1. VODNÝ MLYN V TOMÁŠIKOVE
V oblasti lužných lesov pri Tomášikove v galantskom okrese objavíte pôsobivý kolový mlyn, ktorý bol postavený koncom 19. storočia a pre svoj účel sa využíval až do roku 1960. Momentálne tento mlyn stojaci na brehoch Malého Dunaja na pilieroch z agátového dreva, spadá pod správu Vlastivedného múzea v Galante. Medzi jeho atraktíva patrí lopatkové koleso dosahujúce priemer sedem metrov a samotná mlynica, ktorá by bola schopná mlieť obilie aj dnes. Od apríla 2016 je mlyn z technických príčin uzatvorený, hoci sa predpokladá, že po náprave opäť rád uvíta turistov a aj dnes sa je možné pohľadom naň pokochať aspoň zvonku. Okolie vodného mlyna v Tomášikove je v lete často využívané na riečny splav, táborenie v prírode a kúpanie v miestnom jazere.
Chcem navštíviť vodný mlyn v Tomášikove
Známy je aj ako Turčanov vodný mlyn a leží na brehoch potoka Sikenica v Štiavnických vrchoch neďaleko obce Bohunice v levickom okrese. Na jeho správu dozerá od roku 1978 Tekovské múzeum v Leviciach, pričom budova mlynu je obklopená záhradou a člení sa na technickú a obytnú časť, ktoré sú vzájomne oddelené múrmi. Obytná časť vyniká dobovým nábytkom, zatiaľčo kolesovňa s kolesom na vrchný pohon a mlynský stroj v technickej sekcii sú dodnes funkčné. V areáli mlyna v Bohuniciach sa počas turistickej sezóny ponúka na predaj ručne vyrábaná keramika a v prípade záujmu sa po jeho návšteve môžete vybrať aj k neďalekému Rudnianskemu vodopádu či vodnej nádrži Lipovina pri Bátovciach.
Chcem navštíviť vodný mlyn v Bohuniciach
Mlyn pri Kolárove v okrese Komárno je unikátny tým, že je jediným plávajúcim a lodným mlynom na Slovensku. Kotví v jednom z mŕtvych ramien Dunaja, pričom v roku 2014 bol ocenený ako Najzaujímavejšia atrakcia Nitrianskeho kraja. Tvorcovia mlynu sa pri jeho stavbe inšpirovali mlynom z Radvane nad Dunajom a tradičnými postupmi stavieb mlynov. Na svoju dnešnú adresu bol tento mlyn umiestnený v roku 1990. Mlyn v Kolárove stojí na pevných oceľových plavákoch a skladá sa z vodného kolesa, väčšej lode s prevodovým mechanizmom a mlynských kameňov. V útrobach mlynu funguje Múzeum vodného mlynárstva zamerané na technickú časť mlynu a jeho dobový nábytok. Súčasťou turistického areálu pri mlyne je najdlhší zastrešený drevený riečny most v Strednej Európe, Krčma u Mlyna a atrakcie nielen pre najmenších.
Chcem navštíviť lodný mlyn v Kolárove
Výstavba veterných mlynov na Slovensku sa začala na prelome 18. a 19. storočia, kedy veľké suchá obmedzili používanie tradičnejších vodných mlynov. Do dnešných dní sa z nich všetkých zachoval len mlyn vytvorený v kruhovom tvare podľa holandského vzoru v Holíči v okrese Skalica pri českých hraniciach. Na mletie obilia slúžil zhruba do roku 1926 a neskôr chátrajúci mlyn zrekonštruovali miestni obyvatelia. Veterný mlyn v Holíči má tri poschodia, prikrýva ho tehlová strecha a stojí v lese nad starou sýpkou. Interiér mlynu nie je prístupný turistom, občas funguje ako poľovnícka chata a v jeho okolí sa často organizujú kultúrne podujatia. V mestečku Holíč navštívte tiež miestny zámok, komplex manufaktúr a súbor megalitov.
Chcem navštíviť veterný mlyn v Holíči
Skupinka troch horských mlynov, ktoré sa súborne zvyknú označovať ako mlyny Oblazy sa nachádza na náučnom chodníku vedúcom podmanivou prírodou Kvačianskej a Prosieckej doliny v liptovskom regióne. Ich presnejším domovom je sútok potokov Hutianka, Borovianka a Ráztočianka v Chočských vrchoch. Horný mlyn sa prezýva aj gejdošovský, dolnému charakteristickému svojou pílou zase prischlo meno brunčiakovský. Posledným objektom mlynov Oblazy je niekdajšia furmanská krčma, pričom kedysi stál neďaleko aj štvrtý mlyn zničený neskôr vysokou vodou. V roku 1980 sa mlyny podarilo zrekonštruovať a dnes sú prístupné verejnosti aj zvnútra vďaka iniciatíve Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny a tiež Stromu života.
Chcem navštíviť mlyny Oblazy
Podmanivo pôsobiaci mlyn sídli pri vodách Malého Dunaja v blízkosti obce Jelka v okrese Galanta a možno ho poznáte aj pod menom Némethov mlyn, keďže jeho mlynárom bol József Németh. Mlyn bol najprv postavený ako lodný mlyn, začiatkom 20. storočia ho však prebudovali na kolový mlyn, ktorého netradičným unikátom sú jeho tri poschodia. Pre svoj účel mlyn slúžil do roku 1951, neskôr bol značne poškodený a v roku 1993 zrekonštruovaný. Dnes ho má pod palcom Vlastivedné múzeum v Galante. Súčasťou mlynu je žľab na spúšťanie vriec, nadstavec slúžiaci pre výťahy a prahová komora. Neďaleko mlynu Jelka natrafíte taktiež na táborisko, pútavý skanzen zameraný na vývoj tunajšej agrikultúry a o niečo ďalej môžete zavítať taktiež do exotickej Oázy sibírskeho tigra v Kostolnej pri Dunaji.
Chcem navštíviť vodný mlyn Jelka
Mlyn známy aj pod menom niekdajšieho majiteľa ako Matizca je situovaný na brehoch Malého Dunaja v chatárskej lokalite Alba Régia obce Jasná v okrese Dunajská Streda. Postavený bol ako lodný mlyn a neskôr zmenil podobu na kolový mlyn používaný pre tvorbu elektrickej energie a pílenie dreva. Kolový mlyn v Jahodnej malo pôvodne v rukách Vlastivedné múzeum v Galante, následne Západoslovenský energetický závod a napriek jeho čiastočnej rekonštrukcii v súčasnosti bohužiaľ nie je prístupný turistom. Jeho pôsobivú siluetu uvidíte z neďalekého dunajského mosta a následne sa môžete vydať na preskúmavanie ďalších zákutí unikátneho Žitného ostrova, ako aj návštevu mlyna v Dunajskom Klátove.
Chcem navštíviť kolový mlyn v Jahodnej
K zaujímavému mlynu sa môžete vydať aj v obci Veľké Teriakovce v okrese Rimavská Sobota. Tu sídli v klasicistickej budove, kde bol postavený na brehoch rieky Rimava v roku 1800. Najprv vyzeral ako vodný mlyn s obrovským kolesom v horizontálnej polohe, následne bol prestavaný na valcový mlyn fungujúci vďaka vodnej turbíne neskôr vymenenej za elektromotor. V súčasnosti je mlyn vo Veľkých Teriakovciach po rekonštrukcii kultúrnou pamiatkou a využíva sa ako múzeum mlynárstva, pekárstva, roľníctva a ďalších remesiel regiónov Malohont a Gemer. Okrem toho vystavuje dobové hračky, kuchyňu a autentickú teriakovskú izbu. Možno ho navštíviť po dohode s obcou aj v doprovode sprievodcu a následne sa môžete vydať k blízkej rozhľadni Maginhrad.
Chcem navštíviť vodný mlyn vo Veľkých Teriakovciach
Ďalší zo slovenských vodných mlynov sa vyplatí navštíviť pri vodách Klátovského ramena Malého Dunaja neďaleko obce Dunajský Klátov v okrese Dunajská Streda. Mlyn sa využíval do 40. rokov 20. storočia, pričom svoju dnešnú podobu s tromi poschodiami nadobudol po rekonštrukcii v rokoch 1986 - 1987, kedy sa zároveň sprístupnil turistom. Jeho expozícia vodného mlynárstva spadá pod správu Žitnoostrovného múzea Dunajská Streda, pričom hlavnými zaujímavosťami mlyna v Dunajskom Klátove sú šesť metrov vysoké lopatkové koleso a murovaná mlynica, ktorá sa bežne stavala z dreva. Okolie mlyna je prírodnou rezerváciou a vyniká prítomnosťou mnohých vzácnych ukážok miestnej flóry a fauny. O niečo ďalej sa nachádzajú aj kolové mlyny v Jahodnej a Tomášikove či rozličné atrakcie Dunajskej Stredy.
Chcem navštíviť vodný mlyn Dunajský Klátov
Mlyn s týmto menom či pod menom Mlyn bratov Pilárikových nájdete v západoslovenskom meste Skalica, kde ho súrodenci kúpili v 20. rokoch 20. storočia a prebudovali najrpv na elektrický a neskôr na plynový pohon. Mlelo sa v ňom do roku 1962, neskôr ho mesto odkúpilo, zrekonštruovalo a sprístupnilo verejnosti. V súčasnosti mlyn disponuje bohatou expozíciou poľnohospodárskeho nástrojov, autentickým systémom náhonov a celá jeho výstava vám objasní ako sa žilo niekoľko dekád dozadu. Rovnako sa viac o mlyne bratov Pilárikovcov môžete dozvedieť aj v skalickej Turistickej informačnej kancelárii a využiť výlet pre spoznávanie ďalších miestnych zaujímavostí, napríklad Záhorského múzea či podzemných krýpt.
Chcem navštíviť mlyn bratov Pilárikovcov