Letné kúpalisko Triton
Na letné kúpalisko Triton natrafíte v južnej časti Košíc na Rastislavovej ulici, kde ponúka detský bazén so šmýkačkou, relaxačný bazén, bazén pre dospelých, štvorkoľajovú šmýkačku a tobogán dosahujúci dĺžku 84 metrov. Popritom sa dá zabaviť na tenisovom kurte, ihrisku pre plážový volejbal alebo si len tak poleňošiť v tieni tunajších paliem a ďalšej zelene.
Počas letnej sezóny zároveň funguje v meste v lokalite Pod šiancom kúpalisko Ryba Anička. Okúpať sa môžete v jednom z jeho troch bazénov, ktorými sú plavecký, detský a rekreačný. Kúpalisko pozýva tiež do svojho detského sveta Tramtária, na dve šmýkačky, hru plážového volejbalu a futbalu alebo na člnkovanie a športový rybolov v miestnom jazere.
V Košiciach si zároveň môžete zaplávať v Mestskej plavárni v Starom meste, ktorá ponúka dva plavecké bazény s dĺžkou 25 a 50 metrov. Rovnako môžete využiť športovo - rekreačné stredisko Jahodná v Kavečanoch alebo Jazero, ktorého časť je vybavená pieskovou plážou a umožňuje popri kúpaní aj rôzne vodné športy a rybolov.
KAM SA ÍSŤ LYŽOVAŤ?
Stredisko vo Volovských vrchoch sa nachádza len pár kilometrov od centra Košíc a disponuje piatimi zjazdovkami, deviatimi vlekmi, lyžiarskou a snowboard školou, ski požičovňou a ski servisom. Fanúšikom bežeckého lyžovania ponúka štyri okruhy v celkovej dĺžke 14 km, deti si zas vychutnajú miestne ihrisko a priestrannú trampolínu. Zabezpečené je samozrejme aj stravovanie v reštaurácii a bufete.
KAM S DEŤMI?
Najväčšia zoologická záhrada na Slovensku sa rozprestiera v mestskej časti Košíc, Kavečany. Obýva ju vyše 1300 živočíchov zastupujúcich viac než 220 druhov z celého sveta a vyniká v chove huculských koní. Košická zoo disponuje najväčšou vtáčou voliérou aj areálom medveďa hnedého na Slovensku a prechádza ňou botanický náučný chodník. Patrí k nej tiež Dinopark s modelmi dinosaurov v životnej veľkosti a kinom premietajúcim filmy v rozlíšení 3-D.
Múzeum jediné svojho druhu u nás sídli v priestoroch Kapitánskeho paláca a jeho expozícia sa člení na sekciu fyziky, chémie, energetiky, baníctva či kováčstva. Pivnice múzea zapĺňajú dobové bane s ťažobnými modelmi, zatiaľčo časť jeho strechy funguje ako planetárium. Povinnou zastávkou každého zvedavca je v Slovenskom technickom múzeu aj Vedecko - technické centrum pre deti a mládež či interaktívna Sieň elektrických výbojov.
Úzkorozchodná železnica premávajúca údolím Čermeľského potoka pri Košiciach bola vytvorená už v roku 1955 za účelom výuky železniarskych učňov a detského potešenia. V prevádzke je dodnes a tak sa môžete previesť na jej 4, 2 km merajúcej trati od stanice Čermeľ vybavenej železničným depom s lokomotívami do rekreačného areálu Alpinka, kde prepravu zabezpečujú dve lokomotívy menom Danka a Katka.
Táto vysutá expozícia Slovenského technického múzea je príhodne umiestnená v priestoroch košického letiska, kde všetkých nadšencov ochotne zasvätí do tajov lietadiel, letectva a leteckej techniky. Múzeum letectva je členené na viaceré časti, ktoré okrem iného zahŕňajú Galériu prezidentských lietadiel, Expozíciu letectva do a po roku 1945, Príbeh Slovákov v Royal Air Force či sekciu cestnej dopravy. Určite si v múzeu nezabudnite všimnúť tunajšie vrtuľníky, vojenské stíhačky, bombardéry a vetroň VT 116 Orlík.
KAM SA ÍSŤ PREJSŤ?
Rozlohou najväčšia botanická záhrada na Slovensku je situovaná v severnej časti Košíc, kde za ňu nesie zodpovednosť Univerzita P. J. Šafárika. V jej priestoroch sa celkovo pestuje viac než 4000 druhov rastlín, z ktorých sa za najvzácnejšie považujú miestne kaktusy a iné sukulenty. V skleníkoch sú zastúpené bromélie a mäsožravé rastliny, zatiaľčo vonkajšie priestory záhrady pokrývajú dekoratívne kvety a lesné spoločenstvá.
Vrch Hradová s nadmorskou výškou 446 metrov je domovom mestského lesoparku a na jeho vrchole stojí od roku 1987 cez 21 metrov vysoká zastrešená vyhliadková veža. Postavená je z ocele a umožňuje výhľad na Košickú kotlinu, Hornádsku dolinu a tiež samotné Košice. Pri veži tiež funguje detské ihrisko, Bufet pod vežou a blízko sa zachoval Košický hrad, teda ruiny hradiska zo stredoveku. Najlepší prístup k vyhliadkovej veži Hradová dáva náučný chodník, ktorý meria 3 km, pozostáva z troch zastávok a začína sa v mestskej časti Kavečany neďaleko ZOO.
KAM ÍSŤ NA TURISTIKU?
Vodná nádrž na rieke Hornád je situovaná pri Margecanoch neďaleko Košíc, kde ponad ňu prechádza Ružínsky viadukt. Ružín sa využíva pre účely letnej rekreácie, kúpania, vodných športov aj rybolovu. Vedú od neho tiež dva turistické chodníky na priľahlý vrch Sivec (781 m n. m.), ktorý zo svojho vrcholu poskytuje fantastický výhľad do širokého okolia. Žltá značka prechádza cez Ružínske lúky a sedlo Priehyba pod Sivcom, zatiaľčo zelená smeruje cez Sivecké lúky a okolo vyhliadky na Drienkovej skale.
Obec Jasov si počas vášho pobytu v Košiciach rozhodne zaslúži vašu pozornosť. Nachádza sa na okraji Národného parku Slovenský kras a smeruje od nej náučný chodník Jasovská skala, ktorý pozostáva z viacerých informačných tabúľ. Jeho prejdenie nie je náročné a tak ho bez problémov zvládnu zdolať aj deti. Na vrchole Jasovskej skaly sa v minulosti rozkladal Jasovský hrad, dnes sa z neho ponúka pekný pohľad nielen na obec, ale aj Volovské vrchy a Kojšovskú hoľu. Výlet zároveň odporúčame prepojiť s návštevou Jasovskej jaskyne a vynikajúcej svojou sintrovou výplňou, početnými netopiermi a zvláštnymi skalnými útvarmi.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Letná bobová dráha situovaná v mestskej časti Kavečany neďaleko mestskej zoo meria 800 metrov a pozostáva z deviatich zákrut, troch zlomov a troch tunelov. Počas jazdy vo vozíku prechádzajúcom nerezovým žľabom si rýchlosť regulujete sami, pričom deti sa môžu povoziť samotné už od šiestich rokov.
Klub umiestnený v rekreačnej zóne Alpinka disponuje ihriskom s deviatimi jamkami, tréningovými a cvičnými priestormi, golfovou školou, predajňou a požičovňou, ako aj terasou s reštauráciou a barom. V golfovom klube Alpinka sa organizujú rôzne turnaje a príjemnú atmosféru v ňom okrem okolitého lesa dodáva aj Čermeľský potok. Neďaleko objavíte tiež košický lanový park zo skupiny Tarzania, ktorý ponúka dve trasy pre dospelých a jednu pre deti. Prekážky sú umiestnené vo výške 4 - 10 metrov nad zemou a celkovo ich tu nájdete 32.
KAM ZA HISTÓRIOU?
Paríž má svoju Eiffelovú vežu, Košice majú svoj Dóm sv. Alžbety. Najvýchodnejšie situovaná gotická stavba v Európe patrí k najznámejším symbolom mesta a je v ňom tak povinnou zastávkou každého návštevníka. S výstavbou Dómu sv. Alžbety nazývaného tiež Košický dóm sa začalo koncom 13. storočia a v nasledujúcich storočiach bol dóm často rekonštrukovaný. Interiér dómu je bohato zdobený, vyniká v ňom Hlavný oltár sv. Alžbety a po vystúpaní si na Žigmundovu vežu sa ponúka krásny výhľad na mesto. Spolu s priľahlou Kaplnkou sv. Michala a Urbanovou vežou je Dóm sv. Alžbety národnou kultúrnou pamiatkou.
Historické centrum Košíc v mestskej časti Staré Mesto je najväčšou mestskou pamiatkovou rezerváciou na území Slovenska. Väčšina pamätihodností je pritom zoskupená na Hlavnej ulici, ktorej popri spomenutom Dóme sv. Alžbety dominuje Kaplnka sv. Michala a Urbanova veža so zvonicou. Zároveň na Hlavnej ulici natrafíte na Štátne divadlo, slávnu spievajúcu fontánu so zvonkohrou, Archeologické múzeum pri Dolnej bráne, súsošie Immaculata, Jakabov palác, Mestskú radnicu, Palác grófa Forgáča, Levočský dom a viaceré kostoly. Mimo Hlavnej ulice v Historickom centre nevynechajte návštevu Katovej bašty a vychýrenej uličky a domu remesiel na Hrnčiarskej ulici.
Najstaršia regionálna galéria Slovenska sídli v budove Župného domu na Hlavnej ulici, postaveného v barokovo - klasistickom slohu. Jej expozícia zahŕňa vyše 7 tisíc prác umelcov pochádzajúcich predovšetkým z územia východného Slovenska a špecializuje sa na obdobie 19. - 21. storočia.
Jedna z expozícií Východoslovenského múzea je umiestnená v priestoroch niekdajšej väznice, kde vás zasvätí do toho ako sa kedysi mučilo a popravovalo. Ak máte silný žalúdok a bavia vás strašidelné historky, je to teda pravé miesto pre vás. Dozviete sa tu tiež všeličo zaujímavé o košickej histórii, remeslách a cechoch a budete môcť vstúpiť do podzemnej mučiarne, priestorov väzňov a dozorcov a tiež katovho bytu. Ten obýval kat Mikluš, ktorý dal väznici meno a ku ktorému sa viaže nejedna krvavá príhoda.
AKÉ SÚ TAJNÉ MIESTA, O AKÝCH BEŽNÝ NÁVŠTEVNÍK NEVIE?
Najväčší objav zlata nalezený na Slovensku pozostáva z takmer troch tisícov mincí, dukátov, troch medál a dlhej reťaze. Všetky tieto predmety boli v priebehu 15. - 17. storočia vytvorené v mincovniach v rôznych kútoch Európy a v súčasnosti sa na Košický zlatý poklad možno pozrieť v trezore umiestnenom na Námestí Maratónu mieru.