14 klenotov Svetového dedičstva na Slovensku sme sa tentokrát zamerali na kultúrne a prírodné pamiatky, ktoré sú na zápis do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO nominované. Spoločne tak predstavujú zoznam nazývaný Tentative List a niektoré z nich vám predstavíme v nasledujúcom článku:
Gejzír v Herľanoch, alebo ak chcete Herliansky gejzír je národnou prírodnou pamiatkou a zároveň raritou ako jeden z mála studených gejzírov v Európe. Nachádza sa v obci Herľany pri Košiciach a jeho voda môže počas 25 minút dlhej erupcie vystreliť až do výšky dvadsiatich metrov. Erupcia gejzíra sa uskutočňuje v intervale 34 - 36 hodín a vyvoláva ju značné množstvo minerálov vo vode, obzvlášť kysličník uhličitý. Gejzír sa pritom na povrch po prvýkrát dostal v roku 1872 počas budovania miestnych kúpeľov.
Chcem navštíviť Gejzír v Herľanoch
Pamätník Chatama Sófera sa nachádza na nábreží L. Svobodu v Bratislave, kde je hrobkou významného bratislavského rabína Mojžiša Schreibera, známejšieho pod menom Chatam Sófer. Pamätník bol podľa návrhu architekta Martina Kvasnicu dokončený v roku 2002 pri príležitosti 240. narodenia rabína. Pôvodne tu stál rozsiahly židovský cintorín, ktorý bol neskôr poškodený povodňou a následne zakrytý pri výstavbe tunela pre električky. Dnes je mauzóleum významným pútnickým miestom nielen pre Židov a pripomienkou miestnej židovskej komunity.
Chcem navštíviť Pamätník Chatama Sófera
Nádherné historické jadro mesta Košice je posudzované na zápis do Zoznamu svetového dedičstva vďaka svojmu unikátnemu šošovkovitému námestiu. To sa v súčasnosti tiahne pozdĺž Hlavnej ulice a historické centrum mesta má dnes štatút mestskej pamiatkovej rezervácie, najväčšej na Slovensku. Jej dominantami sú Dóm sv. Alžbety, Kaplnka sv. Michala, Urbanova veža a budova Štátneho divadla. Čo ďalšieho vám druhé najväčšie mesto Slovenska ponúka, sa dozviete v článku 19 nápadov pre skvelú dovolenku v Košiciach.
Chcem navštíviť Historické jadro mesta Košice
Kostoly spadajúce pod regióny Gemer a Abov sú oceňované pre svoje nádherné stredoveké nástenné maľby, ktoré sa inšpirovali vtedajšími umeleckými smermi a viaceré z nich vytvorili umelci z Talianska. Pôsobivé sú napríklad gotické maľby kostola v Štítniku, kostol v Ochtinej s maľbami výrazne inšpirovanými talianskou nástennou maľbou či kostolík v obci Rákoš, ktorý zdobia exteriérové maľby. Unikátny je taktiež Kostol Zvestovania Panny Márie v Chyžnom s neskorogotickým oltárom z dielne slávneho Majstra Pavla z Levoče.
Chcem navštíviť Gemerské a abovské kostoly
Predpokladá sa, že prírodné rezervácie Tatier budú prezentované ako spoločný slovensko - poľský návrh vzhľadom k tomu, že niektoré z nich sa nachádzajú v pohraničnej oblasti. Našu stranu Tatier zastupuje napríklad Batizovská dolina s Batizovským plesom, Bielovodská dolina považovaná za najdlhšiu dolinu celých Tatier, Furkotská dolina v blízkosti Štrbského Plesa, Studené doliny pozostávajúce z Malej a Veľkej Studenej doliny či Mengusovská dolina s najhlbším tatranským plesom, Veľkým Hincovým plesom.
Chcem navštíviť prírodné rezervácie Tatier
Pamätihodnosti zachované z čias Veľkej Moravy sú posudzované ako spoločná česko - slovenská nominácia. Českým zástupcom je v nej slovanské hradisko v Mikulčiciach, v ktorého areáli ohradenom valmi sa našli pozostatky paláca kniežaťa, troch mostov, dvanástich kostolov a rozsiahleho pohrebiska. Slovensko zas reprezentuje Kostol sv. Margity Antiochijskej v Kopčanoch pochádzajúci z 9. storočia, ktorý je najstaršou stavbou z obdobia Veľkej Moravy na našom území, ktorá sa zachovala až do dnešných dní.
Chcem navštíviť pamiatky Veľkej Moravy
Našu najmenšiu vinohradnícku oblasť obklopujú Zemplínske vrchy, v prostredí ktorých nájdete početné vinice a pivnice. Zahŕňa sedem obcí okresu Trebišov, ktorými sú Malá a Veľká Tŕňa, Čerhov, Slovenské Nové Mesto, Černochov, Bara a Viničky. Vďaka teplejšiemu podnebiu je Tokajská vinohradnícka oblasť ideálna na pestovanie viniča a preslávili ju odrody ako Muškát žltý, Lipovina či Furmint. Obľube sa tešia aj vína Tokajský výber, Tokajská esencia alebo Tokajské samorodé suché. Turizmus v oblasti podporuje Tokajská vínna cesta aj vybudovanie rozhľadne Tokaj.
Chcem navštíviť Tokajskú vinohradnícku oblasť
Lokalita celým názvom prezentovaná ako Pevnostný systém na sútoku riek Dunaja a Váhu v Komárne – Komárome predstavuje najväčší pevnostný systém na území Slovenska. Budovať sa začal v priebehu 16. storočia na ochranu pred tureckými nájazdmi a v súčasnosti v rozsiahlom areáli možno vidieť starú a novú pevnosť, ako aj podzemnú chodbu, park sôch a galériu s historickými mapami približujúcimi vývoj miestneho pevnostného systému.
Chcem navštíviť pevnostný systém v Komárne
Pôsobivé Bukovské vrchy sa rozprestierajú na území národného parku Poloniny na hraniciach Slovenska s Poľskom a Ukrajinou. Ich zápis v podobe prírodnej pamiatky do Zoznamu svetového dedičstva je posudzovaný predovšetkým vďaka unikátnej mykoflóre, ktorá zahŕňa rozsiahle porasty vzácnych druhov húb. Vrchy sú tiež domovom početných druhov machorastov či lišajníkov a dokonca v nich bol úspešne vrátený späť do prírody náš najväčší cicavec, zubor európsky. V prostredí Bukovských vrchov sa nachádzajú aj viaceré historické drevené kostolíky z 18. storočia.
Chcem navštíviť Bukovské vrchy
Nominácia Limes Romanus sa vzťahuje na rímske antické pamiatky na strednom Dunaji, ktoré sa v oblasti zachovali z čias Rímskej ríše. Limes vtedy predstavovali hranice impéria, ktoré mali ochraňovať pred nájazdmi barbarských kmeňov. Na Slovensku patria k týmto lokalitám predovšetkým pozostatky vojenského tábora v Iži neďaleko Komárna a antická Gerulata v bratislavskej mestskej časti Rusovce. Tá dnes slúži ako múzeum v prírode a v jej expozícii možno vidieť rôzne keramické predmety, mince, šperky či dávne železné a bronzové nástroje.
Chcem navštíviť Limes Romanus na strednom Dunaji