TOP 10 netradičných mostov a viaduktov. Tentokrát sme sa po železničných viaduktoch, drevených a historických mostoch zamerali na ich modernejších kolegov a mosty, ktoré spájajú Slovensko s jeho susedmi, teda Rakúskou, Poľskou a Maďarskou republikou.
Jeden z najmladších slovenských mostov oslávi začiatkom septembra svoje 11. narodeniny a menom boha gréckej mytológie Apolóna pripomína niekdajšiu rafinériu stojacu v minulosti nablízku. Most Apollo v Bratislave meria 835 metrov, stojí na 20 pilieroch a jeho charakteristický oblúk sa vo svojom najvyššom bode čnie do výšky 36 metrov. Jedinečnosť tohto mostu spočíva v tom, že počas výstavby bol most priamo v Dunaji otočený s pomocou riečnych pontónov a jeho jednotlivé časti dodnes nespája nijaký pravý uhol. Most z dielne Miroslava Maťaštíka je v noci bohato vysvietený a získal viaceré významné ocenenia, vrátane Opal Awards 2006 a slovenskej Stavby roka 2006.
Chcem navštíviť Most Apollo v Bratislave
Dekáda na konte pribúda v auguste zas drevenému mostu Lávka stojacemu nad riekou Dunajec a spájajúcemu slovenský Červený Kláštor s poľskou obcou Sromowce Nižne priamo pod panorámou Troch korún v Pieninskom národnom parku. Pri tejto príležitosti je most využívaný pešími chodcami a cyklistami rekonštruovaný aby tak mohol slúžiť lepšie občanom spriaznených dedín aj turistom prichádzajúcim do Zamaguria. Lávka nad Dunajcom je postavená na závesnom pilieri s výškou 27 metrov a samotný most dosahuje dĺžku takmer 150 metrov, ak k nemu počítame aj jeho nájazdy. Nenechajte si v okolí ujsť obľúbený splav Dunajcom, Červený Kláštor a početné podujatia prezentujúce tradície tunajších Goralov.
Chcem navštíviť Lávka nad Dunajcom
Most SNP v Bratislave nazývaný pôvodne Novým Mostom určite obšírne predstavovať netreba, nakoľko ide o jeden zo známych symbolov nášho hlavného mesta. V dĺžke 431 metrov slúži most cestnej doprave, chodcom aj cyklistom ako spojnica medzi Starým Mestom a Petržalkou od roku 1972. Oceľový most visí na vyše 80 metrov vysokom pylóne, ktorému dominuje lietajúci tanier s vyhliadkou a reštauráciou Ufo, ku ktorej vás dopraví výťah v mostnom pilieri. Bratislavský Most SNP vyniká tiež tým, že v prúde Dunaja ho neudržuje žiadny pilier, prechádza ním vodovodné potrubie, v noci je výrazne osvetlený a v roku 2001 bol v sekcii mostov vyhlásený za Stavbu storočia.
Chcem navštíviť Most SNP v Bratislave
Hraničný most v dĺžke 509 metrov spája cez Dunaj slovenské mesto Štúrovo s jeho maďarským kolegom, Ostrihomom. Pôvodne tu stál most z roku 1895, hoci je dokázané, že už v časoch starovekého Ríma ľudia využívali toto miesto na prechod z jedného brehu rieky na druhý. Most z 19. storočia sa však koncom druhej svetovej vojny ocitol v ruinách a prestavať a sprístupniť širokej verejnosti sa ho podarilo až v roku 2001, kedy sa Most Márie Valérie v Štúrove súčasne stal symbolom susedských vzťahov Slovenska a Maďarska. Most môžete využiť napríklad k tomu, aby ste v jeden deň navštívili prekrásnu ostrihomskú baziliku aj sa okúpali vo vyhľadávanom termálnom kúpalisku Vadaš Thermal Resort Štúrovo.
Chcem navštíviť Most Márie Valérie v Štúrove
Pod menami Estakáda, Mestská estakáda či Dialničný most sa schováva závesný most týčiaci sa nad Považskou Bystricou a využívaný diaľnicou D1 v úseku Sverepec-Vrtižer. Takmer kilometer dlhý most je prvým na našom území, ktorý udržiava vo vzduchu celý dialničný profil a má len jednu podporu v priečnom smere. Verejnosti bola Estakáda v Považskej Bystrici daná k dispozícii v roku 2010 a v tomto roku bola súčasne ocenená cenou Stavba roka 2010. Napomohla nielen zlepšeniu dopravnej situácii v meste, ale aj skráteniu cesty zo Žiliny do Bratislavy a naopak. Okolie Považskej Bystrice môžete využiť pre turistiku k Veľkému Manínu v Súľovských vrchoch alebo prechádzku k ruinám Považského hradu.
Chcem navštíviť Estakádu v Považskej Bystrici
Na pár mostov narazíme aj na hranici Slovenskej republiky s Rakúskom a k tým najzaujímavejším a najnovším patrí Cyklomost slobody v blízkosti mestskej časti Bratislavy, Devínskej Novej Vsi. Na jeho pozícii ponad rieku Moravu stáli mosty už v časoch Márie Terézie, zatiaľčo súčasný most funguje od roku 2012. Cyklomost v dĺžke 955 metrov prepája slovenské cyklotrasy s rakúskymi a popri cyklistoch ho využívajú aj chodci. Mnoho ľudí most pozná tiež pod prezývkou Most Chucka Norrisa a nie je neobvyklé na ňom vidieť zamilované páriky nechávať zámky so svojimi iniciálkami. Zatiaľčo na zahraničnej strane je najbližším lákadlom zámok Schlosshof, u nás je to náučný chodník vedúci Nivou Moravy.
Chcem navštíviť Cyklomost slobody
Výrazne zelený most zložený z viacerých oblúkov vrhá tieň na Dunaj pod sebou a prepája dve hraničné mestá, Komárno na Slovensku a Komárom v Maďarsku. Na svojom mieste stojí Alžbetin most v Komárne od roku 1892 ako nasledovník pontónového mostu zo 16. storočia a svoje meno nesie na počesť rakúskej cisárovnej Alžbety, známejšej pod menom Sissi. Oceľový most je dlhý 400 metrov a vo výške ho udržujú tri mocné piliere. Už v blízkej budúcnosti by ho mali využívať iba peší chodci a cyklisti, pričom cestná doprava sa presunie na novo vybudovaný most, s výstavbou ktorého by sa asi tri kilometre od terajšieho Alžbetinho mosta malo začať ešte tento rok.
Chcem navštíviť Alžbetin most v Komárne