Vlastné "more" má aj Východné Slovensko a to v podobe vodnej nádrže Zemplínska šírava v prostredí Vihorlatských vrchov a okresu Michalovce. Okrem toho, že sa používa na rekreačné účely a protipovodňovú ochranu, taktiež zavlažuje Východoslovenskú nížinu a jej východnú časť využívajú na výskum vodného vtáctva ornitológovia. Okolo Šíravy funguje až sedem rekreačných stredísk, vďaka čomu je centrom turistického ruchu celého zemplínskeho regiónu. Týmito strediskami sú: Biela hora/Prímestská, Kaluža, Kamenec, Paľkov, Hôrka/Slnečný lúč, Medvedia hora a Klokočov. V ich priestoroch fungujú aj požičovne vodných skútrov, lyží a bicyklov a využívajú ich aj windsurferi a rybári. Amfiteáter Lúč je miestom organizácie filmových premietaní aj rozličných podujatí, v dňoch 8. - 9.august sa napríklad bude na jeho doskách odohrávať Šíravský folklórny festival. Prakticky na brehoch Šíravy bol pred časom postavený aj jeden z najmodernejších slovenských aquaparkov - Thermalpark Šírava. Za návštevu stojí aj Vinianske jazero a hrad nad obcou Vinné.
Oravské more sa zase nachádza v severnom Slovensku a dotýka sa hraníc s Poľskom. Jeho vznik je spojený s bojom proti častým povodniam v oblasti a pri výstavbe sa pod vodou ocitlo viacero tunajších obcí. Pripomína ich Slanický ostrov známy aj pod menom Vtáčí ostrov či Ostrov umenia, ktorý stál kedysi nad obcou Slanica. Na ostrove sa zachoval aj kostol, ktorý uchováva ukážky kamenárskeho, maliarskeho a sochárskeho umenia regiónu. Väčšinu rekreačných možností pri priehrade nájdete v jej južnej časti, kde je situovaná Slanická osada a hotel Goral. Možno sa tu venovať tak kúpaniu, ako aj rôznym športovým aktivitám a turisti si veľmi pochvaľujú aj vyhliadkové plavby po Oravskej priehrade, z ktorých ju možno spoznať v celej jej kráse a impozantnosti. K brehom priehrady sa rovnako radi vyberajú aj rybári, keďže si v jej vodách môžu uloviť krásneho zubáča, šťuku, kapra či dokonca aj sumca. Od Oravskej priehrady sa vyplatí vydať spoznávať aj unikátnu obec Podbiel, výnimočnú Františkovu Hutu či veľkolepý Oravský hrad.
Priamo v prostredí krásneho a jedinečného Slovenského raja sa rozprestiera medzi obcami Dedinky a Mlynky vodná nádrž Palcmanská Maša. Zabezpečuje dostatok vody pre elektráreň v Dobšinej a vyrovnáva prietoky rieky Hlinec. Už dávnejšie je tiež využívaná na rekreáciu, kúpanie, člnkovanie a aj rybolov. Okrem toho je ideálnym štartovacím bodom pre výlety do Raja, prechádza okolo nej napríklad trasa Zejmarská roklina - Dedinky či Mlynky - Biele Vody, na ktorých možno obdivovať Nálepkove vodopády. Na brehoch Palcmanskej Maši je zriadená aj lanovka, ktorá vás vyvezie až na planinu Geravy známu svojimi krasovými útvarmi. Ľahko dostupná je od nádrže aj Dobšinská ľadová jaskyňa.
Od horúčav si výborne odpočiniete aj pri vodnej nádrži Kráľová, ktorú treba hľadať v galantskom okrese na západnom Slovensku. Známa je aj pod menom Kaskády a slúži v prvom rade ako zásobáreň zavlažovacej vody, protipovodňová ochrana a pre chov rýb. Teší sa ale aj priazni rekreantov, milovníkov vodných športov a pozorovateľov vodných vtákov. Po vodnej nádrži sa dá takisto absolvovať vyhliadková plavba spojená s priblížením sa ku chránenému územiu Vtáčieho ostrova, ktorý si za svoj domov zvolili mnohé vtáčie druhy. Väčšina rekreačných a športových možností je situovaná pri Stredisku vzdelávania a oddychu hotela Kaskády. Pri Kráľovej sa môžete kúpať aj v termálnych kúpaliskách Termál Centrum Galandia, Vincov les a Diakovce.
Vo vodnej nádrži Ružín pri obci Margecany v Košickom kraji sa spájajú dva vodné diela vybudované na rieke Hornád, Ružín I. a Ružín II. Nádrž sa využíva okrem rekreácie aj pre účely tepelnej energetiky a prehradzuje ju Ružínsky viadukt, po ktorom prechádza železničná trať. V tvare písmena V obtáča Čiernu horu a stojí na mieste niekdajšej obce Ružín. Počas teplých dní je Ružín ideálnym miestom na kúpanie aj vodné lyžovanie, keďže jeho vody si zachovávajú osviežujúcu chladnejšiu vodu počas celého roka. Hlavnými centrami turizmu je autocamping Košická Belá a obce Opátka a Jaklovce. Plavba po nádrži obklopenej lesom a množstvom zákutí ukrytých pred svetom je naozaj pôsobivá a dostane vás okrem iného aj na Ostrov lásky. Veľkolepý pohľad na Ružín poskytuje zase vrch Sivec a vďaka vodám bohatým na rôzne druhy rýb ním nepohrdnú ani rybári. Zaujímavým je v regióne aj Banícke múzeum v Gelnici a ruiny Gelnického hradu.
Príjemne sa môžete osviežiť aj v prostredí Malých Karpát, konkrétne v Bukovskej doline pri obci Buková, kde sa ukrýva vodná nádrž Buková - Hrudky. Tá jednak zavlažuje blízke obce Plavecký Mikuláš a Plavecký Peter a tiež víta rybárov a letných dovolenkárov. Nad nádržou sa do výšky čnie vrchol Záruby, ktorý je najvyšších bodom Malých Karpát a hneď pri ňom sa zachovali aj ruiny hradu Ostrý Kameň. Od nádrže Buková sa neskôr nezabudnite vydať k jaskyni Driny, Smolenickému zámku či k ďalším zrúcaninám, tentokrát Plaveckého hradu a hradu Dobrá Voda.
Orešianska priehrada je ďalšou slovenskou priehradou veľmi vhodnou pre trávenie teplých dní pri vode. Hovorí sa jej aj vodná nádrž Horné Orešany, podľa neďalekej obce v trnavskom okrese, pri ktorej sa rozkladá. Väčšina turistických možností okolo Orešianskej priehrady sa sústreďuje v rekreačnom stredisku Majdán. Okolím priehrady prechádzajú aj viaceré cyklotrasy a tiež náučný chodník Majdán, po ktorého vyše 5 kilometrov dlhej trase prejdete viaceré zaujímavé lokality, napríklad prameň Husí Stok, stanicu na chov rýb a vodnú nádrž Parina a oblasť Močiar. V regióne vás navyše zo všetkých strán obklopuje príroda chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty.
O vodnej nádrži Nosice medzi Púchovom a Považskou Bystricou ste možno už počuli aj pod menom Priehrada mládeže. Je súčasťou Vážskej kaskády a hoci je v prvom rade vznikla pre výrobu elektriny a vyrovnávanie prietokov Váhu; svoj význam má aj pri rybárstve, člnkovaní, surfovaní, plachtení, kúpaní a ďalších formách rekreácie. Nosice si obľúbili aj mnohé vtáčie druhy, ktoré tu možno obdivovať aj keď sa vydáte na prechádzku do lesov okolo nádrže po náučnom chodníku. Prameň, ktorý sa pri výstavbe Nosíc podarilo v 50. rokoch objaviť je tiež zdrojom kúpeľnej vody blízkych kúpeľov Nimnica.
V neposlednom rade možno za rekreáciou na Slovensku smerovať aj k vodnej nádrži Môťová respektíve k Môťovskej priehrade. Nájdete ju v juhovýchodnej časti mesta Zvolen na rieke Slatina. Podobne ako iné nádrže aj ona si svoj význam našla v energetickom a drevárenskom priemysle a na vyrovnávanie riečnych prietokov. V letných mesiacoch sa teší priazni rekreantov, milovníkov vodných športov rovnako ako rybárov, ktorí si tu svoje sily v rybolove zvyknú merať v rôznych súťažiach. Vďaka svojej polohe blízko mesta, je z Môťovej blízko aj na hlavné turistické atraktíva Zvolena, ako je Zvolenský zámok, opancierované vlaky či ruiny Pustého hradu nad mestom.