Radava: relax, história a termálne kúpalisko na Požitaví
Tentokrát sme sa Vám rozhodli predstaviť slovenskú obec, ktorá možno nie je až tak známa, ale nad jej návštevou by ste aj tak váhať nemali, predovšetkým ak patríte k milovníkom prírody, vodných atrakcií, či histórie. Počtom obyvateľov aj rozlohou malá dedinka disponuje totiž nielen strategickou geografickou polohou, ale aj viacerými prírodnými krásami a kultúrnymi pamiatkami, o ktorých by ste určite mali vedieť.
Radava sa rozprestiera v Požitaví, spadá pod okresné mesto Nové Zámky a dostanete sa do nej po cestnom ťahu Šurany - Levice. Leží na rovinatom časti Podunajskej pahorkatiny, pomenovanej Hronská pahorkatina, keďže týmto územím preteká rieka Hron, ktorá sa pri Štúrove vlieva do Dunaja. Od Bratislavy je obec vzdialená približne 80 kilometrov a v jej bezprostrednej blízkosti nájdete aj obec Podhájska, či mestečko Šurany. Dnes v Radave žije približne 800 obyvateľov a v minulosti bola rozdelená na dve obce, Kostolnú Radavu a Malú Radavu. Jej názov buď môže súvisieť s mestskou časťou Banskej Bystrice Radvaň alebo zo spojenia slov „rád dáva“.
Hlboké historické korene obce a kultúrne pamiatky
V historických análoch sa prvá zmienka o nej datuje do roku 1237, hoci nájdeme dôkazy o tom, že Radava je oveľa staršia a jej dejiny sa píšu už do praveku. Ak teda k Vaším záľubám patrí okrem iného aj archeológia, tak vedzte, že v okolí obce narazíte na pozostatky volútovej - lineárovej kultúry, ktorá je najstaršou roľníckou kultúrou v Európe a doba jej pôsobenia sa odhaduje zhruba na 5 tisíc rokov pred naším letopočtom. To však nie je všetko, aj neskoršie dejinné epochy zanechali na Radave a jej okolí výrazné stopy, objavili sa tu napríklad aj nálezy z doby bronzovej, čias Nitrianskeho kniežatstva a Veľkej Moravy.
V obci sa tiež dodnes zachovali aj ďalšie kultúrno - historické pamiatky, tými najvýznamnejšími sú dva rímskokatolícke kostoly. V kostole svätého Cyrila a Metoda postaveného v roku 1970 môžete obdivovať krásne farebné vitráže okien, pričom jedna z nich zobrazuje aj samotných solúnskych bratov. Druhý radavský kostol je kostol Ducha svätého, vybudovaný na starších gotických základoch v barokovom štýle, v ktorého priestoroch leží rodinná krypta rodiny Dóriovcov. V Radave by ste sa mali ísť pozrieť aj na historickú drevenú zvonicu, či chránenú lipu malolistú, z ktorej sa tu zachovalo už len deväť exemplárov. Veľmi originálnou atrakciou Radavy je tiež galéria drevených sôch, ktoré predstavujú ľudí tohto regiónu pri vykonávaní svojich tradičných prác a remesiel. Túto galériu nájdete v centre obce.
Športové možnosti a originálne podujatia
Radava disponuje aj vlastnou oddychovo - relaxačnou zónou, v ktorej objavíte altánok, detské ihrisko a lavičky, to všetko obklopené zeleňou z každej strany. Viaceré možnosti športového vyžitia máte v tejto obci tiež, je tu novo vybudovaný športový areál, umožňujúci zahrať si futbal a stolný tenis alebo zacvičiť si v posilňovni. Naplno sa dá v Radave a v jej okolí praktizovať aj cykloturistika a pešia turistika, v jej rámci si vychutnáte krásne výhľady na Podunajskú nížinu, Šurany, Nové Zámky, či Nitru a ak máte zrak ako sokol, možno dovidíte až na Kamzík na bratislavskej Kolibe. Na okolí obce objavíte aj mnohé vinohradnícke chatky a pestovateľské oblasti, pripomínajúce význam tohto kraja v agrikultúre a vinohradníctve.
Život v Radave tiež spestrujú mnohé tunajšie podujatia kultúrneho, športového či folklórneho charakteru a pre návštevníka môže byť zaujímavé zúčastniť sa na verejnej ochutnávke vín v rámci akcie Víno Radava či na ochutnávke kelkýšu/kalkýša, tradičného požitavského jedla, na ktoré sú tunajší obyvatelia patrične hrdí. Obe tieto podujatia sa zvyknú konať začiatkom apríla. Na mesiac august sa zase napríklad plánuje rezbárske sympózium.
Termálne kúpalisko v Podhájskej
Prvoradým turistickým atraktívom dedinky Radava je však bezpochyby jedno z najnavštevovanejších termálnych kúpalísk na Slovensku, termálne kúpalisko Podhájska. Od Radavy je tento vodný raj vzdialený len dva kilometre, verejnou dopravou alebo autom Vám cesta na kúpalisko nebude trvať ani len päť minút. A ak máte radi prechádzky, kľudne sa môžete vydať na kúpalisko z Radavy aj pešo, popri lese a vinohradoch totiž vedie vyznačený chodník, na ktorom sa určite nestratíte a dovedie Vás do Podhájskej približne za 20 minút až polhodinku.
V termálnom kúpalisku spojenom s wellness centrom Aquamarin v priľahlej Podhájskej sa môžete ponoriť do geotermálnych prameňov, ktoré sa svojím zložením podobajú vodám Mŕtveho mora. Zavítať môžete do bazénového sveta, tu sa na Vašu návštevu teší päť vnútorných a päť vonkajších bazénov ako aj rybky a korytnačky v mini botanickej záhrade. Na relax je zase v kúpalisku zameraná časť Vitálny svet, v nej máte možnosť vstúpiť do tropického tunela, morského a ochladzovacieho kúpeľa, či jednej zo štyroch rozličných sáun.
Ak sa plánujete vybrať do jedného z najlepších slovenských kúpalísk, ale zároveň dávate prednosť ubytovaniu vo väčšom súkromí, tichu a pohode, je pre Vás obec Radava ideálnou voľbou. Diaľnica ju obchádza obchvatom, železnica zase vedie okrajom obce a tak v Radave vládne nefalšovaná vidiecka atmosféra a pohoda. Obec poskytuje turistom približne 600 lôžok rozmiestnených v penziónoch, privátoch a chatách. Dva najväčšie penzióny v Radave sú hotelového typu a v ich priestoroch sa nachádza tiež reštaurácia, soľná jaskyňa, vínna pivnica, ako aj menšie bazény, sauny a masáže, nechýbajú ani zóny pre športové aktivity, nájdete tu napríklad tenisový kurt, bowling a krytú športovú halu.