pričom viacerí jej obyvatelia boli zachránení z útulku alebo osirotení.
V Kontakte máte možnosť precvičiť si aj svoje lukostrelecké schopnosti alebo sa povoziť na poníkovi či oslici, všetky tieto aktivity sú zahrnuté v cene vstupenky (5 eur pre dospelých, 3 pre deti). Celý koncept tohto zariadenia je založený práve na tom, že sa dostanete do priameho kontaktu s tunajšími zvieratkami, k ním napríklad patria suchozemské korytnačky, jelenice, ovce, ježkovia či kanáriky.
Na pokojný život zvierat tu dozerajú viacerí zamestanci, tí dávajú okrem iného pozor aj práve na to, aby sa ku všetkým živočíchom pristupovalo s ohľadom na blízky kontakt s rešpektom, ľudia ich nestrašili ani im inak neubližovali.
Návšteva Zoo Kontakt sa stane jedinečným zážitkom pre Vaše ratolesti, ale aj pre Vás, navyše Vám prejsť celý areál nezaberie priveľa času. Následne Vám ako ideálnu aktivitu a to hlavne počas teplých letných dní odporúčame ísť sa schladiť do spomenutého aquaparku Tatralandia, najväčšieho svojho druhu na Slovensku. Jeho bohatá ponuka najrôznejších vodných atrakcií, zábavy a dobrodružstiev Vás nepochybne jednoducho ohromí.
> Chcem navštíviť ZOO kontakt <
ZOO farma Nový Zéland (okolie Nového Mesta nad Váhom)
Keď budete nabudúce prechádzať okolím Nového Mesta nad Váhom, mali by ste sa vybrať do dedinky Modrová, v nej totiž nájdete originálnu zoo farmu zameranú na chov živočíchov pochádzajúcich až z ďalekého Nového Zélandu. Mapa.
Farma je geograficky členená podľa skutočnej polohy novozélandských ostrovov, preto sa tu rozprestiera aj “Tasmanove more” či “Austrália“ a okrem prehliadky samotných živočíchov Vám ponúka aj možnosť rozšíriť si Vaše znalosti o maorskej a novozélandskej kultúre a živote, vstúpiť do štylizovanej maorskej osady Marae, či ochutnať tradičné maorské jedlá.
V minulosti sa dokonca na farme zorganizovali aj hudobno - tanečné predstavenia a vystúpenia skutočných predstaviteľov maorských kmeňov. S reálnym Novým Zelándom je dnes neodbytne spätý aj fenomén Pána Prsteňov, preto sa hobbitie obydlia z dedinky Hobbitín nachádzajú aj tu, v Modrovej.
Mnohé živočíchy, ktoré na tejto farme žijú, sú hospodárskymi zvieratá bežne chovanými na Novom Zélande, predovšetkým sú to viaceré druhy oviec. Spoločnosť im robia tasmánske klokany (tým dokonca nedávno pribudol do rodiny aj unikátny biely klokan albín), austrálske emu, škótsky horský dobytok, bizón americký ale napríklad aj slovenské kozy domáce.
Ku všetkým zvieratkám sa dá dostať veľmi blízko, dotknúť sa ich alebo aj nakŕmiť pripraveným jedlom. Nuž a ak by Vám to stále ešte nestačilo, pohľad na celý areál si je možné vychutnať aj z paluby helikoptéry. Ak sa rozhodnete vstúpiť do areálu Zoo farmy v Modrovej, uvidíte na vlastné oči, že za exotickom atmosférou, dobrodružstvom a neznámym netreba vždy cestovať doďaleka.
> Chcem navštíviť ZOO farmu Nový Zéland <
Zubria zvernica v Lovciach pri Topoľčiankach
Za spoznaním ďalšieho celku, ktorý Vám chceme priblížiť, sa tentokrát budete musieť vybrať na južné Slovensko, konkrétne do obce Lovce v blízkosti čarovných Topoľčianok. Mapa.
Práve tu sa totiž rozprestiera unikátna zvieracia obora zameraná na chov a ochranu majestátneho zubra európskeho. Ten je najväčším cicavcom, akého možno v Európe nájsť a podobá sa na bizóna amerického.
Kedysi značná zubria populácia v európskych lesoch sa postupom času značne zredukovala a aj preto je ochrana tohto druhu tak podstatná.
Zubria zvernica v Topoľčiankach funguje už vyše pol storočia a počas svojej histórie sa jej podarilo odchovať už vyše 120 zubrov. Dnes ich tu žije 12, pričom priebežne sa nadbytočné jedince dostávajú do ďalších zoologických záhrad, ako aj súkromných chovov.
Vedeli ste o tom, že existuje medzinárodná dohoda o chove zubrov, ktorá sa týka okrem iného aj ich mien? Na jej základe musia byť zubry narodené na Slovensku pomenované menami začínajúcimi na Si, ako napríklad Sigmund, Sivko či Silan.
Súčasný areál bol pred pár rokmi doplnený aj o lesnícky náučný chodník s mnohými informačnými tabuľami. Ten poskytuje návštevníkom informácie nielen o zubroch, ale aj pripomína významnú úlohu tejto zvernice v histórii slovenského lesníctva.
Zubria obora v Topoľčiankach je otvorená pre verejnosť od apríla do októbra a jej návštevu Vám odporúčame predovšetkým buď okolo deviatej ráno alebo druhej poobede. Práve v tých časoch totiž prebieha kŕmenie zubrov, počas ktorého budete mať možnosť dostať sa k týmto pôsobivým tvorom ešte bližšie.
> Chcem navštíviť Zubriu zvernicu <
Múzeum koní a Národný žrebčín v Topoľčiankach
Milovníci zvierat a prírody by sa v Topoľčiankach mali určite zastaviť aj v Múzeu koní či v Národnom žrebčíne. Mapa.
Chov koní má v Topoľčiankach dlhú tradíciu, pričom jeho rozvoj úzko súvisel aj s ďalšou významnou topoľčianskou atrakciou, klasicistickým kaštieľom nachádzajúcim sa v anglickom parku v severnej časti mesta.
Múzeum koní, alebo ak chcete Hipologické múzeum je na Slovensku unikátne a vo svojich priestoroch Vám predstaví nielen históriu a mnohé zaujímavosti zo sveta koní, ale aj detaily vzťahu koní a ľudí.
Expozícia múzea zahŕňa v prvom rade dokumenty a fotografie rozprávajúce príbehy o osobnostiach spojených s rozvojom chovu koní ako aj o mnohých dostihových úspechoch a jednotlivých plemenách koní. Okrem toho vystavuje aj konské sedlá, postroje, chomúty či vybavenie kováčskej dielne kujúcej konské podkovy.
Celé múzeum sa vlastne člení do štyroch pavilónov, ktorými sú pavilón konských postrojov, pavilón kočov, pavilón dielní (kováčska, sedlárska, kolárska...) a pavilón športovej histórie.
Na chove koní je v Topoľčiankach založený aj Národný žrebčín, jeden z najvýznamnejších žrebčínov na celom svete. V jeho priestoroch sa zase môžete venovať viacerým aktivitám súvisiacimi s koňmi, akými sú prehliadka jazdiarne, predvedenie chovaných konských plemien alebo jazda na koni či v koči. Topoľčiansky žrebčín okrem toho organizuje aj mnohé športové podujatia spojené s koňmi.
> Chcem navštíviť Múzeum koní a Národný žrebčín<
Mini Zoo Bojná - Ranč pod Babicou, okres Topoľčany
V okrese Topoľčany pod pohorím Považského Inovca a neďaleko vodnej nádrže Duchonka sa zase rozprestiera Ranč pod Babicou. V jeho areáli si môžu rybári aj nerybári zarybárčiť v dvoch rybníkoch, zajazdiť si na koňoch a tiež sa pozrieť na zvieratá v tunajšej mini zoo.
V nej žije vyše 120 zvierat z 30 živočíšnych druhov celého sveta. Levy africké a kozy kamerunské zastupujú Afriku, klokany a emu hnedé Austráliu, z Ázie zase pochádza tiger bengálsky, pávy, makaky či kačice bengálske. Zo Severnej Ameriky prišli medvedíky čistotné, zo Strednej moriaky divé a napokon z Južnej lamia rodinka, ktorej nedávno pribudlo mláďatko. V Mini Zoo nechýbajú samozrejme ani zástupcovia európskych lesov.
Ranč disponuje aj vlastnou reštauráciou spojenou s poľovníckym salónikom a záhradným bufetom, tu si dokonca môžete nechať pripraviť svoj vlastný úlovok v podobe pstruha, šťuky, kapra či zubáča. Priestor Ranča pod Babicou Vám ponúka tiež možnosť relaxu v pyramíde, športové vyžitie pri volejbale, biliarde či pingpongu a pre najmenších je zase určené detské ihrisko s hradom a trampolínou. Obec Bojná, v ktorej Ranč pod Babicou leží je okrem toho zaujímavá aj valmi dochovanými ešte z čias Veľkej Moravy, ich históriu Vám priblíži Archeologické múzeum v obecnom úrade v Bojnej.