Zaujímavosti v turčianskej záhradke
Veľká Fatra je lákadlom na turistiku ako aj cyklistiku. Veľa zaujímavého ponúkajú aj samotné dedinky na ceste SNP. Rada by som sa s Vami podelila o niekoľko zaujímavých tipov na návštevu.
Rozhľadňa nad Necpalmi
Nad Necpalmi v smere od Blatnice sa na ceste SNP nachádza novovybudovaná drevená rozhľadňa, z ktorej môžete pozorovať Turčiansku kotlinu alias „turčiansku záhradku“ v celej svojej kráse. Musím sa priznať, že z rozhľadní, ktoré sme navštívili, sa mi táto najmladšia rozhľadňa páčila najviac. V dolnej časti rozhľadne je zavesený bicykel.
Necpaly - rozhľadňa
Pri každej vybudovanej rozhľadni nájdete cyklomapu a cyklistické smerovníky, prípadne tipy na zaujímavosti v bezprostrednom okolí. Architektonicky sú rozhľadne postavené v rovnakom štýle. Informačný panel sa venuje upútavkám na cezhraničnej slovensko - poľskej hradnej ceste vedúcej zo Sklabine na Turci cez Martin, Zázrivú, Zákamenné na Orave až do Poľska do časti Bielsko - Biala. V opačnom smere z Necpal vedie ku rozhľadni dlhšie tiahle stúpanie, asi najväčšie na celej trase, ktorú sme autom po ceste SNP prešli. Terén tu rozhodne nie je rovný, ale ste ako na hojdačke, chvíľu idete hore, potom dolu. Priamo z Necpal vedie do Necpalskej doliny cyklistická trasa, jej náročnosť je stredná - šport.
Kostolík a Lysec z rozhľadne nad Necpalmi
Z rozhľadne alebo cestou dolu od rozhľadne do Necpal si určite všimnete na návrší biely bývalý farský katolícky kostol sv. Ladislava, čiastočne ukrytý medzi vysokými stromami. Tento kostol je najstaršou pamiatkou okolia pochádzajúcou z rannej gotiky. Odhaduje sa, že bol postavený v polovici 13. storočia. S Necpalmi sa spája zemiansky rod Justh, ktorého mauzóleum sa nachádza pri kostole. Tento rod sa usadil v Necpaloch už v 15. storočí. Okolo kostola sú kríže cintorína, ktorý sa dodnes používa.
Necpaly - Kostol sv. Ladislava
Mauzóleum rodu Justh
Necpaly
V Necpaloch naľavo od miestneho obecného úradu v centre obce nájdete prvú slovenskú vodnú elektráreň. Pri našej návšteve sa veľké koleso netočilo, pravdepodobne kvôli malému množstvu vody, ale aj tak sa deťom páčilo. Zaujal ich aj vodník sediaci na na kameni v drevenom koryte, ktorý odvádza vodu od elektrárne do stredu obce. Táto malá elektráreň bola uvedená do prevádzky 19.7.2007.
Vodná elektráreň Necpaly
V Necpaloch sú 3 kaštiele - bohužiaľ v ruinách - ktoré si môžete obzerať toľko, koľko chcete, prístup ku nim je voľný. Modrý kaštieľ sa nachádza priamo na hlavnom námestí, ďalšie dva sú na hornom konci obce. Štvrtý dolný kaštieľ v barokovo - klasicistickom štýle sa nachádza nižšie v dedine v parku z druhej polovice 19. storočia. Je zrekonštruovaný a obohnaný vysokým múrom. Krásne mohutné stromy a múr Vám čiastočne znemožnia nazrieť bližšie spoza múrov do vnútorného areálu. Kaštieľ bol vrátený dcére pôvodných majiteľov v rámci reštitúcií a od roku 2002 je majetkom nových vlastníkov.
Renesančný kaštieľ Necpaly
Najstarší kaštieľ Necpaly
Belá - Dulice
Dedinka Belá - Dulice tvorí vstup do Belianskej doliny. Pri vstupe do nej pri odbočke žltej turistickej značky vedúcej na Lysec sa nachádza vpravo od cesty malá vodná nádrž. Až ku nádrži môžete prísť autom. Vstup do Belianskej doliny autami je zakázaný asi 0,5 km vyššie od nádrže. Deti si do vody s radosťou zahádzali kamienky. Na brehoch sme obdivovali malé žubrienky a veľké množstvo rozkvitnutých modrých nevädzí, ktorými bolo okolie nádrže doslova posiate. Stretli sme tu aj dievčatá s koníkmi, ktoré na ich chrbtoch smerovali až na 8 km vzdialenú chatu Havranovo. Dovolili deťom si koníky poobzerať a pohladkať, a tak sme mali ďalšie pekné spestrenie. Pri nádrži okrem nás nikto nebol.
Vodná nádrž na začiatku Belianskej doliny
Cyklotrasa, ktorá prechádza Belianskou dolinou, je ľahkej náročnosti, typu rekreačná. Nám sa veľmi páčila, prešli sme ju iný deň s malými deťmi. Staršieho Adamka tatino čiastočne ťahal na tyči, mladšia Evička sedela v nosiči na bicykli. V závere Belianskej doliny sme navštívili chatu Havranovo, kde sme si dali pivo a nad ňou asi 15 minút jazdy na bicykloch sme v lese podľa rady miestnych na žltej značke objavili utešený menší Vodopád v Došnej, ktorý mal dostatok vody aj v čase najväčších horúčav. Ak plánujete návštevu chaty Havranovo, odporúčam si dopredu, najmä cez pracovné dni zistiť, či je chata v prevádzke. V letných teplých dňoch je lepšie dolinou šlapať hore skoro ráno alebo určite dopoludnia, keď slnko ešte nie je tak vysoko, a tak idete čiastočne v tieni, pretože dolina sa chvíľami zužuje.
Belianska dolina - chata Havranovo
Vodopád v Došnej
Rozhľadňa na Kalníku
Medzi obcami Belá - Dulice a Turčianske Jaseno v nadmorskej výške 609 m n. m. stojí rozhľadňa na Kalníku. Môžete z nej obdivovať výhľady na turčiansku kotlinu s mestom Martin, na Malú a Veľkú Fatru. Z blízkych kopcov je to najmä už spomínaný Lysec vo Veľkej Fatre. Martinské hole sú z rozhľadne ako na dlani a pri dobrej viditeľnosti spoznáte isto aj zakrivenú špičku Kľaku.
Z rohľadne na Kalníku
Turčianske Jaseno
V Turčianskom Jasene sme si chceli pozrieť predovšetkým kostolík sv. Margity, ktorý patrí medzi stredoveké vidiecke sakrálne objekty. Vznik kostola sa predpokladá okolo roku 1300. Pod kostolíkom je vo svahu cintorín s mohutnými stromami, ktoré vytvárajú tieň a čiastočne kostolík zakrývajú. Kľúčiky od kostolíka sme si požičali priamo od starostu obce na miestnom úrade. Požičal nám ich veľmi ochotne a bez váhania, kostolík sme si mohli obzerať ľubovoľne dlho. Pri otváraní drevenej okovanej brány do kostolíka sme cítili všetci napätie, čo sa za dverami bude skrývať. Interiér kostolíka je veľmi pôsobivý, má svoju neopakovateľnú atmosféru. Bolo v ňom príjemne chladno a naše slová vytvárali peknú ozvenu.
Turčianske Jaseno - kostol sv. Margity
Interiér kostola sv. Margity
Rozhľadňa na Tŕní
Ďalšia pekná rozhľadňa je rozhľadňa na Tŕní, situovaná medzi obcami Turčianske Jaseno, Záborie a Horný Kalník. Rozhľadňu postavili v roku 2012 a je vo výške 488 m n. m.. Fotografické upútavky sa venujú blízkemu Sklabinskému hradu a pamätnej izbe Jonáša Záborského v neďalekej dedinke Záborie. Z rozhľadne na Tŕní je vidieť aj rozhľadňu na Kalníku. Všetky navštívené rozhľadne sú naozaj príjemným oddychovým miestom, deti sa tu môžu vybehať a vyjašiť. Rozhľadne sú kryté, a tak sa tu môžete schovať aj v prípade nepriaznivého počasia a prečkať nejakú tu prehánku.
Z rozhľadne na Tŕní
Rybník pri Ďanovej
Ak sa chcete schladiť počas horúcich letných dní, tak môžete navštíviť rybník asi 0,5 km od Ďanovej. Pri pohľade zhora jeho tvar pripomína tvar srdca. Rybník slúži rybárom, ale aj na rekreáciu. Navštívili sme ho niekoľkokrát a podarilo sa nám nájsť miesta, kde bola voda nižšia, a tak sa v nej deti mohli plačkať aj samé. Výhodou bolo, že po vyjdení z vody sme si mohli sadnúť aj na lavičky a hlavne, okolité stromy poskytovali tieň, a tak sme sa nepiekli na slnku. Od vodnej hladiny sme mohli pozorovať masív Tlstej, Ostrej aj Drienka nad Blatnicou, čo dodáva miestu atraktivitu.
Rybník pri Ďanovej