Za krásami Bystrickej cyklomagistrály
Rada by som Vám tentokrát ponúkla zážitky z iného súdka - z Bystrickej cyklomagistrály. Bolo to prvé dlhšie cyklistické putovanie s našimi dvoma drobcami. O to viac sme boli zvedaví, aké to bude a či to deti zvládnu. Deti nás milo prekvapili - Adamko bicykloval samostatne, nemuseli sme použiť ťahaciu tyč na bicykel. Evička sedela na mojom bicykli na nosiči vzadu. Ale po poriadku...
Bystrická cyklomagistrála
Hlavná časť cyklotrasy vedie z Krásna nad Kysucou, cez Zborov nad Bystricou, Klubinu až do Starej a Novej Bystrice. Dĺžka modernizovaných úsekov je necelých 20,3 km. Cyklotrasa bola vybudovaná v miestach bývalej lesnej úvraťovej železničky, ktorá kedysi premávala z Novej Bystrice po Oščadnicu. Trasu sme rozdelili podľa fyzických dispozícií detí tak, aby sa nenudili, aby mali z cesty zážitok a neboli príliš unavené. Prvý deň sme dopoludnia prešli trasu od Krásna nad Kysucou až po začiatok Klubiny. Na druhý deň sme pokračovali od Klubiny až za Starú Bystricu do časti Lány.
Prevýšenie trasy
Cyklotrasou sme boli natešení, pretože bola úplne vhodná aj pre malé deti. V smere hore regiónom Bystrickej doliny cítite iba mierne alebo žiadne stúpanie. Dá sa zvládnuť úplne bez problémov, čoho dôkazom je to, že to zvládol skoro 5 ročný Adamko. Parametre trasy udávajú, že na celej cyklotrase je celkové stúpanie 341 m, pričom priemerné stúpanie je 1,34 %. V úsekoch, keď sa išlo do kopca, sme znížili rýchlosť a vymýšľali motiváciu. U nás zaberalo to, že „ideme hľadať ďalšie lavičky, kde sa bude oddychovať“. Na spiatočnej ceste sa môžete viezť, nemusíte toľko nohami zaberať, a tak môžete viac oddychovať a naplno vychutnávať zjazd a okolitú krajinu. A v lete sa vo vánku, pri klesaní silnejšom, príjemne osviežite a teplo tak nepociťujete.
Okolitá krajina
Okrem toho, veľkou výhodou cyklotrasy je, že trasa má úseky, kedy bicyklujete čiastočne okrajom lesa alebo krajom hory, a tak sa vôbec nepečiete na slnku. Najdlhší úsek pod horou v príjemnom chládku je od kaplnky Slezákovci za Starou Bystricou smerom na Novú Bystricu. Týmito miestami sme prechádzali po rannom daždi, a aj napriek inak slnečnému a teplému počasiu, bolo dcérke na bicykli chladno, najmä pri klesaní naspäť.
Samozrejme, okrem hory, pomáha ochladzovať vzduch aj rieka Bystrica. Jej prítomnosť dodáva scenériám ďalšie čaro. Miesta, keď ide trasa pri vode, sú doslova malebné. Ak máte šťastie, môžete pozorovať napríklad rybárov, ako chytajú ryby. V Krásne nad Kysucou sú na rieke vytvorené aj hlbšie plieska, a tak sa môžete aj priamo schladiť vo vode, namočiť si nohy a osviežiť sa. Pri bicyklovaní sa scenéria okolitej krajiny mení, a tak je bicyklovanie šťavnaté, a vonkoncom nie monotónne. Úseky pod horou sa striedajú s úsekmi, ktoré idú okrajmi lúk alebo priamo cez lúky (napríklad okolie Klubiny). Na lúkach môžete zazrieť aj pasúce sa kozičky (Krásno nad Kysucou). V lete budete mať šťastie na lúky plné farebných kvetov a našli sme aj lesné jahody, mňam. Kvôli ich ochutnávke určite neváhajte zosadnúť z bicykla. No a samozrejme, pri zastávkach sme zbierali rozkvitnuté kvietky do malej kytičky - kvietkami sa potom zabávala pri bicyklovaní Evička sediaca v nosiči.
Drevené lávky
Na viacerých miestach, kde trasa priamo prechádza nad riekou Bystrica alebo nad malými potôčikmi vytekajúcimi z hory, sú vybudované nové drevené lávky (Klubina, Stará Bystrica). Nové lávky sú naozaj veľmi pekné a zapadajú do okolitej krajiny. Pri vstupe na lávku je vždy upozornenie, aby ste na lávke zostúpili z bicykla. Ak nejde nikto oproti a nemusíte sa tak nikomu na lávke vyhýbať, môže pokojne pomaly prejsť lávku aj na bicykli. Cyklotrasa priamo využíva alebo prechádza neďaleko aj už existujúcich lávok nad riekou, ktoré vyzerajú inak, čo pridáva trase na rozmanitosti (Zborov nad Bystricou, Klubina, Krásno nad Kysucou).
Mimo hlavných dopravných ciest
Prakticky celá cyklotrasa je mimo hlavných dopravných ciest, čo prispieva k bezpečnosti chodcov, cyklistov, resp. celej cestnej premávky v regióne. Značenie - vodorovné aj zvislé - cyklotrasy na úseku, ktorý sme prešli, bolo výborné, neblúdili sme. Pri Zborove nad Bystricou sa nachádza priamo pri trase aj cyklobufet, je otvorený až od 12. tej hodiny. Iné bufety pri trase sme zatiaľ nezaregistrovali, možno je to otázka krátkej budúcnosti.
V úseku pri Klubine môžete po červenej cyklistickej značke odbočiť cez lávku doľava ponad rieku a prísť až priamo do Klubiny a pôjdete tak aj po miestnych komunikáciách v dedine. Ak sa im chcete úplne vyhnúť a ísť radšej úsekom, kde sú lúky a do dediny nezachádzať, neodbočujte cez lávku, zostaňte na pravom brehu rieky a pokračujte po trase ďalej.
Šírka cyklotrasy je dostatočná. Nemali sme žiadne kolízie. Iste k tomu dopomohlo aj to, že sme na trase boli v dopoludňajších hodinách a na trase sme nemali úseky preplnené cyklistami. Stretli sme tu aj vyznávačov korčuľovania. Väčšinou, ak boli korčuliari dvaja, korčuľovali vedľa seba na celej šírke cesty. Nebol problém ich dostatočne skoro registrovať a vyhnúť sa im, aby neprišlo ku kolízii. Cítili sme sa bezpečne.
Oddychové miesta a náučné tabule
Pre deti boli príjemným spestrením informačné tabule cyklistickej magistrály, ktoré boli pri každej dedinke, ktorú sme na trase obchádzali alebo ktorou sme prechádzali alebo pri zaujímavom mieste. Tabule obsahovali informácie o miestnych zaujímavostiach - mapy, texty aj fotky (napr. rozhľadňa na Bobovci, drevený orloj v Starej Bystrici, Lesná úvraťová železnička v Novej Bystrici a podobne). Získate tak ďalšie zaujímavé tipy na návštevu tohto regiónu. Pri tabuliach sú smetné koše, ako aj lavičky, a tak si máte kde posedieť, ak zídete z bicykla. Zaujímavosťou je pomerne veľká drevená vytesaná farebná postava pri cyklotrase pri Zborove nad Bystricou.
Niekoľko rád
Ak pôjdete s malými deťmi, je vhodné mať v zálohe napríklad ťahaciu tyč na bicykel, ak by prišla kríza a dieťa by nechcelo ťahať. My sme mali tyč Trail Gator so sebou, avšak sme tyč napokon vôbec nepotrebovali. Pri malých deťoch sa nám osvedčil smer najprv hore, a potom dolu - pri spiatočnej ceste menej namáhavý. Taktiež, pri ceste naspäť, pri zjazde, je dosť pravdepodobné, že úsek prejdete rýchlejšie ako v opačnom smere. Aj keď sa Vám zdá, že je teplo, pri zjazde naspäť sa bunda môže zísť, a tak je dobré ju mať pribalenú so sebou.
Prečo navštíviť Bystrickú cyklomagistrálu?
Ak ste vyznávačom cyklistiky a chcete prejsť naozaj peknú na prevýšenie nenáročnú trasu, mimo hlavných ciest, výfukových plynov, áut a hluku s krásnou scenériou krajiny, Bystrická cyklomagistrála je správna voľba. Krajinu z bicykla precítite oveľa viac, ako keď sedíte v aute a idete hlavnou cestnou komunikáciou. Taktiež, máte iný pocit, ak sa niekam dostanete naozaj iba vlastnou silou svojich nôh a paží a dvoch kolies. Zároveň, z tejto cyklotrasy vedú aj iné, prevýšením náročnejšie trasy, ktoré môžu byť zaujímavé pri opakovanej návšteve týchto miest. Veľmi peknou, ale na prevýšenie náročnejšou, je cyklotrasa okolo vodnej nádrže Nová Bystrica. A napokon by som chcela spomenúť, že cyklotrasa je využívaná celoročne, a to aj v zime. Keď je pokrytá snehom, je z nej výborná trasa na bežkovanie.
Začíname v Krásne nad Kysucou
Pri rieke
Za Krásnom nad Kysucou
Oddychové miesto
Pozdĺž rieky
Pri Zborove nad Bystricou
Drevená socha
Cyklobufet
Pred Klubinou
Drevená lávka
Kaplnka v časti Slezákovci
Pohľad na Starú Bystricu
Pri Starej Bystrici
Drevená lávka pri Klubine
Lúkami pri Klubine